Нині парламент має розглянути зміни до бюджету-2005. Уряд працював над проектом змін до бюджету майже два місяці, і нарешті у понеділок проект закону про зміни до бюджету-2005 було зареєстровано в парламенті.
Переказувати урядові пропозиції стосовно того, як варто модифікувати цьогорічний бюджет, сенсу немає. Тим паче, що про деякі бюджетні новації "Поступ" уже писав цього тижня. Загалом уряду вдалося витримати концепцію "соціального бюджету" -- витрати на "соціалку" урядовці суттєво збільшили, передбачивши підвищення мінімальних зарплат та пенсій, допомоги у зв'язку з народженням дитини, окремих видів допомоги дітям-сиротам тощо.
Що ж стосується додаткових джерел наповнення бюджету, уряд вирішив піти двома шляхами -- скоротити непродуктивні, на думку чиновників, витрати, а також збільшити надходження до бюджету за рахунок скасування практично всіх податкових пільг та преференцій для окремих галузей та територій. Ще трохи грошей для бюджету урядовці вирішили заробити, підвищивши рентну плату на окремі види ресурсів, а також від приватизації.
Варто зауважити, що бюджетні новації уряду стосовно скасування майже всіх пільг не викликали особливої радості ні в тих, кого вони безпосередньо стосуються, ні в депутатів. Зокрема, голова правління ЗАЗ Олег Папашев закликав парламент вилучити з бюджету положення, які скасовують пільги для автовиробників. Своєю чергою Всеукраїнська асоціація автомобільних імпортерів та дилерів прогнозує, що в разі підвищення мита на нові авто з 15 до 34,5%, як це передбачено бюджетом, зростуть обсяги контрабанди автомобілів.
Запланована урядом ліквідація пільг викликала обурення і в депутатів фракції "Реґіони України", які вважають, що в разі ухвалення змін до бюджету-2005 інфляція може зрости до 27%. Щоправда, було б дивно, якщо б однопартійці Віктора Януковича підтримували пропозиції нинішнього уряду.
Попри все, голова Верховної Ради Володимир Литвин впевнений, що депутати зміни до бюджету все ж затвердять. Щоправда, не 23 березня, як того хотів уряд, а десь 29-30 березня. Литвин прогнозує, що основним чинником, який спонукатиме більшість депутатів голосувати за бюджет, є парламентські вибори, котрі невпинно наближаються. Бюджет все ж соціальний, а депутатам треба замельдуватися захисниками інтересів народу.
Олександр Барановський
провідний експерт Центру ім. Разумкова
Варто відзначити, що уряд змушений переглядати вже ухвалений бюджет через те, що склалась ситуація, коли Пенсійний фонд не в змозі самотужки вирішити питання підвищення пенсій на затвердженому рівні -- 332 гривні. Відтак держбюджет має дотувати дефіцит бюджету Пенсійного фонду для того, щоб вийти на затверджені параметри. Окрім того, передбачається ціла низка підвищень пенсій військовослужбовцям, різних видів допомоги населенню України, тому треба шукати шляхів наповнення бюджету.
Що стосується реальності таких планів, то вони не є на 100% надійними, оскільки реальне наповнення держбюджету визначатиметься саме тим, чи буде досягнуто прогнозовані показники зростання ВВП і чи буде належно організовано адміністрування обов'язкових зборів та платежів.
Павло Качур
народний депутат (фракція "Наша Україна")
Уряд подав проект змін до бюджету в такому вигляді, що хочеться його схвалити. Більше того, в уряду є зараз бажання вирішити низку питань, які не розглядали роками. Це ліквідація податкових пільг, вільних економічних зон, наведення порядку на митниці, залагодження питання щодо відшкодування ПДВ.
Водночас після проведеного економічного аналізу є низка принципових моментів, ухвалення яких без дискусій та обговорень може зашкодити українській економіці. Йдеться, зокрема, про сільське господарство, звідки, попри всі декларації, вилучають кошти, які б стимулювали виробництво молока і м'яса. Комітет стоїть на позиції, що бюджет має бути збалансованим.
Важко буде голосувати за зміни до чинного законодавства, які уряд готує паралельно із змінами до держбюджету. Очевидно, треба буде добре подумати, чи ці зміни доцільні.
Ігор Бураковський
директор Інституту економічних досліджень та політичних консультацій
Що стосується безпосередньо самого документа, то зрозуміло, що попередній бюджет, ухвалений за часів правління уряду Януковича, потребував певної корекції. Інше питання, наскільки добре така корекція сьогодні вдалася новому уряду. З моєї точки зору, нинішній проект бюджету містить велику кількість ризиків, причому основний перелік цих ризиків сконцентровано саме в дохідній частині документа. Ми повинні також врахувати і ті моменти, які можуть виникнути у зв'язку з реалізацією цього бюджету. Поясню свою думку так: якщо мова йде про ризики дохідної частини, то це означає, що на сьогодні заплановане підвищення витрат, на мою думку, фактично може бути виконане урядом, але при цьому виникне реальна необхідність вдатись до адміністративного тиску на економіку і фактично скористатись тими ж інструментами, які багато в чому використовувала, скажімо, податкова.
З іншого боку, якщо мова йде про масові соціальні виплати, які заплановані в цьому бюджеті, ми повинні бути цілком свідомі того, що економіка є дуже тонкою системою і подібні виплати можуть призвести до збільшення інфляції. Тому, якщо оцінити бюджет загалом, я вважаю, що тут є надзвичайно оптимістичне припущення стосовно зростання ВВП. Мені ж здається, що реальні темпи зростання будуть дещо менші. Тут є також оптимістичне припущення, що інфляція втримається на рівні 8,5%, а я думаю, що вона буде на двозначній позначці, і очевидно, реально сягне 13-14%.
Крім того, є деякі заходи, від яких очікують отримання суттєвих надходжень, але вони не можуть працювати одномоментно. Боротьба з тіньовою економікою, з контрабандою -- важлива, але рішення про боротьбу ще не означає наповнення бюджету за короткий проміжок часу.
Сьогодні ми знову бачимо дуже просту річ -- традиційне для України порушення Бюджетного кодексу. Адже в Бюджетному кодексі чітко написано, що ті зобов'язання, які пов'язані зі зміною доходної або витратної частини бюджету, не можна ухвалювати пост-фактум, є певна процедура. Тому, з моєї точки зору, маємо не проблеми бюджету-2005, а системне порушення бюджетного процесу та Бюджетного кодексу як основного процедурного документа. |