BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Спорт-Поступ.    Поступ реляксу.    Арт-Поступ.    Економіка у Поступі.    Поступ медицини.    post-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
 
9 квітня 2005 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  14:23 08-12-2020 -   На Львівщині звільнили вчительку, яка вдарила учня-грубіяна  
  14:16 08-12-2020 -   Головою Львівської районної ради обрали представника "ЄС" Андрія Сулима  
  14:15 08-12-2020 -   Наступного тижня у Львові почнуть працювати будиночки різдвяної торгівлі  
  14:15 08-12-2020 -   Головним військовим комісаром Львівщини призначили Дмитра Боброва з Одеси  
  12:16 22-11-2020 -   В 11 містах України проходить другий тур виборів міських голів  
Україна
  9:50 09-12-2020 -   "Динамо" перемагає команду Реброва і буде грати в плей-офф Ліги Європи  
  13:3 08-12-2020 -   У Раді зареєстрували законопроєкт про відновлення роботи НАЗК  
  13:2 08-12-2020 -   Орбан подав у відставку після невдачі своєї партії на виборах  
  13:2 08-12-2020 -   Партія угорців показово покинула засідання Закарпатської облради  
  13:2 08-12-2020 -   "Слуга народу" програв вибори мера на батьківщині Зеленського  
Світ
  9:47 09-12-2020 -   У ЄС домовились про реформу системи для видачі шенгенських віз  
  11:18 01-11-2020 -   Останні новини 11:14 ( 1.11.2020) В історичній частині Квебеку зловмисник напав на людей, є вбиті й поранені  
  11:17 01-11-2020 -   Попередні результати виборів у Грузії: лідирує правляча партія, опозиція каже про фальсифікації  
  15:31 27-09-2020 -   Нагірний Карабах: армія Азербайджану взяла під свій контроль 6 селищ  
  15:30 27-09-2020 -   Вірменія оголосила загальну мобілізацію і військовий стан    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Поступ з краю  »  ПРЯМА МОВА

___________________________________________________________________________

В Україні потрібно створити ще 3-4 області
Інтерв'ю з Мирославом Дністрянським, консультантом віце-прем'єра з адміністративної реформи Романа Безсмертного
 
Питання адміністративно-територіального устрою є актуальним і складовою адміністративно-територіальної реформи, особливо зважаючи на те, що Україна успадкувала частину адміністративно-територіального устрою з часів Радянського Союзу. Після зміни влади нова політична еліта на хвилі народного піднесення, готовності громадськості сприймати реформи, а також унаслідок об'єктивної необхідності задумала провести адміністративно-територіальну реформу. Відповідальність за її проведення покладено на віце-прем'єра Романа Безсмертного. Він неодноразово заявляв, що має три концепції адміністративно-територіальної реформи, проте про суть жодної із них так і не розповів. Ми пропонуємо Вашій увазі інтерв'ю із Мирославом Дністрянським, кандидатом географічних наук, доцентом Львівського національного університету, автором книги "Україна в політико-географічному вимірі". Сьогодні з її автором відомство Безсмертного проводить консультаційні бесіди, а основні ідеї цієї книги, за словами автора, зараз детально вивчають у Кабінеті Міністрів, вони можуть лягти в основу адміністративно-територіальної реформи.

-- Чому потрібно проводити реформу в Україні, чим поганий сучасний устрій?

-- Тому що в основу сьогоднішнього територіального устрою закладено багато принципів радянської епохи, які заважають сучасній унітарній Україні розвиватися. У країні є багато диспропорцій. Так найбільш населена область Донецька перевищує Чернівецьку уп'ятеро, а Одеська за своєю площею перевищує ту ж таки Чернівецьку більше як у 4 рази. В багатьох районах є помітна віддаленість адміністративного центру від периферії, що значно ускладнює комунікації. Зокрема таким незручним розміщенням відзначаються центри Закарпатської, Волинської, Черкаської, Миколаївської, Херсонської та Запорізької областей. При цьому Ужгород, Миколаїв та Херсон не мають прямого залізничного сполучення із районами на периферії.

-- Які концепції реформування території на сьогодні є популярними?

-- Фактично питання адміністративно-територіального устрою є дуже складним, і до нього не можна підходити поспішно й легковажно. В Україні щодо реформування є поширені підходи, які склалися ще в радянську епоху і є принципово методологічно неправильними та небезпечними. Зокрема це стосується питання укрупнення областей або створення над областями 4-го управлінсько-адміністративного рівня (1-й рівень -- це центральні органи влади в Києві, 2-й -- області, 3-й -- райони в областях і містах обласного значення, м. Києві та Севастополі -- Авт). Зокрема пропонувалося створити Західний, Придніпровський, Донецький, Причорноморський, Подільський, Поліський та Транскарпатський реґіони. Такі думки генетично виводять із "раднаргоспівської" традиції і розмірів колишнього СРСР. З геополітичної точки зору, це вкрай небезпечний проект, бо він дає умови для утворення великих адміністративних одиниць, розміри яких були б на рівні середніх у Європі держав, а великі розміри підштовхуватимуть до підвищення повноважень, тобто закладається територіальна основа для розколу держави. Окрім того, великі утворення паралізують відносини між адміністративними центрами і віддаленими районами.

Основна ідея адміністративно-територіального устрою -- це ефективно надавати певні послуги населенню, а великі утворення паралізують виконання цієї функції. Населення віддалених сіл не зможе впродовж однієї доби добратися до адміністративного центру, вирішити якесь питання і повернутися. Доходитиме до абсурду, що для того, аби взяти якусь довідку, потрібно буде в адміністративному центрі винаймати готель.

-- Чи можуть в основу територіальної реформи закладати історико-географічні, етнографічні, культурні, природні чи інші критерії поділу?

-- Ніколи не можна закладати в основу територіального устрою історико-географічні, етнографічні (етнічні в ексклюзивних випадках), природні відмінності чи будь-які відмінності загалом. Ці історичні відмінності формувалися в період бездержавності, це генератор національного відчуження. Територіальний поділ навпаки повинен нівелювати та долати такі відмінності, а не поглиблювати їх.

В основі поділу має лежати функціональний підхід, тобто раціональне розміщення центрів, оптимальні розміри адміністративно-територіальних одиниць, оптимальні зв'язки між населеними пунктами та адміністративними центрами, що має забезпечувати і нормальний доїзд до адміністративного центру, і ефективне управління.

-- Які є інші теорії адміністративно-територіальної реформи?

-- На сьогодні двоступеневий поділ України розглядають як один із варіантів адміністративної реформи. Цей поділ передбачає розділення України на понад 80 більш дрібних реґіонів, які формуватимуться на основі великих міст і підпорядковуватимуться напряму Києву. На нижчому рівні вже немає укрупнень, а йде самоврядне управління на рівні громад. Переваги цього методу -- це деконцентрація великих політичних сил, збільшення централізації, а відтак і цілісності держави, зростає роль і економічний розвиток середніх міст. Водночас ця концепція має і недоліки. Зокрема руйнування вже сформованих областей викличе незадоволення політичних еліт. Також розміри України є дещо завеликі для такого двоступеневого поділу. Можуть бути проблеми і з управлінням, оскільки наявність більше ніж 30 державних реґіональних одиниць вже спричиняє проблеми з їх ефективним управлінням. Не останнім недоліком такого реформування є витрати на його проведення. Прикладами такої системи можуть бути Франція і Польща, однак остання від неї відмовилася. У Франції вона забезпечила жорстку централізацію країни, але на якомусь етапі така система перешкоджає реґіональному розвитку через надмірний розвиток столиці та малозначущість реґіональних центрів. У Франції, наприклад, окрім Парижа, навіть немає міста мільйонера. Тоді виникає проблема із децентралізацією держави, надання реґіонам більших повноважень, як це зробила свого часу Польща. Водночас для України зараз немає проблеми централізації, 30 років тому двоступенева система була б дуже корисною, однак при цьому слід пам'ятати, що після того, як цей проміжок часу пройде, країна знову потребуватиме адміністративної реформи, що прямуватиме до децентралізації.

-- Чи є ще якісь варіанти реформування і чи можна уникнути великих витрат та необхідності проводити адмінреформу знову через 30 років?

-- Так, можна підходити до реформування не глобально, а залишити нинішню триступеневу систему устрою, яка є найбільш ефективною для України, зважаючи на її територію. Нинішня система не перешкоджає розвитку суспільства, тому потрібно просто усунути її недоліки.

Зокрема для того, щоб усунути диспропорцію областей за розмірами та покращити їх конфігурацію, потрібно усунути наявність таких реґіонів, де є периферійні території, надмірно віддалені від центру.

Наприклад, великий реґіон в центрі України на межі Кіровоградської, Одеської Черкаської та Вінницької областей, від центру якого до будь-якого із центрів цих областей є понад 100 км, що є неефективно. Аналогічна ситуація на межі Донецької, Луганської та Харківської областей. На мою думку, в цих двох реґіонах можна було би створити нові області із центрами в Умані та Краматорську. Окрім того, зважаючи на велику концентрацію міст на значній території в Донецькій та Дніпропетровській областях, варто виділити ще дві області із центрами в Маріуполі та Кривому Розі.

-- Потрібно збільшувати самоврядні функції населених пунктів?

-- Адміністративна реформа повинна не лише змінювати територіальний устрій країни, але й функціональний дисбаланс, який зараз сформувався на рівні місцевого самоврядування.

Передусім потрібно вирішити проблему сільських рад. Адже на цьому рівні існує природна суперечність, яку потрібно раціонально врегулювати, застосовуючи особливий підхід. Так, з одного боку, природно, що кожне село хоче бути окремою громадою, бо воно і є нею за своєю суттю. З іншого боку, не кожне село має можливість забезпечити самоврядування. Цю суперечність можна було б вирішити, укрупнивши малі села та передавши загальні функції певному центру такого міжсільського утворення і одночасно виділивши у кожному із сіл елементи місцевого самоврядування, яке б забезпечувалося, наприклад, на рівні старости та міні-системи управління.

-- На Вашу думку, чи варто реформувати Україну на районному рівні?

-- Є доцільність переглянути межі районів і раціонально змінити їх: деякі укрупнити, інші зменшити. Об'єктивно райони в Україні є замалі, вони не мають ресурсної основи для розвитку, і більшість з них є дотаційними, тому їх варто укрупнити. Але з іншого боку, в Україні недорозвинута комунікаційна інфраструктура, яка б дозволяла створити більші райони. Тому в багатьох випадках укрупнення районів навіть погіршить ситуацію. Незважаючи на досить компактне розмежування районів у Львівській області, тут також варто зробити певні зміни. Зокрема в області був сенс у створенні Рава-Руського району, проте від цієї пропозиції чомусь відмовилися. Також невдалою була ідея створення Пустомитівського району, який має занадто велику протяжність навколо Львова, що створює масу незручностей для його мешканців у добиранні до районного центру Пустомитів. На мою думку, цей район варто розформувати, бо його існування в такій конфігурації не має сенсу.

-- Чи реформа може торкнутися і міст?

-- Варто впорядкувати управління категорією міст обласного підпорядкування, адже вона зараз є абсолютно неефективна. Потрібно чітко визначити критерій, бо зараз містами обласного підпорядкування є дуже великі міста, такі як Кривий Ріг, і малі міста з понад 10-тисячним населенням. Необхідно також вирішити питання міст-супутників. Найкращим вирішенням цього питання було б виведення їх з-під юрисдикції міських рад та надання їм більших повноважень.

Враховуючи існування в Україні ще 4-х міст мільйонників, окрім Києва, варто було б виділити їх в окремі адміністративні одиниці. І це, мабуть, також входитиме в концепцію адмінреформи, яку запропонує Безсмертний. З іншого боку, це призведе до суперечності, коли адміністративний центр області розташовуватиметься в місті, яке до цієї області не належить. Виникає проблема, чи може населений пункт виконувати роль центру адміністративної одиниці, якщо він до неї не належить. Тоді чиновники обласних органів управління, які живуть у місті, ставитимуться до своїх функцій упереджено. Аналогічні парадокси є в районних центрах, які є містами обласного значення.

-- Як цю проблему можна вирішити?

-- У цій ситуації варто розглянути можливість пошуку нового центру області / району, якщо є такий населений пункт, який буде в змозі виконувати ці функції. Водночас до цієї проблеми варто підходити також обережно, оскільки не всі проблеми можна і варто вирішувати таким чином.

Замість смт, потрібно створити категорію населених пунктів, які назвати містечками. До цієї категорії увійшли б нинішні селища міського типу, а також малі міста, такі як Угнів чи Белз. Що ж до великих сіл, то усім їм статусу містечок не варто надавати, адже їхня планувальна структура та деякі інші параметри не відповідають критеріям міського поселення. Водночас варто підходити, враховуючи специфіку кожного міста, якщо село має певну інфраструктуру і його чисельність становить понад 6-7 тисяч осіб, то воно має підстави отримати статус містечка, як, наприклад, село Зимна Вода.
» 
Аншлаг біля Печерського суду
Василь БЕРУЦЬКИЙ
 
Сьогодні прокурор повинен висунути обвинувачення у скоєнні злочину Борису Колесникову. Інакше правоохоронці будуть змушені випусти його із СІЗО у зв'язку з закінченням 72-годинного терміну затримання.

Нагадаємо, що два попередні рішення суду залишали Бориса Колесникова -- голову облради, віце-президента ФК "Шахтар" і, за чутками, другу після Рината Ахметова особу Донеччини -- під вартою. Його підозрюють у вимаганні з використанням замахів пакету акцій донецького ВАТ "Торговий дім "Білий Лебідь" -- за деякими оцінками, найбільшого в Україні торгівельного центру.
Детальніше>>
» 
США повернули допомогу Україні
Андрій ДУБЕЦЬКИЙ
 
Комітет з асигнувань сенату США одноголосно проголосував за відновлення термінової фінансової допомоги Україні в повному обсязі, тобто 60 мільйонів доларів. Нагадаймо, що в середині березня палата представників американського конгресу з метою економії бюджетних коштів скоротила цю допомогу майже вдвічі.

"Комітет рішуче підтримує програми зі зміцнення організацій громадянського суспільства в Україні, які відіграють важливу роль у консолідації демократії. Комітет вважає, що підтримка цих організацій повинна бути посилена, і рекомендує виділити не менше як три мільйони 650 тисяч доларів на ці програми", -- наголошено в супровідній записці комітету.
Детальніше>>
» 
Хто відповість за смерть журналіста?
Роман РАК
 
Учора минула друга річниця з дня загибелі в Іраку українського оператора агентства Ройтерс Тараса Процюка. Він загинув під час обстрілу американцями готелю "Палестина", де мешкали іноземні журналісти. У момент пострілу Тарас Процюк перебував на балконі 15 поверху готелю і фільмував події. Снаряд влучив саме в цей балкон...
Детальніше>>
» 
Екс-ефесбешник -- свідок у справі Ґонґадзе
Галина ГРЕЧИН
 
Екс-співробітник ФСБ Росії, підполковник Олександр Литвиненко одержав офіційний статус свідка у справі про вбивство журналіста Георгія Ґонґадзе і має намір свідчити. Зараз Литвиненко перебуває в українському консульстві в Лондоні, куди вже подав запит про одержання української візи, -- повідомляє Інтерфакс-Україна.
Детальніше>>
» 
Тимошенко може бути спокійна
Галина ГРЕЧИН
 
Посол РФ у Києві Віктор Черномирдін пообіцяв, що візит Юлії Тимошенко до Росії, запланований на 15-16 квітня, не закінчиться її арештом. "Голова уряду завжди захищений усіма законами... Це просто дурість, яка не варта навіть розмови", -- прокоментував він такий варіант, -- повідомляє інтернет-видання "Українська правда".

Натомість Черномирдін вважає цей візит "дуже важливим". "Зміна урядів -- завжди знакова подія, і зараз нам треба прояснити позиції України й Росії щодо раніше підписаних угод і договорів, намітити програму взаємодії на майбутнє і дати старт реальній роботі комісії Путін -- Ющенко", -- зазначив російський посол.
Детальніше>>
» 
Міліцію -- на курорт
Катерина ДРОНЬ
 
Як повідомив заступник начальника Головного управління МВС у Криму, генерал-майор Микола Пихтін, на час відпочинкового сезону громадський порядок у санаторіях та пансіонатах Криму охоронятимуть працівники міліції з різних реґіонів України, -- інформують "Ялтинські вісті".

За словами Пихтіна, ці міліціонери працюватимуть у санаторно-курортних закладах Криму за "безкоштовний відпочинок". Також він повідомив, що минулого сезону у такий спосіб охороняли 63 здравниці півострова. Крім того, до Ялти, Алушти, Судака, Феодосії, Євпаторії, Керчі та у Саки скерують додаткові загони ППС, ДАІ та курсантів вищих навчальних закладів МВС.
Детальніше>>
» 
Життя на халяву
Андрій ДУБЕЦЬКИЙ
 
Низка російських політтехнологів на чолі зі скандально відомим російським бізнесменом Максимом Курочкіним безкоштовно жила в готелі "Дніпро" впродовж усієї передвиборної кампанії 2004 року, повідомила голова правління АТ "Готель Дніпро" Людмила Луганова. За її словами, номери, в яких жили ці люди, нібито підлягали ремонту, тому плату за проживання в них (250 доларів за добу) не брали.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Святий цілого світу 
  ·  Левко ЛУК'ЯНЕНКО: Проблема мови -- політична, а не лінгвістична 
  ·  Ющенко не забув про Процюка 
Погляд
  ·  Львів попрощався з Папою 
  ·  Пенсії на новий лад 
  ·  Перша шпальта 
  ·  Ющенку загрожує рак? 
  ·  Старі звички 
  ·  Наші дипломи визнають у Європі 
  ·  Приватизація під сумнівом 
  ·  Голова ДПА -- без заступників 
Поступ у Львові
  ·  У партію кроком руш 
  ·  Два в одному 
  ·  Шкірні хвороби у Львові є 
  ·  Знову "бюджет проїдання" 
  ·  ХРОНІКА 
  ·  Папу увіковічнили в листах 
  ·  ЛНУ образився через корупцію 
  ·  Людей годували м'ясом із пір'ям 
  ·  Віртуальна власність 
Поступ з краю
  ·  В Україні потрібно створити ще 3-4 області 
  ·  Аншлаг біля Печерського суду 
  ·  США повернули допомогу Україні 
  ·  Хто відповість за смерть журналіста? 
  ·  Екс-ефесбешник -- свідок у справі Ґонґадзе 
  ·  Тимошенко може бути спокійна 
  ·  Міліцію -- на курорт 
  ·  Життя на халяву 
Поступ у світі
  ·  Акаєву -- по заслузі 
  ·  Бідний Шеварднадзе 
  ·  Відмовили "ФСБ" та "Аль-Каїді" 
  ·  В Ізраїлі -- "мобільна" епідемія 
  ·  Досі не відома Монро 
  ·  Корейці бояться хабарництва 
  ·  Одруківка в Конституції ЄС 
  ·  Талабані помилує в'язнів 
  ·  Невдалий замах на Кадирова 
  ·  США профінансують білоруську опозицію 
Спорт-Поступ
  ·  На "Соколі" стрияни дужчі 
  ·  Армійці громлять "Осер" 
  ·  Брандао приїде до Львова? 
  ·  Львів'янки перемагають у фіналі 
Поступ реляксу
  ·  Друг людини 
  ·  Власники собак 
Арт-Поступ
  ·  Подорож у пошуках... України 
Економіка у Поступі
  ·  М'ясо під пильним оком уряду 
  ·  У Львові буде ще одне "Сільпо" 
  ·  Корупцію за два місяці не подолати 
  ·  Контрабанду не спинити 
  ·  "Менатеп" перебазується в Україну 
  ·  Мittal Steel знову оскандалилася 
Поступ медицини
  ·  Їсти чи не їсти 
  ·  Правда про почерк лікарів 
  ·  Ірак -- радіаційний 
  ·  Українська "швидка" вже на колесах 
post-Поступ
  ·  Вікно у майбутнє 
Пост-Faktum
  ·  Наталка СУМСЬКА: Сльози падають на землю і проростають милістю 
  ·  КАЛЕНДАР 
  ·  Королівське весілля 
  ·  Мобільний як годинник 
  ·  Підбори є, підборів немає 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система