Поступ
< bgColor="#ffffff" leftMargin=0 topMargin=10 marginwidth="0" marginheight="10"> Classifieds


  ·  · 
 
ДАЙДЖЕСТ  » 


Євреї і українська революція
 
haaretz, Ізраїль

Євреї і українська революція

У обох таборах претендентів на посаду президента України -- прем'єра Віктора Януковича, якого підтримують чинний президент Леонід Кучма та російський лідер Владімір Путін, і його суперника Віктора Ющенка -- низку високих посад обіймають євреї: вони стверджують, що кандидат, якого вони підтримують, доброзичливо ставиться до євреїв і навіть до Ізраїлю.

Сьогодні понад 60% українських євреїв мешкає на Сході. Здебільшого це пов'язано з двома причинами: по-перше, через інтенсивну індустріалізацію, яку проводили у Східній Україні в радянські часи, там створювали більше робочих місць, а по-друге, від 1970-х років багато західноукраїнських євреїв еміґрувало в Ізраїль. Після розпаду СРСР іншим популярним напрямком для еміґрації стала Німеччина, і сьогодні в багатьох містах і селищах Західної України євреїв узагалі не залишилося. Східноукраїнські євреї стверджують, що сьогодні на заході країни антисемітизм відчутно більше, аніж на сході.

Під час першого туру виборів голоси євреїв розподілилися між двома кандидатами приблизно порівну. Проте, на думку багатьох спостерігачів, більшість молоді та людей з вищою освітою в Україні голосувала за Ющенка. Звідси можна зробити висновок, що такі ж настрої панували й серед усіх виборців-євреїв: їхній рівень освіти перевищує середній у країні.

З іншого боку, виборцям-євреям добре відомо, що багаті представники їхньої громади, які фінансують основні напрями її діяльності, підтримують президента Кучму та проросійськи налаштованого Януковича, і це, безсумнівно, теж впливає на їхні настрої.

Один із чільних прихильників Януковича -- єврей-бізнесмен Віктор Пінчук, який одружений з донькою Кучми. Пінчука -- депутата парламенту від керівної партії "Трудова Україна" -- вважають лібералом, він має гарні контакти у Сполучених Штатах. За деякими повідомленнями, під час виборчої кризи Пінчук сприяв досягненню компромісу між протиборчими сторонами, щоб запобігти розколу країни.

Серед євреїв, які підтримують Ющенка, варто назвати депутата парламенту Едуарда Гурвіца -- колишнього мера Одеси. Загалом в українському парламенті є 12 депутатів-євреїв, і їхні симпатії порівну розділилися між кандидатами.

В Україні вважають, що більшість євреїв у обох таборах зацікавлена у зміцненні зв'язків із Заходом, щоб звести бар'єр перед антисемітськими тенденціями в країні. Однак у цій позиції є й деяке протиріччя: за зближення із Заходом виступає Ющенко, але серед його прихильників є й провідні політики-антисеміти.

Зі свого боку, прихильники Ющенка стверджують, що зміцнення зв'язків з Росією становить велику небезпеку, оскільки у цій країні антисемітизм виявляється сильнішим, аніж в Україні.

У вересні цього року в Україні здійнялася хвиля антисемітських виявів. Двічі переносили суд над редактором антисемітського журналу "Ідеаліст"; у грудні невідомі розбили вікна синагоги в Києві, на вулиці Бродського, -- тієї самої синагоги, де прихильникам Ющенка, які протестували проти результатів виборів, роздавали гарячу їжу й де вони ховалися від холоду.

Сьогодні в усій Україні є прихований і глибоко вкорінений страх перед антисемітизмом, -- стверджує головний рабин України Блейх. Коли єврей довідується, що вулиця одержує нову назву на честь Степана Бандери (українського націоналіста, чиї військові формування під час Другої світової війни боролися проти росіян і одночасно винищували євреїв), його охоплює жах. Він волів би, щоби вона залишалася вулицею Леніна.

Водночас самого Ющенка ніхто не звинувачує у схильності до антисемітизму. На мітингу, що відбувся на початку грудня на головній площі Києва, він навіть заявив, що його батька як військовополоненого ув'язнили в "Освєнцимі", і на його руці витатуювали табірний номер.

Кілька єврейських організацій призупинили свою діяльність, поки не буде припинено зіткнень між представниками двох таборів. Це стосується й студентської організації "Бейт Гілель": її клуб розташувався на головній площі Києва. Директор організації закликав студентів-євреїв залишатися вдома й не брати участі в демонстраціях; утім, як він сам зізнався, цей заклик було сприйнято, м'яко кажучи, без ентузіазму. "Більшість демонстрантів -- молодь; їм подобається брати участь у революції", -- зазначає він.

Обговорити в форумі