BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Спорт-Поступ.    Економіка у Поступі.    Психологія у Поступі.    Стиль Поступу.    Поступ реляксу.    Арт-Поступ.    Поступ на канапі.    Історія у Пост.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
 
11 червня 2005 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  11:19 29-08-2019 -   В результаті обвалу під'їзду в Дрогобичі загинули 8 осіб, рятувальні роботи завершили  
  15:19 27-08-2019 -   25-річна львів'янка відверто зізналася, як стала жертвою сексуального насилля на вулиці  
  13:38 27-08-2019 -   На Львівщині за розкрадання 2 млн грн судитимуть злочинне угруповання  
  13:35 27-08-2019 -   У Львові почали святкувати уродини Франка  
  13:33 27-08-2019 -   Першим заступником голови Львівської ОДА став Василь Лозинський  
Україна
  16:1 29-08-2019 -   Разумков очолив Раду і сказав, за що буде соромно  
  16:0 29-08-2019 -   Зеленський пропонує призначити Гончарука прем'єром  
  15:49 29-08-2019 -   Фракція Порошенка офіційно пішла в опозицію  
  15:49 29-08-2019 -   "Слуга народу" сама із себе створила коаліцію  
  15:49 29-08-2019 -   У Раді створили 5 фракцій і депутатську групу. Список керівників  
Світ
  11:19 29-08-2019 -   Сенцова перевезли в Москву – РосЗМІ  
  11:19 29-08-2019 -   У партії Зеленського звинуватили В'ятровича у погіршенні відносин з Польщею  
  16:1 27-08-2019 -   Макрон проголосив кінець епохи Заходу  
  10:54 27-08-2019 -   Газопровід "Північний потік-2" завершено на три чверті  
  10:25 27-08-2019 -   Президент Бразилії відмовився від допомоги G7 у боротьбі з пожежами    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Психологія у Поступі  » 

___________________________________________________________________________

Конфлікти бувають різними...
Розмовляв Юрій ГОРАК
 
Мабуть, кожен керівник хотів би мати колектив, з яким можна було би вирішувати серйозні завдання. Але створення такого колективу -- справа не проста. Тут є свої проблеми й особливості. Фахівцями, які формують згуртовану робочу команду, є менеджери з персоналу. Ці люди покликані допомогти керівнику в створенні нового колективу і в покращанні відносини у тому, який вже існує. Кореспондент "Поступу" поспілкувався на цю тему з психологами Тренінгового центру "Емпатія" Іриною ГНАТІВ та Мартою ВОЛКОВОЮ.

Кава для заступника

-- Шановні психологи, що б Ви порадили керівнику, який формує новий колектив, так би мовити, підбирає кадри?

Ірина Гнатів: Для більшості людей термін "колектив" трохи віддає радянськими часами, але насправді це група найвищого рівня розвитку, супергрупа. Характерними ознаками її є: спільна діяльність, розподіл обов'язків і обов'язково спільна мета. До того ж мета соціально корисна. Не кожна група людей є колективом, але стати ним прагне кожна, тому що це практично зразковий варіант.

-- Скажіть, а зі скількох людей може складатися колектив?

І. Г.: Колектив -- це мала група, яка може об'єднувати десь до тридцяти людей. А от із визначенням мінімальної кількості осіб у колективі виникає проблема. Одні фахівці вважають, що двоє людей -- це вже група (діада). Це, для прикладу, сім'я чи двоє друзів. За іншою ж версією -- двох людей для створення колективу замало: тільки троє можуть створити опозицію, яка забезпечить гармонійність стосунків і діяльності у групі.

-- Які особливості груп виділяють психологи?

І. Г.: Важливою особливістю вважають кількість членів у групі. Цікаво, що група, у якій є понад семеро осіб, довго проіснувати не зможе. З часом вона розбивається на діади та тріади. До речі, найкраща група для ефективної діяльності містить 6-10 людей, максимум дванадцять. Суттєвою особливістю групи є спільна суспільно корисна діяльність, яка об'єднує всіх членів. А будь-яка діяльність обов'язково має свою мету. А це ще одна особливість гармонійної групи. Спільна мета спонукає людей до згуртованості.

Марта Волкова: Розподіл ролей є ще однією особливістю групи, яку виділяють психологи. Наприклад, на робочому місці людина виконує роль директора-тирана, а вдома може бути офірним цапом, який підкоряється примхам сім'ї.

-- Чи має група якісь стадії свого розвитку на шляху до колективу? І чи може за якихось обставин колектив стати групою?

М. В.: У групі відбуваються так звані динамічні групові процеси. Це -- конфлікти (конструктивні й деструктивні), боротьба за лідерство, розпад на підгрупи, узгодження ролей та очікувань членів групи. Наприклад, секретарка робить каву тільки шефу, а заступник вважає, що вона повинна робити каву і йому. Така от неузгодженість очікувань.

І. Г.: Отже, щоб перетворитись на колектив, група повинна пройти свій шлях: розподілити ролі, визнати лідера, навчитися вирішувати конфлікти, узгодити свої очікування тощо. Насправді це велика праця членів кожної групи.


Сваритися чи не сваритися?

-- Ви згадали про конфлікти, розкажіть, будь-ласка, про це докладніше...

М. В.: Група не розвивається без конфліктів, а вони бувають різними -- як позитивними, так і негативними. Конструктивний конфлікт -- це аргументована суперечка, де підшуковують варіанти, внаслідок яких народжуються нові ідеї, знаходять правильні рішення. Це єдиний позитивний зі всіх видів конфліктів.

Деструктивний конфлікт -- це суперечка, внаслідок якої руйнується група, залишаються образи на довгі роки. Це класична сварка, яка ні до чого не призводить, хіба хтось задовольняє свої амбіції чи емоційно розряджається або самоутверджується. Це й може зруйнувати колектив.

-- Скажіть, які є виходи з конфліктних ситуацій?

І. Г.: Є декілька таких способів. Перший -- уникання. Особи, які обирають таку модель виходу з конфлікту, намагаються промовчати, залишитись осторонь конфлікту ("моя хата скраю..."). Другий -- це пристосування до наслідків конфлікту, тобто людина вчиться жити з невирішеним конфліктом ("якось переживемо, потерпимо...").

Іншими способами виходу з конфліктних ситуацій є компроміс та співпраця. Під час компромісу обговорюють обидві позиції, знаходять золоту середину, кожен чимось поступається. Недоліком можна вважати певне незадоволення, оскільки обоє щось втрачають.

-- А що Ви розумієте під співпрацею сторін конфлікту?

І. Г.: Співпраця -- це найкращий вихід із конфліктної ситуації. Співпрацюючи, учасники знаходять таку можливість, яка повністю задовольняє обидві сторони. Бо компроміс часто не вирішує наших проблем.

-- А випадок, коли сторони конфліктують тривалий час?

М. В.: Це вже конкуренція, коли кожна із сторін прагне домогтись свого, незважаючи на інтереси іншого. Прагне показати свою перевагу. Відбувається постійна тяганина: хто кращий. І це може тривати довго. До речі, співпраця й компроміс можуть зупинити конкуренцію.

-- Чи може третя сторона врегулювати конфлікт у групі?

І. Г.: Іноді ті, хто конфліктує, самі не розуміють причини конфлікту. Бо не вміють один одного почути. Третя сторона потрібна, коли немає людини, яка зуміла б урахувати претензії обох сторін, об'єктивно подивитись на ситуацію.


Там, де тебе розуміють

-- І все ж, що б Ви порекомендували робити керівнику, який формує колектив?

М. В.: Підбирати кадри "під себе", тобто людей, з якими йому буде комфортно працювати. Зрозуміло, що керівник має професійні та особистісні побажання щодо нових працівників. Проте слід також враховувати й думку персоналу, який уже працює. Особливо в невеликому колективі. У цьому й полягає робота менеджера з персоналу, як ланки, що зв'язує. Він безпосередньо спілкується з кандидатами, а коли їх вибрали, вводить у колектив. Тобто сприяє адаптації новачка.

-- Які ще функції виконують менеджери з персоналу?

М. В.: Вирішення конфліктів у компанії, особливо особистісних. Це сприяє розвитку мотивації працівників до роботи. Оскільки мотивація -- це не тільки зарплата, але й професійне та кар'єрне зростання. Також важливою ділянкою його роботи є оптимізація робочого місця працівників (розташування робочого місця, колір стін тощо).

І. Г.: Окрім цього, менеджер із персоналу проводить тренінги, які розвивають професійні та особистісні навички. А також релаксаційні тренінги, що дозволяють зняти втому, відволіктись і з новими силами приступити до виконання роботи.

-- І наостанок, що б Ви хотіли сказати, підсумовуючи нашу розмову?

І. Г.: Людина проводить на роботі майже третину свого життя, тому спілкування там є дуже важливим для її розвитку, вирішення проблем. Адже ці проблеми врешті заважають продуктивно працювати. Людині важливо поділитись із кимось своєю радістю, як, до речі, і горем. Добре, коли працівник у колективі може сказати: "Мене тут розуміють"...
»  ТЕСТ
Чи конфліктна Ви особа
 
1. У трамваї розпочали суперечку на підвищених тонах. Ваша реакція?

а) не беру участі;

б) коротко висловлююсь на захист сторони, за якою, на маю думку, правда;

в) активно втручаюся, чим викликаю "вогонь на себе".
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Львівщину підтоплює 
  ·  Тимошенко в Польщі 
  ·  Депутати спіткнулися на плиті 
  ·  Медвечук не йде у Президенти! 
  ·  Анекдот про Буняка 
  ·  Гуртожитське переселення 
Погляд
  ·  Балкони падають... 
  ·  Перша шпальта 
  ·  Світло у кожному домі 
  ·  Заробітчан квотують 
  ·  Футболістів "побили" солдати 
  ·  Рибна криза -- до колекцій криз 
Поступ у Львові
  ·  Автономна республіка Ратуша 
  ·  Золота медаль -- "Булочці з маком" 
  ·  Фестиваль "Галичина--Галіція" 
  ·  Посівна минула спокійно 
  ·  Замало робочих місць 
  ·  ХРОНІКА 
  ·  Мостиська ширшають 
  ·  Смерть Львівської парфумерії 
Поступ з краю
  ·  Ви програли: у Вас дитяче обличчя 
  ·  Ющенко -- за "Етику віри" 
  ·  Ющенко реалізовується як інженер 
  ·  "ОхМатДит" не тиснутимуть 
  ·  Історія повернеться в Україну 
  ·  Розгніваний бойко 
Поступ у світі
  ·  Американський ГУЛАГ 
  ·  Плати, скільки наїздиш 
  ·  Америку відкрив китаєць 
  ·  Грузія наказала Лукашенка 
Спорт-Поступ
  ·  Суркіс стимулює одеситів 
  ·  Момент помаранчевої істини 
  ·  Квартет претендентів 
  ·  "Ліверпуль" захищатиме титул 
  ·  Дуель сестер-слов'янок 
  ·  Ірина ЛІЩИНСЬКА: Мій чоловік -- найкращий тренер 
  ·  Вундеркінди на олімпійському п'єдесталі 
Економіка у Поступі
  ·  Криза українського авторинку 
  ·  "Укртелеком" знищує український інтернет 
  ·  Хто добудує "Київ -- Одесу"? 
  ·  На АЗС не доливають 
Психологія у Поступі
  ·  Конфлікти бувають різними... 
  ·  Чи конфліктна Ви особа 
Стиль Поступу
  ·  Шов на синіх ПАНЧОХАХ 
  ·  Костюмований чоловік у шовкових шкарпетках 
  ·  "Левіси" 
Поступ реляксу
  ·  Ляльки, які мовчать 
  ·  Ляльки і люди 
  ·  ОГОЛОШЕННЯ 
Арт-Поступ
  ·  Маловані на біс 
  ·  Спекотна пора львівських музеїв 
  ·  АРТ-НОВИНИ 
  ·  "Ґрін-ґрей": про батьків, війну та істерику 
Поступ на канапі
  ·  СЕМИКОВЕЦЬКІ ТІНІ 
  ·  Українська ґотична проза. Клим Поліщук 
Історія у Пост
  ·  Коротка історія однієї львівської вулиці 
Пост-Faktum
  ·  Вибрики Слейтера 
  ·  Алкоголь до добра не доведе 
  ·  Любов у кльозеті 
  ·  За годину німця пограбували тричі 
  ·  Секс із грабунком 
  ·  hi Tech майточки 
  ·  Напад трупа 
  ·  КАЛЕНДАР