BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Спорт-Поступ.    Тема.    Дискусія у Поступі.    Репортаж у Поступі.    Львівські обсервації.    Постать.    Арт-Поступ.    Поступ на кана.    Поступ реляксу.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
 
16 жовтня 2019 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  10:10 16-10-2019 -   Мін'юст через суд зобов'язав декомунізувати село на Львівщині  
  9:48 16-10-2019 -   Голова ЛОДА виділив у Львові земельні ділянки чотирьом відомим спортсменам  
  9:47 16-10-2019 -   На Львівщині правоохоронці затримали групу наркотоговців  
  9:18 16-10-2019 -   Прокуратуру Львівської області очолила 33-річна Ірина Діденко  
  9:13 16-10-2019 -   У Міжнародний день білої тростини журналісти перевірили вулиці Львова на доступність  
Україна
  11:11 16-10-2019 -   Маркарова полетіла до США на переговори з МВФ  
  9:6 16-10-2019 -   На переговорах в Мінську не змогли домовитись про розведення сил – ОБСЄ  
  9:6 16-10-2019 -   Доба на Донбасі: двоє загиблих від ворожих снайперів, один поранений  
  9:5 16-10-2019 -   Зеленський звільнив з військової служби міністра оборони часів Кучми  
  9:4 16-10-2019 -   Суддю, яка віддала Росії кримське майно Міноборони, засудили до 12 років  
Світ
  10:59 16-10-2019 -   США залишили без віз 18 російських дипломатів  
  10:48 16-10-2019 -   Туреччина звинуватила Європу у захисті терористів  
  10:43 16-10-2019 -   Конгрес США відклав голосування щодо імпічменту Трампа  
  15:50 14-10-2019 -   Сурков назвав “путінізм” діючою ідеологією та глобальним політичним лайфхаком  
  11:48 14-10-2019 -   Вибори у Польщі: партія влади перемогла, проходить і блок ультраправих    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Тема  » 

___________________________________________________________________________

qvo Vadis?
Тетяна ЛУЦИК, Лідія ГУБИЧ
 
На Бергенському саміті в травні 2005 року Україна, підписавши Болонську декларацію, долучилася до створення європейського простору вищої освіти.

Це означає, що до 2010 року наша держава повинна гармонізувати свою систему вищої освіти із системами освіт країн-учасниць Болонського процесу, зокрема залишити лише ступені бакалавра, маґістра й доктора, але позбутися аспіранта; зробити більш гнучким навчальний процес, коли студент має можливість самостійно обирати певні курси; впорядкувати навчальні дисципліни відповідно до європейських стандартів із метою видання студентові додатка до диплому європейського зразка...

Одним із ВНЗ України, який ще до вступу в Болонський процес не лише теоретично, а й практично випробовував окремі принципи Болонської декларації, є ЛНУ ім. Івана Франка. Як пояснила Марія Зубрицька, проректор із навчальної роботи: "Ми ієрархічно підпорядковані Міністерству освіти і науки України, тому якихось окремих положень, що суперечили б нормам освітнього законодавства, ми не могли ввести. Та все-таки ми, по-перше, зменшили навантаження, що дозволяло законодавство, збільшили кількість годин на самостійну роботу; по-друге, провели семінари з деканами всіх факультетів щодо їхнього бачення того, як Україна після підписання Болонської декларації могла би узгоджувати національні стандарти з міжнародними; по-третє, розробили систему основних і вибіркових курсів (прикладом є програма "МІГУС" для студентів філологічного та історичного факультетів і Міждисциплінарна маґістерська програма з соціології та культурології)".

Тепер шлях Болонській системі Україна відкрила. Можна зробити висновок, що ґрунт ми маємо, та що виросте на ньому залежить як від державної підтримки, так і від викладацької спільноти навчальних закладів, і від праці студентів, від усвідомлення ними того, заради чого вони працюють.

Які думки про Болонську систему в керівництва університету та деканів окремих факультетів? Декан факультету міжнародних відносин Маркіян Мальський зазначив: "В університеті панує одностайна думка щодо запровадження Болонської системи освіти на всіх наших факультетах. Формування єдиного освітнього простору в Європі базується на тих принципах, за якими хотів би жити кожен класичний університет".

Опитування деканів справді підтверджує тезу "одностайної думки" про позитиви Болонської системи для України. Маркіян Мальський навів такі аргументи на користь нової системи освіти: "...Наближення до тих стандартів, які закладають у систему освіти в розвинутих країнах світу; можливість для наших студентів активізувати своє навчання у різних зарубіжних ВНЗ; зменшення кількості аудиторних годин, що вимагатиме від студентів більше самостійної праці, а викладачам дасть можливість удосконалювати свій фах; зростання автономії університету; ширші можливості на ринку праці. Але, звичайно, все це дасть належні результати лише за умови поєднання вимог Болонської системи з традиціями української школи".

Володимир Сулим, декан факультету іноземних мов, загалом позитивно оцінивши вступ України в Болонську систему, наголосив: "Держави, що підписали Болонську декларацію, перебувають на різних етапах економічного розвитку, є з різними суспільними формаціями, з різним історичним минулим, але освітянський простір в Європі є більш прозорим, аніж демарковані кордони".

Володимир Сулим вважає, що Україна не помилилася, не підписавши Болонську декларацію 1999 року, оскільки вона змогла підготуватися та осмислено і виважено підійти до цього питання тепер.

Декан географічного факультету Ярослав Хомин сказав: "Ми стоїмо на певному рівні як наукової, так і навчально-методичної роботи, і його потрібно вміло зіставити з принципами європейської освіти". На прикладі свого факультету, зокрема договору, підписаного між географічними факультетами ЛНУ ім. Івана Франка та Харківського національного університету, Ярослав Хомин надав велике значення обміну досвідом між ВНЗ України.

На запитання, як у ЛНУ ім. Івана Франка студенти дізнаються про Болонську систему освіти, відповіді деканів зводились до посилань на такі джерела інформації: обов'язкові лекції деканів на п'ятому курсі кожного факультету, семінари, "круглі столи" з цього питання, які могли відвідати всі охочі, інформація з відповідних web-сторінок інтернету.

Не останню роль у Болонській системі освіти відіграє студентське самоврядування. За словами представника від факультету журналістики ЛНУ в загальноуніверситетському самоврядуванні Володимира Телюка, їх ознайомили з усіма питаннями щодо впровадження Болонського процесу в ЛНУ ім. Івана Франка завдяки тому, що один їхній представник є членом ректорату.

"В університеті вже проводили дві конференції та "круглий стіл" щодо Болонської системи, в яких міг брати участь кожен студент. Окрім того, студентське самоврядування вже наступного року готується випустити окремий буклет про Болонську систему, а також провести "круглий стіл" та опитування студентів щодо їхнього ознайомлення з Болонською системою та ставленням до неї. Вона має свої нюанси, які потрібно розглянути, обговорити. Це має бути інтеґрація, а не насадження якихось принципів", -- зазначив Володимир.

Однак, коли ми зробили спробу дізнатися безпосередньо в студентів, що вони знають про Болонську систему, то більшість просто уникала відповіді: одні говорили, що ніколи не чули, їх не інформували про це в університеті, інші -- що не можуть "добре" сказати. Хтось чув, але не намагався докладніше дізнатись про це, а на "круглі столи" не ходив -- не міг, не хотів...

Багато хто, схвалюючи Болонський процес, наводив такі аргументи, як "величезна стипендія", "не буде іспитів", "багато предметів просто викидають"...

Звичайно, ми не робимо глобальних висновків про готовність-неготовність студентів до нової системи освіти, обмежившись лише наведеною інформацією. Очевидно, що Марія Зубрицька мала рацію, коли, коментуючи ці відповіді, зазначила: "Скільки міфів із Болонською декларацією, а все тому, що не прочитано, все тому, що не побачено. Вони є наслідком некомпетентності, непоінформованості. Я не знаю, чому не хочуть студенти прочитати принаймні тексту Болонської декларації".

Коментарі

Андрій Петрів

юридичний факультет, 5-й курс

Про Болонську систему знаю те, що це уніфікація, наближення до європейських стандартів, диплом одного зразка, який можна застосовувати в інших країнах. Але я не можу зрозуміти, як можна застосувати диплом юриста будь-якого нашого ВНЗ у відповідному навчальному закладі за кордоном. Адже там є кредити, бали, які розподіляють за дисциплінами, а дисципліни, наскільки я знаю, дуже відрізняються від тих, які освоюють студенти в Україні. Тому, я вважаю, впровадити Болонську систему освіти на юридичному факультеті буде досить проблемно.

Юрій ЛЮБІНСЬКИЙ

механіко-математичний факультет, 5-й курс

Так, на факультеті нас інформували про Болонську систему освіти. Це інтеґрація нашої системи освіти в європейську. Буде набір бонусів, наскільки я розумію, це інша система оцінювання. Видаватимуть диплом, в якому вказуватимуть кредити і з яким зможемо вступати в європейські ВНЗ. Запровадження Болонської системи освіти в ЛНУ ім. Івана Франка вважаю позитивним, тому що багато студентів захоче навчатися за кордоном.

Михайло БОКОЧ

факультет журналістики, 3-й курс

Україні не варто вступати в Болонський процес тому, що це призведе лише до спрощення нашої системи освіти.

Людмила ПШЕНИЦЬКА

факультет міжнародних відносин, 5-й курс

Болонська система -- це вирівнювання наших стандартів освіти до європейських, тобто це процес спрямований на те, щоб нашу освіту визнавали за кордоном, цінили наші наукові ступені, їх розуміли. Думаю, що шлях України в Болонську систему розпочався тоді, коли запровадили поділ на маґістрів і бакалаврів. Безумовно, ми повинні йти до цієї системи.

Штефан ЛУПШАК (Румунія)

філологічний факультет, 2-й курс

Єдине, що я знаю про Болонську систему освіти, це те, що мають бути коротшими навчальні курси (три роки -- бакалавр і ще один рік -- магістр). Через брак інформації не можу судити про те, чи є підписання Україною Болонської декларації позитивом, а чи негативом.

Ярослав ІВАНОЧКО

факультет журналістики, 4-й курс

Матеріали про Болонську систему освіти я готував для журналу "Медіакритика", тому про неї я знаю все, але ці знання я не одержав на факультеті. Оцінюючи вступ України в Болонську систему освіти, мушу сказати, що є випадки, в яких ми виграємо, але є й такі, у яких програємо. Тут потрібно все ретельно продумати.

Володимир ГИРКА

факультет прикладної математики та інформатики, 3-й курс

На факультеті про Болонську систему освіти точно не інформували. Готувався самостійно, тому що потрапив на "круглий стіл" Україна -- Польща, де розглядали питання про запровадження Болонської системи освіти в Україні. Щодо позитивів вступу нашої держави в Болонський процес, то тут існує багато нюансів, тому однозначно відповісти не можу.
»  ПРЯМА МОВА
Марія ЗУБРИЦЬКА: Освітнє законодавство потребує повного узгодження з іншими зако
 
-- Пані Маріє, що дасть нам впровадження Болонської системи освіти?

-- Болонський процес -- це не панацея від усіх проблем, а поштовх до їх розв'язання. Приєднання України до Болонського процесу -- це передовсім стимул переглянути нашу вищу освіту, позбутися анахронізмів колишньої радянської системи. Україна вже розпочала реформи, метою яких є впровадження освітньо-кваліфікаційних рівнів бакалавра та маґістра.
Детальніше>>
» 
Учень -- абітурієнт -- студент: еволюція мрій?
Галина БУНЯК
 
Коли навчаєшся в школі, то здається, що у тебе все ще попереду. Ти маєш чимало планів і прагнеш їх втілити у життя: "Ось закінчу школу, а тоді...". Тоді й з'являються перші проблеми: вибирання майбутньої професії, вступні іспити, а там, якщо все добре складеться, то пошук житла, друзів, бібліотеки...
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  З Куйбідою на прапорі 
  ·  Марек НОВАКОВСЬКИЙ: Євросоюз не роздає риби, а лише вудочки 
  ·  Ціни на бензин ростуть 
  ·  Тимошенко наступає 
  ·  Давайте жити дружно! 
  ·  Як шпигун посварився з генеральним прокурором 
  ·  Україна нехтує своїми територіями 
  ·  Мобільний "Укртелеком" 
Погляд
  ·  Наталя ГОТЬ: Лікарський синок отримає роботу набагато швидше 
  ·  Науковці про "архівну справу" 
  ·  Бідні газовики 
  ·  КОРОТКО 
Поступ у Львові
  ·  Педагоги вислухають батьків 
  ·  Форум видавців у Львові 
  ·  Тепла вода під питанням 
  ·  Довідник споживача електроенергії 
  ·  Всиновлення не популярне 
  ·  У Львові немає де ховати 
  ·  Третя сила? 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Дружба народів на виборах-2006 
  ·  Заклик Свисткова не почули 
  ·  Будемо жити краще? 
  ·  35-річний син Тимошенко 
  ·  Вдруге і востаннє? 
  ·  Настя-переможниця 
Поступ у світі
  ·  Розвідка простягає обійми мусульманам 
  ·  Єгипет відкриває таємниці 
  ·  Перша шпальта 
Спорт-Поступ
  ·  Валерій ЛЕБЕДЮК: Ми відновили "лісову школу" Дмитра Оббаріуса 
  ·  Операція "Євробачення-2" 
  ·  Побачення призначено у Варні 
  ·  Сум короля, або Медалі не для українців 
  ·  Попереду другий груповий турнір 
  ·  Упевнений старт "Манчестер Юнайтед" 
  ·  Вейн Гретцкі -- тренер "Фінікс Койотс" 
Тема
  ·  qvo Vadis? 
  ·  Марія ЗУБРИЦЬКА: Освітнє законодавство потребує повного узгодження з іншими зако 
  ·  Учень -- абітурієнт -- студент: еволюція мрій? 
Дискусія у Поступі
  ·  Сергій ІЖЕВСЬКИЙ: Іслам і тероризм -- не одне і те ж 
Репортаж у Поступі
  ·  Перевтілення й польоти по-австрійськи 
Львівські обсервації
  ·  КУН тобі пек! 
Постать
  ·  Філантроп, який обвалив Bank of England 
Арт-Поступ
  ·  Сповідь для Чикаґо 
  ·  Ірен РОЗДОБУДЬКО: Виховання жінки в умовах, непридатних для життя 
  ·  "Статський радник" ще раз переміг 
  ·  Майстер в інтер'єрі історії 
  ·  НОВИНИ 
Поступ на кана
  ·  Капелюх із зеленим пером 
Поступ реляксу
  ·  Браконьєрство як спосіб виживання 
Пост-Faktum
  ·  Винахідник яблучного комп'ютера 
  ·  ГОРОСКОП