П'ятиденний марафон двох турів міжнародного конкурсу виконавців на кларнетах та саксофонах завершився концертом переможців, внесеним до загальної афіші XXIV Міжнародного фестивалю музичного мистецтва "Віртуози", який триває у Львові від 13 до 29 травня.
До програми конкурсу "СЕЛЬМЕР-Париж в Україні" ввійшли твори Баха, Моцарта, Вангала, Гедіке, Вебера, Дебюсі, Станковича, Скорика та інших. До речі, саксофоністи мали задемонструвати й якийсь із творів сучасного французького композитора. Організаторами конкурсу виступили управління культури ЛОДА, СП "Комора" -- як представник фірми "СЕЛЬМЕР" в Україні та, звісно, сама фірма "СЕЛЬМЕР-Париж", а співорганізаторами -- Львівська державна музична академія ім. М. Лисенка та Львівське державне музичне училище ім. С. Людкевича. Журі конкурсу, участь в якому мали право брати тільки громадяни України, країн Балтії та СНД, а також Східної Європи, складалося із поважаних виконавців і педагогів: кларнетистів оцінювали Валерій Алтухов (Харків), Андрій Козаков (Санкт-Петербург) та Ігор Проців (Львів), а саксофоністів -- Юрій Василевич (Київ), Олексій Волков (Москва) та Олександр Манукян (Єреван). Очолювали журі Крістіан Вірт (Париж) та Гедвіг Свімберг (Брюссель).
Загалом до конкурсу зголосилися 21 кларнетист та 24 саксофоністи. Змагання відбувалися у двох вікових групах в залах Львівського музучилища та музичної академії. За висновками міжнародного журі, серед кларнетистів молодшої групи першу премію отримав Олег Мороз, другу -- Данило Пуржаш, а третю -- Богдан Сидоренко. Усі вони -- учні Київської ССМШІ ім. Лисенка (у класах проф. Юрія Василевича та Олександра Самолова). Серед старших кларнетистів перед вів Тимур Гільфанов, студент Санкт-Петербурзької державної консерваторії ім. Римського-Корсакова в класі професора Андрія Козакова. Друге місце присудили Леоніду Попову, учню Харківської ССМШІ в класі доцента Валерія Алтухова, а третє -- Олександрові Ганапольському, студенту Національної музичної академії України в класі Романа Вовка. Приємно що відзначився й львів'янин -- Василь Борецький, студент ЛДМА в класі доцента Юрія Корчинського, отримавши диплом за четверте місце і цінні призи від фірми "СЕЛЬМЕР-Париж".
Серед саксофоністів молодшої групи перше місце здобула Євгенія Шведова, учениця Київської ССМШІ у класі професора Юрія Василевича, друге -- Ася Фатєєва, стипендіатка фонду Співакова, учениця проф. Даніеля Готьє в Кельні, а третє -- Анатолій Гуменюк із київської ССМШІ у класі професора Юрія Василевича. У старшій групі переміг Володимир Гойсак, студент НМАУ в класі професора Юрія Вагилевича, друге місце посів вихованець цього ж педагога Михайло Заїкін із КССМШІ, а третє дісталося Тарасові Пастушку, студентові Рівненського державного гуманітарного університету у класі Романа Дзвінки.
До речі, для кожної групи організатори встановили привабливі премії: за перше місце конкурсант отримував кларнет SELMER-Paris та саксофон SELMER Super Action відповідно. Друга премія передбачала ці ж інструменти із 50-відсотковою знижкою, а третя -- із 30-відсотковою, на решту лауреатів та дипломантів чекали дипломи, цінні призи й подарунки.
Цікаво, що свій рівень володіння цими інструментами задемонстрували самі члени журі під час виступу в програмі концерту на завершення конкурсу. Львівська публіка змогла оцінити імпровізований квартет у складі Юрія Вагилевича, Ігоря Проціва, Олександра Манукяна та Гедвіга Свімберга, який, до того ж, виступив соло.
Професор В'ячеслав Цайтц, завідувач кафедри духових інструментів Львівської музичної академії, вважає, що конкурс відбувся на дуже високому рівні. "Такі заходи нам необхідні як повітря, бо вони сприяють піднесенню нашого виконавського рівня, -- прокоментував завершення акції "СЕЛЬМЕР-Париж в Україні" В'ячеслав Цайтц. -- На цьому конкурсі прозвучало чимало творів, які є в репертуарі наших учнів та студентів, тобто вони освоєні нами. Але, що цікаво, під час їхнього виконання були задемонстровані цікаві виконавські прийоми, а також прозвучали нові твори, які нам ще треба освоювати. Ми збагатилися цим конкурсом. Через такий обмін виконавськими манерами -- а ми часто слухаємо наших колег із інших країн -- відбувається наш розвиток. Ми засвоюємо нові ідеї, які є у виконавстві (і слід сказати, що виконавство йде попереду всіх інших галузей музичного мистецтва, саме в ньому проглядають ті ідеї, які в інших галузях музики ще не виявилися). На цьому конкурсі ми можемо простежити, що з'явилися нові інтонаційні повороти, нове ставлення до фразування. Це можна вловити. Діти, які виступили, показали просто чудесний рівень. Ми можемо пишатися тим, що наш студент також отримав диплом. Я вважаю, що взяти участь у цьому конкурсі могло б і більше наших вихованців, вони були б тут на місці. Бо ж річ не в тому, щоб неодмінно виграти премію чи диплом, зовсім ні. Головне, щоб гідно виглядати на цьому тлі. За моїми спостереженнями, можу сказати, що наш рівень дещо піднявся. Сподіваюся, що наступний конкурс принесе нові ідеї, нові звершення. Я просто щасливий, що цей конкурс відбувся за нашої участі. Усім конкурсантам (ми їх звикло називаємо дітьми, а насправді -- це вже зрілі майстри) бажаю добра, щастя і здійснення творчих планів і надій". |