BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Спорт-Поступ.    Тема.    Дискусія у Поступі.    Львівські обсервації.    Поступ медицини.    ПопАрт-Поступ.    Поступ історії.    Поступ реляксу.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
 
28 липня 2005 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум


Купол
Львів
  10:54 17-03-2021 -   Садовий розглядає "закриття" Львова через COVID  
  10:53 17-03-2021 -   Футбольні матчі збірної України зі Львова перенесуть до Києва через коронавірус  
  10:59 10-03-2021 -   У роботі громадського транспорту Львова стався збій GPS-зв'язку  
  16:17 04-03-2021 -   У Львові поліцейський вистрілив собі в голову  
  10:23 04-03-2021 -   Львівські підприємці можуть отримати 100 тис. грн на розвиток власного бізнесу  
Україна
  14:34 19-03-2021 -   Президент Литви виступив у ВР українською мовою  
  10:53 17-03-2021 -   Українські релігійні лідери публічно вакцинувалися Covishield  
  21:15 09-03-2021 -   Шевченківська премія-2021: стали відомі імена переможців  
  13:19 09-03-2021 -   Шевченко – світовий рекордсмен за кількістю пам’ятників  
  12:54 07-03-2021 -   Аварія українського автобуса в Польщі: 26 громадян залишаються у лікарнях  
Світ
  16:1 04-04-2021 -   Вулкан казино: достоинства, автоматы, режимы игры  
  15:39 10-03-2021 -   Бонусы, квесты, турниры от клуба Космолот: не пропустите интересную акцию  
  10:59 10-03-2021 -   Букінгемський палац відреагував на резонансне інтерв'ю Гаррі і Меган  
  23:26 03-03-2021 -   ВООЗ: Прогнози про перемогу над COVID до кінця року передчасні  
  23:25 03-03-2021 -   Саркозі засудили до реального тюремного терміну    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Погляд  »  ПРЯМА МОВА

___________________________________________________________________________

Лєшек БАЛЬЦЕРОВІЧ: Немає універсального рецепта
Розмовляла Ірина КИРИЧЕНКО, Варшава
 
Коли Польща почала освоювати період "дикого капіталізму", в кожному місті цієї країни можна було знайти місцину, яку називали "пляц імені Бальцеровіча". Саме там люди освоювали перші навички ринкової торгівлі. Тепер Лєшека Бальцеровіча називають батьком польської економіки. За час роботи в уряді й опісля на його адресу лунало чимало критики, проте позитивними змінами, активним зростом економіки Польща завдячує саме йому. Він опрацював та реалізував план швидкої стабілізації й трансформації польської економіки, який набув розголосу як "План Бальцеровіча". Бальцеровіч виконував свої функції до грудня 1991 року. В грудні 2000 сейм Речі Посполитої призначив Лєшека Бальцеровіча на посаду голови польського національного банку. На цьому посту він перебуває й донині.

-- На тлі нинішньої європейської інтеґрації ведеться багато розмов про те, які ж головні відмінності між Центральною та Східною Європою.

-- Пригадую Західну Європу XIX століття. Перед тим, як вона перейшла до демократії й вільних виборів, капіталізм уже настав. У нас це склалося по-іншому. Переважно ці переходи перепліталися й накладалися. Зміни наставали після революцій. Якщо у Франції було чимало жертв цих революцій, то, на щастя, наша велика революція була безкровною.

І соціалізм, і комунізм -- це устрої, які обмежують права особистості як економічні, так і неекономічні. Економічні виражалися в забороні приватної власності, підприємницької діяльності, державні інституції теж не працювали на ринкових засадах. Крім того, не існувало ризику, оскільки ризик пов'язаний із конкуренцією та ринком. Безробіття було, але воно було прихованим, такі собі безробітні на роботі. Однак змінювати фах, покращувати кваліфікацію система не заохочувала. А такими методами не досягнеш добробуту. На фабриках не міг функціонувати соціалізм, а в магазинах бути капіталізм, хоч багато хто і хотів би цього. Врешті це призводило до відставання від капіталістичних країн.

За останні 15 років виникло велике розмежування між країнами колишнього соцтабору як в економіку, так і в інших сферах життя. Якщо порівняти економічне зростання, то в частині країн національний дохід збільшився, а в частині -- зменшився. Зокрема, в деяких він виріс на 35 відсотків, а в інших упав на 45.

-- Досить важливу роль в економіці відіграють інвестиції та безробіття...

-- Прямі закордонні інвестиції полягають у тому, що закордонні інвестори переймають контроль над підприємствами в країні, в яку вкладають гроші. Дослідження свідчать, що це -- найцінніша форма надходження капіталу. Адже, крім грошей, з'являється інформація про технології, а її нелегко здобути іншим шляхом. І Україна має перед собою цю експансію. Водночас на закордонних інвесторів істотно впливають і різні політичні зміни, на які вони обов'язково звертають увагу.

Окремим пунктом треба виділити проблему безробіття. Дуже важливим є реальне забезпечення працею, а не сам факт, що хтось офіційно має роботу. В колишніх країнах Радянського Союзу кількість продукції зменшилася, а підприємства своїх працівників не звільняють. Водночас у прогресивних країнах маємо різну ситуацію: в одних цей показник знижується, а в інших -- ні.

В Україні впродовж перших років незалежності національний дохід упав на 50 відсотків, а рівень працевлаштування не змінився. Це означало, що зросло приховане безробіття. Натомість у Польщі високе безробіття спричинене реструктуризацію підприємств.

Через те, що зростають податки, зменшується ефективність продукції й збільшується її вартість. Отож, ми перебуваємо в замкнутому колі. Якщо збільшуються видатки, то зростають і податки. А тому знижується попит на робочу силу. Як приклад маємо Польщу, в якій зростає безробіття. Причиною цього соціального явища може бути й мінімальна зарплата. Якщо вона висока -- тоді розвиваються тіньові сектори економіки.

Високий рівень безробіття безпосередньо не пов'язаний із вільним ринком. Це ми можемо зрозуміти з досвіду як посткомуністичних країн, так і країн Заходу. Найвищий рівень безробіття сьогодні у Франції, Італії та Німеччині. Найнижчий натомість у США, Данії, Великобританії, але й вільного ринку найбільше в США, Данії та Великобританії. Отож, навіть на Заході високий рівень безробіття не є наслідком вільного ринку, а радше результатом обмеження цього вільного ринку...

Країна має більше економічне зростання, якщо в ній існує конкуренція, немає великої кількості пільг і привілеїв... У іншому разі невелика кількість людей стає мільйонерами. Отже, система, яка не має конкуренції, сприяє розшаруванню доходів...

Перейдімо до інших показників, які сигналізують, що є зміна в стилі споживання та поведінці споживачів. Дуже важливо, чого і скільки ми споживаємо. Сьогодні продукти стали доступніші, особливо більш здорові продукти. Ціни на овочі-фрукти знизилися. Власне, це й було великою системною зміною.

-- Який же рецепт успіху?

-- Немає універсального рецепта. Неправда, що той, хто був лідером на початку, залишиться ним і надалі, а той, хто плентався позаду, не покращить своєї позиції. Сьогодні в нас три нових лідери. Литва, яка мала останнім часом гідне подиву економічне зростання -- до 8 відсотків. В одній зі своїх статей я навіть вжив означення "литовський тигр". В цій країні радикально оздоровлено державний бюджет. Видатки там обмежено за рахунок зменшення доходів бюджету.

Кейнс стверджує, що необхідно фінансувати державні видатки за рахунок дефіциту. Проте ми бачимо, що в Литві структура державних фінансів була недосконалою, а тому їх обмеження спричинило економічний ріст. У такий спосіб очікування споживачів стали більш оптимістичними й вони почали більше інвестувати. В нашій частині Європи єдиним рецептом економічного зростання є обмеження державних видатків.

Словаччина -- взірець для країн Центральної Європи. Тут відбулося зниження рівня інфляції, реформа державних фінансів. Так само, як в Литві, зменшився рівень податків. Третім прикладом для наслідування може стати Вірменія, де був великий спад, але нині маємо зростання. Звичайно, довелося зменшити рівень видатків. На щастя, немає такої ситуації, що якщо хтось спочатку реформ був в авангарді, то там і залишиться. Успіх заколисує.

Найважливішими для пришвидшенні реформ є два чинники: оздоровлення державних фінансів у такий спосіб, щоб не було дефіциту бюджету, й розширення економічної свободи. Звичайно, це не впаде, як манна з неба, бо, якби було так, то ми всі були б багаті.

Чому одні країни бідні, а інші -- багаті? Не можна говорити, що багаті за рахунок бідних. Причиною злиднів є поганий державний устрій. Тобто соціалізм. І ті країни, яким вдалося відірватися від соціалізму, також зуміли досягти економічного успіху. Але для цього їм довелося виграти боротьбу з популізмом, який представляє рецепт поразки як рецепт перемоги.

-- Який рецепт економічного зростання Ви порадили б Україні?

-- В економіці так, як і в медицині. Ми всього не знаємо і на все ліків не маємо, але принаймні здатні сказати, що може зашкодити нашій економіці. Китайці й росіяни різні, але хворіють на одну хворобу і їх можна лікувати однаковим способом. Тобто, якщо є стандартна ситуація, коли в державі роздуті державні фінанси, то напрямок єдиний. Має бути більше вільного ринку. Ринок -- це своєрідна сукупність трансакцій, на якому кожен має свої інтереси, й для того, щоб ринок міг існувати, повинна бути справедливість, а не тільки мафія. Вимір правосуддя не має бути в цьому випадку стовідсотково державний, але якщо держава вже наділена повноваженнями щось робити, то вона мусить це робити. І за це потрібно боротися. Щоб добре жити, слід постійно лобіювати свої інтереси.

Крім того, Україна не може бути ізольованою. Люди мусять контактувати за кордоном. Важливо також здоров'я фінансів і здорова грошова система. Ще Коперник застерігав від спідлення грошей (інфляції), хоч говорив про це іншими словами.

Якщо ми хочемо добробуту, то не повинні наслідувати західні країни з їх високими податками. Ми маємо взяти за взірець Норвегію або, наприклад, післявоєнну Швецію, в якій податки становили 30 відсотків від національного продукту.

І якщо ми рухаємося в потрібному напрямку, то завжди зустрінемося з популізмом, який має два втілення -- популізм соціальний і популізм націоналістичний.

-- Чи є стратегія проти популізму?

-- Мусить бути! Як в спорті. Ми постійно повинні боротися, й наші зусилля ніколи не мають зменшуватися. Популізм завжди існуватиме. В одних країнах він слабший, в інших -- сильніший, але тут важливу роль відіграють мас-медіа. Вільні ЗМІ означають кілька речей. Великою спокусою є пошук сенсації, адже досі потрібно було підлещуватися до влади. А тепер це вже не модно. Треба підігравати комусь іншому, а хто є цим іншим? Суспільна думка.

Й не можна журналістам усправедливлювати себе тим, ніби до популізму змушує конкуренція. Це означало б, що конкуренція є деструктивною.

Спроба перемогти популізм не легка, а популізм не мистецтво. Для цього не потрібно якихось особливих знань, оскільки він базується на наших емоціях, заздрості, ненависті, боязні. Легко бути популістом і важко бути аполітичним.-- Який найбільший шанс не використала Польща?

-- Було б дуже добре, якби ми від самого початку ввели єдиний податок під назвою поточно-лінійний. Окрім цього, ретельніше обмежували видатки держбюджету. Це, звичайно, було наслідком тієї динаміки, з якою відбувалися процеси під час реформ. І необхідно було намагатися від самого початку реформувати правовий вимір справедливості. Суди стали незалежними, але багато ще потрібно зробити задля пришвидшення рішення судових справ.

Якщо взяти за приклад Словаччину, то ми бачимо величезний прогрес, для якого, як виявилося, не потрібно було додаткових грошей.

-- Наскільки економіка відокремилася від політики?

-- Наприкінці розвалу Союзу, на початку реформ все було повністю сполітизоване. Це означає, що політична влада мала ще й економічний вплив, оскільки була власником. Власність -- це право на ухвалення рішення. Такий стан міг тривати дуже довго. Але це мало колись закінчитися. Причиною поразки була тотальна політизація, тому розділення економіки й політики було логічним виходом з кризи.

Розділення політики й економіки передбачає кілька кроків. По-перше, приватизація. Політика на підприємствах була так довго, як довго існували державні підприємства. По-друге, правова держава. Важливо, щоб жодна інституція не стояла вище права. Й врешті, відділення влади від фінансів.

Важко зробити так, щоб податкова й фінансова політика не перешкоджали людям. Там, де вдалося це зробити, відбувається планування на кілька років наперед. Водночас у деяких країнах політики керуються принципом -- після нас, хоч потоп. Такі держави через це дуже багато втратили.
» 
Голос до галицького бізнесу
 
Піар для комерційних структур -- це і благословення, і прокляття водночас. Благословення тому, що на відміну від реклами, він набагато краще сприймається потенційними клієнтами.

От уявіть, що одного дня ви дивитеся по телевізору нав'язливі кадри, які запевняють вас, що без цієї зубної пасти (порошку, дезодоранту, пива тощо) повноцінне життя неможливе, точніше життя успішної людини. До того ж реклама перериває цікавий фільм. Мені в такому разі дуже хочеться взагалі забути про існування рекламованої продукції та цього телеканалу.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  На панахиду прийшли не всі 
  ·  США попросили вийти 
  ·  Крим -- українське Монако 
  ·  Ірина ТОПОНАР: Правди так і не сказали 
Погляд
  ·  Лєшек БАЛЬЦЕРОВІЧ: Немає універсального рецепта 
  ·  Голос до галицького бізнесу 
Поступ у Львові
  ·  В "Утелі" готуються до масових звільнень 
  ·  Знову розслідування в архіві 
  ·  Несподіване призначення 
  ·  ХРОНІКА 
  ·  Скільки нервів коштує квиток? 
  ·  Дітей оздоровлюють неякісно 
  ·  Пожежа в церкві 
  ·  В Україні буде інститут Національної пам'яті 
  ·  У Нагачах сваряться через храм 
Поступ з краю
  ·  Чому уряд Тимошенко допустив стільки кризових ситуацій 
  ·  Теракт на Ющенка 
  ·  Моральної компенсації не буде 
  ·  Омельченко та Мороз працюють на МВС 
Поступ у світі
  ·  Польські шахтарі побили поліцію 
  ·  Охочі у космос є? 
  ·  Бен Ладен хотів отруїти американців 
  ·  У пошуках Сари 
  ·  Білорусь зрівняла рахунок із Польщею 
  ·  "Код да Вінчі" знайшов собі каплицю 
Спорт-Поступ
  ·  Юрій ГАВЕЛКО: Хочу стріляти довго і влучно 
  ·  Зневіра у своїх? 
  ·  Без Клочкової важко 
  ·  Футбол -- це не лише атака 
  ·  "Дніпро" покарали 
  ·  Ельянов -- переможець, Волокітін -- лідер 
  ·  Веломіграція казаха 
Тема
  ·  Урок для журналістів 
  ·  КОМЕНТАРІ 
  ·  Золоті діти 
Дискусія у Поступі
  ·  Аукціон депутатських місць 
Львівські обсервації
  ·  Шкандаль тижня 
Поступ медицини
  ·  Серце любить чемних 
  ·  Пацієнтів і терористів ловитимуть разом 
  ·  Ющенко -- так. ВІЛ / СНІД - ні 
  ·  Пара гривень для неповносправних 
ПопАрт-Поступ
  ·  Іван МАЛКОВИЧ: У мене є порадники -- діти 
  ·  Космос у яблуці, або Про лялі від Лялі 
  ·  Місто-утопія Cкрябіна: життя замість $ 
  ·  ПопАрт-новини 
Поступ історії
  ·  Перші совєти очима львів'ян 
Поступ реляксу
  ·  Як Сідні Поллак популяризує ООН 
  ·  Свій хлопець Ерік Робертс 
  ·  КіноНовини 
Пост-Faktum
  ·  Кумир злодіїв та інтелігентів 
  ·  Надійна якість, доступна ціна 
  ·  Житло на будь-який вибір! 
  ·  Кожний двадцятий українець користується платіжними картками банку "Надра" 
  ·  КАЛЕНДАР 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система