BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Спорт-Поступ.    25-й КАДР.    Економіка у Поступі.    Арт-Поступ.    Ї-Поступ.    post-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
 
18 січня 2005 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  15:4 07-08-2020 -   Львівські освітяни готуються до традиційного початку навчального року  
  12:31 07-08-2020 -   Російській співачці "Глюкозі" на 3 роки заборонили в'їзд в Україну  
  15:10 04-08-2020 -   23 ОТГ на Львівщині матимуть своїх поліцейських  
  15:10 04-08-2020 -   На Львівщині скасували обов'язкові медогляди для учнів та вчителів  
  9:42 04-08-2020 -   На Львівщині скасували обов'язкові медогляди для учнів та вчителів  
Україна
  10:1 11-08-2020 -   В Україні – 1 158 нових хворих на COVID, Одещина – друга за приростом  
  13:5 10-08-2020 -   Зеленський закликав білорусів перейти від насильства до діалогу  
  22:38 09-08-2020 -   За Лукашенка проголосували майже 80% виборців – національний екзит-пол. У Білорусі почалися сутички та затримання  
  14:42 08-08-2020 -   "Батьківщина" висуває свого кандидата в мери Києва  
  14:42 08-08-2020 -   Коронавірус в Україні: знову антирекорд, 1489 випадків  
Світ
  10:1 11-08-2020 -   Тихановська виїхала з Білорусі у Литву  
  10:1 11-08-2020 -   У Google створили мапу мітингів у Мінську  
  13:28 10-08-2020 -   Лукашенко назвав протестуючих білорусів вівцями  
  13:5 10-08-2020 -   Тихановська вважає, що перемогла на виборах президента Білорусі, і хоче мирної передачі влади  
  13:4 10-08-2020 -   Штаб Тихановської не визнає підсумки виборів від ЦВК    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Ї-Поступ  » 

___________________________________________________________________________

Українсько-російська еротика
Вадим ВАСЮТИНСЬКИЙ
 
Жіноче і чоловіче - не лише еротика. Це також і культура, і політика, і взагалі безліч инших сфер. Ще у 90-х роках минулого століття, на які припав пік розмов про національну ідентичність українців, а водночас на всіх наринула довгождана еротична свобода, було дуже модно оцінювати українців і неукраїнців за сексуально-еротичними параметрами. А що найбільший наш пунктик - рускіє, із якими ми найчастіше й найзавзятіше себе порівнюємо (що й не дивно), то саме ці дві еротики - українська і російська - і привертали найбільшу увагу. До того ж російський характер, менталітет, спосіб поведінки та самоствердження трактувалися як переважно "чоловічі", маскулінні (активні, наполегливі, настирливі, рішучі, самовпевнені, самостійні, жорсткі й жорстокі). Натомість українське - це щось більш жіноче, жіночне, фемінінне (пасивне, залежне, нерішуче, поступливе, лагідне, ніжне).

Щоправда, кудись поза цю дихотомічну шкалу "російське-українське" як "маскулінне-фемінінне" вибивалися галичани, чиє ставлення до рускіх ніколи не було ні поступливим, ні лагідним. Але ж і галичани як психологічний тип - це не зовсім тип український або, радше, це вельми своєрідний варіант українського типу. (Не заперечуватиму, якщо комусь захочеться назвати саме галичан найбільш справжніми українцями. Нехай так, але тут ідеться про український тип не в розумінні рівня національної свідомости, а насамперед за ознакою кількісного поширення в соціумі. А ті українці, яких найбільше, вони таки не галичани - ні за місцем проживання, ні за ментальністю).
Дослідження, які останнім часом дедалі частіше застосовуються і в українській соціальній психології, дають змогу відстежити низку асоціацій будь-чого з будь-чим, зокрема з усім тим, що може бути назване українським, як і тим, що є російським: мова, культура, менталітет, світогляд, поведінка, характер, патріотизм та ін.

Такі опитування показують, наприклад, що коли порівнюються "все українське" і "все російське", то у свідомості жителів України вони досить стійко асоціюються з низкою демоґрафічних і соціально-психологічних ознак. Так, за статтю українське - більш "жіноче", російське - більш "чоловіче". За віком українське - "немолоде" (коли не сказати "старе"), російське - "молоде". За рівнем освіти українське - менш, російське - більш "освічене". Нарешті, за місцем проживання українське - "сільське", російське - "міське".

Спробуймо узагальнити. Коли ці відмінності абсолютизувати, то виходить, що українське найвиразніше асоціюється із сільською малограмотною бабцею, тоді як російське - із міським юнаком-інтелектуалом. Порівняймо ці дві постаті: чи ж не цікава ілюстрація (якщо не пояснення причин) нашої української соціально-психологічної та політико-ідеологічної немочі?

Єдина втіха - це те, що таку бабусю вже ніщо не змінить, жодні обставини не перетворять її на міського російськомовного високоосвіченого молодика. Можна, тобто, не боятися втрати української ідентичности?

Утім, порівняння двох наведених образів може бути й вельми корисним, показуючи напрями, якими треба рухатися, аби не просто зберегти українську ідентичність на сьогодні, а забезпечити їй тривале й витривале існування.

Отже, нам треба:

- психологічно молодшати (ставати допитливими, орієнтуватися на нове, експериментувати в розмаїтих сферах, а не тільки без кінця гаптувати вишиванки та розмальовувати писанки);

- розумнішати (здобувати освіту, а не купувати дипломи, набагато більше читати і т. ин., і т. ин.);

- набувати достеменного чоловічого духу (плекати активність, рішучість, наполегливість, самостійність, заповзятливість, підприємливість, брати на себе відповідальність, урешті-решт, заробляти гроші - не в чужого господаря, а в себе самих). Таке-от мужніння має стосуватися не тільки чоловіків і не тільки жінок, а всіх нас як нації;

- нарешті, місто чи село? Було б, мабуть, нерозважливо закликати всіх українців якнайшвидше перебратися із села до міста. Бо річ, звичайно ж, не в прописці, чи то пак, не в реєстрації за певною адресою. Ідеться про те, що слід створювати українську, насамперед за мовою, міську культуру, а не задовольнятися російськомовними суроґатами тієї культури, яка силкується видавати себе за українську, але яку назвати українською не повертається язик.

Проте повернімося до еротики: Україна - баба, Росія - мужик? Радше Росія - теж баба. Просто в цій квазілесбійській парі вона виконує активну чоловічу роль, яку Україна їй охоче віддала (тільки галичани, нагадаю, не піддалися). А що йдеться все-таки не про справжній, а такий собі віртуально-політичний секс, то зупинімося на першому варіанті: Україна - баба, Росія - мужик. Хоча секс тут не справжній, а віртуальний...

Я переконаний у тому, що жінка посідає свою власну сутність, глибшу й істотнішу, ніж чоловік. А що вже точно, то ближчу до сутности людської, бо справжнє людство - це жінки як ті представники виду homo sapiens, які "переживають", тобто живуть. Натомість чоловіки, хлопці-молодці - це радше "робоча сила" людства, творці цивілізації, що весь час намагаються змінити людську природу. І навіть, як їм здається, чогось там досягають у зміні самих себе, але постійно зазнають невдач, намагаючись змінити Жінку, а відтак і людство.

Жінки, посідаючи справжню сутність, глибшу й складнішу за чоловічу, мають водночас серйозні проблеми з її виведенням на поверхню, виявом назовні. І тому вдаються до чоловічої допомоги, використовуючи (не в поганому розумінні) чоловіків як лакмус, під впливом якого їхня сутність увиразнюється, як дзеркало, що відбиває їм те, чого вони не бачать самі в собі.
Чоловіки, оскільки їхня сутність ближча до поверхні, менше потребують такого самого віддзеркалення від жіночого, тому й здаються і жінкам, і самим собі самодостатнішими й самовпевненішими, хоча насправді не є такими.

Отож, буцім би Україна - жінка, яка має свою сутність, але не може її виявити, збагнути і тому потребує "чоловіка" - Росію, який визначить її, дасть їй ім'я, окреслить її сутність, розповість їй про неї саму. Хіба не таким змістом було наповнено українсько-російські відносини протягом кількох останніх століть?

Натомість Росія з її чоловічою сутністю нав'язувала Україні (не тільки їй, зрозуміло, але їй найбільше) свою опікунську роль. Росія брала на себе обов'язок розкрити Україні її сутність, натомість позбавляла її цієї сутности як тільки могла. А результат? Україна таки залишилася собою: "Україна - не Росія" - таку глибоко слушну (бодай одну) думку почули ми від Кучми. Але Росія не дала Україні ні розвинути свою фемінність, ні виробити власну маскулінність.

Чоловіча роль Росії найпомітніше втілювалася у ролі брутального ґвалтівника. А тепер самодостатня й самовпевнена Росія, позбувшись прямої влади над Україною, почувається ніби кастрованою. Утрата України виявилася для неї найболючішою раною, причому в найінтимнішому місці. Її чоловіча сутність себе не виправдала, у кінцевому підсумку спрацювала вхолосту. А про свою жіночу сутність Росія ніколи особливо й не дбала, більше покладаючись на українську.
» 
Люстраційний порно-трилер?!
Антін БОРКОВСЬКИЙ
 
Усе людське життя пронизане еротикою - від раннього дитинства до останнього старечого спогаду. В еротичних термінах можна описати весь людський світ - навіть ті царини, де еротика неочевидна. Найліпше надається до опису в еротичних категоріях українська політика, зокрема процеси, коли немолоді фаворитки віджилого політичного ладу намагаються сподобатися Новій Україні. Усе відчутніше починаються нагонки на злочинний режим Кучми "со товаріщі" з боку тих людей, котрі найбільше і асоціювались з тими "товаріщами". Складається враження, що незабаром і Віктор Медведчук з Ґріґорієм Суркісом поливатимуть брудом "тирана і гнобителя української нації" Леоніда Кучму. Щонайцікавіше, Литвин, який довший час очолював Адміністрацію Президента в часи вбивства Ґеорґія Ґонґадзе, по революції вже постає в непам'ятливій українській душі опозиційним ґарантом права. То ж чи буде люстрація і яка?
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Львовом займеться Азаров 
  ·  Тимошенко не піде в опозицію до Ющенка 
  ·  Чи візьмуть Україну до СОТ? 
Погляд
  ·  Скандал у Львівській філармонії 
  ·  "Львівську газету" купили? 
  ·  Тридцять одна реформа в Україні 
Поступ у Львові
  ·  Великий перерозподіл влади 
  ·  Чорновола відрахували з університету 
  ·  Автопробігом по громадській думці 
  ·  Допомога жертвам цунамі 
  ·  Халяви не буде 
  ·  Багатонаціональні військові навчання 
  ·  Львівщина -- техногенно небезпечна 
  ·  За світло платіть за квитанціями 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Лесь ТАНЮК: Сперечаються не за мову, а за Україну! 
  ·  Українізацію ефіру не скасовували 
  ·  Кримінальні справи СБУ 
  ·  Донецька контрреволюція триває 
  ·  Прем'єр буде в лютому 
  ·  Назріває парламентський "дерибан" 
  ·  Кровопролиттю запобігла СБУ 
  ·  "Пора" згортати намети 
  ·  Кращий журналіст -- Шевченко 
Поступ у світі
  ·  Есдеки втримали Хорватію 
  ·  Наступна ціль США 
  ·  Помер екс-генсек Китаю 
  ·  Аварія в метро Бангкока 
  ·  Науковий прогрес -- двигун тероризму 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Спорт-Поступ
  ·  Орієнтуємось на перемоги 
  ·  За крок до плей-оф 
  ·  Посмішка фортуни 
  ·  У "Тайму" виробився синдром? 
  ·  Шевченко набирає форму 
  ·  "Ювентус" гальмує 
  ·  Щасливе татамі 
  ·  Історична "бронза" 
  ·  Китайська драма в Альпах 
25-й КАДР
  ·  Чи будуть ''помаранчеві'' темники? 
Економіка у Поступі
  ·  Підступи гризунів 
  ·  Радість і сум газовиків 
  ·  Ріст автопрому 
  ·  Податок на подарунок 
  ·  Здешевлення будівництва 
Арт-Поступ
  ·  Урок від Альмодавара 
  ·  vARTО 
  ·  "Погоня" за "Світлом і тінню" 
Ї-Поступ
  ·  Люстраційний порно-трилер?! 
  ·  Українсько-російська еротика 
post-Поступ
  ·  Якому бути студентському самоврядуванню? 
  ·  Чи потрібно змінювати старих чиновників? 
Пост-Faktum
  ·  Наварія і Годовиця 
  ·  "Замки Тернопільщини" -- Національний заповідник 
  ·  Маловідомі плани Гітлера 
  ·  Елвіс знову модний 
  ·  КАЛЕНДАР