Поступ
< bgColor="#ffffff" leftMargin=0 topMargin=10 marginwidth="0" marginheight="10"> Classifieds

ДАЙДЖЕСТ  » 


Українська зимова казка
 
die Welt, Німеччина

Українська зимова казка

У сам розпал нашого Різдва українці обиратимуть утретє свого нового президента. Самосвідомість українського суспільства під час довгих тижнів демонстрацій кардинально змінилася. Країна більше ніколи не впаде в тупу апатію посткомуністичних відносин. Люди спробували демократії і поставили перед політичною владою питання про легітимність, яке не можна було не почути. Але тут і закінчується українська зимова казка. Занадто захоплено ми слухали її, занадто вже ми на Заході дивилися на неї через окуляри ляйпцігських демонстрацій, які проводили щопонеділка.

Іспит на демократію в Україні ще має бути. Тут збігається занадто багато інтересів культурного, військово-політичного й економічного характеру. У силі залишаються олігархи, не вирішена проблема корупції. Росія ніколи цілковито не випустить зі своїх лап країну, що є її колискою, але й Захід діє, виходячи зі своїх власних розрахунків.

Що зараз Україні необхідно, то це час для створення власної нації, для будівництва демократичного суспільства, утвердження правового порядку й вільної економіки. Для такої України поки відсутнє громадянське ядро і політичний об'єднувальний елемент, що робить єдиною країну, яка завжди була сферою інтересів інших. Віктор Ющенко, можливо, переможе 26 грудня. Але що цим буде досягнуто реально?

Chicago Tribune, США

Ці події увійдуть у підручники історії

Тут було й отруєння, і наповнення виборчих урн фальшивими бюлетенями, і масові протести, і ухвалене за 11 годин Верховним Судом України рішення про повтор другого туру виборів. Трошки від сталінізму, трошки від перебудови -- і увесь світ дивиться на Україну з подивом.

Жовтогарячий колір, колір прихильників кандидата від опозиції Віктора Ющенка, може увійти в демократичний фольклор Східної Європи, так само, як ґудзики польської "Солідарності" і шматки Берлінської стіни.

Можливо, що і Євросоюзу після цих виборів доведеться уважніше подивитися й на себе. Чи доречно йому й далі розширюватися на схід? ЄС уже перебуває на кордонах Росії, прийнявши у свої ряди Латвію, Литву та Естонію. Але Україна -- інша справа. Росія вважає її свого роду російською окраїною, своїм хлібним кошиком, частиною слов'янських земель і воістину стратегічно важливим шматком нерухомості.

Вибір для Європи може бути дуже важливий. Якщо Євросоюз може вести переговори про прийняття до своїх рядів Туреччини, то те ж саме він повинен зробити й у стосунку до України -- звичайно, після ретельного відстеження, що відбувається в цій країні протягом декількох місяців, і тільки в тому разі, якщо політичне керівництво України звернеться з проханням про вступ. США також виявилися у дражливому становищі, намагаючись скерувати у правильне русло долю країни, яку вони підтримували від самого початку її незалежності. Після закінчення другого туру виборів Сполучені Штати зайняли правильну позицію, вказавши на очевидні порушення. Після недільного голосування Америці, можливо, знову доведеться взяти на себе роль лідера, щоб допомогти Україні визначитися з її невизначеним наразі майбутнім.

The Guardian, Британія

Ющенко зміцнив лідерство

Відповідно до результатів опитування громадської думки, лідер української опозиції Віктор Ющенко впевнено рухається до своєї перемоги у третьому турі президентських виборів. Кандидат від опозиції значно збільшив свій відрив від чинного прем'єра Віктора Януковича.

Перемога з великим відривом полегшить завдання лідера опозиції спростувати більш аніж імовірні судові випади з боку Віктора Януковича, у команді якого вже готуються подавати позови за фактами різних правопорушень виборчого законодавства.

Що більше відрив, то краще -- тепер найбільше значення має те, який відсоток українського населення підтримає Ющенка на проурядовому сході країни -- чи зможе він поліпшити своє становище порівняно з двома попередніми турами голосування з урахуванням того, що перешкоду в особі державних засобів масової інформації було усунуто.

Однак кінцеві цифри нікого не цікавитимуть, якщо Янукович поведеться гідно і змириться з поразкою. Утім, найімовірніше, результати голосування буде знову оскаржено в суді.

Останні опитування громадської думки було проведено тоді, коли прихильники кандидата від опозиції, які міцно облаштувалися у своїх наметах у Києві, заявили, що не підуть з міста доти, поки не дочекаються інавгурації Віктора Ющенка.

Обговорити в форумі