BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Спорт-Поступ.    Економіка у Поступі.    Історія у Поступі.    Арт-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
 
23 травня 2005 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  10:3 27-06-2020 -   На Львівщині вже понад 5000 хворих на COVID-19  
  10:11 26-06-2020 -   Коронавірус в Україні шириться швидкими темпами – 1 109 хворих за останню добу  
  11:59 23-06-2020 -   Спалах COVID-19 на Львівщині: голова МОЗ розповів про причини і рішення  
  11:58 23-06-2020 -   В Україні за добу 833 випадки COVID-19, на Львівщині - 240  
  11:25 20-06-2020 -   12-річний львів’янин, що став жертвою наруги, упізнав свого кривдника  
Україна
  10:3 27-06-2020 -   В Україні за добу 948 нових випадків коронавірусу і 24 смерті  
  10:2 27-06-2020 -   Повінь на Прикарпатті зачепила 13 тисяч будинків  
  10:2 27-06-2020 -   Шмигаль розповів, чому плагіатора та ексрегіонала призначили в.о. міністра освіти  
  23:21 26-06-2020 -   Неакредитовані херсонські ЗМІ жорстоко затролили Зеленського  
  11:59 23-06-2020 -   Фактичне падіння економіки може становити більше 5% — НБУ  
Світ
  10:57 27-06-2020 -   ЄС не відкриватиме кордони для українців з 1 липня  
  19:6 26-06-2020 -   Лукашенко збирається змінити конституцію Білорусі  
  11:58 23-06-2020 -   Один із регіонів Іспанії посилює карантин через нові спалахи коронавірусу  
  10:16 13-06-2020 -   Єрмак у Франції обговорив Мінський процес та візит Макрона до України  
  10:14 13-06-2020 -   Єврокомісія висунула умови, за яких відкриє кордон для українців    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Історія у Поступі  » 

___________________________________________________________________________

Київський похід Пілсудського та Петлюри
Д. О. СВІДНИК
 
Спочатку все відбувалось успішно. 25 квітня 1920 року польські війська розпочали наступ проти більшовиків на фронті від Прип'яті до Дністра. Вже 8 травня польське військо захопило Київ. 16 травня під час зустрічі з Петлюрою у Вінниці Пілсудський заявив: "Польща, осягнувши найбільший скарб на Землі, яким є свобода, вирішила відкинути все, що свободі загрожує, якнайдалі від своїх кордонів".

Однак реальні справи розходились із такими благородними заявами. Польське військо поводило себе на землях союзної України, як на окупованій території. Тому більшість населення без ентузіазму сприйняла визволення з-під більшовицької влади і не підтримувала дій УНР у союзі з Польщею.


Варшавський договір

Юридичною основою тодішнього польсько-українського союзу був Варшавський договір, підписаний 21 квітня 1920 року міністром закордонних справ УНР Андрієм Лівицьким. Ця угода стала наслідком переговорів між Петлюрою та польським урядом, що тривали фактично з літа 1919 року.

За умовами договору, польський уряд визнавав незалежність Української Народної Республіки на чолі з Директорію УНР та Головним отаманом Симоном Петлюрою. За це доводилось платити територіальними уступками на користь Речі Посполитої.

Українсько-польський кордон було визначено по лінії, яка проходила рікою Збруч і далі на північ від неї до Прип'яті. Польща зобов'язувалась не укладати міжнародних угод, спрямованих проти України; гарантувала національно-культурні права українського населення в Польщі і польського -- в Україні. Військова конвенція, підписана 24 квітня 1920 року, передбачала початок спільних польсько-українських військових дій проти більшовицьких військ на території України.

Отже, Петлюра в обмін за допомогу відмовлявся від Галичини, Західної Волині, Берестейщини, Підляшшя, Надсяння, Лемківщини і Холмщини. Тому проти Варшавського договору рішуче виступив уряд 3ахідно-Української Народної Республіки. Хоча переважна більшість галичан, які перебували тоді у так званій ЧУГА (Червоній українській галицькій армії), перейшла на початку наступу на бік поляків і була ними інтернована.

Петлюру можна зрозуміти. Союз із Польщею давав у тих умовах єдину надію на утвердження влади УНР хоча б на невеликій частині української території. "Ми зазнали великої невдачі не тільки через зраду галичан, не тільки через виснаженість та неорганізованість нашу, але головно через нашу ізольованість од світу і ту блокаду, в яку кинула нас Антанта. А провадити боротьбу за таких обставин та ще творити при цьому державу абсолютно не можна", -- писав Симон Петлюра в листі від 29 січня 1920 р. до голови дипломатичної місії УНР в Італії Д. Антоновича.


Між Києвом та Тарновом

Деякі історики вважають, що Петлюра уклав союз із Польщею в надії нормалізувати ситуацію, а згодом повернути всі українські землі, разом з Галичиною, до України. Він розглядав цей союз "як тактичний хід для встановлення зв'язку з Європою, незалежно од того, що цей акт був актом спасіння для дальшого провадження нашої боротьби".

Варшавський договір став справжньою несподіванкою навіть для голови уряду УНР І. Мазепи, він не приховував свого невдоволення і подав у відставку. У тимчасовій столиці УНР, Вінниці, новий уряд очолив В. Прокопович. Проте кінна армія Будьонного прорвала фронт, 10 червня Київ знову опинився в руках більшовиків, і вже 8 червня з Вінниці урядові установи УНР виїхали до Жмеринки. Через тиждень довелося переїздити до Проскурова, а наприкінці червня -- до Кам'янця-Подільського. У липні армія УНР відступила за Збруч, і в Галичину перебрався уряд В. Прокоповича, який знайшов собі місце перебування аж у Тарнові.

Однак полякам вдалось у серпні 1920 року під Львовом та Варшавою зупинити більшовицький наступ і розбити червоні війська. До жовтня більшовики відступили за Збруч, відмовившись від ідеї створення Галицької радянської республіки, тимчасова столиця якої була в Тернополі. Цікаво, що московський раднарком теж не мав наміру приєднати Галичину до УСРР зі столицею в Харкові, а волів створювати окрему маріонеткову республіку.

Хоча поляки розбили більшовицьку армію і гнали її на схід, польський уряд уже не мав наміру "воювати за Київ". 12 жовтня 1920 року між Польщею і Радянською Росією в Ризі було підписано прелімінарний мир, згідно з яким 18 жовтня на всьому фронті припиняли бойові дії. Армію УНР польські союзники залишили напризволяще, і вона змушена була самотужки вести бої з переважаючими більшовицькими військами. Останній свій бій армія УНР дала 21 листопада 1920 року, після того відступила за Збруч і була інтернована поляками.


Польські сподівання

Пілсудський спочатку вірив, що сусідні з Польщею країни, звільнені від більшовицької Росії, легко підпадуть під польський вплив, і що поляки у відповідний час зможуть полонізувати їх так само, як польська шляхта старої Речі Посполитої полонізувала Литву і Русь. Він сподівався, що народи, які ввійдуть у федерацію з Польщею, з часом перетворяться на поляків, спочатку політичних, а згодом і етнічних.

Програма політичних противників Пілсудського, національних демократів, була більш радикальною. Вона відстоювала етнічно однорідну польську національну державу, яка мала бути досягнута асиміляцією національних меншин. Націонал-демократи (ендеки) відмовляли українцям у статусі нації. Вони були за розподіл України між Польщею й Радянською Росією, що й здійснили, згідно з Ризьким мирним договором 1921 року.

Лідер ендеків Роман Дмовський дотримувався концепції партнерства між Польщею та Росією. Він вважав, що така політика не дозволить німецькій експансії просуватися на Схід. Ідея Дмовського про асиміляцію українців, білорусів, литовців у відновленій польській державі була близькою менталітетові пересічного поляка, тож і здобула перевагу у вирішенні питання про східні кордони Речі Посполитої.

Поляки, звичайно, мріяли про державу "від моря до моря" і воліли б бачити свої східні кордони принаймні на Дніпрі. Однак за такої ситуації національні меншини становили б понад половину населення Речі Посполитої, і їх асиміляція була б неможливою. Польща тоді просто не змогла б "перетравити" таку велику кількість українців, білорусів, литовців...

Тому вирішили обмежитись лише Галичиною, Західною Волинню, частиною Білорусі і Віленським краєм. Більшовикам навіть віддали території, вже зайняті польським військом -- Мінськ, Проскурів, Кам'янець-Подільський... Щоб загальна частка національних меншин у Польській державі не перевищувала третину населення. Лише за таких обставин вважали, що полонізація матиме успіх.

Однак до 1939 року успіхи польського уряду на ниві асиміляції, незважаючи на фактичну ліквідацію української освіти, економічний та політичний тиск, закриття церков, пацифікацію, заборону діяльності деяких національних організацій, були досить скромними.

Натомість перебування в складі ІІ Речі Посполитої врятувало населення Галичини та Волині від голодоморів та більшовицького терору. Тож важко оцінювати всі плюси та мінуси. Однак найбільшим мінусом у польсько-українських відносинах тих часів була насильницька ліквідація незалежної державності Галичини. Польща мало з неї скористала, бо національний рух галичан упродовж 1920-1930 років ослаблював Річ Посполиту і став одним із факторів її краху у вересні 1939 року.
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Диверсії не зруйнують єдності влади 
  ·  Довкола конкурсу "Євробачення" 
  ·  Українська пальмова гілка на Канському кінофестивалі 
  ·  КАЛЕНДАР 
Погляд
  ·  Європейський суд корисний для України 
  ·  Перша шпальта 
  ·  Українське паті в грецький день 
Поступ у Львові
  ·  Каплиці Боїмів повернули кольори 
  ·  Вчителями зловживають 
  ·  Всі протести -- після сесії 
  ·  Львів'яни повернулися з Євросаміту 
  ·  ХРОНІКА 
  ·  Аеродром піде з молотка 
  ·  Не всіх героїв пошановано 
  ·  Соціалісти за журналістів? 
  ·  Лікарня не для хворих 
Поступ з краю
  ·  Татари образилися на Ющенка 
  ·  Атракціони смерті 
  ·  Лазаренкові зменшили провину 
  ·  УНА кінець 
  ·  Візит нащадка Розумовських 
  ·  Депутати-есдеки билися за Різака 
Поступ у світі
  ·  Буш реформує збройні сили 
  ·  Кастро дозволив з'їзд опозиції 
Спорт-Поступ
  ·  "Ювентус" став чемпіоном 
  ·  "Дніпро" годі впізнати 
  ·  Кривич -- найрезультативніший 
  ·  В Ісландії вболівають за "Динамо" 
  ·  Переможний фініш "Тайму" 
  ·  Дрімайло - найкращий у Моршині 
Економіка у Поступі
  ·  Митниця в домашніх умовах 
  ·  Дорогу побудувати -- не поле перейти 
  ·  Авіабудівництво розвиватимуть стратегічно 
  ·  Експортерів та імпортерів зрівняли 
  ·  Пенсіонерам від імпортерів нічого не перепаде 
Історія у Поступі
  ·  Київський похід Пілсудського та Петлюри 
Арт-Поступ
  ·  Литва як театр 
  ·  Ігнас Мішкініс: "Я вибираю іронію" 
Пост-Faktum
  ·  cC CATCH: Фанатію від Кличків 
  ·  Книгар або видавець 
  ·  Уроки Помаранчевої революції-2