Верховна Рада України затвердила Закон "Про внесення змін у деякі законодавчі акти України (щодо впорядкування операцій, пов'язаних із виробництвом, експортом, імпортом дисків для лазерних систем зчитування, устаткування й сировини для їхнього виробництва)".
Законом встановлено відповідальність за незаконний обіг дисків для лазерних систем зчитування, устаткування й сировини для їхнього виробництва. Під ліцензування як вид господарської діяльності підпадає експорт не тільки дисків, але й матриць. Крім того, експорт та імпорт основних вузлів для спеціалізованого устаткування й сировини для виготовлення дисків та матриць ліцензуватимуть як вид господарської зовнішньоекономічної діяльності. При цьому Кабінет Міністрів визначатиме перелік основних вузлів, які підпадають під ліцензування. Питаннями експорту й імпорту дисків, матриць, устаткування й сировини для їхнього виробництва займатиметься центральний орган виконавчої влади з питань економіки.
Важливо також те, що новий закон передбачає кримінальну відповідальність не лише за виробництво, а й за розповсюдження піратської продукції.
Це, звичайно, добре, однак, за переконанням виробників компакт-дисків, кількість піратської продукції після ухвалення закону навряд чи зменшиться. Зокрема, виробники музичних компакт-дисків вказали на серйозні недоліки, які містить закон про боротьбу з промисловим піратством. Вони прогнозують, що внаслідок затвердження такого закону кількість неліцензійного товару не зменшиться, а навпаки -- зросте.
Продавці дисків також не вірять у дієвість законодавства, -- зазначає "Обоз". Зокрема, під час опитування, проведеного на славнозвісній "Петрівці" -- головному київському ринку книг і дисків, продавці сказали, що передбаченої законом кримінальної відповідальності вони не бояться. Натомість бояться втратити своє робоче місце і шматок хліба.
КОМЕНТАР
Євген Созанський
менеджер із розвитку бізнесу компанії "Майкрософт-Україна"
Microsoft вітає зусилля органів державної влади України, спрямовані на підвищення поваги до інтелектуальної власності й захист авторського права. Крім приведення ще одного фрагмента українського законодавства у відповідність до норм TRIPS, виконання важливої умови для прийняття у СОТ й інші міжнародні союзи та організації, затверджений законопроект є ще одним важливим сигналом як українському, так і міжнародному суспільству й бізнесу.
Незважаючи на те, що переважно закон стосується поширення носіїв (компакт-дисків), зниження у підсумку загального рівня нелегального використання об'єктів авторського права сприятливо позначиться передусім на українській економіці. Так, за даними дослідження компанії IDC, якщо Україна зможе скоротити піратство на 10 відсотків, то обсяг її ІT-ринку може зрости до 1,1 млрд дол., надаючи нові можливості для підприємців і тисячі додаткових робочих місць. Зниження рівня піратства в Україні на 10 відсотків могло б створити понад 5 тисяч високооплачуваних робочих місць в ІT-індустрії, більш ніж удвічі збільшивши кількість зайнятих у галузях комп'ютерного устаткування, програмного забезпечення й ІТ-послуг разом узятих. Таке скорочення також може залучити в економіку країни додатково 600 млн дол., збільшити доходи місцевої промисловості майже на 300 млн дол. і принести 47 млн дол. додаткових податкових надходжень у бюджет.
»
Голос бізнесу
-- Які сьогодні перешкоди для ведення Вашого бізнесу в Україні і Львові зокрема?
Розмовляв Влодко ХІЦЯК
Ярослав Свистун
голова правління ВАТ "Бібльос"
Проблема в тому, що чомусь не роблять так, як говорять. З екрана телевізора чути багато мудрих слів, а як доходить до діла, то так, як було, так і є. Вирішення необхідних питань десь застрягає в бюрократичній машині. Хоча щодо податкової, то вона зараз начебто притихла, митниця теж не чинить особливих перешкод. А в інших органах контролю -- пожежній інспекції, санепідемстанції -- все, як було, так і залишилося. В органах державної влади теж наразі дуже важко щось вирішувати.