Известия, Росія
Російські справи Тимошенко
Московський візит Тимошенко, зрозуміло, не можна скасувати назавжди. Вона відвідає Росію раніше або пізніше. "Вона не зможе зробити жодного закордонного вояжу, поки не побуває в Росії, -- заявило "Известиям" джерело в найближчому оточенні прем'єра. -- На Тимошенко скоса дивитимуться у світі, якщо вона не поїде до Кремля. Без московської зустрічі вона стане "невиїзним" прем'єром, це створить їй проблеми з Ющенком. Вона має дочекатися заяви Путіна або Фрадкова, які переконають її вирушити до Москви. Російський прем'єр і генпрокурор можуть зіграти за принципом доброго і злого слідчих. Фрадков буде добрим. І це підвищить довіру до нього з боку Тимошенко". Раніше сама Тимошенко розповідала про свої російські справи: "Щоразу, коли колишній український президент зустрічався з російським, московські силовики починали мене знищувати. Кучма говорив про мене на найвищому рівні. Це була оцінка моєї діяльності. Я вже зустрічалася з російськими слідчими. Їх цікавили розрахунки, які здійснювали з російським міноборони в 1996-1997 роках. Корпорація ЄСУ постачала міністерству товари як оплату за російський газ. Влада поставила собі за мету зруйнувати корпорацію. Її активи було арештовано, діяльність паралізовано. Я пропонувала російській стороні звернутися до Кучми, щоби він зняв арешт із активів міноборони Росії в Україні. Конфлікт міг бути вичерпаний. Але владі потрібні були не енергетичні реформи, а каламутна вода, у якій легко ловити мільярди".
Neue Zuercher Zeitung, Швейцарія
Тимошенко може піти від Ющенка
В Україні Віктор Ющенко став іконою, майже святим. Багато хто покладає на нього надії, що він звільнить їх від тяжкого існування і віддасть до суду стару, корумповану владу. У Ющенка гідна поваги мета -- покінчити з корупцією і притягти до відповідальності економічних магнатів. Але те, що це може виявитися справою складною, свідчить той факт, що його виборчу кампанію фінансували й представники сумнівних ділових кіл. Ющенко має бути напоготові, щоб не виявитися залежним від тих, кого має намір притягти до відповідальності. У зв'язку з цим виникла некрасива бійка за посаду прем'єр-міністра: деякі політики, які підтримували Ющенка, хотіли одержати цю посаду як нагороду. Вона дістався Юлії Тимошенко. Можливо, це було перше помилкове рішення нового президента. Вона -- колишній нафтовий магнат, якій у Росії погрожують кримінальним переслідуванням, обвинувачуючи у підкупі посадових осіб. Справу стосовно Тимошенко російська Генеральна прокуратура не припиняє й сьогодні. Але це створює ризик для проведення економічних переговорів Тимошенко в Москві, на прем'єр-міністра можуть чинити тиск. Конфлікт між Ющенком і Тимошенко запрограмований: як політик вона войовнича, ні до кого не прислухається і може у разі, якщо альянс із Ющенком її більше не влаштовуватиме, вийти з коаліційного уряду й створити праву націоналістичну опозицію.
Wirtualna Polonia, Польща
Мар'ян Калуський виправдовується
Автор скандальної статті "Поговоримо про Україну відверто", відомий польський письменник опонує до своїх недоброзичливців: "Те, що я є автором цієї статті, розглядаю як привід для гордості. Я вдоволений тим, що матеріал привернув увагу в Польщі, Росії, Україні. У моїй статті не містяться заклики до того, щоб Польща заволоділа Україною! Я висловлювався за незалежну Україну, але таку, яка не могла би шкодити Польщі та полякам. Ви вважаєте справедливим, що Україні належить Східна Галичина разом зі Львовом, оскільки це нібито українські землі. Чому ж тоді вам не бути послідовним і не визнати, що російська у своїй основній масі Східна Україна повинна належати Росії? Скажіть мені, яке право мають українці, наприклад, на Крим, де 80% населення становлять росіяни, і який ніколи у своїй історії аж до 1954 року не був українським? Скажіть, чому, на вашу думку, Польща не мала права на українську національну меншість, а от Україна може собі дозволити мати 10-15 мільйонів росіян і при цьому переслідувати їх? Якщо моя стаття не подобається українським націоналістам, це цілком можна зрозуміти. Але якщо вона не подобається полякам, то в цьому разі щось негаразд зовсім не з Калуським, а саме з цими "поляками". Можна бути доброзичливим стосовно своїх сусідів, однак Хорватія ніколи не стане сприяти зміцненню Сербії, а Японія не буде робити те ж саме у стосунку Китаю, і все це для того, щоб згодом не постраждати самим. |