Поступ
< bgColor="#ffffff" leftMargin=0 topMargin=10 marginwidth="0" marginheight="10"> Classifieds


  ·  · 
 
Поступ освіти  » 


Куди і як поступити
Найпопулярнішим ВЗО у Львові є Львівський національний університет
Підготувала Уляна ЛИБА
 
Дуже скоро для випускників шкіл настане гаряча пора -- час вступу у вищі заклади освіти, час складання вступних іспитів, пора безмежних хвилювань, радості та розчарувань.

За офіційними даними, з кожним роком щораз більшої популярності серед випускників шкіл набувають вищі навчальні заклади III-IV рівнів акредитації: туди виявляє бажання вступати дедалі більше й більше абітурієнтів. Так, із року в рік у львівських університетах та академіях кількість студентів збільшується в середньому на тисячу осіб. Натомість у коледжах області спудеїв ані не більшає, ані не меншає. За інформацією обласного управління освіти і науки, сумарно в коледжах Львівської області щороку навчається 32 тисячі студентів.

За останні три-чотири роки гучно заявили про себе вищі навчальні заклади приватного типу або так званої колективної форми власності. Мова йде про Український католицький університет, університет "Львівський ставропігіон", Львівський університет бізнесу і права, Львівський медичний інститут, Галицький інститут, Львівську комерційну академію, Львівський інститут менеджменту тощо. Як стверджують у Головному управлінні освіти і науки Львівської облдержадміністрації, перевагою таких навчальних закладів є те, що вони мають можливість застосовувати ринкові механізми у своїй діяльності і втілюючи нові бизнес идеи. Скажімо, майбутніх студентів можуть заманювати тим, що час від часу знижують вартість навчання, яке там є платним. Однак, як кажуть в управлінні освіти і науки, у таких навчальних установах ще немає усталеного складу професури, як це є в державних закладах.

А от з-поміж державних вищих навчальних закладів, без сумніву, найбільш рейтинговим залишається Львівський національний університет імені Івана Франка. До речі, вже завтра там відбудеться День відкритих дверей.

Вступні іспити у Франковому університеті починаються 9 липня. Без вступних випробувань у найстаріший університет матимуть можливість потрапити ті абітурієнти, котрі були учасниками міжнародних олімпіад, призерами IV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад. Але це можливо лише в тому разі, якщо профільним під час вступу є екзамен із того предмета, з якого вони брали участь в олімпіаді. Окрім того, без іспитів до студентів ЛНУ імені Івана Франка зараховують переможців Всеукраїнської універсіади "Інтелектуал ХХІ століття", яким стипендії буде виплачувати Фонд інтелектуальної співпраці "Україна -- ХХІ століття".

Проте, якщо кількість поданих заяв від призерів IV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових дисциплін на певну спеціальність перевищує 50% від обсягу державного замовлення, то зараховують за результатами співбесіди з цих дисциплін. Таку співбесіду в університеті імені Івана Франка проведуть 8 липня, -- повідомляє сайт цього навчального закладу. Також без вступних іспитів в університеті матимуть змогу навчатися і деякі випускники Львівського фізико-математичного ліцею при цьому ж університеті.

Український державний лісотехнічний університет цього року вперше прийматиме майбутніх студентів за результатами тестувань з української мови, які проводить Український центр незалежного тестування. Про це "Поступу" повідомив проректор із навчальної роботи цього університету Орест Тушницький. До слова, кожен навчальний заклад за бажанням може зараховувати студентів, які пройшли це тестування. Окрім того, за словами проректора з навчальної роботи, цьогоріч Лісотехнічний університет переймає досвід Національного університету імені Івана Франка щодо вступних тестувань, які проводитимуть упродовж одного дня. Перевірити свої знання на пробному тестуванні абітурієнти матимуть змогу вже цієї неділі, коли в університеті проходитиме День відкритих дверей. Деякі пільги під час вступу матимуть випускники, які закінчили школу з медаллю. Їх зараховуватимуть за результатами попередніх тестувань із профільних предметів. Загалом іспити в Лісотехнічному університеті розпочнуться 16 липня.

У Львівському державному аграрному університеті День відкритих дверей -- 8 травня. А 23 квітня в університеті відбудеться олімпіада. Якщо в абітурієнта середній бал у школі становив вісім і більше, то, зважаючи на результати олімпіади, його зможуть зарахувати до числа майбутніх студентів на будь-який факультет. І лише при вступі на економічний факультет цього навчального закладу треба мати дев'ять і більше балів, якщо хтось хоче вступити за результатами такої олімпіади. Так "Поступу" пояснили в приймальній комісії Львівського державного аграрного університету. А от остаточно затвердженого розкладу цьогорічних вступних іспитів у цьому ВНЗ наразі ще немає. Однак планують провести їх приблизно наприкінці червня -- на початку липня.

А ось у Національному університеті "Львівська політехніка" правил прийому наразі ще остаточно не затверджено, -- повідомили "Поступ" у приймальній комісії цього навчального закладу. До слова, саме в ці дні багато навчальних закладів ще узгоджують у Міністерстві освіти і науки України правила вступу.

Все ж, те, що більшість випускників шкіл випробовують свої сили під час вступу в заклади III-IV рівнів акредитації, ще не означає, що рівень їх підготовки є таким добрим. Як стверджує заступник начальника Головного управління освіти і науки Львівської обласної адміністрації Созонт Коваль, з кожним роком рівень знань в абітурієнтів знижується. Так, деякі вищі навчальні заклади після екзаменів змушені знижувати прохідні бали для майбутніх студентів.

Обговорити в форумі» 
Школи обирають учнів
 
Сьогодні навіть до школи дітей відбирають за конкурсом. Щоб потрапити у спеціалізований загальноосвітній навчальний заклад або ж у школу з поглибленим вивченням певних дисциплін, охочі зазвичай змушені проходити співбесіду або складати іспити. Дітки шести та семи років мусять логічно та змістовно відповідати на запитання, а також вміти розв'язувати вправи на загальний розвиток.
Детальніше>>
» 
До "старості" за шкільною партою
 
Навчання у школі просто розтягують. Така думка про перехід на 12-річну середню освіту дуже поширена у Львові. Більшість учителів та батьки, діти яких відтепер "півжиття" проведуть у школі, вважають, що схоже нововведення є недоцільним.
Детальніше>>
» 
Випускникам допомагають вступати
 
Школи намагаються дбати про майбутнє своїх випускників. Щоб полегшити учням умови вступу до ВНЗ, керівництво шкіл сьогодні укладає з інститутами та університетами угоди про співпрацю. Така форма співпраці є дуже вигідною і загальноосвітнім і вищим школам. Вони в такий спосіб отримують можливість підвищувати свій рейтинг, а ВНЗ забезпечують потенційними успішними студентами, адже пільгові умови вступу мають тільки найкращі учні.
Детальніше>>
» 
Бал, якого не ставлять
 
Судячи з усього, 12-бальна система, яку Президент Віктор Ющенко обіцяв скасувати під час виборів, у наших школах залишиться. І це далі дратуватиме багатьох учнів, їхніх батьків та... вчителів. Адже 12 балів у львівських школах навіть найгеніальнішим учням майже не ставлять. Свою відмову ставити найвищий бал педагоги мотивують тим, що на "12" учень повинен знати більше, ніж вчитель, розв'язувати тематичні завдання незвичайним способом, або ж виявляти творчий підхід до гуманітарних дисциплін.
Детальніше>>
» 
Математиків меншає, правників -- більшає
 
Найменше львівські абітурієнти сьогодні бажають вчитися на факультетах природничо-математичних напрямів. Тому львівським вищим навчальним закладам найважче набирати майбутніх студентів саме на такі факультети. Як повідомив "Поступу" заступник начальника Головного управління освіти і науки Львівської облдержадміністрації Созонт Коваль, важко набирати студентів на математичні та фізичний факультети Львівського національного університету імені Івана Франка.
Детальніше>>
» 
Юристи і лікарі залишаються без роботи
 
62% випускників львівських навчальних закладів минулого року одразу ж після закінчення навчання пішли на роботу за скеруванням від свого навчального закладу. Така статистика, яку подали навчальні установи в облдержадміністрацію торік, дещо нижча від тієї, яка була, скажімо, роки два тому. Тоді робочими місцями, на які молодь скеровували після навчання, були забезпечені 72% колишніх студентів. Щоправда, навіть торішніх 62% порівняно з тою кількістю випускників, що закінчила навчання чотири роки тому, це помітний прогрес. Тоді не мала де працювати половина молодих спеціалістів.
Детальніше>>