BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Спорт-Поступ.    Тема.    Львівські обсервації.    Археологія у Поступі.    Медицина.    Літературний Поступ.    Поступ реляксу.    Історія у Пост.    Постать.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
 
18 серпня 2005 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  10:3 27-06-2020 -   На Львівщині вже понад 5000 хворих на COVID-19  
  10:11 26-06-2020 -   Коронавірус в Україні шириться швидкими темпами – 1 109 хворих за останню добу  
  11:59 23-06-2020 -   Спалах COVID-19 на Львівщині: голова МОЗ розповів про причини і рішення  
  11:58 23-06-2020 -   В Україні за добу 833 випадки COVID-19, на Львівщині - 240  
  11:25 20-06-2020 -   12-річний львів’янин, що став жертвою наруги, упізнав свого кривдника  
Україна
  10:3 27-06-2020 -   В Україні за добу 948 нових випадків коронавірусу і 24 смерті  
  10:2 27-06-2020 -   Повінь на Прикарпатті зачепила 13 тисяч будинків  
  10:2 27-06-2020 -   Шмигаль розповів, чому плагіатора та ексрегіонала призначили в.о. міністра освіти  
  23:21 26-06-2020 -   Неакредитовані херсонські ЗМІ жорстоко затролили Зеленського  
  11:59 23-06-2020 -   Фактичне падіння економіки може становити більше 5% — НБУ  
Світ
  10:57 27-06-2020 -   ЄС не відкриватиме кордони для українців з 1 липня  
  19:6 26-06-2020 -   Лукашенко збирається змінити конституцію Білорусі  
  11:58 23-06-2020 -   Один із регіонів Іспанії посилює карантин через нові спалахи коронавірусу  
  10:16 13-06-2020 -   Єрмак у Франції обговорив Мінський процес та візит Макрона до України  
  10:14 13-06-2020 -   Єврокомісія висунула умови, за яких відкриє кордон для українців    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Погляд  » 

___________________________________________________________________________

Від периферії до столиці
Світлана ОДИНЕЦЬ
 
Переїзд осідку УГКЦ до Києва відбудеться на підставі рішення Блаженнійшого Любомира (Гузара), глави Української Греко-Католицької Церкви та згідно із каноном 57 Кодексу канонів Східних Церков і після затвердження Синоду єпископів УГКЦ, що відбувся у Києві 5-12 жовтня 2004 року. Нагадаємо, що це рішення благословив світлої пам'яті Святійший Отець Іван Павло ІІ.

Духовенство Церкви (УГКЦ. -- Авт.) стверджує, що переїзд до столиці буде свідченням того, що Українська Греко-Католицька Церква не є Церквою Галичини, а має загальноукраїнський і світовий вимір. Тому, очевидно, що Церква, яка має своїх вірних як у східній, так і в південній Україні, має бути представлена своїм главою в Києві, де містяться резиденції глав усіх Церков України.

З цією думкою погоджується і віце-ректор Українського католицького університету Мирослав Маринович, який вважає, що тепер Греко-Католицька Церква позбудеться містечкових рис, які їй досі заважали. На його думку, Греко-Католицька Церква завжди викликала захоплення й подив мислячих українців, адже жодні переслідування та репресії не зруйнували її, а навпаки додали ще більшого духовного потенціалу.

"Проте, спілкуючись із негалицьким духовенством Греко-Католицької Церкви, я зауважував легке роздратування від деяких ознак галицького стилю, помітного в обрядах та під час служб. І, думаю, саме з переїздом до столиці відбудеться духовне, світоглядне розширення УГКЦ", -- зауважує п. Мирослав.

На думку дослідника релігійних процесів в Україні, доцента Львівського національного університету імені Івана Франка Андрія Юраша, перенесення осідку, без сумніву, доведе бажання і потенціал до розвитку і поширення греко-католицької віри у масштабах всієї України. Адже тривалий час УГКЦ була обмежена кількома західними реґіонами і лише тепер демонструє здатність діяти у всій Україні.

З цим погоджується і о. Борис Ґудзяк, ректор Українського католицького університету, який каже: "Наша Церква в духовному аспекті є спадкоємицею Київської Русі, і тому своє життя вона повинна провадити в столиці, якщо не хоче залишитися на периферії".

Андрій Юраш наголошує на ще одному важливому моменті, який принесе перенесення осідку УГКЦ з Києва до Львова. За його словами, сучасні теологи УГКЦ сьогодні бачать реальні можливості для представлення первісної унійної ідеології Церкви, яку багато років намагалася знищити комуністична влада. Йдеться про ідею поєднання Риму та східнообрядових традицій. І тому саме сьогодні УГКЦ заявляє не лише про себе, а й про свою початкову ідеологію.

Чи спричинить зміна географічного розташування УГКЦ поширення греко-католицької віри на східні терени України? На думку о. Бориса Ґудзяка, важливу роль у цьому напрямі може відіграти власне сама постать Блаженнійшого Любомира, якого дуже шанують у Західній Україні, а також у європейських країнах. "Колись мені випала нагода поспілкуватися з мешканцем Києва, який був невіруючим. У нашій розмові він сказав, що іноді слухає релігійні передачі, і найбільшу повагу та цікавість у нього викликає саме постать глави УГКЦ -- Блаженнійшого Любомира", -- розповів о. Борис Ґудзяк.

Протести Москви

Категоричний спротив переїзду греко-католиків до Києва висловило лише духовенство УПЦ Московського патріархату. Як і на більшість суспільних дій греко-католиків, на перенесення центру УГКЦ до столиці представники Московського патріархату прореагували різко і навіть агресивно. В оприлюдненій днями заяві Союзу православних громадян йдеться, що перенесення осідку греко-католиків "символізує новий етап духовної та ідейної окупації уніатською Галичиною православної України", а завданням цієї "окупації", вважають вони, є "зміна віри православної Київської Русі, прийняття уніатства". І тому вони встануть за Русь Святу і віру православну, не допустять уніатського бліцкригу і відстоять Київ -- "Новий Єрусалим", неможливий без Третього Риму".

Патріарх Алексій (РПЦ) в офіційному коментарі назвав перенесення осідку УГКЦ "безсумнівно, недружнім кроком, що внесе ще більшу напругу у відносини з УГКЦ та з Римським престолом". Аргументував свою позицію тим, що після 1946 року багато греко-католиків отримало духовну підтримку у храмах РПЦ. Але "замість подяки УГКЦ повернулася до практики XVІ -- XVІІ століть, коли унію насаджували силою за підтримки антиправославно налаштованої влади".

Натомість представник УГКЦ у Ватикані владика Гліб (Лончина) заявив, що греко-католики зроблять цей крок, незважаючи на застереження православних, мовляв, перенесення нашкодить міжцерковним стосункам. Тим паче, що, як вважає Мирослав Маринович, підґрунтям цих православних протестів є не релігійні непорозуміння, а політика. "Але на кожен політичний крик у Греко-Католицької Церкви може бути лише одна реакція -- спокійне свідчення Христа", -- каже пан Маринович.

Зауважимо, що, згідно з конституційним забезпеченням релігійної свободи в Україні, духовенство УПЦ МП та РПЦ не має жодних юридичних підстав для заборони чи протестів проти перенесення осередку УГКЦ до столиці. Водночас ми бачимо, що Греко-Католицька Церква розвивається всупереч усім протестам з боку Москви.

На думку Андрія Юраша, в цьому контексті цікава ще й позиція Ватикану, адже він мусить зважати на Москву. Проте, за словами п. Юраша, недалеко той час, коли Ватикан менше й менше прислухатиметься до позицій московського духовенства.

У контексті переїзду греко-католиків до столиці цікавою до осмислення є ситуація щодо можливого розподілу сфери впливу між главою УГКЦ Блаженнійшим Любомиром (Гузаром) та главою УПЦ КП Філаретом. Як вважає Андрій Юраш, у столиці справді виникнуть два основні центри, які відтепер будуть репрезентувати релігійну Україну. Проте навряд чи між ними будуть непорозуміння щодо поділу впливів.

Приблизно такої ж думки дотримується і речник Блаженнійшого Любомира (Гузара) отець Ігор Яців. "Незалежно від місця, де перебуває людина з великим суспільним авторитетом, її думки та звернення будуть однаково важливими. І тому переїзд Блаженнійшого до столиці не зменшить його авторитету та духовного впливу на українців, а також не вступить в непорозуміння і протиріччя з представниками інших конфесій", -- зазначив він.

Львів -- втрата чи духовний здобуток?

Попри всі позитиви перенесення осідку УГКЦ до столиці, варто зупинитися і на ще одній темі, дуже дражливій для нашого міста. Історичне впровадження унії 1596 року розпочали зі сходу та центральної України. Галичина прийняла унію пізніше.

У кожному разі всі проблеми треба розв'язати так, щоб не спричинити розподілу країни на Київ і Львів, а також засвідчити, що в Україні є лише одна Греко-Католицька Церква.

Після того, як львів'яни дізналися про перенесення осередку УГКЦ до Києва, з'явилася думка, що Львів відтепер втратить останню ознаку свою столичності. З цим частково згоден дослідник Андрій Юраш, який вважає, що місто Лева і справді втратить частку своїх ментальних та духовних ознак. Проте, на його думку, переїзд Блаженнійшого історично вмотивований, адже саме Київ був греко-католицьким центром у часи прийняття унії.

"Якщо для нас більш важливі політичні гонори, то ми можемо вважати, що переїзд Блаженнійшого зі Львова є негативним явищем. Але якщо ми хочемо утвердитися в духовному житті, то це переселення має викликати в нас думку про одвічну роль нашої Церкви в історії України. Ми зберегли її, підсилили нашим галицьким духом, щоб віддати для більшого розвитку", -- вторить Юрашеві Мирослав Маринович.

Зауважимо, що Українська Греко-Католицька Церква сьогодні є найбільшою Католицькою Церквою східного обряду в світі. Вона налічує понад 5,5 мільйона вірян і має можливості для збільшення їх кількості.
»  ПРЯМА МОВА
Богдан ОСАДЧУК: Час шукати нових шляхів
Ірина КИРИЧЕНКО, Варшава
 
Однією із ключових постатей української політичної думки на Заході є професор Богдан Осадчук. Доля змусила Богдана Осадчука зростати та навчатися поза межами Батьківщини, та жодні примхи долі не змогли забрати Батьківщину з серця визначного історика й мислителя. Дитинство в Польщі, навчання в Берліні...
Детальніше>>
» 
250 вибухів у Бангладеш
Іван ҐОР
 
Учора в Бангладеш, мусульманській країні у Південній Азії, майже одночасно у 64 містах пролунало дві з половиною сотні вибухів. За даними Associated Press, у столиці країни Дака було активізовано щонайменше 15 саморобних бомб у різних частинах міста, зокрема поряд із летовищем, біля одного з готелів, у будівлях судів і на базарах.
Детальніше>>
» 
ТНК підозрюють у монополізмі
Володимир ГРИНІВ
 
Антимонопольний комітет (АМК) України виявив наявність структурних ознак монопольного становища ТОВ "Торговий дім "ТНК-Україна" на ринку оптової торгівлі бензином у 2004 році. Про це під час слухань у середу заявив виконувач обов'язків голови комітету Юрій Кравченко.

Як повідомляє "Українська правда", за даними комітету, ТНК торік реалізувала понад 1,8 млн тонн бензину, що становить 40% оптової реалізації палива. Також було виявлено ознаки колективної монополії з боку ТОВ "Лінос", АТ "Укртатнафта", ТОВ "НПК-Галичина" та групи "Лукойл", сукупна частка яких на загальнодержавних ринках моторних бензинів та дизельного пального того ж 2004 року становила понад 60% та 50% відповідно.
Детальніше>>
» 
Президентові ДАІ замало
Ющенко хоче реформувати податкову та Генпрокуратуру
Андрій ДУБЕЦЬКИЙ
 
Схоже, Президентові України Вікторові Ющенку і хліба не треба, йому би тільки революції організовувати. Після Помаранчевої революції Віктор Андрійович уже влаштував переворот у ДАІ, а тепер замахнувся ще й на годувальницю держави -- Податкову адміністрацію та святую святих -- Генеральну прокуратуру.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  ''Поступ''. Рік після пожежі 
  ·  Віталій МАКСИМОВ: Львівська міліція перебуває у сплячці 
  ·  Ще один претендент 
  ·  Андрій ФЕДУР: Влада відповість за смерть Ґонґадзе 
  ·  Тимошенко "світить" суд 
  ·  Кушнарьов за ґратами 
  ·  КОРОТКО 
  ·  Турнір завершили перемогою 
  ·  "1+1" не боїться перевірок 
  ·  Львів без Патріарха 
Погляд
  ·  Богдан ОСАДЧУК: Час шукати нових шляхів 
  ·  Від периферії до столиці 
  ·  250 вибухів у Бангладеш 
  ·  ТНК підозрюють у монополізмі 
  ·  Президентові ДАІ замало 
Поступ у Львові
  ·  Мирослав СЕНИК: Сьогодні в центрі міста не можна жити 
  ·  Львову подарують пам'ятник Леву 
  ·  ХРОНІКА 
  ·  Віртуальна автостанція 
  ·  У Новояворівську -- безвладдя 
  ·  Зеновій Буричко зазнав аварії 
  ·  Звільнення на Мостиській митниці 
Поступ з краю
  ·  Януковича мали ''замочити'' свої 
  ·  Бензинова криза: чому вона повторюється 
  ·  Матимемо єдиний тариф на електрику 
  ·  ОБСЄ профінансує вибори 
  ·  Російські бізнесмени куплять "Інтер" для Ющенка? 
Поступ у світі
  ·  Убивство брата Роже 
  ·  Перша шпальта 
  ·  Москва може запровадити санкції 
  ·  Гелікоптер збили таліби 
  ·  Абхазія хоче до Росії 
  ·  Мадонна впала з коня 
Спорт-Поступ
  ·  Петро ДИМІНСЬКИЙ: Пора подумати про відпочинок 
  ·  Заманливі синьо-жовті кольори 
  ·  Тактична мудрість жінки 
  ·  Працю перекреслено уколом шпаги 
  ·  У Львові чекають на "Чорноморець" 
  ·  Гостьова поразка української молодіжки 
  ·  Баррікелло підписав контракт із БАР 
Тема
  ·  Коли настане "Післязавтра" 
  ·  Семен КУКУРУДЗА: ХХ століття було періодом найбільшої руйнації природи 
Львівські обсервації
  ·  Куй біду, поки тепла 
Археологія у Поступі
  ·  Хорватська столиця поблизу Львова 
  ·  Відкрито руїни міста в Гондурасі 
  ·  Таємничий шифр інків зламано 
  ·  Із чого їли в Помпеях 
Медицина
  ·  Приречені і врятовані 
Літературний Поступ
  ·  Влаштуємо революцію у навчанні! 
  ·  Відкриття Біблії 
Поступ реляксу
  ·  Зірками кіно стають, тому що 
  ·  ГОРОСКОП 
  ·  Режисер знімає режисера 
  ·  Вода для орхідей 
Історія у Пост
  ·  Львівські Кракідали 
Постать
  ·  Магічна невловимість: Фідель Кастро 
Пост-Faktum
  ·  Уродини цісаря 
  ·  КАЛЕНДАР