BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Спорт-Поступ.    ДАЙДЖЕСТ.    Мікроскоп пана Юрка.    Поступ економіки.    Арт-Поступ.    Літературний Поступ.    post-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
 
3 грудня 2020 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  12:16 22-11-2020 -   В 11 містах України проходить другий тур виборів міських голів  
  11:22 01-11-2020 -   Помер 52-річний голова Мурованської ОТГ Зіновій Петрух  
  11:18 01-11-2020 -   Мер Львова повідомив про підтверджений Covid-19 у дружини і тещі  
  9:48 18-09-2020 -   Партія «Слуга народу» оголосила своїх кандидатів на Львівщині  
  11:44 30-08-2020 -   У Львові поховали першого мера міста Василя Шпіцера  
Україна
  11:17 01-11-2020 -   Керівник Венеційської комісії відреагував на законопроєкт Зеленського стосовно КС  
  11:16 01-11-2020 -   Оновлення складу КС узгоджено з ЄС та послами G7 – Арахамія  
  11:16 01-11-2020 -   Новий антирекорд в Україні: 8752 випадки коронавірусу за добу  
  11:16 01-11-2020 -   Україна готова вести діалог із білоруською опозицією, але є умови – Кулеба  
  11:16 01-11-2020 -   Зеленський пропонує припинити повноваження всіх суддів КСУ: текст законопроєкту  
Світ
  11:18 01-11-2020 -   Останні новини 11:14 ( 1.11.2020) В історичній частині Квебеку зловмисник напав на людей, є вбиті й поранені  
  11:17 01-11-2020 -   Попередні результати виборів у Грузії: лідирує правляча партія, опозиція каже про фальсифікації  
  15:31 27-09-2020 -   Нагірний Карабах: армія Азербайджану взяла під свій контроль 6 селищ  
  15:30 27-09-2020 -   Вірменія оголосила загальну мобілізацію і військовий стан  
  10:38 16-09-2020 -   ЄС вважає Лукашенка незаконним президентом Білорусі. Україна теж висловилася    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Перша сторінка  » 

___________________________________________________________________________

Повстання реґіонів
Олег КУКАРЦЕВ
 
"Справжня проблема нашого часу -- не матеріальна, а просторова. Це -- проблема масштабів, пропорцій та розмірів... Єдиний спосіб вирішити її -- це зробити так, щоб людина змогла відновити контроль за пропорціями суспільства, в якому вона живе"

Крістофер Гарві


Запасний аеродром для Януковича


Очевидно, що сепаратистські гасла деяких реґіонів півдня та сходу, де більшість голосів отримав Віктор Янукович, є як способом тиску на опонентів, так і підготовленням "запасного аеродрому". Підготовленням на той випадок, якщо проштовхнути перемогу Януковича не вдасться, і президентом України стане Віктор Ющенко. Цілком імовірно, що у такому разі південь та схід України стануть протестними територіями, і державній владі на місцях треба буде готуватись до протиборства з представницькими органами влади.

Щоправда, після ухвалення політреформи такий розвиток подій виглядає дещо менш реальним, оскільки урізавши повноваження майбутнього президента, східні еліти зберігають свій вплив. Якщо зміни до Конституції будуть реалізовані, голос південно-східних реґіонів стане значно вагомішим, президент буде змушений більше зважати на їхню позицію, а Верховна Рада може взагалі потрапити під їхній контроль.


Причини виникнення федералізму: не тільки кон'юнктура


Так чи інакше перед наступним президентом виникне необхідність зробити вибір між тим, щоб "ламати" волю реґіональних еліт або шукати компроміси. Таке узгодження неминуче поставить питання якщо не стосовно Конституції, то стосовно законів або їх відсутності. Вирішувати ці питання доведеться, орієнтуючись хоч якоюсь мірою на неоднорідність країни, враховуючи специфіку і потреби її складових частин. Тому що поведінку реґіональних еліт визначає не тільки політична кон'юнктура, "прагнення окремих осіб та політичних сил задовольнити свої корпоративні та політичні інтереси" чи "приховати злочини". Вона постає як складне явище, результат кореляції багатьох факторів (від історичних, географічних, економічних умов розташування реґіону, соціального складу його населення до особистого минулого голів його адміністрацій).

Суттєве значення при цьому має класичне питання про співвідношення форм держави і масштабів простору. Україна є територіально неоднорідною державою і з цієї точки зору нагадує Німеччину, Францію та інші країни зі складною територіальною структурою. Єдність державної території там забезпечують за допомогою двох протилежних ідеальних форм державного устрою -- федеративної, що передбачає політичну автономію неоднорідних частин, та унітарної, що заперечує таке право. Третя форма державного устрою -- конфедерація, але вона зустрічається набагато рідше порівняно з двома першими. Кожна з цих моделей має свої переваги і недоліки: федералізм за неефективної політики центру призводить до сепаратизму, унітаризм викликає невдоволення реґіонів, що найбільше відрізняються від "середнього" рівня.


Абсолютизація унітарності...

Територіально-державний устрій України здійснюється на принципах унітаризму. Головні принципи унітаризму, тобто єдність і неподільність державного суверенітету, знайшли своє відображення у Конституції. Зокрема у 132 статті наголошується на засадах централізованого, але гнучкого державного будівництва: "Територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості соціально-економічного розвитку реґіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій".

Утім, на практиці склалося так, що на лінії відносин центр-реґіони цю норму Конституції застосовують тільки для Криму, який отримав статус автономії. Інші 24 області не користуються жодними особливими правами і є частиною централізованої, унітарної територіально-державної структури.


...і неповноцінність самоврядування


Ухвалений закон "Про місцеве самоврядування в Україні" далеко не повністю сприйняв прогресивні положення Конституції. Річ у тім, що закон забезпечує повноцінне самоврядування лише на рівні населених пунктів. На обласному рівні, де більшість повноважень делегується радами відповідним адміністраціям, глави адміністрацій виконують функції не тільки представників центральної влади, але й, фактично, керівників виконавчих органів рад. Це сприяє посиленню адміністративної вертикалі і послабленню самоврядних органів, що за умови відсутності продуманої реґіональної політики уряду унеможливлює вільний розвиток реґіонів.

Ситуація ускладнюється й тим, що економічно сильні реґіони в Україні мають більше можливостей відстоювати свої інтереси. Можливості одних реґіонів суттєво відрізняються від можливостей інших, тому що досі на рівні реальних відносин між елітними групами працювали ніяк не регламентовані кланові принципи, економічні інтереси, особисті зв'язки. Тому взаємодія будувалася на основі бюрократичного консенсусу, конкретних домовленостей між лідерами центральних і реґіональних елітних груп, а також на особливому неформальному статусі реґіонів та їх лідерів. І закономірно, що в країні відбувся де-факто поділ на "привілейовані", "автономні" і "периферійні" реґіони.

Отже, (якщо брати суто інституційний аспект проблеми), наявна сьогодні в Україні система організації влади на реґіональному рівні потребує суттєвого вдосконалення. Але до сьогодні є невизначеність, скільки рівнів влади є найбільш оптимальними для України, як повинні бути розподілені між ними повноваження, на якому рівні має здійснюватися місцеве самоврядування.

Для пошуку відповідей на ці питання дуже часто звертаються до досвіду реформування державного устрою в деяких унітарних державах Європи. Ці країни для врегулювання державних відносин, а подекуди й як засіб вирішення конфліктів застосували методи й механізми федералізму.


Децентралізація: досвід Заходу


Так, у Франції під час реформ з децентралізації держава делегувала частину повноважень, розподіливши їх залежно від завдань та цілей кожного рівня місцевої влади. Реґіонам передали економічний розвиток, департаментам -- соціальні питання, комунам -- питання урбанізації. Визнання свободи місцевих утворень і статусів територіальних колективів і реґіонів супроводжувалося зникненням попередньої державної опіки. Відтепер основні владні повноваження були передані від призначуваних президентом Франції префектів (аналог наших голів облдержадміністрацій) органам місцевого самоврядування -- реґіональним радам, а компетенцію префектів обмежено наглядом за дотриманням законів республіки та керівництвом поліцією.

Незважаючи на об'єм змін, позначених зміною преференцій префектів від виконавчо-розпорядчих до контрольно-наглядових і визнанням автономії депутатів у місцевих органах влади, децентралізація у Франції не була орієнтована на федеральну перспективу. Оскільки ініціатором реформи була центральна влада, то й результати цілком залежали від її волі. Для більшості оглядачів це була "лише маленька реформа, якщо порівнювати з тим, що відбувалося поза межами Франції".

Справді, якщо згадати Італію та Іспанію, то тут зміни територіальної організації були більш кардинальні -- відбувся відхід від суто унітарної моделі до так званої "реґіональної", або "обласної держави". Прагнення адміністративних одиниць до автономії перетворило Іспанію та Італію на держави, територія яких тепер повністю складається з автономних утворень.

Так, в Італії у 1948-1963 роках були створені п'ять автономних областей із дуже широкими повноваженнями, а у 1971 році -- ще 15 адміністративних областей. В областях діють виборні органи влади -- ради, що здійснюють законодавчі, розпорядчі та інші функції. Своєю чергою ради створюють виконавчі органи, які вибирають своїх голів, що представляють області зовні.

У 1966 році великий резонанс у всьому світі викликали заяви низки радикальних політиків Італії про необхідність відокремлення від менш розвиненого у господарському плані півдня і створення на промисловій півночі самостійної держави. Центральний уряд негайно відреагував на ці заяви і пообіцяв рішуче припиняти будь-які дії, спрямовані на розкол країни. І хоча на сьогодні більшість італійців скептично ставиться до ідеї створення двох держав, розвиток та удосконалення процесів "конституційної реґіоналізації" може суттєво підірвати соціально-економічну базу сепаратистів у найближчому майбутньому.

Іншим найбільш характерним прикладом унітарної держави, що ввібрала у себе багато федеративних рис, є Іспанія, настільки, що чимало фахівців визначають її теперішній устрій федерацією де-факто. Тим часом Конституція 1978 року уникає називати територіальний устрій Іспанії "федерацією". Проти використання "федеральної" термінології у цьому контексті виступали націоналістичні партії Каталонії та Країни басків, які вважають, що федеративний устрій зрівняє статус їхніх "історичних реґіонів" з провінціями, що не володіють "особливою культурно-історичною ідентичністю". З іншого боку, ідея "чистого" федералізму була відкинута через небезпеку, яку він становив для цілісності держави. Політики вирішили, що порівняно низький рівень розвитку економіки та політичної культури, серйозні реґіональні диспропорції в умовах політичної нестабільності можуть спонукати спалах сепаратизму.

На сьогодні в Іспанії існує 17 автономних областей. У кожній автономії працює асамблея, котру обирає населення і котра ухвалює закони, що діють на території області, формує місцевий уряд на чолі з головою. Діяльність органів автономій контролюють уряд, Конституційний суд, Рахункова палата. При цьому існує конституційний шлях для створення нових автономій. Своєрідна модель реґіонально-національного і територіального устрою отримала назву "держава автономій".

Як бачимо, друга половина ХХ століття позначилася виникненням нових схем взаємовідносин адміністративно-територіальних утворень із центральною владою. З одного боку, території отримали необхідний рівень самостійності (причому міра автономії може змінюватись від рівня соціально-економічного розвитку і політичних амбіцій територій). З іншого боку, центральна влада, що не бажає внаслідок якихось обставин або політичних традицій змінювати державний устрій, також досягає своєї мети. Приклади Франції, Італії та Іспанії наочно демонструють життєздатність та ефективність нової моделі. Цілком імовірно, що саме ця модель згодом стане корисною для створення ефективної владної вертикалі і системи розподілу повноважень між центром і реґіонами в Україні.


Реґіоналізація -- не мета, а засіб


Водночас слід пам'ятати, що реґіоналізацію не можна трактувати як універсальну протиотруту, що гарантує вирішення всіх проблем реґіонів. Так, чимало західних авторів звертається до аналізу тих труднощів і проблем, які може принести з собою глибока реґіоналізація. По-перше, вона не тотожна демократизації, якщо передбачає використання насилля та примусу. Більше того, територіальне відокремлення тієї чи іншої етнічної групи, як свідчить історія, може породити жорсткий і недемократичний режим.

По-друге, критика реґіоналізму і федералізму з демократичних позицій стосується того, що при цьому ускладнюється процес ухвалення рішень, збільшується ймовірність дублювання повноважень і знижується ефективність відповіді держави на ті чи інші зовнішні "виклики".

По-третє, багато дослідників відзначає можливість паразитування на реґіоналізації організованої злочинності (приклади Криму, Корсики та Сицилії видаються доволі переконливими).

Для багатьох урядів реґіоналізація -- не мета, а засіб. Те, що за одного режиму можна досягти за допомогою централізації, за іншого -- реально забезпечити завдяки реґіоналізації. Важливо також відзначити, що проста "декомпозиція" владних повноважень і перекладання їхньої частини на плечі реґіональної влади не вирішує проблеми дотримання індивідуальних і групових прав. У політологічній літературі часто можна зустріти корисний розподіл між "місцевою владою" і "місцевими громадами". Ефективність і функціональність останніх визначають природність їхнього утворення, добровільність самого принципу асоціації, важливість спільних цінностей та спільних зв'язків.
» 
Фальстарт
Мар'яна П'ЄЦУХ
 
Кабінет голови ЛОДА наразі пустий
Сім заступників голови Львівської облдержадміністрації звинуватили обласну раду в участі в авантюрі, організованій окремими політиками та олігархами. Так вони відреагували на рішення депутатів ради щодо недоцільності подальшого перебування на посаді голови ЛОДА Олександра Сендеги. І хоча це рішення було суто політичним, бо лише президент має право звільняти губернаторів, Сендега наступного дня подав у відставку.
Детальніше>>
»  ПРЯМА МОВА
Олександр СЕНДЕГА: Набридло шукати компроміси
 
Рік і шість місяців Олександр Сендега обіймав посаду голови Львівської облдержадміністрації. Увесь цей час політичні експерти пророкували його звільнення, мовляв, його призначили тимчасово, а перед виборами знайдуть для Львівщини якогось політичного "вовкодава", оскільки пан Сендега ніколи таким не був, його завжди називали суто господарником. Однак за велінням долі Олександр Сендега, який перед тим рік працював першим заступником голови ЛОДА, а ще раніше -- першим заступником мера Львова, звільнився сам лише два дні тому. День перед тим обласна рада висловила йому недовіру, хоча юридичного значення це рішення не мало. Що ж підштовхнуло пана Сендегу до такого кроку та про його подальші плани читайте в ексклюзивному інтерв'ю з ним для "Поступу".
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Фальстарт 
  ·  Повстання реґіонів 
  ·  Олександр СЕНДЕГА: Набридло шукати компроміси 
Погляд
  ·  Ківалова посадять? 
  ·  Сто мільйонів за Шевченка? 
  ·  Російський суд відмовив опозиції 
  ·  Андрій МАГЕРА: Зриву виборів не буде 
Поступ у Львові
  ·  "Сидячий" закон для перевізників 
  ·  Кадрова лихоманка триває 
  ·  Додаткові гроші з Києва 
  ·  Дві сторони виборчого закону 
  ·  Суд слухає потерпілих 
  ·  ЛОДА планує роботу на 2005 рік 
  ·  Депутати проти правоохоронців 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Стельмах встановив рекорд 
  ·  Томенко захищає "1+1" 
  ·  УНП не займалася тероризмом 
  ·  Міністри залишають Кабмін 
  ·  Комуністів спіймали на "грантоїдстві" 
  ·  Ющенко вижив дивом 
  ·  Міністри будуть нові 
  ·  Януковича створив Кучма 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Поляком бути модно 
  ·  Турецький марш у ЄС 
  ·  Ірак знайшов ворога № 1 
  ·  Терористи-невдахи 
  ·  Недоторканність скасовано 
  ·  Бланкетт пішов у відставку 
Спорт-Поступ
  ·  Маріупольський та київський катки 
  ·  Знову похнюплені 
  ·  Раді й малому 
  ·  Напад на функціонера від боксу 
  ·  Один у полі не воїн 
  ·  Фігуристи також художники 
  ·  Спортсменам у фінансуванні не відмовлятимуть 
  ·  Володимир ЛУКАШЕНКО: Бути священиком, генералом, лідером 
ДАЙДЖЕСТ
  ·  Євреї і українська революція 
Мікроскоп пана Юрка
  ·  Мікроскоп пана Юрка 
Поступ економіки
  ·  Проблема під знаком питання 
  ·  Цукровий пікет 
  ·  Міцний тил української економіки 
  ·  Банківська криза зникає 
  ·  Розгляд бюджету перенесли 
  ·  ЮКОС вірить у правосуддя США 
  ·  НОВИНИ ЕКОНОМІКИ КОРОТКО 
Арт-Поступ
  ·  Джайвмени є -- нема задоволення 
  ·  Живцем замуровані 
  ·  Згадуючи... 
  ·  Арт-анонс 
Літературний Поступ
  ·  Літературознавчий кафешантан 
  ·  Новітні герої -- гуцики 
  ·  Вірш для читача 
post-Поступ
  ·  Мавпування 
Пост-Faktum
  ·  no smoking у всьому світі 
  ·  КАЛЕНДАР 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система