Ведомости, Росія
Чи можна здолати корупцію в Україні?
Одне із завдань, поставлених перед новим урядом України, -- у найкоротший термін побороти корупцію. "Чи вдасться чиновникам боротися із хабарами?" -- таке запитання поставив російським експертам журналіст "Ведомостей".
"Українські корупціонери набагато гірші від наших: гроші беруть, а нічого не роблять. Завдання поставлено архіскладне. Але надія є, хоча не треба перебільшувати ймовірність успішного результату. Справі може допомогти політична воля лідерів Помаранчевої революції, високий рівень гласності в Україні, реформування системи оплати праці чиновників і гігантські кадрові зміни, коли призначення будуть проводитися за принципом "порядний чи ні", а не "лояльний чи нелояльний".
"Це типова постреволюційна ситуація. Мовляв, ми узяли владу й все можемо. Таке було в Росії і в серпні 1991 року, і наприкінці 1917 -- на початку 1918 року. Життя, виявляється, набагато складніше, ніж здавалося в ейфорії. Тим паче звичаї, до яких належить хабарництво, виявляються сильніші від писаного права. Хоча уряд неминуче перелається, можна сподіватися, що писане право їм вдасться легко змінити. А от для зміни звичаїв потрібні покоління. Нехай спробують".
"В Україні корупція сильніша, ніж у Росії, і має вертикальний характер. От президент Грузії Міхо Саакашвілі вибрав дорожню поліцію для боротьби з хабарами й якихось результатів досягнув. Що вибере Україна, складно сказати. Але для того, аби щось вийшло, потрібно налагодити відверті відносини з опозицією. Інакше буде боротьба з корупцією тільки в одній половині країни".
"Заяви про боротьбу з корупцією показують, що поки що триває перехідний період від популізму виборчої кампанії опозиції до створення серйозного, відповідального керівництва країни. Кроки наразі роблять правильні: реформувати міністерства доручено людям, абсолютно чужим для цих структур. Але цікаво, що буде з таким важливим елементом боротьби з корупцією, як сильний і незалежний суд. Велика ймовірність того, що він швидко (хоча, звичайно, справи тягнуться місяцями, якщо не роками) проштампує рішення щодо "Криворіжсталі". Якщо так, то замість корупції боротися будуть лише з незадоволеними. Особливо з огляду на бажання переможців з'ясувати стосунки з переможеними".
Eurasia, США
Що буде з Кучмою?
Колишній президент України став на сьогодні останнім прикладом президента пострадянської країни, який пішов у відставку. У Росії президент Боріс Єльцин добровільно пішов на пенсію. У Грузії ситуація склалася інакша: президента Едуарда Шеварднадзе змусили піти у відставку. Що ж відбувається з президентами після того, як вони припиняють обіймати свої високі посади?
Поки що не все зрозуміло щодо пільг і привілеїв, які отримає колишній президент України Леонід Кучма. 28 січня український уряд затвердив рішення, що в нього залишиться дача й особиста охорона, також він отримуватиме пенсію. Усі ці блага збережуть за Кучмою довічно, і раніше такий же привілей одержав ще один колишній президент України Леонід Кравчук.
Утім деякі політики, переважно союзники спадкоємця Кучми Віктора Ющенка, закликають негайно розпочати розслідування щодо Кучми за звинуваченням його у здійсненні карних злочинів. Якщо Кучму визнають винним, то він утратить усі свої привілеї.
У законодавстві держав СНД ще не створено належним чином систему пільг для колишніх президентів, на відміну від Китаю, де після відходу у відставку Ден Сяопіна розробили ефективний механізм. На пострадянському просторі цю систему тільки формують. Тут було лише два серйозні прецеденти -- надання пільг і привілеїв колишньому російському президентові Борісу Єльцину та колишньому президентові Грузії Едуарду Шеварднадзе.
Президент Росії Боріс Єльцин добровільно пішов у відставку 31 грудня 1999 року, достроково склавши повноваження та призначивши Владіміра Путина своїм спадкоємцем. Єльцин одержав безпрецедентні привілеї та став відомий як "пенсіонер номер 1" у Росії. Надзвичайно щедрі привілеї, що їх одержав Єльцин, -- особливий випадок, тому що про умови відставки особисто домовилися Єльцин і Путін. Тому окремий випадок Єльцина не став зразком для розроблення системи привілеїв колишнім президентам країн СНД.
Сьогодні рано говорити про те, що в Росії розроблено систему привілеїв, тому що ті, які одержав колишній президент, фактично базувалися на обіцянках нового лідера (Путіна), якого привів до влади старий лідер (Єльцин) і його союзники. Та якщо наступний президент буде опонентом Єльцина та Путіна, то сумнівно, чи він збереже за Єльциним його привілеї. |