BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Спорт-Поступ.    Історія у Поступі.    Арт-Поступ.    Поступ реляксу.    Літературний Поступ.    Мандрівки Львовом.    Постать.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
6 серпня 2005 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
таблетки для похудения эффективные Фармацевтические производства в последние годы предлагают различные виды дозированных лекарственных форм. К ним относятся порошки, сиропы, капсулы и таблетки для похудения. Но желатиновая капсула в последнее время наиболее популярна у производителей фармацевтических препаратов.
Купол
Львів
  21:3 25-06-2019 -   Музей "Шевченківський гай" у Львові забудують  
  21:2 25-06-2019 -   Львівським випускникам, які отримали по 200 балів на ЗНО, виплатять по 5000 грн  
  21:1 25-06-2019 -   Найпотворніший будинок в центрі Львова перетворять на бізнес-центр для IT-компаній  
  21:1 25-06-2019 -   Садовий знову анонсує переговори з "Голосом"  
  9:50 19-06-2019 -   У Львові вперше у світі порахують безпритульних котів  
Україна
  21:7 25-06-2019 -   Росія відмовляється виконувати рішення трибуналу і відпускати українських моряків  
  21:6 25-06-2019 -   Вибори в Раду: з'явився свіжий рейтинг партій  
  21:5 25-06-2019 -   Українська делегація у ПАРЄ офіційно оголосила про рішення зупинити роботу в Асамблеї  
  21:4 25-06-2019 -   Президент України висловив розчарування рішенням ПАРЄ повернути Росію  
  21:4 25-06-2019 -   Рішення ПАРЄ: механізм санкцій скасований, Росія може повертатися  
Світ
  9:52 19-06-2019 -   У Молдові хочуть скасувати надання громадянства за інвестиції  
  9:51 19-06-2019 -   Компанія Facebook представила власну криптовалюту під назвою Libra  
  9:51 19-06-2019 -   Британія: Джонсон виграв другий тур виборів лідера Консервативної партії  
  10:45 03-06-2019 -   У Фінляндії заборонили шлюби неповнолітніх  
  14:51 30-05-2019 -   У Китаї знайдений комплекс з тисячолітніми гробницями    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Історія у Поступі  » 

___________________________________________________________________________

Холмські мудрагелі
Юрій ВИННИЧУК
 
Таких мудрагелів, які мешкали у Холмі, годі було десь іще пошукати. Веселі оповідки про євреїв із Холма любили послухати євреї Відня, Варшави, Кракова, Львова і навіть Коломиї, хоча коломийські євреї мали з холмщаками чимало спільного.

Усі вони радо приплітали до почутих історій свої власні вигадки так, що тепер неможливо вже дізнатися, звідки походить та чи інша оповідь. Але саме у Львові місцеві євреї вважали себе за найавторитетніших знавців холмського життя-буття. Хочеш почути, над чим зараз сушать голову євреї у Холмі? Спитай у львів'янина!

Наша історія про холмських мудрагелів починається від самого створення світу. Інакше не можна. Бо саме коли Господь сотворив світ, то сотворив і людські душі. Душі мудрих людей всипав до одного мішка, душі дурнів -- до іншого й закликав ангела, аби той узяв мішки з душами і рівномірно розсіяв по землі. Ангел облетів усі краї й всюди сипав за пригорщею мудрих душ пригорщу дурних, аби мудрі люди і йолопи народжувалися у рівній кількості й ніхто з них не переважав.

І ось, коли він підлетів до якоїсь високої гори, вкритої сосновим лісом, то мішок із мудрими душами зачепився за верхівку сосни. Ангел шарпнув, і мішок розірвався, а всі мудрі душі висипалися на землю. Ну, тепер ви знаєте, чому у Холмі живуть самі мудрагелі. Бо та гора і дала назву місту, яке заснував король Данило.

Отже, холмщаки мали свій розум і не бажали нікого слухати. Світ, за їхнім уявленням, був саме таким, яким вони його пізнали з дитинства, і начхати було їм на те, що писалося в книжках та шкільних підручниках. Ніде, окрім Холма, не вважалося, що місяць важливіший за сонце. Чому? Бо завдяки місяцеві вночі було видно, а без сонця можна було обійтися, адже вдень і так ясно, як... авжеж, як удень. Холмщаки були свято впевнені, що влітку тепло тільки тому, що усю зиму палилося в грубах і печах й завдяки цьому повітря нагрілося. А взимку зимно, бо влітку в печах не палили.

Чи ви чули коли-небудь, як холмщаки домовляються на здибанку? Це виглядає приблизно так:

-- Слухай, Юзю, якщо завтра пополудні буде падав дощ, то я прийду до тебе ввечері.

-- А якщо ввечері буде падав дощ?

-- Ну то я прийду пополудні.

Як Холм будувався

Вирішили холмщаки збудувати будинки з грубих колод. Дерева мали багато -- вся гора заросла міцними стрункими соснами. Зрубані стовбури чоловіки брали на плечі й несли згори, спотикаючись та хитаючись від тягаря. Носили вони ті стовбури місяць, носили другий, намучилися, що страх. Аж тут нагодився купець зі Львова, побачив, як вони тяжко працюють і каже:

-- А чого ж то ви так мучитеся? Хіба не легше колоди котити згори?

Хлопи дуже втішилися, почувши таку раду, і чимдуж побігли до старійшин. Ті страшенно здивувалися:

-- Хто б подумав! Можна котити!

Але мудрі холмщаки не були б мудрими холмщаками, якби щось вирішували без дебатів. Сім днів і сім ночей засідала рада общини. Одні підтримали пораду львів'янина, інші її ганили, а ще інші ставили питання так:

-- Котити не штука. Але з якого боку має бути грубший кінець: із правого, чи з лівого?

Тим часом усі сім днів, як і раніше, хлопи траґали колоди на плечах. Восьмого дня рада постановила, що будуть колоди з гори спускати, і записали це в книгу, аби і наступні покоління могли скористатися такою цінною порадою. Після цього рада старійшин оголосила свою постанову. Втішені хлопи, аби переконатися, що новий спосіб справді зручніший, узяли колоди, які перед тим знесли з гори, і стали їх тягнути на плечах знову на гору. Очі їм вилазили, піт лився дзюрком, але вони таки винесли кілька колод і під захоплені вигуки всіх мешканців, що зібралися внизу, покотили додолу. Радості не було меж, натовп кричав і плескав у долоні, грала оркестра і майоріли прапори.

Відтепер робота пішла куди швидше, і незабаром наскладали вони колод стільки, що хати почали рости, як мокрого літа. Але хати ці були особливі. Їх не будували однаковими. Кожен холмщак пильнував, аби хата була і не зависока, і не занизька, а якраз до його зросту.

І коли вони збудували всі хати, раптом пригадали собі, що забули про синагогу. Знову подалися лісоруби на гору, рубали сосни і котили згори, а потім усі найкремезніші чоловіки розбилися на десятки. Кожна десятка взяла на плечі по одній колоді і, вишикувавшись шеренгою, рушила на місце будови через усе місто. А що несли вони колоди не вздовж, а впоперек, то перші ж хати завадили рухатися далі. Адже холмщаки поробили вулички такі вузенькі, аби міг проїхати лише один віз, а вже два вози розминутися не могли. І якби вони несли колоди, йдучи вервечкою, проблеми б не було, а так мусили старійшини радитися сім днів і сім ночей, а хлопи з колодами стояли і чекали, заливаючись потом. І ось нарешті вихід знайшли. Синагога мусить бути збудована за будь-яку ціну, а тому всі хати, що перепиняли рух колодам, слід розвалити.

Лазня

Коли у Холмі з'явилася синагога, то зосталося тільки збудувати лазню, аби кожен правовірний жид міг викупатися перед сабашем і перед святами. Місце для лазні знайшли біля струмка. Вибрали добровольців, які мали викопати яму для басейну, і почали планувати, як би мала та будівля виглядати. Копачі взялися за працю, але за хвилю задумалися, куди ж подіти викопану землю.

-- Та куди ж її подіти? Біля басейну, -- казали одні.

-- Це неможливо, -- заперечували інші. -- Невже ми залишимо посеред мікви (лазні) таку гору землі?

Рада старійшин день і ніч дебатувала і постановила:

-- Геніальне вирішення є завше одностайне. Біля мікви викопаємо другу таку саму яму і в неї поскидаємо землю.

Та коли лазню збудували і дійшло до столярки, жиди розбились на два табори. Одні вважали, що підлогу треба класти з гибльованих дошок, щоб тріски не покалічили ноги, а інші заперечували, бо, мовляв, гладка підлога буде слизька, і можна, послизнувшись, зламати ногу.

Загальна рада довго засідала і врешті вирішила:

-- Мають рацію одні й другі, а тому треба догодити обом сторонам. Дошки на підлогу слід класти почергово гибльовані з негибльованими.

Сніг і шамес

Взимку старійшини зібралися на раду й поміж інших питань стали обмірковувати природу снігу. Мудрий холмський цадик вирішив, що сніг -- Божий дар, і топтати його не можна. Тут йому нагадали, що шамес (служник) Хомської синагоги, щоранку обходячи всі будинки і стукаючи в двері, аби люди будилися на ранкову молитву, якраз найбільше той сніг і топче.

-- Що ж, мусимо якось цьому зарадити, -- сказав цадик. -- Нехай четверо хлопців посадять шамеса на стіл і носять його від хати до хати, аби стукав палкою в двері. І таким чином снігу вже не потолочить.

А коли шамес став старим і немічним і йому стало важко обходити всю дільницю і будити людей на молитву, то рада постановила, аби усі євреї свої вхідні двері позносили до синагоги. А шамес щоранку буде стукати у кожні двері молотком і таким чином розбудить мешканців.

Сикавка

Як тільки в Холмі дізналися, що в кожному великому місті має бути своя протипожежна охорона, то негайно на засоби кагалу купили помпу і сикавку -- ґумового вужа та передали їх на зберігання шамесу.

Шамес був чоловіком практичним і вирішив, що ґумовий вуж -- це дуже зручне місце для зберігання таких цінних речей, як цибуля, хрін і часник. Минуло кілька років, і в Холмі вибухнула пожежа. Пожежники відразу урухомили помпу й стали помпувати воду, але виявилося, що сикавка геть забита усілякою городиною. Поки її чистили, будинок згорів.


Наступного дня зібралася громада і стала розмірковувати, як же далі бути з тою сикавкою. Молоді кричали, що шамес не мав жодного права використовувати її у своїх приватних цілях. Старші вважали, що за той час, що вуж перебував у шамеса, він уже здобув на нього повне право. Молоді погодилися, що на підставі тривалого користування вужем, він уже став власністю шамеса, але він повинен поклястися бородою й пейсами, що ніколи більше не буде зберігати в ньому городини. На це старші запитали: а де ж йому в такому разі тримати городину?

Три дні і три ночі вони сперечалися й врешті-решт дійшли спільного рішення. Отже, шамесові дозволяється тримати у сикавці все, що йому заманеться, але рівно за три дні до пожежі він повинен вивільнити її від сторонніх речей.

Гора

Отак місто Холм росло, розросталося, людей у ньому прибувало, дітей народжувалося усе більше, а кількість будинків не збільшувалася, бо вже не було місця, де їх ставити. Що ж робити? Геть уся долина уже заселена. Де знайти місце на нові будівлі? Зібрали старійшини раду і радилися сім днів і ночей, поки не дійшли згоди. Головною перепоною для того, аби місто могло розростатися, визнали гору, а тому вирішили її пересунути.

Одного дня зібралися всі мешканці Холму в підніжжі гори, засукали рукава і наперли на гору! Пхали, тиснули, надуваючи червоні щоки, аж піт градом котився по спинах. Врешті так вони впріли, що поскидали свої каптани і шапки на траву, і взялися до роботи знову.

А тут їхав на возі якийсь дядько, побачив цілу купу одягу, згріб собі на віз та й далі поїхав. Холмщаки нічого не зауважили, а продовжували пхати гору. Врешті-решт вони добряче натомилися й сіли спочити. І що вони побачили? Там, де вони поскидали свій одяг, виднілася тільки витоптана трава.

-- Гурра! -- радісно закричали вони. -- Дивіться! Дивіться, як ми далеко посунули гору, що вже й наших каптанів не видно!

Холмські рахунки

Приїхав холмщак до Львова і, зайшовши на обід до ресторації пані Теличкової, поцікавився, скільки коштує зупа.

-- Сім грошів.

-- А риба?

-- Теж сім.

-- Прошу подати.

З'їв обидві страви і збирається платити.

-- Скільки з мене?

-- Чотирнадцять, -- відказує пані Теличкова.

-- Що? Це неможливо!

-- Що вам не подобається?

-- Сім додати сім зовсім не чотирнадцять!

-- Справді? Цікаво, як ви до того дійшли.

-- У нас в Холмі це куди менше. Подивіться: я був удівцем і мав чотирьох дітей. Оженився на вдові, яка мала також четверо дітей. А трьох дітей маємо разом. Отже, кожен із нас має по сім дітей, а вкупі їх скільки? Одинадцять!

Ну, пані Теличкова проти таких арґументів встояти не могла і з огляду на те, що має справу із холмщаком, взяла у нього тільки одинадцять грошів.

Захист від морозу

Влітку холмщакам жилося добре, а от взимку вони мерзли. Зібралася рада і стала розважати, як помогти в цій біді.

-- Чому ми мерзнемо? -- запитав цадик і сам відповів: -- Тому що до міста приходить мороз. Я думаю, що нема кращого способу для захисту від морозу, як обгородитися колючим дротом.

Всі дуже втішилися і того ж таки дня обгородили місто колючим дротом.

Вранці наступного дня вийшов цадик на двір, хухнув у повітря, похляпав себе по боках і підійшов до загорожі. Висунув руку назовні й відразу відсмикнув:

-- Але там мороз!

Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Це має бути особливий день 
  ·  Кохаймося, чорнобриві... 
  ·  Митники проти хабарництва 
  ·  Мороз у Львові 
  ·  Ющенко поговорив про ДАІ 
  ·  КОРОТКО 
  ·  Євгенія Тимошенко вивела в світ нареченого 
Погляд
  ·  Попередження Хіросіми 
  ·  Реформи по-порошенківськи 
  ·  МВФ похвалив Нацбанк 
  ·  Справу Алєксандрова переведуть в Київ? 
  ·  Тимошенко обрахувалась 
  ·  Матимемо Чигиринську АЕС 
  ·  Лікарі вимагають вибачень 
Поступ у Львові
  ·  Ображені на Ющенка Ющенкові й жаліються 
  ·  Про українськість радіопростору 
  ·  Політичні дискусії? 
  ·  650 копій -- замало 
  ·  10 років за хабар 
  ·  Тетяну Лупій звільнено з музею 
  ·  Залізниця боїться терактів 
  ·  Еменесники попереджають 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Євген ЖОВТЯК: На Київщині найболісніша тема -- земля 
  ·  Вбивць Кравченка засуджено 
  ·  Кравчук докерувався 
  ·  10 мільярдів за "Криворіжсталь" 
  ·  Стретовича замість Піскуна? 
  ·  Халявних нагород не буде 
Поступ у світі
  ·  Пташиний грип летить в Європу 
  ·  iзраїльський серпень. Перша кров 
  ·  Перша шпальта 
  ·  З Гуантанамо випустять в'язнів 
  ·  Китай ізолюється від світу 
  ·  Астронавти в космосі шоковані 
  ·  У полоні риболовних сітей 
Спорт-Поступ
  ·  Ярослав ПОПОВИЧ: Потрібно готуватися до нових стартів 
  ·  М'яч в обіймах Мельпомени 
  ·  Головний старт королеви 
  ·  Ліщук на зв'язок не виходить 
  ·  Кавказька підніжка 
  ·  Ультиматум подіяв 
  ·  Вільямс-молодшу та Шарапову оштрафовано 
Історія у Поступі
  ·  Холмські мудрагелі 
Арт-Поступ
  ·  Галерея вродливих чоловіків 
  ·  Галерея розумних жінок 
Поступ реляксу
  ·  Мисливство -- наче розкіш 
  ·  ТЕАТРИ 
  ·  ВИСТАВКИ 
  ·  ІМПРЕЗИ 
  ·  КІНОТЕАТРИ 
Літературний Поступ
  ·  Стоматологія душі 
Мандрівки Львовом
  ·  Панська-Червоноармійська-Пілсудського... 
Постать
  ·  Хонда -- це... 
Пост-Faktum
  ·  Комори, повні здоров'я 
  ·  КАЛЕНДАР