BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Спорт-Поступ.    ПопАрт-Поступ.    Поступ реляксу.    Літературний Поступ.    Поступ на канапі.    Історія у Поступі.    Бренд.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
3 вересня 2005 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  12:38 21-02-2020 -   На вул. Науковій у Львові сталась стрілянина і викрадення людини  
  20:29 16-02-2020 -   На трасі Львів-Краківець фуру розтрощило об дерева після вистрілу колеса на ходу  
  20:27 16-02-2020 -   Голова ОДА спростував інформацію про карантин евакуйованих з Китаю у селі на Львівщині  
  15:26 15-02-2020 -   Львівські бабаки цьогоріч не прогнозували, а констатували прихід весни  
  11:8 14-02-2020 -   Львівська міськрада підтримала створення «Народної команди «Карпати»  
Україна
  14:25 21-02-2020 -   Гриценка засудили до 6 років… у Росії  
  12:39 21-02-2020 -   Путін заявив про надію на мир із Зеленським та "питання" до нього  
  12:39 21-02-2020 -   Аваков натякнув, що до подій в Нових Санжарах причетні політики  
  12:37 21-02-2020 -   Зеленський – українці, що лишилася в Ухані: Ми знайдемо спосіб Вас повернути  
  12:36 21-02-2020 -   Ситуація у Нових Санжарах спокійна, евакуйовані скаржаться на умови, а журналісти запустили хештег  
Світ
  14:31 21-02-2020 -   Китайці пообіцяли ліквідувати коронавірус до кінця березня  
  12:36 21-02-2020 -   У Росії через коронавірус ізолювали пасажирів поїзда з Києва і відловлюють китайців  
  20:32 16-02-2020 -   Від коронавірусу вилікувались понад 9 тисяx, а померли 1 666 осіб  
  20:30 16-02-2020 -   Макрон хоче дати Росії стратегічний шанс і не бачить сенсу у санкціях  
  12:29 03-02-2020 -   Найбільше поляків вважають найкращим президентом Кваснєвського    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Літературний Поступ  » 

___________________________________________________________________________

Хто заснував Львів?
Ярослав КНИШ
 
У сучасній історіографії панівною є думка, що князь Данило Романович, готуючись до боротьби з монголо-татарами, збудував кілька добре укріплених міст, одним з яких був Львів. Названо його на честь сина Лева, мабуть, з приводу одруження останнього на дочці угорського короля Бели ІV -- Констанції. Датують цю подію приблизно 1250 роком. Як один із важливих аргументів на користь цієї гіпотези наводять слова Галицько-Волинського літопису, що перед поїздкою до Батия Данило Романович "був у великому смутку, тому що не укріпив своєї землі містами". Проте у короткій посмертній похвалі сказано, що він "збудував багато міст". Є ще одна така згадка, але вона міститься у літописі після першої писемної згадки про Львів, під час опису відбудови знищеного пожежею Холма. У ній говориться про те, що Данило Романович не зміг спорудити вежу попередніх розмірів, адже "міста інші будував проти безбожних татарів".

Літопис назвав тільки два міста, збудовані Данилом Романовичем упродовж його життя, -- Холм і Угровськ. Перше із них було споруджене ще до монголо-татарської навали, хоча і воно могло зараховуватися літописцем до цієї групи міст, бо після спустошливої пожежі під час походу Куремси було фактично заново збудоване. Друге з них вперше згадане у літописі приблизно 1207 року, проте пізніше про нього сказано: "Коли Данило князював у Володимирі, збудував [тоді] місто Угровськ і поставив у ньому єпископа". Це уявне протиріччя можна легко подолати, припустивши, що місто було знищене під час воєнних дій або стихійного лиха, наприклад пожежі, й знову відбудоване. Доводиться констатувати, що (окрім Холма) не відомо, які саме інші городи були збудовані Данилом у 40-60-х рр. XIII ст. для зміцнення обороноздатності князівства. Дослідники гіпотетично визначають декілька міст, споруджених у цей період старшим Романовичем, зараховуючи до них Львів.

У середовищі львівських міщан здавна побутувала традиція, що місто заснував і збудував Лев Данилович. Уперше на її писемну фіксацію натрапляємо у книзі "Космографія" німецького гуманіста Себастіана Мюнстера (1489 -- 1552), виданій у Базелі 1544 р., згодом -- у польських істориків Кромера, Стрийковського. А також у низці білорусько-литовських літописів (Археологічного товариства, Рачинському, Ольшевському, Євреїновському та Румянцівському) і кількох пізніших авторів (Мартина Груневега, Йоганна Альнпеха, Варфоломія Зиморовича).

У першій половині XIX ст. виникає думка, що Львів заснував Данило Романович. Уперше на її писемну фіксацію натрапляємо у "Граматиці язика малоруського в Галичині", укладеній Іваном Вагилевичем і виданій 1845 р. У ній знаходимо таке речення: "Львів заснований Данилом Романовичем". Напевно, це твердження було головним у тому інтелектуальному середовищі, до якого належав названий діяч "Руської трійці". Мабуть, підставою для зміни висновку щодо особи князя-засновника міста послужили такі слова російського історика Миколи Карамзіна, наявні в його "Истории государства Российского": "Лев... утвердив свій престол у новому місті Львові, заснованому ще при Данилові". Відомо, що цей науковець був популярним серед діячів "Руської трійці", а Галицько-Волинський літопис був ще не опублікований.

Більшість дослідників вважає засновником міста Данила Романовича, і лише деякі віддають перевагу Леву Даниловичу -- Александер Чоловський, Теофіл Коструба, а також наш сучасник Леонтій Войтович. Компромісну позицію зайняв Ярослав Ісаєвич, який висловив думку, що "Данило здійснював загальне керівництво будівництвом Львова, а Лев безпосередньо очолив спорудження града".

Як відомо, Данило не залишився у Галичі, а збудував для себе нову столицю -- Холм. Мабуть, раніше старший Романович зробив спробу збудувати для себе іншу нову столицю -- місто Данилів, яке назвав на свою честь. Воно було добре укріпленою фортецею, яку не змогли взимку 1240 -- 1241 рр. здобути війська хана Батия. Проте із якихось причин Данило не переніс туди своєї резиденції. Наслідуючи батька, Лев також вирішив збудувати для себе нову столицю -- приблизно посередині наданого йому уділу.

Проте важко приписати заснування і спорудження Львова тільки Левові. Адже він щонайменше радився й узгоджував із батьком найважливіші питання, пов'язані із цим проектом. Як не вартує впадати і в іншу крайність: приписувати заснування й будівництво Львова тільки Данилові. Малоймовірно, щоб він, надавши Левові уділ, самотужки займався спорудженням для сина столиці. За сучасного стану вивчення проблеми логічно вважати засновниками міста Данила й Лева. В умовах підготовки до боротьби із монголо-татарами Львів споруджувався як міцна фортеця, адже не випадково він потрапив у перелік тих міст, укріплення яких наказав знищити Бурундай 1259 року.

Отже, заснування Львова відбулося в останній третині 40-х років або на зламі 40-50-х рр. ХІІІ ст. Він був задуманий, заснований і збудований як столиця Левового уділу й водночас як міцна фортеця, що розташована приблизно посередині його князівства.

Місце, на якому у середині ХІІІ ст. виник Львів, розташовувалося приблизно на межі Галицького та Белзького князівств. На невеликій віддалі на захід від Львова, між ці князівства вклинювалося Перемишльське. Отож місто було засноване майже на стику кордонів цих трьох князівств. Дослідники зазначають, що Львів виник на перехресті двох важливих доріг: Галич -- Белз і Перемишль -- Київ. Якщо поміряти на карті по прямій відстань від Львова до кожної зі столиць цих князівств, то вийде, що до Галича й Перемишля приблизно по 90 км, а до Белза -- 60. Отже, Львів був збудований більш-менш посередині між трьома центрами цих князівств.

Ймовірно, за задумом його засновників, молоде місто мало перебрати на себе якнайбільше адміністративно-політичних і навіть економічних функцій цих старих княжих столиць із їх непевним чи навіть ворожим до Романовичів боярством, щоб максимально послабити їх значення. Cеред міст, укріплення яких наказав зруйнувати Бурундай 1259 року, не було Галича, Перемишля і Белза, що свідчить про слабкість їх фортифікацій. На нашу думку, така ситуація склалася внаслідок цілеспрямованої політики Романовичів, які не піклувалися про належну обороноспроможність цих міст. Значною мірою вони досягнули поставленої мети, адже Галич і Перемишль вже ніколи не були княжими столицями, і тільки Белз зумів повернути собі цей статус приблизно на століття у литовсько-мазовецьку добу (1340 -- 1462), а згодом триста років був воєводським центром.
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Ощадні книжки запрацювали 
  ·  Піскуна знову назвали брехуном 
  ·  "Приват" не відступиться від "1+1" 
Погляд
  ·  Юлія: Мітрофанов -- імпотент 
  ·  Майбутнє України викрадають 
  ·  КОРОТКО 
  ·  Настя повертається 
  ·  Вибухи у Новому Орлеані 
  ·  Залізниця не віддала навчальних закладів 
  ·  Жабеня і Пацючок ідуть до школи! 
  ·  Успішний бізнес -- реальність 
  ·  Хто буде головною скрипкою в оркестрі? 
  ·  Гроші з'явилися 
Поступ у Львові
  ·  Нові сміттєвози для міста 
  ·  Газ на зиму є 
  ·  ХРОНІКА 
  ·  Мандрівна виставка у Львові 
  ·  Куди подіти дитину? 
  ·  Гузар звернувся до батьків 
  ·  Гарячу воду відключили 
  ·  bMW зацікавився розробками Політехніки 
  ·  Маршрутки: трохи подорожчало 
  ·  "Львівприлад" стане індустріальним парком? 
Поступ з краю
  ·  Корупційні звинувачення емоційного провокатора 
  ·  Пінчукове шоу триває 
  ·  Першовересневе шоу 
  ·  Трудовики незадоволені лідером 
  ·  Зброю ''тулимо'' добре 
  ·  Тимошенко не єврейка 
  ·  Гривня не зросте 
  ·  Хортицю обкрадали 
  ·  "Азот" відвоювали 
  ·  За хабар -- переатестація 
Поступ у світі
  ·  Американська трагедія 
  ·  Найдорожча машина у світі 
  ·  Беслан пам'ятає 
  ·  boeing страйкує 
  ·  Винна "Аль-Каїда" 
  ·  Перша шпальта 
Спорт-Поступ
  ·  У пошуках ідеального героя 
  ·  Президент -- дуже ризикована посада 
  ·  Поразка в день народження 
  ·  Клубний фінал 
ПопАрт-Поступ
  ·  Валерій ХАРЧИШИН: Я втомився від страждань 
  ·  Легенда Майкла ДЖЕКСОНА 
  ·  Деян АЙДАЧИЧ: Де інтелектуальна культура? 
Поступ реляксу
  ·  Дача 
Літературний Поступ
  ·  Хто заснував Львів? 
Поступ на канапі
  ·  Чорна Пані 
Історія у Поступі
  ·  Вулиця Юрія Мушака у Львові 
Бренд
  ·  СУБАРУ 
Пост-Faktum
  ·  Овоч із райського саду 
  ·  КАЛЕНДАР