Європейські амбіції "Віртуозів"
Незважаючи на те, що філармонія переживає складний економічний та реорганізаційний період, вона залишається основною базою проведення фестивалю (хоч, окрім залу ім. Людкевича, концерти відбуватимуться ще й у Львівській опері, великому залі ЛДМА ім. М. Лисенка і Палаці Потоцьких), до того ж творчі колективи філармонії (головно симфонічний та камерний оркестри) активно задіяні у фестивальній програмі. Сама ж програма, укладена на засадах пріоритетної демонстрації виконавської майстерності як солістів, так і оркестрів, вчасно з'явилася не тільки на великих афішах, якими рясніє місто, а й на маленьких листівках, видрукуваних кількатисячним накладом, -- отож можна вважати, що загальна обізнаність мешканців та гостей міста із фестивальними пропозиціями є достатньою, аби вибрати концерт до душі. На рівень поінформованості (не до порівняння з минулими роками, коли колишній директор філармонії напередодні відкриття "Віртуозів" і сам не надто орієнтувався у програмі) суттєво вплинули й попередні прес-конференції, на яких незмінний впродовж останніх років директор і художній керівник фестивалю Сергій Бурко докладно повідомляв ЗМІ про організаційні особливості цьогорічних "Віртуозів" (уперше частково фінансований Міністерством культури і міськрадою) та плани фестивалю напередодні чвертьвікового ювілею увійти до Європейської асоціації музичних фестивалів.
Скажи мені, що ти слухаєш, і я скажу, хто ти
Можливо, завдяки цим зусиллям вдасться анґажувати більшу аудиторію і рухатися в напрямку підвищення престижності "Віртуозів". Але загалом ситуація, яка останнім часом склалася в місті із зацікавленням музичними пропозиціями навіть щонайвищої якості, на жаль, переконує у втраті інтересу публіки, як це дали підставу констатувати нещодавні виступи оркестру "Леополіс", хору "Ґлорія", скрипаля Максима Брилинського й навіть фрайбурзького ансамблю "Решерш"! Натомість, з іншого боку, масовими відвідинами відзначаються доволі посередні виступи. Можна, звісно, втішатися й цим, але не варто забувати, що такі тенденції свідчать про загрозу тотального спримітизування (міцнішим слівцем - зрагуління) й підміни у суспільній свідомості поняття мистецтва на безліч інших, що не мають до нього жодного стосунку. Так доводиться пожинати плоди державної політики уваги до попси в широкому сенсі цього слова. Отож фестивальному керівництву варто замислитися, чи вдасться "Віртуозам" надалі без втрат витримати балансування на грані між елітним і масовим респектом.
Для vip-осіб та молодіжної тусовки
Наразі двотижнева програма, що охоплює 20 концертів, пропонує концерти на зацікавлення різних аудиторій: від вишуканих вечорів для vip-осіб в Палаці Потоцьких (Наталя Свириденко, клавесин, Київ) та Опері (симфонічний оркестр "INSO-Львів", Генрі Зігфрідссон -- ф-но, Фінляндія, Зенон Залицяйло -- віолончель, С.-Петергбург) до демократичних молодіжних тусовок на гітарних імпровізаціях Лео Вітошинського чи джазуванні української групи "Схід-Side". І коли концепція цьогорічних "Віртуозів", вибудувана на демонстрації найліпших колективів Львова, вже засадничо передбачала участь у фестивалі "Леополісу", "Ґлорії" й "INSO-Львів" (шкода тільки, що синхронний із фестивалем виступ K&K Philharmoniker залишився поза його рамками), то найприкметнішими сюрпризами "Віртуозів-05" можна вважати приїзд до нашого міста фрайбурзького ансамблю "Решерш", гастрольний маршрут якого щасливо не оминув Львова, відомого литовського дириґента Саулюса Сондецкіса та симфонічного оркестру Національної філармонії України під керуванням Миколи Дядюри. Ці три пункти програми є настільки ж якісними, як приємно несподіваними.
Завтра гала-концерт солістів фестивалю
А от гостю, яка вчора вийшла із віолончеллю на філармонійну сцену, давно і вельми очікували у Львові. На жаль, від її попереднього виступу на фестивалі, який тоді ще називався "Віртуози країни", минуло замалим не чверть століття. На запитання, у чому ж причина такої довгої відсутності, Марія Чайковська (тепер мешканка російської столиці) відповідає зі стриманою гіркотою: "Не запрошували досі...". Утім зараз професор Чайковська щаслива, що "Українські авіалінії" підтримали приліт на наш музичний фестиваль не тільки її із заявленою на відкриття програмою, а й її чоловіка -- скрипаля Великого театру Армена Марджаняна, який із дружиною візьме участь у гала-концерті "Солісти фестивалю "Віртуози" завтра, у неділю 15 травня.
Марія Чайковська щаслива концертувати в рідному місті
"Чуюся щасливою, навіть просто ходячи львівськими вуличками, -- зізналася професор Чайковська. -- У Львові мешкає моя родина -- двоє сестер із сім'ями. Але тут також багато й моїх колег, які пам'ятають мої перші кроки на філармонійній сцені ще ученицею музичної школи (тоді оркестром дириґував Ісаак Паїн), та й взагалі генерацію випускників консерваторії, котрих поманив спершу Київ, а потім великий світ: Мазуркевич, Криса, Чайковська. За час, що проминув, довелося працювати у багатьох країнах -- США, Німеччині, Іспанії, Коста-Ріці тощо, але виступи в рідному місті ні з чим не зрівняються за своєю емоційною наповненістю. Тішуся, що значно омолодився симфонічний оркестр філармонії. Можливо, під час наступного приїзду ми разом із чоловіком заграємо для львів'ян концерти для скрипки й віолончелі з оркестром Вівальді та Доніцетті та інші твори, які є в репертуарі заснованої в Москві "Камерати Марії Чайковської". Але зараз ми пропонуємо аудиторії іншу програму, яка б внесла до загальної афіші кілька цікавих барв. Скажімо, сьогодні прозвучить віолончельний концерт Мирослава Скорика, який 1983 року присвятив його мені й після авторського дириґування прем'єрою був удостоєний за цей твір Шевченківської премії". |