BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Спорт-Поступ.    Постать.    Арт-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
2 вересня 2005 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  21:4 21-02-2020 -   Стали відомі деталі стрілянини і людини в багажнику у Львові: азербайджанці везли співвітчизника до лікарні вибачитися  
  12:38 21-02-2020 -   На вул. Науковій у Львові сталась стрілянина і викрадення людини  
  20:29 16-02-2020 -   На трасі Львів-Краківець фуру розтрощило об дерева після вистрілу колеса на ходу  
  20:27 16-02-2020 -   Голова ОДА спростував інформацію про карантин евакуйованих з Китаю у селі на Львівщині  
  15:26 15-02-2020 -   Львівські бабаки цьогоріч не прогнозували, а констатували прихід весни  
Україна
  21:4 21-02-2020 -   Зеленський назвав історія з коронавірусом черговим іспитом для українців і дорікнув за протести (ВІДЕО)  
  14:25 21-02-2020 -   Гриценка засудили до 6 років… у Росії  
  12:39 21-02-2020 -   Путін заявив про надію на мир із Зеленським та "питання" до нього  
  12:39 21-02-2020 -   Аваков натякнув, що до подій в Нових Санжарах причетні політики  
  12:37 21-02-2020 -   Зеленський – українці, що лишилася в Ухані: Ми знайдемо спосіб Вас повернути  
Світ
  14:31 21-02-2020 -   Китайці пообіцяли ліквідувати коронавірус до кінця березня  
  12:36 21-02-2020 -   У Росії через коронавірус ізолювали пасажирів поїзда з Києва і відловлюють китайців  
  20:32 16-02-2020 -   Від коронавірусу вилікувались понад 9 тисяx, а померли 1 666 осіб  
  20:30 16-02-2020 -   Макрон хоче дати Росії стратегічний шанс і не бачить сенсу у санкціях  
  12:29 03-02-2020 -   Найбільше поляків вважають найкращим президентом Кваснєвського    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Постать  » 

___________________________________________________________________________

Ігореві Рафаїловичу Юхновському -- 80
 
Ігор Юхновський -- феномен в українській політиці та науці. Він був учнем академіка М. М. Боголюбова та вчителем багатьох тих, хто відважився "піти в політику". Тож, з одного боку, маємо відомого в світі вченого, з іншого -- талановитого політика, який багато в чому спричинився до процесу становлення Української незалежної держави, зокрема ініціював проведення референдуму 1 грудня 1991 року.

Ігор Рафаїлович Юхновський був свого часу головою Народної Ради в українському парламенті, віце-прем'єр-міністром, головою Комітету з питань науки та освіти Верховної Ради України, у 1991-му році -- претендентом на посаду президента України. Нині він -- народний депутат, що входить до Народного Союзу "Наша Україна".

З чого все починалося? Які життєві стежки пройшла ця людина? До шести років Ігора Рафаїловича виховував дід священик. З важкістю згадує академік роки війни. У 1946 -- 1951 роках пан Ігор навчався в університеті, у 1953-му -- закінчив аспірантуру. Далі -- до 1989-го року він веде активну наукову діяльність, а після 1989-го -- стає політиком.

Рід Юхновського походить зі старої дворянської родини Бєльських. Усі чоловіки були переважно священиками. Дід Ігоря Рафаїловича був не тільки священиком, а й агрономом і лікарем. Обдарованість діда передалася хлопчикові. Ігор Юхновський відомий як творча натура. Адже вже за незалежної України, будучи радником, він -- фізик-теоретик і політик водночас, вирішував одночасно велику кількість питань: як можна в молодій країні підняти сільське господарство, як спрямувати зусилля виробничників на економну витрату електроенергії, як зробити так, щоб Україна не знала нестачі нафти. Хочу підкреслити, що Ігоря Рафаїловича питання економіки чи фінансів, кадастру земель чи туркменського газу, нафти Прикарпаття чи культури цікавлять не як політика, а як державного діяча. Знаємо, чим відрізняється політик від державного чоловіка: перший зацікавлений політичною доцільністю: вибори, вектор електорату, зв'язки середовищ, а другий -- державними інтересами.

Ігор Юхновський -- інтелігентна, гуманна людина, яка поважає усіх людей. Він ніколи не ставив себе вище інших. Якщо він чогось не розуміє, то так просто і відказує: "Вибач, поясни мені, що означає цей термін", або -- "Я цього не знав, розкажи детальніше". Як фізик-теоретик, Ігор Рафаїлович чимало років працював над методом колективних змінних, досліджував теорію фазових переходів у магнітних системах, сплавах, сегнетоелектричних системах, рідинах і розчинах.

Серед його учнів -- І. Вакарчук, ректор Львівського національного університету імені Івана Франка, Ю. Рудавський, ректор Львівського національного університету "Львівська політехніка", М. Головко, М. Козловський, З. Гурський, М. Ваврух, Л. Блажиєвський та багато інших. Розуміючи, що, на відміну від московських учених, у львів'ян значно менше інформації, Ігор Юхновський привчав своїх молодших колег до "каторжної" праці. За свідченням одного з його учнів, Ігор Рафаїлович говорив: "Це в Москві можуть дозволити собі розв'язувати прості задачі. Ми повинні глибоко копати, робити складні розрахунки, за які не беруться інші наукові групи".

Де б не працював Ігор Юхновський -- чи завідувачем кафедри теоретичної фізики в Університеті, чи директором Інституту фізики конденсованих систем НАН України -- всюди з ентузіазмом брався за розв'язування нових методів чи напрямків, заряджаючи своєю енергією тих, хто довкола нього. А, будучи заступником голови Західного наукового центру АН, цікавиться досягненнями вчених з різних галузей -- математиків, геологів, механіків, біологів. Ще наприкінці шістдесятих, розповідають фізики, котрі тоді слухали лекції чи не наймолодшого в країні доктора фізико-математичних наук, Ігор Рафаїлович "пристосував" закон ентропії, тобто другий закон термодинаміки до інформаційних систем. Він перший дійшов висновку, що будь-яка закрита система довго існувати не може. Вона обов'язково повинна розпастися.

Саме висунення цієї теорії можна назвати переходом І. Юхновського від наукової діяльності до політичної. Зі своєю теорією він виступав перед представниками ідеологічних установ, стверджуючи, що її можна віднести і до СРСР. Тоді це викликало неабияке обурення.

4 червня 1990 року у Верховній Раді УРСР опозиційна частина депутатів обрала Ігоря Рафаїловича головою Народної Ради, рекомендуючи, водночас, на посаду заступника голови Верховної Ради. До 1991 року фактично ніби існували дві Верховні Ради -- УРСР і СРСР -- паралельно. Суспільство вже не переносило стандартів радянських та партійних органів, а останні, як не дивно, відчували ще потребу радитись. Співпрацею з народом займалися тоді такі політики як -- Роман Іваничук, Роман Федорів, Ростислав Братунь, Михайло Голубець і, звичайно -- Ігор Юхновський. "Уявляєте, -- згадує діяч, -- наскільки це був сильний вплив на цю владу! Це був прояв принципу вдосконалення, бо розумне слово -- це позитивна інформація, яку ви сприймаєте".

Справді, розумного та виваженого слова Ігореві Рафаїловичу -- не позичати. Найкраще людину переконують слова, вимовлені спокійно, вагомо, доброзичливо. Саме так розмовляє, дебатує з людьми Ігор Юхновський. Хоча, кожен, хто дивиться і сьогодні, телерепортажі із засідань Верховної Ради, розуміє: бути виваженим у політикумі -- це подвиг. Це свідчення того, що мовець-переконувач є державцем, тобто розраховує свої політичні кроки, виходячи з державних інтересів.

Ігореві Юхновському, як голові Народної Ради, вдалося переконати тодішнього голову В. Івашка про певний поділ складу членів Президії ВР -- опозиція отримала сім місць.

Звичайно, академік бачить і помилки, які траплялися на важкій дорозі до незалежності та після неї. Скажімо, повне відкриття Україною свого ринку для зовнішнього світу в 1991-1993 роках чи знецінення зовнішніми експертами праці сільгоспвиробника, котре, як не прикро, маємо змогу спостерігати і нині. У зв'язку з цим Ігор Юхновський пропонує, за прикладом французів, створити товариство земельного облаштування, щоб пріоритетним правом на купівлю землі розпоряджалося саме воно.

Врешті, життя покаже, що відбуватиметься далі в тому ж сільському господарстві, яке вважаємо, має стати пріоритетною галуззю в нашій країні.

Як ви вже, мабуть, звернули увагу, говоримо про Ігоря Юхновського, ювіляра, а весь час повертаємо на політико-державницькі діяння. Маю на увазі ось що: академік І. Юхновський належить до тих людей, в єство яких політика, державницькі інтереси увійшли настільки міцно і природно, як у прагнення декого входять чисто споживацькі інтереси. А Ігор Рафаїлович -- ідеаліст. Хоча й прагматик. У тому розумінні, що вміє в спілкуванні шукати компроміси задля одного, найголовнішого -- задля інтересів України.

Отож побажаємо ювілярові Ігореві Рафаїловичу Юхновському, котрий міцно вріс в український політикум, міцного здоров'я, успіхів на державотворчій ниві.

З роси Вам і з води, дорогий ювіляре!
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Нікопольське шоу Пінчука 
  ·  Олімпійцям -- стипендія від Президента 
  ·  Пікет замість Першого дзвоника 
  ·  У Новому Орлеані стріляють 
  ·  Куди подівся Янукович? 
Погляд
  ·  Скарби Лазаренка 
  ·  ДАЙДЖЕСТ 
  ·  vivat, Academia! 
  ·  Перше вересня 
  ·  КОРОТКО 
Поступ у Львові
  ·  Призначено адміністратора Львівською архієпархії УГКЦ 
  ·  Діагноз -- сальмонельоз 
  ·  Кабельне телебачення дорожчає 
  ·  Вічна львівська проблема 
  ·  Німецьке кладовище на Львівщині 
  ·  Мікроавтобус зіткнувся з КамАЗом 
  ·  Інститут імені Чорновола 
  ·  ХРОНІКА 
  ·  Гідно завершити життя 
  ·  Поляронівці захищаються 
Поступ з краю
  ·  США подобріли, але не дуже 
  ·  Як народ скаже 
  ·  Держдеп проти Піскуна 
  ·  Новий закон від ДПА 
Поступ у світі
  ·  Ходорковський готується у депутати 
  ·  Рай для мародерів 
  ·  Перша шпальта 
  ·  Киргизстан отримав прем'єра 
  ·  Расизм у Туркменистані 
  ·  "Матері Беслана" просять притулку 
  ·  Ірак у жалобі 
Спорт-Поступ
  ·  Хет-трик зі знаком мінус 
Постать
  ·  Ігореві Рафаїловичу Юхновському -- 80 
Арт-Поступ
  ·  Мужчина, який не хотів брехати 
  ·  Що втямиш в абстракціонізмі? 
Пост-Faktum
  ·  Ольвія постаріла на півсторіччя 
  ·  Нафти вистачить максимум на 100 років 
  ·  КАЛЕНДАР