BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Спорт-Поступ.    МІКРОСКОП ПАНА ЮРКА.    ДАЙДЖЕСТ.    Економіка у Поступі.    Арт-Поступ.    Літературний Поступ.    post-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
 
24 грудня 2004 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
1А Автосервис СТО Киев СТО Киев 1А-Автосервис - cервисный ремонт и ТО автомобиля качественно и недорого на фирменных СТО 1А. Наш автосервис лучший в Киеве.
Купол
Львів
  10:3 27-06-2020 -   На Львівщині вже понад 5000 хворих на COVID-19  
  10:11 26-06-2020 -   Коронавірус в Україні шириться швидкими темпами – 1 109 хворих за останню добу  
  11:59 23-06-2020 -   Спалах COVID-19 на Львівщині: голова МОЗ розповів про причини і рішення  
  11:58 23-06-2020 -   В Україні за добу 833 випадки COVID-19, на Львівщині - 240  
  11:25 20-06-2020 -   12-річний львів’янин, що став жертвою наруги, упізнав свого кривдника  
Україна
  10:3 27-06-2020 -   В Україні за добу 948 нових випадків коронавірусу і 24 смерті  
  10:2 27-06-2020 -   Повінь на Прикарпатті зачепила 13 тисяч будинків  
  10:2 27-06-2020 -   Шмигаль розповів, чому плагіатора та ексрегіонала призначили в.о. міністра освіти  
  23:21 26-06-2020 -   Неакредитовані херсонські ЗМІ жорстоко затролили Зеленського  
  11:59 23-06-2020 -   Фактичне падіння економіки може становити більше 5% — НБУ  
Світ
  10:57 27-06-2020 -   ЄС не відкриватиме кордони для українців з 1 липня  
  19:6 26-06-2020 -   Лукашенко збирається змінити конституцію Білорусі  
  11:58 23-06-2020 -   Один із регіонів Іспанії посилює карантин через нові спалахи коронавірусу  
  10:16 13-06-2020 -   Єрмак у Франції обговорив Мінський процес та візит Макрона до України  
  10:14 13-06-2020 -   Єврокомісія висунула умови, за яких відкриє кордон для українців    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Літературний Поступ  » 

___________________________________________________________________________

Барокові штучки
Іван ЛУЧУК
 
Під час ХІ Форуму видавців у Львові я принагідно мав змістовну розмову з дрогобицьким науковцем, співупорядником тому "Дмитро Чижевський і світова славістика" Євгеном Пшеничним. Розмова ця стосувалася Чижевського, а саме його приналежності певній національній науковій традиції. Євген Пшеничний аргументовано заперечив мою фривольну тезу про те, що Дмитра Чижевського слід уважати і українським, і російським ученим. учений Чижевський, за словами вченого ж таки Пшеничного , має належати винятково і строго українській нації. Після Форуму я достатньо довго роздумував над цим, переглянув деякі свої погляди і визнав-таки рацію Євгена Пшеничного. Бо в іншому разі Дмитро Чижевський міг би належати не лише російській науці, але й бодай частково науці чеській, німецькій чи навіть американській. Тематичне розмаїття доробку Чижевського, як і його писемна багатомовність, є лише нарощенням на його українському первневі. Тому визначимося таки остаточно: Дмитро Чижевський є українським ученим. І знову ж таки -- баста. А доробок видатного українського славіста дедалі потужніше оприлюднюється на його Батьківщині, зокрема завдяки зусиллям харківського видавництва "Акта" під орудою пані Галини Федорець.

1. Барокові штучки поетичні

Чижевський Дмитро. Український літературний барок: Нариси / Підготовка тексту та мовна редакція Леоніда Ушкалова; Вступна стаття Олекси Мишанича. -- Харків: Акта, 2003. -- 460 с.

Про варіанти написання слова "бароко" ( варіанти -- "барокко", "барок") не будемо зараз сперечатися. Бо чинний правопис із часом все внормує, а варіанти залишаться лише цікавими історико-літературними фактами. Форму "барок" я знаю саме від Чижевського, ще зі старших класів середньої школи, коли прочитав перше празьке видання цих його нарисів, які зберігав у своїй найсокровеннішій шухляді серед решти "заборонених" речей. А від форми "барокко" я теж не можу повністю відмовитися -- хоча б тому, що вона зафіксована в моїх паліндромах. А коли з паліндрома вийняти бодай одну літеру, тоді ціла конструкція валиться. Моє "німе тіл барокко" так і залишиться із подвійним "к". Зрештою, саме в такому вигляді це слово перекочувало до нас з італійської мови, пам'ятаючи про своє португальське першопоходження. Перлина неправильної форми і далі підсовує свою "неправильність". А неправильність можна назвати асиметрією. Асиметрію ж можна назвати основою краси.

Усі видання з української гуманітаристики в харківському видавництві "Акта" курує Леонід Ушкалов, чільний сучасний знавець цих матерій. На його долю припадає також і підготовка текстів, і мовна редакція, і ще низка супровідних завдань. Вступну статтю "Дмитро Чижевський як історик давньої української літератури" написав світлої пам'яті Олекса Мишанич, задавши тим самим правильний камертон цілому виданню. Нариси Чижевського поділені на три частини, які охоплюють весь період українського літературного бароко, фокусуючи увагу головно на "штучках поетицьких", тобто поетичних творах.

У першій частині взнаємо загалом багато цікавого про поезію українського бароко, про історію української епіграми. Окремо приділено увагу найбільшому поетові українського літературного бароко Іванові Величковському, якого Чижевський називає "майстром малих форм". За нагоди зайвий раз кортить пригадати, що саме Величковський є неперевершеним автором "раків літеральних", тобто тих-таки паліндромів. Чижевський називає ракові вірші Величковського "найбільшим досягненням цього типу". Теж окрему увагу відведено поетові вісімнадцятого століття Симонові Тодорському, доробок якого витягнув із забуття саме Чижевського. До того Тодорський був невідомим поетом, а завдяки видатному славістові став таки вже відомим.

Другий розділ всуціль присвячений Григорію Сковороді, якого автор трактує як "реформатора віршування". Йдеться тут і про переклади Сковороди. Надзвичайно цікавим є матеріал про рештки підручника поетики Сковороди. Якщо Умберто Еко міг дофантазувати про другу книгу "Поетики" Арістотеля, то хтось із українських белетристів спокійнісінько може дофантазувати про повний збережений текст "Поетики" Сковороди -- варто лишень прочитати відповідний десяток сторінок із розглядувального видання і непереборно захопитися цією ідеєю, незважаючи на її очевидну вторинність. У третій частині книги подибуємо масу захопливого фактажу про емблематичну та гербову поезію, а також взнаємо про типологію барокової віршованої літератури. Словом, книга цікава, ґрунтовна і пізнавальна.

2. Сковородинські штучки філософські

Чижевський Дмитро. Філософія Г. С. Сковороди / Підготовка тексту, мовна редакція та вступна стаття Леоніда Ушкалова. -- Харків: Акта, 2003. - 432 с.

Якщо до поетичних творів природно і гармонійно пасує назва "штучки", то до філософських творів напрошується бодай назва "штуки". Та філософія Сковороди настільки багатогранна і різнопланова, що й там знайдемо чимало "штучок", домінантних для цілої панорами. Зрештою, філософія Григорія Савича є і в його віршах. Із цього погляду надзвичайно цікавим є розділ книги "Сковорода -- містичний поет". Облишивши метафізику, етику, антропологію та інші філософські матерії, звернімо увагу на еротику, в душевному та божественному контексті: "Це інтимне відношення душі до Бога символізується і в еротичних образах, що їх зустрічаємо у Сковороди безліч, найбільше в його пізніших творах. Душа є й має бути -- мати, невістка, дружина Божа. Ця символіка, як відомо, традиційна в містиці й виходить від "Пісні пісень"... Ця еротична символіка у Сковороди не має -- у протилежність до декого із західних містиків (зокрема еспанських) -- тенденції перейти в науку про злиття душі з Богом, так само, як ми не знайдемо в нього взагалі науки про ступні містичного пізнання..."

Для тих, хто бодай подеколи почитує твори Сковороди, ця книга Чижевського буде неоціненним коментарем. Зрештою, для тотальної більшості читачів лектура Сковороди вичерпується шкільним чи університетським обсягом харківських байочок чи пісеньок із божественного саду. І в цьому немає нічого дивного, ненормального чи фатального. Неправильною є лише форма перлини, яка подарувала своє ім'я цілій бароковій епосі, яка своєю чергою подарувала Україні багатющий літературний доробок.
» 
Ліки від нудьги
Іван ЛУЧУК
 
Жолдак Богдан. Шизотерапія: Оповідання. -- Львів: ЛА "Піраміда", 2004. -- 280 с.

Коли огортає сум, туга, смуток, журба чи нудьга, тоді береш до рук твори Квітки-Основ'яненка, Гоголя, О'Генрі, Гашека чи Зощенка -- і читаєш, читаєш... І нудьга начебто й зникає, бо читати весело і радісно, а не просто цікаво. Такого типу лектурою є, безумовно, й оповідання Богдана Жолдака, найбільшого сучасного українського письменника, тілесний масив якого перевищує півтори сотні кілограмів.

Як прозаїк, Богдан Жолдак книжково оприлюднився в майже перезрілому віці -- на самісінькому початку 90-х років минулого століття, коли з'явилася його збірка "Спокуси". А потім були збірки "Бог буває", "Антиклімакс", "Топінамбур, сину" та декілька інших, які чомусь пройшли повз мою увагу. Зате згадані збірки дослівно заполонили мою ту ж таки увагу. Найсвіжішою новинкою від Богдана Жолдака, а заодно його львівським книжковим дебютом є збірка "Шизотерапія", видана львівською аґенцією "Піраміда".
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Податкова викинула білий прапор 
  ·  Гавриша -- в Конституційний Суд 
  ·  Етюд у помаранчевих тонах 
  ·  З авторитета у президенти 
Погляд
  ·  РІЗДВЯНЕ ПРИВІТАННЯ БЛАЖЕННІЙШОГО ЛЮБОМИРА 
  ·  Нескінченна історія 
  ·  Ялинку до Львова не впустили 
Поступ у Львові
  ·  Чорні дні штабу Януковича 
  ·  Профспілки хочуть квартир 
  ·  Глава УГКЦ стоїть осторонь політики 
  ·  100 років українській Біблії 
  ·  Звернення об'єднання "Самопоміч" до депутатів усіх рівнів, керівників міста та з 
  ·  Тисяча поляків їде в Україну 
  ·  До уваги власників автомобілів, які хочуть допомогти юній українській демократії 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Путін гнівається на Захід і Україну 
  ·  Пінчук: Ющенко -- переможець 
  ·  СБУ не отруювала Ющенка 
  ·  Новий-старий мер Мукачевого 
  ·  Янукович піде в депутати 
  ·  Євген ТАЛИШЕВ: Опозиції в Донецьку немає 
  ·  300 справ фальсифікації виборів 
  ·  Лазаренкові гроші повертаються 
  ·  Кушнарьова допитали 
Поступ у світі
  ·  Скандал у верхах 
  ·  Пташиний грип атакує знову 
  ·  У британських архівах чистка 
  ·  Палестинці обирають місцеву владу 
  ·  Іракські біженці повертаються 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Спорт-Поступ
  ·  Шоу стрибків для Львова 
  ·  Сафіулліна переобрали 
  ·  "Козачка" прогресує 
  ·  Журналісти визначатимуть кращого 
  ·  "Азовмаш" зміцнює позиції 
  ·  "Інтеркас" зупинив ТВД 
  ·  Бажання збуваються 
  ·  Загибель футболіста 
  ·  Переворот твого світу 
  ·  Катерина Бондаренко друга у світі 
МІКРОСКОП ПАНА ЮРКА
  ·  МІКРОСКОП ПАНА ЮРКА 
ДАЙДЖЕСТ
  ·  Україна -- перевірка відносин Росії і Заходу 
Економіка у Поступі
  ·  Пенсійні ініціативи парламенту 
  ·  Нафтопереробка поза приватизацією 
  ·  Литва залишиться без української солі 
  ·  У Німеччині побільшає безробітних 
  ·  "Юганскнєфтєгаз" буде державним 
Арт-Поступ
  ·  Кераміка в "Ґердані" 
  ·  Останні вистави року 
  ·  Десятиліття із дарами 
  ·  Музей Помаранчевої революції 
Літературний Поступ
  ·  Барокові штучки 
  ·  Ліки від нудьги 
post-Поступ
Пост-Faktum
  ·  Украдене свято 
  ·  Сленг у законі 
  ·  Антарктичний рекорд 
  ·  Пам'ятник батареї 
  ·  Музей горілки біля Кремля 
  ·  КАЛЕНДАР