Віктор Ющенко образився на Олександра Мороза за слова лідера соціалістів про те, що деякі представники команди Президента виступають проти визнання автентичності плівок Мельниченка, оскільки їхні голоси (а саме голоси Олександра Зінченка, Давида Жванії, Петра Порошенка, а також Володимира Литвина) теж фігурують на записах, зроблених у кабінеті Кучми, а тому доводять особисту причетність деяких представників нової влади до справи про вбивство Ґонґадзе. На думку Мороза, зволікання з визнанням плівок в Україні є одним із чинників, які не дають змогу розкрити справу Ґонґадзе. Своєю чергою адвокат матері журналіста Лесі Ґонґадзе та колишній представник Миколи Мельниченка Андрій Федур вважає, що новий скандал навколо записів аж ніяк не є основною перешкодою на шляху розкриття справи. Своїм баченням цієї проблеми з "Поступом" поділився не лише адвокат, а й мати Георгія Леся Ґонґадзе.
-- Чи зацікавлена нова влада в розслідуванні справи Ґонґадзе?
-- Я не вірю в те, що справу Ґонґадзе буде розкрито. Я говорив про це декілька років тому, залишаюся на цій позиції і сьогодні. Я ніколи не повірю в ефективну роботу прокуратури, поки її очолює Святослав Піскун.
-- Нещодавно Мирослава Ґонґадзе сказала, що зустрічалася з Ющенком у Стразбурзі, однак, за її словами, тоді розмова не вдалася. Ба більше, вона практично спростувала заяву Ющенка перед сесією ПАРЄ, а саме слова Президента щодо швидкого розкриття справи Ґонґадзе, які так сподобалися європейцям.
-- Розумієте, Президент робить заяви не просто так, він сам їх не вигадує. Це ж йому так подають. Так доповідають. Я переконаний, що Ющенка просто підставили. Чому Президент сказав, що справу буде доведено до суду за два місяці? Йому так сказали, він так це видав.
-- Кого саме Ви маєте на увазі?
-- А в нас, окрім Піскуна, нікого немає. Я не розумію, чому Генеральним прокурором України є Піскун. Я не розумію нову владу: що це за нова влада, у якої Генпрокурор Піскун. Я ніколи не повірю, що Піскун робитиме щось добре у справі Ґонґадзе. Я б із задоволенням сприйняв, коли б розкрили вбивство, знайшли справжніх убивць, замовників. Та на жаль, я переконаний, що цього не буде, будуть якісь ігорки, які вже були, -- циклопи, матроси, одні, інші...
-- Олександр Мороз вимагає від Генпрокуратури й особисто від Піскуна ще однієї експертизи плівок Мельниченка, інакше він погрожує ініціювати відставку Генпрокурора. Натомість сам Мельниченко каже, що не дозволить експертизи, поки прокурором залишатиметься Піскун. Мороз якось узгоджує свої заяви з Мельниченком?
-- Я цього не знаю, оскільки цього питання не обговорював з Мельниченком.
-- Чи маєте Ви як колишній представник Мельниченка якісь контакти з ним?
-- Я представляв Мельниченка в конкретній справі. Нещодавно я мав з ним телефонну розмову, але питань останнього часу не обговорювали.
-- Чи можна назвати дії Мороза та Мельниченка скоординованими проти Піскуна?
-- Я не думаю. Я особисто підтримуватиму кожного, хто виступатиме проти Піскуна, оскільки вважаю, що Україна заслуговує на кращого Генпрокурора. Навіть більше, я не вірю ні в ефективність роботи міліції, ні в ефективність роботи СБУ, оскільки контроль за їхньою діяльністю, нагляд, згідно зі статтею 121 Конституції, здійснює Генеральна прокуратура. Так, Генпрокуратура може "зарубати" будь-яке питання, що виникає чи то в МВС, чи то в СБУ. Поки відомство очолює Піскун, а там таких добродіїв купа -- там є кудрявцеви, винокурови тощо, погляньте на колегію Генпрокуратури, люди добрі, не стає страшно? Тому на ефективну роботу я ніколи не сподівався й сподіватися не маю наміру.
-- А Мельниченко заявляє, що згідний співпрацювати саме з СБУ...
-- Це його бачення, адже він знає цю структуру. Я ж говорив про СБУ комплексно. Нагляд, за Конституцією, над спецслужбами здійснює саме прокурор. І від того, хто наглядає, залежить якщо не все, то майже все.
-- Пане Андрію, Ваші слова, сказані раніше, практично повністю збігаються зі висловлюваннями Мельниченка про те, що Піскун свідомо підставляє Ющенка та завдає невиправданої шкоди іміджу нового керівника України. На Вашу думку, Мороз не робить те саме?
-- Я висловлював свою думку, а не Мельниченка. Якщо Мельниченко й говорив таке, то я можу з ним погодитися. Тут питання не тільки іміджу керівництва країни. Люди добрі, говорімо не про окремі персоналії, а про нашу державу -- наш дім, нашу рідну державу. Ми тут живемо, і в решті світу будемо чужинцями завжди. Тож не будьмо запроданцями на власній землі.
Зараз маємо велику проблему.
От скажіть, що мені зараз робити? Зараз ви мені питання не ставите, але його поставить хтось інший, мене запитають: "Як Ви оцінюєте дії Президента, який тримає на посаді Генпрокурора Піскуна?" Скажіть, що я маю відповідати? Я маю відповісти правду чи маю щось мудрити, аби не зашкодити іміджу Ющенка? Скажіть, де та межа? Як вчинити правильно?
-- Як Ви вважаєте, не переступив Мороз цієї межі?
-- Є Президент, і я вважаю, що він і повинен оцінювати, хто у стосунках із ним переступив межу. Я не виступаю проти нинішньої української влади, але якщо ситуація розвиватиметься й надалі, то я виступатиму, братиму участь у якихось акціях, аж до акцій громадської непокори.
-- Генпрокуратура призначила ще одну експертизу таращанського тіла. Як Ви вважаєте, ця експертиза зможе якось сприяти розкриттю справи?
-- Це додаткова експертиза. Я, на жаль, не можу коментувати деталей, оскільки це стосується безпосередньо слідства, а я допущений до справи як захисник тепер Лесі Ґонґадзе. І за законом я не маю права говорити про якісь деталі виконання слідчих дій. Говорити щось можна буде після того, як буде оприлюднено результати. Чому я зараз займаю таку позицію? Тому, що всі питання можна було зняти ще 2001 року. Зараз 2005-й, а ми ще нічого не зробили.
-- Як реагує на всі ці заяви мати Георгія?
-- Реагує як мати, по-іншому й бути не може. Власне пані Леся зараз у мене, вона слухає нашу розмову й щойно її прокоментувала. Вона й відповість на ваше запитання про її ставлення до Прокуратури.
Леся Ґонґадзе: Генеральна прокуратура -- це каральний орган для законослухняних громадян. Більше в мене слів немає. Коли я сьогодні була в морзі, де були також і представники прокуратури, я сказала, що НКВД у 1937 році -- ангели порівняно з Генпрокуратурою сьогоднішньої України. Тому що НКВД стріляло у чоло -- і людина вмирала. А п'ять років знущання над мамою, над законослухняною громадянкою України безмежно цинічне й брутальне. Я взагалі думаю, що в Генпрокуратурі сидять клоновані люди, які, напевно, мами ніколи не мали. Те, що вони сьогодні зі мною зробили, можна було зробити 2001 року, а не грати вар'ята. Уявіть, сьогодні 14 годин я провела в морзі. Усе це робиться під керівництвом Генпрокуратури. А до Піскуна в мене є й особисті претензії. Тому що в мене ще за Піскуна племінника син 2002 року загинув. Його досі не поховали, і батьки нічого не можуть зробити, оскільки не проведено експертизу ДНК.
-- Як Ви вважаєте, ще одна експертиза щось з'ясує?
-- Сьогодні робляться речі, аналогічні до тих, які робилися досі. Експертизу волосся, яку можна було зробити вже давно, не зробили й сьогодні. Знову все починають спочатку. Я сьогодні вже втретє заходжу з працівниками прокуратури -- і дві години ми сидимо, і дивимося на ці кістки -- розшматовані, розпиляні, розібрані, розкручені... Знаєте, це вершина людської витривалості.
-- Пані Лесю, а як Ви ставитеся до заяв, зокрема, Мороза, Мельниченка та Ющенка?
-- Керівництво України не визнає записи Мельниченка автентичними. На Заході їх визнають, а в нас ні. Якщо Україна відкидає плівки Мельниченка, то й жодна інша країна не захоче розбиратися в них. У мене є можливість судитися безпосередньо з Генпрокуратурою, тому що в мене є звернення сина до них з проханням його захистити. У ст. 24 закону про звернення громадян йдеться, що посадова особа має нести кримінальну відповідальність, якщо вона не захистила людини, і це призвело до трагічних наслідків. Я буду судитися з Генпрокуратурою.
-- Чому ж влада нічого не змінює?
-- Я зверталася до всіх, до Президента також, а результатів немає ніяких. До мене ніхто не приходив і не звертався, навіть не вважають за потрібне це зробити. Вважають, що так і має бути. |