Львівська міліція обезголовлена. Гнів Президента Ющенка стосовно незадовільної криміногенної ситуації на Львівщині цього разу мав конкретну жертву. Богдан Шкарада після пропозиції Віктора Ющенка власноручно написати рапорт про звільнення змушений був подати у відставку. Однак більшість оглядачів одностайні в тому, що в цієї історії є й непублічні чинники. А саме, що відставка Шкаради стала черговим свідченням перманентного конфлікту двох Петрів -- губернатора Олійника та галицького олігарха Димінського. Цього разу локальну перемогу здобув Димінський, оскільки на посаду керівника львівської міліції Шкараду активно лобіював саме Петро Олійник.
Зародком конфлікту можна вважати саме призначення Петра Олійника на посаду глави Львівської ОДА, якому явно чинила спротив ВО "Батьківщина", що хотіла бачити на цьому місці свою людину. Поступово конфлікт почав набирати чітких обрисів. Партія "Батьківщина" почала об'єднувати навколо себе незадоволених особою Олійника на цій посаді, а головним її спонсором став Петро Димінський. Маючи у своєму розпорядженні великі ресурси, Димінський вдався до тиску на губернатора всіма можливими методами, водночас Олійник відповідав на удари контрвипадами.
Не секрет, що багато баталій точиться не лише у Львові, але й у київських владних коридорах. У такій грі особливо важливим є вчасно донести до вух керівників держави корисну для себе інформацію, а без серйозних лобістів у столиці це практично неможливо. До того ж, якщо робота зв'язки Димінський-Тимошенко нібито не викликає сумнівів, то підтримка Президентом свого львівського намісника останнім часом викликає сумніви.
Особливо загострилася ситуація навколо ворожих сторін на початку червня, коли "Поступ" опублікував анонімний документ, який, власне, й ілюстрував наявність конфлікту. В анонімному документі Петра Димінського попереджали про наміри Олійника під час звіту в облраді про свою роботу здійснити потужний наступ на позиції олігарха, а самому Димінському радили піти на компроміс із губернатором.
Таку пораду, якщо зважити на всі наступні події, Петро Петрович зігнорував. І хоча під час тодішнього звіту губернатор жодним словом не обмовився про визнання роботи Димінського незадовільною, та депутати від "Батьківщини" не втратили оминули покритикувати Олійника. Особливо наголошували "батьківщинці" на провалі в кадровій політиці -- питанні особливо болісному й принциповому для них, адже після революції вони виявились обділеними керівними посадами в області.
Наступним кроком групи Димінського стало висвітлення Богданом Федоришиним -- соратником Димінського -- таємничих аудіозаписів, на яких невідомі особи обговорювали різного ґатунку махінації, до яких, буцімто, є причетний і теперішній губернатор. Випадково чи ні, але викривальна прес-конференція відбулася кілька днів по тому, як облрада за сприяння Олійника відхилила домагання Димінського й Федоришина за півціни скупити в місті чотири об'єкти для клубу "Карпати".
Тоді ж на аудіозаписах згадувалася й постать головного міліціонера області -- Богдана Шкаради, людини з оточення Олійника, якому пригадали і його "роботу на митниці", і діяльність на посаді одного з керівників непублічного штабу Януковича.
Не будемо обговорювати підстави, які спонукали вище керівництво держави звільнити керівника львівської міліції. Сподіваємося, вони були обґрунтованими. Однак фактом залишається те, що позиції Петра Олійника на Львівщині похитнулися.
Багато залежатиме й від того, хто саме очолить УМВС області. Якщо губернаторові не вдасться на цій позиції закріпити свою людину, то він фактично втратить персональний вплив на силові структури області. На керівників СБУ та прокуратури Олійник його також не має, адже ці посадовці напряму жорстко підпорядковуються центральним органом. У такій ситуації губернаторові варто задуматися над реальними кроками для збереження впливу в реґіоні.
Коментарі
Петро ОЛІЙНИК,
голова ЛОДА
Шкараді як керівникові обласної міліції забракло рішучості та жорсткості. Богдан Михайлович Шкарада -- хороший фахівець, загалом чесна й порядна людина. Він розпочав роботу з очищення міліції, підвищення ефективності її роботи. Але, напевно, в такий складний час йому не вистачило жорсткості, рішучості. Я можу мати свою особисту думку, але поради, вказівки та рішення Президента України не обговорюються, а виконуються.
Ярослав КЕНДЗЬОР,
народний депутат
Я дуже задоволений із того, що відбулося на колегії Міністерства внутрішніх справ 18 липня. Атмосфера такого заколисування -- нібито все без змін в структурі органів внутрішніх справ, була дуже тривожною. Ніби призначили нових керівників, але суттєвих змін роботи, діяльності, ставлення до проблем, якими має займатися структура МВС, не було. Я вже стомився повторювати, чому львівські правоохоронці забули прізвища Тараса Козака, Сергія Медведчука, Мирослава Хом'яка та багатьох-багатьох інших персонажів, які, як кажуть, без суду і слідства носять уже ті законні свої прізвища. Це люди, які були причетні до дуже великих економічних зловживань. Міліція робила якусь там свою буденну роботу, десь там і з кримінальними групами боролася, але суттєвих і якихось кардинальних зрушень, принципового наступу на кримінал в області не було. Я дуже сподіваюся, що Президент візьметься і за прокуратуру, і Податкову адміністрацію, і митну службу, й інші структури, де крутяться шалені гроші і де, по суті, нічого не змінилося, а тільки зросли ставки за певний ризик у взятті хабарів та вирішення деяких інших питань. Дай Боже, щоб Президент і надалі продовжував роботу в такому ж ключі.
Олекса ГУДИМА,
народний депутат
Я неодноразово заявляв, що невдовзі, до вересня, будуть значні кадрові зміни в усіх ланках Української держави -- в прокуратурі, виконавчій владі, Кабінеті Міністрів, серед глав обласних та районних адміністрацій. Це слова самого Президента: Помаранчева революція дала великий стимул, але після неї було зроблено багато помилок, особливо кадрових. Шкараду я знаю добре -- це людина минулого, ця людина просто за своїм психологічним "я" не могла виконувати ті завдання, які поставило сьогодні українське суспільство перед новою владою. Я знав, що він тимчасово був на цій посаді.
Євген ТАЛІПОВ
Голова Львівської обласної організації СПУ
Сьогодні йдуть політичні ігри. Це просто політична розправа над людиною. Те, що творить команда Москаля, заступника міністра внутрішніх справ, речі не припустимі. Я вважаю, що сьогодні намагаються укріпити позиції Порошенка й Червоненка. На мою думку, це означає початок виборчої кампанії 2006 року, тому міністр не володіє вже ситуацією. Потім буде митниця, потім ДПА і т.д. і т.п. Це рішення несправедливе. "Це не гарно стосовно людини, яка 30 років пропрацювала в УВС. По-друге, це ляпас губернаторові, бо саме Олійник його запропонував на цю посаду. Якщо повернеться Рябошапко, то це взагалі буде жах. Тоді нехай Червоненко й Порошенко надалі керують Україною всі п'ять років, а нам потрібно буде переходити в опозицію.
Андрій РОЖНЯТОВСЬКИЙ,
партія "Пора"
Це проблема міністра внутрішніх справ, і в цьому випадку він несе відповідальність за події, що відбуваються в органах УВС. Якщо він вирішив, що керівник обласного управління міліції -- не на своєму місці, отже, він має на це підстави. Інша річ, як воно все відбувається. Я б хотів, аби масово було показано те, що декларувалося, -- прозорість, публічність, цю людину знято з посади тому й тому, а не за сухою практикою. Стосовно заяви про ДАІ, то я вважаю, що цей указ порушує низку нормативних документів і законів.
Юрій КАРМАЗІН,
народний депутат
Саме призначення Богдана Шкаради в мене викликало запитання. Я написав листи міністрові, секретареві РНБО й Президентові про те, що його не треба призначати, переговорив із губернатором, сказав, що буде цілковитий провал, передбачив усе, що відбулося. І ви знаєте, мені прикро, що його таки призначили. Міліція тупцювала на місці, а в деяких питаннях навіть здала позиції. Я про це ставив питання перед Президентом тоді й сьогодні ставлю, щоб притягати до відповідальності тих, хто рекомендує людей, які "валять" роботу, -- заступників міністрів, міністрів... Хто це робить, той хай і відповідає. А стосовно того, що його звільнили... Та він мав бути взагалі не призначений - ось як стоїть питання. |