BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Спорт-Поступ.    25-Й КАДР.    Економіка у Поступі.    Арт-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
 
5 квітня 2005 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  16:17 04-03-2021 -   У Львові поліцейський вистрілив собі в голову  
  10:23 04-03-2021 -   Львівські підприємці можуть отримати 100 тис. грн на розвиток власного бізнесу  
  10:22 04-03-2021 -   Бюро спадщини презентувало карту археологічних розкопок Львова  
  10:14 04-03-2021 -   Верховна Рада перейменувала два села на Львівщині  
  14:23 08-12-2020 -   На Львівщині звільнили вчительку, яка вдарила учня-грубіяна  
Україна
  12:54 07-03-2021 -   Аварія українського автобуса в Польщі: 26 громадян залишаються у лікарнях  
  12:54 07-03-2021 -   В Україні більше 7 тисяч нових заражень Covid, 103 людини померли  
  12:54 07-03-2021 -   Патріарх Варфоломій приїде до України на День Незалежності  
  21:57 05-03-2021 -   На Закарпатті посилюють карантин  
  16:17 04-03-2021 -   Шмигаль: В Україні почалась третя хвиля епідемії, можливий локдаун  
Світ
  23:26 03-03-2021 -   ВООЗ: Прогнози про перемогу над COVID до кінця року передчасні  
  23:25 03-03-2021 -   Саркозі засудили до реального тюремного терміну  
  11:53 01-03-2021 -   Байден: Крим – це Україна, ми будемо разом протистояти агресії Росії  
  12:5 29-01-2021 -   Пєсков заявив, що питання про "приєднання" Донбасу до РФ не стоїть  
  12:4 29-01-2021 -   У Білому домі кажуть, що Байден "не стримувався" у розмові із Путіним    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Перша сторінка  »  ПРЯМА МОВА

___________________________________________________________________________

Мирослав МАРИНОВИЧ: Папа розумів нас, як ніхто
Розмовляв Андрій ІЩИК
 
Після відходу у вічність Папи Римського Івана Павла ІІ Католицька Церква постала перед проблемою обрання нового Понтифіка. До того ж, окрім питання, хто стане новим Папою, виникає і безліч інших, пов'язаних із курсом, якого дотримуватиметься новий глава Римської Церкви. Очевидно, схожі запитання ставитимуть собі нині й українські греко-католики, для чиєї Церкви так багато зробив Іван Павло ІІ. Щоби зрозуміти тенденції найближчого майбутнього Католицької Церкви, "Поступ" вирішив взяти інтерв'ю у віце-ректора Українського католицького університету Мирослава Мариновича.

-- Пане Мирославе, очевидно, що смерть Івана Павла ІІ -- це втрата для цілого світу взагалі і для України зокрема. Що саме, на Вашу думку, втратить Україна зі смертю Папи?

-- Україна втратила державного і церковного мужа, який у дуже важливий час -- коли наша держава перебувала у міжнародній ізоляції -- простягнув нам руку підтримки і дуже високо підняв значення України, київського християнства. Папа вшанував український народ заради нього самого, а не, наприклад, супроти Москви. Те, що зробив Папа під час візиту в Україну, стало можливим завдяки його особливому вмінню -- піднести гідність народу заради його самого.

Якщо ж говорити про українські церкви -- Римо-Католицьку та Греко-Католицьку, то вони втратили великого духовного провідника, який, якщо вести мову про УГКЦ, мав величезне розуміння наших проблем і нашого болю. Ніхто з інших римських понтифіків нас так не розумів. Іван-Павло ІІ досяг неабиякого ефекту. Те, що до нього треба було дуже натужно і деколи безперспективно доводити у Ватиканських кабінетах, за цього Папи стало ледь не очевидним. Так, рівень сприйняття багатьох проблем Греко-Католицької Церкви у нинішньому Ватикані, нинішній Католицькій Церкві є незрівнянно вищим, кращим, точнішим.

Звісно, що ідеалу досягти неможливо, і праці залишається багато. Величезна роль Івана Павла ІІ у тому, щоб зробити аргументи Греко-Католицької Церкви зрозумілими для Католицької Церкви загалом і прийнятними для неї. Крім того, його енцикліки вражають набагато іншим, вищим розумінням значення київського християнства і значенням нашої Церкви, розумінням її мучеництва, аніж це було раніше. Факт беатифікації 25 греко-католицьких українських мучеників говорить сам за себе, це дуже важливий для всіх українських греко-католиків крок.

-- Заслугою Івана Павла II вважають і те, що він осучаснив Церкву...

-- Це справді так, і сьогодні ми багато думаємо, звідки взявся такий талант, і чому весь світ прощається сьогодні з Папою. Адже прощаються з ним не тільки католики, прощаються всі християни і навіть нехристияни.

Усе це результат того, що цей Папа подолав багато стереотипів. Мені пригадується цікаве, але дуже точне спостереження одного американського баптиста, який близько десяти років тому написав статтю про те, що Іван Павло ІІ -- це його Папа. Вдуматися, баптист, протестант, який не визнає інституту папства взагалі, говорить, що це його Папа. Отже, Папа увійшов у домівку до кожного, не тільки до католика, він став Папою як таким.

Я думаю, що новому Папі протягом певного часу буде дуже важко розрізнити в душах людей образ конкретного Папи та інститут папства -- настільки сильно зжився сам Іван Павло ІІ зі своїм образом. Саме тому, що Папа увійшов у кожну домівку через ЗМІ, він став частиною модерної людської цивілізації. Він зумів зробити несамовито великий крок до модерності. Адже до Другого ватиканського собору і до Івана Павла ІІ, Церква була перед загрозою залишитися в минулому. Натомість Римська Католицька Церква, очолювана Іваном Павлом ІІ, була реальним чинником сьогодення, дуже важливим, відповідальним і дієвим.

Для українців Папа також важливий і тим, наскільки він вплинув на загальний стан українсько-польських стосунків. Мені здається, що в духовному полі Папи були немислимими ті задавнені стереотипи, підозри, які мали два народи один щодо одного. Папа ошляхетнював ці стосунки. Саме тому, що Папа був один для всіх, став можливим той ефект, який дуже виразно відчувався під час візиту Івана Павла ІІ до Львова, коли між поляками і українцями відчутним було братерство, братерство, що здобуло дуже важливу духовну основу, якою став саме Папа.

Я думаю, що вплив Івана Павла ІІ на подальші стосунки між Україною і Польщею, між обома народами, буде тільки помножуватися. У момент його смерті цей вплив не закінчився.

-- Як Ви вважаєте, у якій ситуації опинилася Римська Католицька Церква і Українська Католицька Церква зокрема після смерті Папи?

-- Загалом Католицька Церква переживатиме складний період, який завжди є під час зміни Папи. Однак мене заспокоює те, яким світлим було і є почуття печалі. Воно ж світле, впевнене. У ньому є віра в те, що Господь не облишить Церкву. Адже якщо Він послав їй такого Папу і якщо забрав його саме сьогодні, це означає, що Він не покидає своєї Церкви. Так само не варто хвилюватися, думати, що буде надмірна криза, яка може поставити її під серйозну загрозу. Прийде новий Папа, і обом українським Католицьким Церквам слід замислитися, що Господь їм посилає разом із новим Папою. Так як він послав людям певні виклики і завдання з Іваном Павлом ІІ, нові завдання і виклики прийдуть з новим Папою. Треба просто розшифровувати знаки часу, дуже трепетно ставитися до реальності, реагувати на нові явища в суспільстві і знаходити духовні відповіді на них. Тож шлях Церкви не збурений цією смертю. Водночас Церква повинна буде знову переглянути свій шлях, знову осмислювати і шукати нові розв'язки для старих проблем.

-- Якщо нині про це коректно говорити, як Ви вважаєте, хто може стати новим Папою?

-- Я б не хотів робити таких припущень. Адже не треба випереджувати події -- була навіть воля самого Папи. Я навіть не стежу за тим, хто має більше шансів очолити Церкву, не підраховую. У цьому сенсі я довіряюся Господньому провидінню.

-- У будь-якому разі, якщо не брати до уваги конкретних кандидатур, чи може Україна сподіватися, що увага нового Папи до України буде такою самою, як і увага Івана Павла ІІ. Чи все ж таки зараз Ватикан розставлятиме інші акценти?

-- Я думаю, що не треба сподіватися на таку саму увагу, тому що прийде нова людина, з іншим світоглядом. Річ не в тому, щоби скористатися з того, що якийсь конкретний Папа має особливу прихильність до України. Речі такого масштабу, про які йдеться, а саме -- визнання патріархату Греко-Католицької Церкви чи подальша беатифікація наших славних постатей -- це речі, які не повинні залежати від суб'єктивних моментів, навіть конкретних пап. Тому я ціную понтифікат Івана Павла ІІ (і я про це вже сказав) за те, що рівень розуміння наших проблем піднявся на неабияку висоту. Якщо говорити про визнання патріархату: сьогодні у Ватикані багато хто розуміє, що немає формальних перешкод для цього. Все ще є сумніви щодо того, чи варто визнавати його саме зараз, а чи почекати.

Так, новий Папа вже матиме справу з тим більшим, іншим розумінням. Що він зробить -- передбачити не можливо, але ми повинні собі сказати, що питання, які зараз стоять перед УГКЦ, -- дуже важливі. І це не проблема тільки Ватикану, а й проблема духовної гідності, організації самих греко-католиків. Ми повинні жити таким церковним життям, щоби збоку не було сумніву в тому, що це Церква рівня патріархату. А тут нам ще дуже багато треба працювати. Тому я спокійно ставлюся до таких можливих випробувань, труднощів. Вони не є перешкодами, а наукою, яку ми всі повинні перейти.
» 
Львів у жалобі
Попри те, що міська влада призначила її аж на п'ятницю
Ярина МАТВІЇВ
 
Петро Олійник вшанував пам''ять Івана Павла ІІ
Львівська міська рада вирішила не оголошувати жалоби у місті на усі дні прощання зі Святійшим Отцем. Як повідомив секретар Львівської міської ради Зеновій Сірик, її, найімовірніше, буде оголошено лише на день похорону Папи -- такою є ухвала міського голови, яку зараз готують. Певно не слід сперечатись у ці хвилини із міською владою -- вона робить те, що вважає за потрібне. Наше місто єдине, окрім Рима, яке має більше двох кардиналів, й так уже вкотре продемонструвало, що є ближчим до світу. Коли вся планета в жалобі (навіть мусульманський Єгипет і комуністична Куба), Україна мовчить. Невже конфесійний поділ стає на заваді гідно вшанувати людину, яку поважали не лише католики?
Детальніше>>
» 
Як розкрадають львівські архіви
Загрожені коштовності нашої історії
Світлана ТЕМНИК
 
Архів
За недостатнього контролю з боку громадськості й фінансування з боку держави за залишковим принципом вони приречені на небезпеку бути знищеними. Вогнем. Водою. Розкрадачами. А з їхнім знищенням йде в небуття наша пам'ять, наше минуле, без якого, як відомо, й майбутнього нема.
Детальніше>>
» 
Вбивці Ґонґадзе зізналися?
А.Д.
 
Офіцери українського МВС, яких затримано за підозрою у вбивстві журналіста Георгія Ґонґадзе, визнали свою провину, -- про це у понеділок повідомив Президент України Віктор Ющенко. "У справі Ґонґадзе перша фінальна частина щодо вбивць завершується добре. Вони визнали свою провину", -- сказав Президент в інтерв'ю інтернет-виданню "Українська правда".
Детальніше>>
» 
М'ясо подешевшає вдвічі
 
Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко обіцяє, що ціни на м'ясо знизять майже вдвічі впродовж місяця. За її словами, ситуація з яловичиною стабілізується за 1,5-2 тижні, а зі свининою -- за 3-3,5. Тимошенко прогнозує, що ціни на свинину можуть знизити до 16-17 гривень за кілограм із нинішніх 25-32 грн.

Прем'єр-міністр вважає, що цьому сприятимуть заходи, які вживає Кабмін, зокрема початок інтервенції на ринку м'ясопродуктів. Схожі заходи щодо здешевлення продукції уряд має намір запровадити і на ринку рибопродуктів. Щоправда, для цього парламент повинен ввести нульову ставку імпортного мита на рибу та рибопродукти.
Детальніше>>
» 
КОРОТКО
 
Голова Львівської ОДА Петро Олійник та посол Республіки Польщі в Україні Марек Зюлковський домовилися про створення у Львові Польського дому. За словами Марека Зюлковського, йдеться про приміщення площею 1100-1500 квадратних метрів. Петро Олійник зауважив: українська влада зробить усе для того, щоби українці польського походження відчували, що у них є дві батьківщини: Україна та Польща.

Молдовський парламент переобрав чинного главу держави, лідера комуністів Володимира Вороніна президентом країни. Це рішення підтримали 75 депутатів. За іншого кандидата -- Георгія Дуку -- було віддано один голос.
Детальніше>>
» 
...хоча ціни стримувати не будуть
 
Верховна Рада України відмовилася ввести мораторій на підвищення цін на продукти харчування. За ухвалення відповідного Закону "Про внесення змін до Закону України "Про ціни і ціноутворення" проголосували всього 196 народних депутатів із 226.

Затвердження закону не підтримали фракції "Наша Україна", БЮТ, УНП і депутатська група "Демократична Україна".

У законопроекті пропонували ввести мораторій на підвищення цін на хліб і хлібопродукти, крупи, цукор, м'ясо і м'ясопродукти, молоко, соняшникову олію. До того ж він передбачав, що мораторій мали встановити лише тоді, коли рівень мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії досягнув би прожиткового мінімуму.
Детальніше>>
» 
"Податкові сюрпризи"
Василь КУЦИЙ
 
Нова українська влада не перестає дивувати своєю винахідливістю. Вчора після зустрічі з директорами державних підприємств міністр фінансів Віктор Пинзеник заявив, що цьогоріч бізнесу не варто сподіватися на зниження податків, оскільки в наміри уряду це не входить. "З дефіцитом бюджету 40 мільярдів не говорять про зниження податків", -- сказав міністр.
Детальніше>>
» 
Виконком опирається
У міській раді кажуть, що ми і далі платитимемо за воду 1,57 гривні
Ірина СИРИВКО
 
Вищий господарський суд України відхилив касаційну скаргу міськвиконкому з приводу рішень львівських судів за позовом директора фірми "Формула" Теодора Дяківа, котрий вимагав визнати встановлені виконавчим органом міськради тарифи на водопостачання та водовідведення незаконними. Утім рішення суду не розставило усіх крапок над "і" у тривалій боротьбі підприємця з чиновниками, адже і донині достеменно не відомо, яким саме тарифом мали би користуватися споживачі у такій ситуації.
Детальніше>>
»  ПРЯМА МОВА
Тамара ЧИКУНОВА: Я пройшла жах смерті сина, щоб рятувати життя інших
Розмовляла ЯРИНА МАТВІЇВ, Рим - Львів
 
Її називають жінкою, яка робить революцію в себе на Батьківщині -- в Узбекистані. Тоді як світ нагороджує її всіма можливими преміями миру, президент Узбекистану Карімов публічно заявляє, що знайде спосіб "як закрити їй рота".

Тамара Чикунова -- засновник узбецької міжнародної правозахисної організації "Матері проти смертної кари і тортур", цими днями здійснює робочі поїздки Європою, аби донести урядам іноземних країн інформацію про жах тоталітарної системи Узбекистану, про беззаконня в органах закону, про злочини влади проти власного народу. В Узбекистані, де дозволено смертну кару, за офіційною статистикою щороку розстрілюють 100 людей. Найвища міра покарання діє як фактор страху і метод тиску на суспільство. Юрист і економіст за освітою Тамара Чикунова бореться проти смертної кари, жертвою якої стала сама: 10 червня 2000 року в Ташкентській тюрмі розстріляли її єдиного сина. До того їй -- матері -- не повідомили дати страти й досі не передали синового тіла.

Попри пресинг спецслужб Узбекистану та Росії правозахисна організація "Матері проти смертної кари і тортур" за підтримки "Міжнародної амністії", ОБСЄ та ООН домоглися скасування найвищої міри покарання вже для 18 ув'язнених, засуджених до розстрілу в узбецьких тюрмах. Під час перебування Тамари Чикунової у Римі кореспондентові "Поступу" вдалося поспілкуватися з нею.
Детальніше>>
» 
Молодь Львова прощається з Папою
Український Католицький Університет запрошує всіх охочих на молитовний хід зі свічками
 
Український Католицький Університет запрошує всіх охочих на молитовний хід зі свічками

Молодь Львова прощається з Папою

Початок на Святоюрській горі в четвер, 7 квітня, о 17:00.

Ініціатори пропонують львів'янам і гостям міста з молитвою пройти тими місцями, які відвідав Святійший Отець Іван Павло II, перебуваючи у Львові
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Львів у жалобі 
  ·  Вбивці Ґонґадзе зізналися? 
  ·  КОРОТКО 
  ·  "Податкові сюрпризи" 
  ·  Мирослав МАРИНОВИЧ: Папа розумів нас, як ніхто 
Погляд
  ·  Він перейшов у ранг святих 
  ·  Одеса -- з новим мером 
  ·  Перша шпальта 
  ·  Руслана + "Тартак" = симол "Євробачення" 
  ·  Кучма в політику не повернеться 
  ·  Авто Кірпи не хочуть купувати 
  ·  Уряд бореться із цінами на бензин 
Поступ у Львові
  ·  Спалювання чи здоров'я 
  ·  Жертвам Скнилова допоможе РНБО 
  ·  Міліція ігнорує суд 
  ·  Скорочення в медицині 
  ·  ХРОНІКА 
  ·  Реформи в медицині 
  ·  Чеське консульство збільшується 
  ·  Дорожніх знаків стало менше 
  ·  ЖЕК чи приватне підприємство 
Поступ з краю
  ·  Ігор ШУРМА: Вибори-2006 -- або перші, або останні 
  ·  Українізація радіоефіру 
  ·  Тимошенко поїде до Москви 
  ·  Нацраду майже сформували 
  ·  Партія реґіонів та СДПУ(о) -- разом 
  ·  Останнє "китайське" попередження 
Поступ у світі
  ·  ЄС врятує наука 
  ·  Росія розпадається 
  ·  Блер відклав оголошення виборів 
  ·  Спікер Іраку -- суніт 
  ·  Акаєв здався остаточно 
  ·  Моральний занепад Європи 
  ·  Тіні білих плям 
Спорт-Поступ
  ·  "Динамо": падіння продовжується 
  ·  Медалі ростуть на татамі 
  ·  До "бронзи" не долетіли 
  ·  Галичани виявляють характер 
25-Й КАДР
  ·  Перестарались із народністю 
Економіка у Поступі
  ·  Державу -- до суду 
  ·  Дозволи -- за спрощеною схемою 
  ·  Львів'яни багатіють 
Арт-Поступ
  ·  Акторський квартет у "Будинку із мезоніном" 
  ·  Образ: Пейзаж 
Пост-Faktum
  ·  Світлана ОЛЕШКО: Шукайте роль і йдіть на подвиги 
  ·  КАЛЕНДАР 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система