BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Спорт-Поступ.    Мандри Поступу.    Стиль.    Поступ реляксу.    Львівські обсервації.    Арт-Поступ.    Літературний Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
 
23 червня 2005 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  12:50 21-12-2021 -   Радник Байдена обговорив з Кремлем умови переговорів про "гарантії безпеки"  
  12:7 21-12-2021 -   "Тисяча Зеленського": за два дні українці витратили понад 130 мільйонів  
  12:5 21-12-2021 -   У Львові переодягнений жінкою невідомий намагався розбестити дитину у шкільному туалеті  
  9:39 08-12-2021 -   шахрайка облаштувала у центрі Львова фіктивний обмінник і обдурила львів'янина на $19 тис.  
  9:29 08-12-2021 -   Байден відмовився йти на поступки Путіну щодо перспективи членства України в НАТО  
Україна
  12:6 21-12-2021 -   Синоптики прогнозують морози до -19°  
  9:27 08-12-2021 -   Вантажівка і маршрутка зіткнулися на Чернігівщині: нові дані свідчать про 13 смертей  
  9:26 08-12-2021 -   Мер Полтави заявив, що в Україні воюють США і РФ, а також брат із братом  
  9:26 08-12-2021 -   Україна – знову 2-га у світі за добовою смертністю від Covid після Росії  
  9:26 08-12-2021 -   Зеленський про волонтерів: Неможливо перемогти військо, чисельність якого невідома  
Світ
  12:6 21-12-2021 -   Кремль опублікував вимоги "гарантій безпеки" до НАТО із пропозицією не приймати Україну  
  9:26 08-12-2021 -   У Німеччині СДПН і Вільні демократи схвалили коаліційну угоду  
  11:4 05-10-2021 -   Люстри від компанії SkyLight: на будь-який смак і гаманець  
  11:2 05-10-2021 -   Что нового появилось в Джойказино в 2021 году  
  8:41 30-09-2021 -   Німеччина заперечила загрозу скасування безвізу з ЄС для України, Молдови чи Балкан    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Погляд  » 

___________________________________________________________________________

Університети рвуться на волю
Влодко ХІЦЯК
 
Коли сьогодні підшуковувати образ сучасного українського університету, спадає на думку урок в першому класі ще тих, радянських часів. Сувора вчителька заходить у клас, учні мов за командою встають, механічно чеканять "доб-рий-день" і за командою сідають, щоби продовжити таке ж казенне навчання, програму якого затверджують розумні дядьки десь у Києві. Тому багато експертів у галузі освіти сходяться на тому, що наші університети позбавлені багатьох прав, які історично університетам належать. До того ж, надмірна централізація дозволяє багатьом із них уникати безпосередньої відповідальності за якість їхнього продукту.

У відповідь на негативні явища у вищій освіті на початку квітня вісім університетів підписали Меморандум про співпрацю і створили консорціум університетів та громадських організацій для розробки та впровадження базових засад університетської автономії в Україні, до якого ввійшли представники Харківського національного університету ім. В. Каразіна, Міжнародного фонду "Відродження", Національного університету "Києво-Могилянська академія", Львівського національного університету ім. І. Франка, Українського католицького університету, Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича, Дніпропетровського національного університету, Донецького національного університету та Університету економіки і права "Крок".

Автономія навчання

Університет повинен мати право самостійно формувати навчальну програму. Наприклад, у жодному університеті світу фізкультуру чи безпеку життєдіяльності не вважають навчальним предметом, проте студенти там охоче займаються спортом і навіть досягають непоганих результатів. У наших же університетах фізкультура входить до переліку академічних дисциплін, що є абсурдом, вважає член робочої групи, віце-ректор УКУ доктор Тарас Добко.

Представник "Могилянки" професор Сергій Квіт вважає проблемою централізації надмірні навантаження викладачів. "За таких умов вони майже не можуть займатися науковою роботою", -- каже професор.

Особливою ж проблемою навчального процесу є міждисциплінарні студії. За сьогоднішньої централізації студент має невеликий вибір -- або дотримуватися тієї програми, яку йому нав'язали зверху і отримати стандартний диплом, або ж, вибираючи самостійно курси для студій на перехресті дисциплін, як це є в усьому світі, наштовхуватися на опір системи. Наприклад, майбутній візантиніст у теперішніх умовах змушений відмовлятися, скажімо, від спецкурсів з історичної граматики давньогрецької мови на догоду обов'язковому курсові з економічної теорії.

Управління та фінанси

Не секрет, що ВНЗ сьогодні досить залежні від бюджету. Однак, за словами професора Квіта, автономія дозволить скоротити бюджетне фінансування за рахунок самостійного пошуку коштів. "Ми хочемо отримати право розпоряджатися коштами. Бо поки що навіть ті гроші, які університет заробляє сам, автоматично вважають бюджетними", -- інформує пан Квіт.

Без сумніву, автономія дозволить ВНЗ стати більш гнучкими в ухваленні рішень. Крім того, за словами Тараса Добка, такий статус університету передбачає активнішу участь студентів в управлінні: "Автономія декларує право студентів брати участь у прийнятті важливих рішень, адже це стосується їхніх інтересів. Я думаю, що в той спосіб студенти навіть отримають якийсь імунітет і зможуть активніше впливати на подолання негативних практик, наприклад, корупції".

Наукові ступені та звання

В ідеалі, стверджують прихильники автономії, захисти дисертацій, присвоєння наукових звань повинні відбуватися в університеті. Сергій Квіт переконаний, що "система Вищої атестаційної комісії (ВАК) повинна бути ослаблена в принципі". "Університети також повинні присуджувати наукові звання професора чи доцента, -- наполягає професорю -- Коли казатимуть "професор такого-то університету", це означатиме, що ВНЗ бере на себе відповідальність за це звання." За ВНЗ повинно бути право визнавати ступені і титули зарубіжних викладачів, яких вони запрошують.

Корупція

Як автономія вплине на рівень корупції у ВНЗ? Віце-ректор УКУ впевнений, що здорова конкуренція між викладачами, вільний вибір студентами того чи іншого курсу чи факультативу свідчитиме про прозорість і унеможливить корупцію. "Крім того, проект автономії підтримують саме молоді викладачі, багато з яких навчалися за кордоном і для них явище корупції є чимось неприродним", -- вважає пан Добко. "Корупція є там, де є централізація, -- запевняє професор Квіт. -- Бачимо, що Міносвіти не змогло поставити перепон на шляху виникнення десятків "національних" ВНЗ. З іншого боку, ВАК не перешкодив виникненню величезної кількості "липових" докторів наук. А коли кожен відповідає персонально, це завжди підвищує якість і не сприяє корупції".

Відповідальність і контроль

Ініціатори автономії одноголосно стверджують про відповідальність ВНЗ перед суспільством. Проте, які механізми цієї відповідальності, якщо сьогодні багато студентів погоджується платити за дипломи, тобто випливає, що якраз вони й не зацікавлені в якості освіти? Тарас Добко впевнений, що в умовах конкуренції на ринку освітніх послуг саме репутація закладу є суспільним капіталом. На його думку, від репутації залежатиме й успішна праця з донорами, а отже, й фінансова стабільність.

Крім того, одним із поширених у світі механізмів громадського контролю за університетами є система наглядових рад. "Іншим типом контролю можуть бути незалежні акредитаційні аґентства, -- вважає пан Добко. -- Вони цілком незалежні від університетів чи міністерства і на замовлення того ж міністерства чи громадських організацій можуть здійснювати своєрідний аудит діяльності університету". Проте, попри оптимізм прихильників автономії, сьогодні ще важко говорити про ефективний контроль з боку суспільства. Очевидно, мусить минути кілька років, щоби воно витворило ефективні механізми контролю. Хоча успішним він буде щойно тоді, коли за якістю освітніх послуг почнуть стежити самі ж споживачі -- студенти.

Перспективи

Поки що автономія -- експеримент, на який наважилися лише вісім університетів. Ініціатори про це не говорять, але спротив проти таких нововведень існує. Бо що ж доведеться робити за умови реальної конкуренції всім тим університетам, які ще вчора були технікумами, і тим докторам, які не встигли прочитати "своєї" дисертації? Так, титули університету, доктора наук сьогодні знівельовано, і новому поколінню освітян доведеться багато попрацювати, щоби повернути їм автентичне значення. Студенти звикли "халявити", бо поки що не бачать реального ринку праці, який справедливо оцінить їхні знання. Однак цей процес незворотний і якими ж недалекоглядними сьогодні є ті, які вважають, що й завтра головну роль відіграватиме папірець.

Співпраця

Представники освітнього консорціуму задоволені співпрацею з Міністерством освіти. На всіх обговореннях документів про автономію були представники влади. "Ми даємо в руки міністерства той інструмент, яким можна реформувати вищу освіту України", -- вважає професор Квіт.

На сьогодні вже підготовлено проекти указу Президента "Про університетську автономію", постанови Кабміну і проект Положення про автономію. Найближчими днями їх подадуть Президентові та Кабміну на затвердження. Тому цілком можливо, що новий навчальний рік вісім університетів розпочнуть у вільному польоті.

» 
Кучма презентує "Помаранчеву революцію"
Катерина ДРОНЬ
 
Фонд Леонiда Кучми "Україна" презентує книгу "Помаранчева революцiя i нова влада", повідомила прес-служба фонду.

Автор книги -- директор наукових програм Iнституту стратегiчних оцiнок Анатолiй Гальчинський, повідомляє "Українська правда". У книзi "дослiджено передумови та рушiйнi сили Помаранчевої революцiї, вiдповiднiсть перших крокiв нової влади високим вимогам Майдану, а також обґрунтовано концептуальні засади пiсляреволюцiйного розвитку нашої держави, філософію відповідних перетворень", -- написано у прес-релізі. На думку автора, революцiя -- це час нацiонального пробудження. Вона органічно пов'язана з подіями 1991 року, є їх продовженням.

Презентація книги відбудеться 24 червня у примiщеннi фонду Кучми, який профiнансував видавництво книги.
Детальніше>>
» 
"Інтер" осиротів
Левко ДУБ
 
На 47 році життя у вічність відійшов народний депутат Верховної Ради від фракції Соціал-демократичної партії України (об'єднаної) Ігор Плужников, повідомила прес-секретар депутата Нестора Шуфрича Ольга Буяновська.

Нагадаймо, що наприкінці минулого тижня Ігоря Плужникова, який проходив курс лікування у Карлових Варах, перевезли до Ганновера в Німеччині у важкому стані. Неназвані джерела повідомляли, що в нього зупинялося серце, періодично його під'єднували до апарата штучного дихання, відзначає "Українська правда".
Детальніше>>
» 
КОРОТКО
 
Президент України Віктор Ющенко взяв участь у відкритті пам'ятника Анні Київській (Анні Ярославні) -- королеві Франції у французькому місті Санліс. Віктор Андрійович зазначив, що в самому титулі Анни Київської втілився тисячолітній зв'язок між Україною і Францією. "Обидві країни по праву пишаються її ім'ям і славою", -- сказав Президент.
Детальніше>>
» 
Знову риють під Сенчука?
Ірина СИРИВКО
 
На колишнього голову Львівської облдержадміністрації Степана Сенчука й далі сиплються звинувачення. Цього разу йому інкримінують незаконну приватизацію Львівського хлібокомбінату та рибгоспу "Рудники", а також порушення під час приватизації Золочівського сирзаводу.

Обвинувачами є Юрій Косторніченко та Василь Глушко. Василь Глушко стверджує, що колишній губернатор приватизував хлібкомбінат, викупивши акції за ціною лише 25 копійок за штуку, хоча акції схожого підприємства, хлібозаводу № 5, продавали по 2,1 гривні. Тобто, резюмує пан Глушко, Степан Сенчук купив хлібокомбінат, до якого входило три заводи, лише за 1 мільйон гривень.
Детальніше>>
» 
Андрій Садовий: Лікарням бракує крові
Данило РУДИЙ
 
Лідер "Самопомочі" Андрій Садовий закликав львівську громаду допомогти онко-гематологічному відділенню дитячої спеціалізованої лікарні. У лікарні постійно перебуває до 30 дітей, хворих на рак крові, і її постійно бракує.

"Ці хворі діти -- наші з вами. І зараз вони просять нашої допомоги. Мусимо показати, що ми можемо самоорганізуватись для доброї справи", -- каже Андрій Садовий. Засновник "Самопомочі" пообіцяв також звернутись особисто до відомих у Львові людей із проханням долучитись до кампанії збору крові для хворих дітей.
Детальніше>>
» 
Грибовичі перепрошують за звалище
Ірина СИРИВКО
 
Після того, як громада села Великі Грибовичі кілька разів змусила Львів потопати в смітті, можновладці нарешті постановили сплатити борг перед селянами, яким міське сміттєзвалище кілька десятиліть отруює життя в прямому значенні цього слова. Свої наміри міські та обласні чиновники задекларували в рішенні сесії облради, яким постановили виділити певну суму коштів на вирішення соціальних проблем грибовичан та рекультивацію самого сміттєзвалища.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Орлята: суперечки тривають 
  ·  "Ні" паркуванню на тротуарах 
  ·  "Інтер" продали офшорам 
  ·  Мобільна загроза національній безпеці 
Погляд
  ·  Університети рвуться на волю 
  ·  Кучма презентує "Помаранчеву революцію" 
  ·  "Інтер" осиротів 
  ·  КОРОТКО 
  ·  Знову риють під Сенчука? 
  ·  Андрій Садовий: Лікарням бракує крові 
  ·  Грибовичі перепрошують за звалище 
Поступ у Львові
  ·  Молитва 300 тисяч 
  ·  Куди їхати в п'ятницю? 
  ·  А святкуватимемо так... 
  ·  Затримали підроблену валюту 
  ·  ХРОНІКА 
  ·  Навіщо закривати садочок? 
  ·  Наркоманія, як вона є 
  ·  Нарешті поремонтують дороги 
  ·  Міліція теж порушник 
  ·  Польська ''Миргородська'' і ''зайві'' яблука 
Поступ з краю
  ·  Україна без кави 
  ·  Рятувальники втратили надію 
  ·  Тимошенко пікетували однопартійці 
  ·  Лотерей більше не буде 
  ·  Затримано ще одного сепаратиста 
  ·  "1+1" залишився при своїх 
  ·  Нові зміни у Законі "Про вибори" 
Поступ у світі
  ·  Ірак примирить світ 
  ·  "Сонячне вітрило" не відкрило крила 
  ·  Перша шпальта 
  ·  Леви-рятівники 
  ·  Щоденники Олександра Твардовського 
Спорт-Поступ
  ·  Театр спорту: найбільше задоволення -- виступ перед численними глядачами 
  ·  Повернення до європейської еліти 
  ·  Реванш за українців 
  ·  Лагно -- лідер 
  ·  Видовище під полуницю з вершками 
  ·  Залізна витримка Костецького 
Мандри Поступу
  ·  Подорож на Південь 
Стиль
  ·  Про що розповідає одяг? 
  ·  Франція оцінила львівську художницю-модельєра Олену Даць 
Поступ реляксу
  ·  Король Чамаме 
  ·  ГОРОСКОП 
Львівські обсервації
Арт-Поступ
  ·  Новий фільм про Івана Павла II 
  ·  Як стати феєю 
  ·  Олександр ЄВТУШЕНКО: ГКП-FM -- це вчорашній день 
Літературний Поступ
  ·  Анна Ахматова з майбутнього 
  ·  Радість від безглуздя 
Пост-Faktum
  ·  Читацькі обсервації 
  ·  КАЛЕНДАР 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система