У вівторок на шахті імені Засядька в Донецьку мало не дійшло до чергової аварії. За повідомленням Держдепартаменту з нагляду за охороною праці, при скочуванні породи стрічка конвеєра злетіла з барабана і почала тертися об кріп штреку, внаслідок чого з’явився запах гуми. Після того, як робітники зупинили конвеєр, усе припинилося. На цій ділянці шахти працював 21 гірник, людей підняли на поверхню.
А напередодні, здається, знайшли “стрілочника”, на якого “спишуть” катастрофу на шахті ім. Засядька 31 липня. У неділю начальникові ділянки вибухових робіт цієї копальні Миколі Глушку було пред’явлено звинувачення у скоєнні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 272 Кримінального кодексу України – порушення відповідальною особою правил безпеки під час виконання робіт із підвищеною небезпекою, яке спричинило загибель людей. Місцевий суд Київського району Донецька виніс постанову про арешт обвинуваченого.
За 4 роки на шахтах Донеччини загинули 730 шахтарів. Зокрема, на шахті ім. Засядька у травні 1999 року – 50 осіб, у серпні 2001 року на цій копальні в результаті вибуху метану знайшли свою смерть 55 працівників. За фактами аварій на шахті ім. Засядька в 1999 та 2001 роках прокуратура Донецької області порушувала кримінальні справи, які згодом було закрито, у тому числі через відсутність складу злочину.
За вказівкою генерального прокурора із Донецької обласної прокуратури вилучено кримінальні справи минулих років, порушені за фактами аварій на шахтах, для вивчення законності рішень про їхнє закриття. Через суттєві прорахунки в організації прокурорського нагляду на час перевірки Віктора Пшонку було усунено від виконання обов’язків прокурора Донецької області.
Після липневих катастроф на українських шахтах прем’єр-міністр Анатолій Кінах, виступаючи на
УТ-1 у неділю, у свій день народження, пообіцяв значно збільшити фінансування вугільної галузі в державному бюджеті 2003 року. Голова уряду повідомив, що за сім місяців цього року галузь було профінансовано з бюджету на 100%, вона отримала понад 2 мільярди гривень.
Минулого тижня призупинили роботу 68 вугільних шахт, які підпорядковані управлінню Мінпаливенерго, 60 із них – діючі, 8 закривають. Окрім того, призупинено видобуток вугілля на 3 копальнях недержавної форми власності. Декотрі “після усунення виявлених порушень” запрацювали знову.
Упродовж 7 місяців 2002 року на українських шахтах (вугільних, рудних, гірничо-хімічних) загинули 187 осіб, а 2001 року – 294 гірники, повідомив Держдепартамент з нагляду за охороною праці.
За даними Міністерства палива й енергетики, лише на підприємствах вугільної промисловості 2001 року сталися 224 нещасні випадки (це на 68 менше, ніж у 2000-му). А тільки в липні 2002 року на вугільних шахтах загинули 54 особи (з початку року – 158).
Коефіцієнт смертельного травматизму на 1 мільйон тонн видобутку вугілля 2001 року становив 2,9. А за сім місяців цього року зріс до 3,1. Загалом упродовж останніх років спостерігається збільшення цього трагічного коефіцієнта. |