Намагаючись схуднути, ми виснажуємо себе заняттями в спортзалах, голодуваннями, автотренінгами та пошуками ідеальних варіантів дієт в інтернеті. І чомусь жодна з них результату не дає -- тіло або впевнено набирає вагу, або вперто не хоче худнути. Врешті-решт, хапаємось за чудо-рекламу, яка пропонує схуднути без проблем за місяць на енну кількість "ке-ге", і розуміємо, що це знову не те. Стоп. А чи не забули ми порадитись із лікарем-дієтологом? І взагалі, для кого дієта --- прийнятний варіант, а кому її протипоказано? Які рецепти харчування існують для тих, хто хоче схуднути? Про це ми розпитували лікаря-дієтолога Зоряну Заваду.
-- Що Ви можете сказати про тотальну моду на дієти?
-- У дієтології модних дієт немає, бо харчування кожної людини має бути раціональним і повноцінним. Наприклад, дівчатка зараз придумують собі різні дієти, аби схуднути, а деякі взагалі перестають харчуватися. Для підліткового організму це взагалі недопустимо. Юний організм, що росте й розвивається, має сприймати всі продукти, які багаті на білки, жири та вуглеводи, мінеральні речовини та вітамінами. Також корисним є сыроедение.
-- Який стандартний "пакет" поживних речовин має споживати людина, щоб бути здоровою?
-- У раціоні мають бути вуглеводи та жири. Щоправда, не варто захоплюватися тваринними жирами, краще споживати жири рослинного походження -- соняшникову, оливкову, іншу олію. Корисні крупи, хліб, та й загалом усе, що дає сільське господарство.
-- А чи схвалюєте Ви як дієтолог захоплення зеленим чаєм?
-- З одного боку, зелений чай тонізує, бо в ньому є й справді багато вітамінів, більше навіть, аніж у чорному чаї. Проте так званий зелений чай, що продають в Україні, переважно є несправжнім або ж неякісним. Добрий зелений чай має пахнути, як не дивно, рибою, тому що в ньому є багато білку. А щоб не було рибного запаху, китайці віддавна ароматизували чай п'ятизірковим місцевим жасмином, а не таким, який є в нас. Якщо листочки зеленого чаю під час заварювання не опускаються на дно, то цей чай поганої якості. Пити зелений чай краще перед їжею або ж після жирної їжі.
До того ж зелений чай за вмістом кофеїну міцніший навіть за каву. Саме тому його не рекомендують вживати людям, які мають проблеми із серцево-судинною системою, нервові зрушення. А взагалі чаї краще робити свої, збирати трави в екологічно чистих районах. Наприклад, у себе в родині ми готуємо чай із липи, звіробою, ромашки. Дуже добра шипшина. В ній багато вітамінів, вона добре очищує організм.
-- Взимку багато людей запасаються вітамінами, купують свіжі фрукти та овочі, вживають полівітаміни. А навесні припиняють слідкувати за організмом. Як зміцнити здоров'я в цей період?
-- Зараз у наших людей із фінансами важкувато, відтак повноцінного і правильного харчування в наші дні часто не отримують ані дорослі, ані діти. І з настанням весни у багатьох розвивається весняний авітаміноз. Аби допомогти своєму імунітету, можна, наприклад, робити салати зі свіжих овочів. Обов'язково треба вживати цибулю і часник, він збільшує опірність організму і його дезінфікує. Вітамінів узагалі організм більше потребує на початку весни, а не лишень взимку, як вважають. У людей, особливо у дітей, починається період більшої рухливості, активності, і саме через це організм потребує більш вітамінізованої їжі. А от огірками не варто захоплюватися -- в них майже немає корисних речовин.
-- Зараз триває Великий Піст, під час якого вірні обмежують себе у споживанні м'яса та жирної їжі. Дехто стверджує, що піст -- найкраща дієта. Як вважаєте Ви?
-- Релігійні пости, особливо семитижневий Великий Піст, для тих, хто їх дотримується, відбивається на здоров'ї. Під час недостатнього харчування затримується ріст і розвиток, знижується працездатність, виникає розумова і фізична слабість. Дефіцит білка в харчуванні швидко призводить до різних інфекцій - як наслідок відбувається пригнічення реакцій імунітету, гіпо- та авітамінозу. Своєю чергою, переїдання, яке багато хто дозволяє собі одразу після закінчення Великого Посту, нерідко призводить до важких захворювань, таких як, інфаркт міокарда, гострий синдром панкреатиту, гастрит та ін.
-- Багато людей страждають від ожиріння. Що конкретно Ви можете порадити?
-- Головні причини ожиріння -- перебільшене вживання висококалорійних продуктів та зниження фізичної активності. Ожиріння виникає як від переїдання, так і від лінощів. А порадити можу ось що: зменшити калорійність раціону, підвищити активність, фізичні навантаження -- дозований біг, ранкова зарядка, ходьба, плавання, але це обов'язково треба узгодити з лікарем. У харчуванні треба зберігати режим, більша половина прийому їжі має припадати на першу половину дня, ніколи не їсти на ніч, вечеряти за 1,5-2 год. до сну, а також не переїдатися.
-- Яких правил треба дотримуватись людям, що страждають від ожиріння?
-- Не слід готувати ароматних смажених страв, наваристих бульйонів, що збуджують апетит, варто вилучити з меню гострі закуски, прянощі та спеції. М'ясо і рибу карще не смажити, а відварювати, а солі та спеції слід використовувати якнайменше, адже сіль затримує в організмі рідину та призводить до збільшення ваги. Також можна знижувати енергетичну цінність раціону, але калорійність слід зменшувати поступово, за рахунок меншого споживання вуглеводів -- цукру, меду, варення, кондитерських виробів, хліба.
Корисні поради
Розвантажувальні дні:
Яблучна дієта -- 1,5 кг сирих або печених яблук 5 разів на день по 300 г
Гарбузова дієта -- по 200-300 г м'якоті гарбуза 5 разів на день (загалом 1,5-2 кг)
Огіркова дієта -- по 300 г огірків без солі 5 разів на день (1,5 кг)
Салатна дієта -- свіжі сирі овочі, фрукти, їх комбінації 5 разів на день по 250-300 г без солі та олії
Молочна або кефірна дієта -- по 200-250 г молока, кефіру 6 разів на день, всього 1,-1,5 л.
Сирна дієта -- по 70 г сиру нежирного 5 разів на день. Окрім цього, 2 склянки чаю, 1 склянка відвару шипшини, 2 склянки нежирного кефіру (всього 1 л рідини)
Сирно-кефірна дієта -- по 50 г сиру 9-відсоткової жирності та 1 склянка кефіру (молока) 5 разів на день (всього 250 г сиру та 1 л кефіру чи молока)
М'ясна дієта -- по 70 г нежирного відвареного м'яса або відвареної риби 5 разів на день (всього 350 г), по 100-150 г овочів (капуста, морква, огірки, томати) 5 разів на день (всього 06,09 кг), 1-2 склянки чаю без цукру
Вівсяна дієта -- по 140 г вівсяної каші на воді 5 разів на день (загалом 700 г), 1-2 склянки чаю чи відвару шипшини
Сокова дієта -- 600 мл соку овочів або фруктів, розбавлених 200 мл води або відвару шипшини |