Сенатори-демократи США ніяк не можуть змиритися зі своєю поразкою та перемогою Джорджа Буша на президентських виборах. Зокрема їм не дає спокою іракське питання. У понеділок демократи в сенаті дали зрозуміти, що не полишать спроб контролювати діяльність адміністрації Буша. Про те, що наступного року буде проведено кілька слухань, на яких обговорюватимуть різні аспекти діяльності керівництва країни, заявив сенатор Байрон Дорган, демократ від Північної Дакоти, і його колега по партії і лідер сенатської меншості Гаррі Рейд, представник штату Невада.
"В американського суспільства накопичилося занадто багато питань до Джорджа Буша, на які досі немає відповіді", -- сказав Гаррі Рейд. Байрон Дорган, своєю чергою, заявив, що перші слухання пройдуть наприкінці січня 2005 року і будуть присвячені Іраку. Представники Демократичної партії також зазначили, що результати розслідування парламентської комісії не повинні стати предметом судового розгляду стосовно президента.
Цього року демократи уже провели десять слухань, на яких розглядали різноманітні питання, від дефіциту бюджету до політики США щодо Іраку. Проте всі ці дії мали незначний суспільний резонанс, оскільки були суто внутрішньопартійними справами і їхні рішення не мали юридичної сили.
Належить зазначити, що суперечки щодо листопадових президентських виборів у США, перемогу на яких здобув республіканець Джордж Буш, не вщухають. У штаті Огайо, так званому основному, тривають акції протесту на підтримку перегляду результатів останніх виборів. Протестувальники стверджують, що в штаті відбулися масові фальсифікації на користь Буша. Та вчора тут таки розпочалося засідання колегії виборців, які підтвердили перемогу Буша в цьому штаті.
»
Путінська політреформа
Росіяни хочуть переписати Конституцію через події в Україні
Олег ПУШКАР
Події в Україні можуть змусити російську владу внести поправки у Конституцію РФ. Незважаючи на численні запевнення президента Росії Владіміра Путіна про недоторканість Конституції, низка наближених до Кремля політтехнологів закликає владу її переписати.
Як повідомляє газета "Новые известия", необхідність затвердження нового Основного Закону пояснюють "помаранчевою небезпекою". Зазнавши поразки на українських виборах, російські піарники лякають Кремль "привидом революції" і заявляють про свою готовність створити законодавчу базу для ефективної боротьби з нею.
Старшого сина колишнього чилійського диктатора Августо Піночета засуджено до 1,5 року тюремного ув'язнення за купівлю краденого автомобіля.
Таке рішення в понеділок виніс суд чилійського міста Курісо. Августо Ерірата Піночета також присудили штраф -- 500 тисяч чилійських песо (близько 1 тисячі доларів) за нелегальне носіння зброї. Син Піночета не визнав своєї провини і заявив, що справа проти нього -- політична.
Кримінальну справу приписують також і сину генсека ООН Коджо Аннану. Йому "шиють" причетність до зловживань в межах програми "Нафта в обмін на продовольство". Сам син глави ООН письмово заявив, що він "ніколи не брав участі ні прямо, ні опосередковано в будь-якому бізнесі, що має стосунок до Організації Об'єднаних Націй".
Північна Корея попередила, що вважатиме оголошенням війни будь-які економічні санкції, які може запровадити проти неї Японія, і відповість на них "ефективними фізичними методами".
Токіо вже заморозило постачання продовольчої допомоги КНДР, сподіваючись у такий спосіб примусити Пхеньян звільнити японських громадян, захоплених у роки холодної війни. І хоча КНДР визнала, що викрала 13 японців для навчання шпигунів та вислала рештки Мегумі Йокоти, яка, як стверджує Пхеньян, 1984 року покінчила життя самогубством, проте це лише загострило відносини між двома державами. Японські експерти після проведення ДНК-тестів заявили, що рештки належать іншим людям, а Пхеньян натомість звинуватив Токіо у фальсифікації тестів, спрямованій на підрив двосторонніх відносин.
Керівництво ХАМАСу підтримує неофіційні контакти з Європейським союзом і США. Про це в інтерв'ю телекомпанії ВВС повідомив представник керівництва угруповання Халед Машаал.
За його словами, Вашинґтон і Брюссель розуміють, що без діалогу з ХАМАСом мир на Близькому Сході не реальний. "Вони контактують з нами, незважаючи на те, що офіційно оголосили нас терористами", -- наголосив представник ХАМАСу.
Водночас на запитання журналіста, хто саме з Брюсселя та Вашинґтона контактує з ХАМАСом, Машаль відмовився повідомити будь-які подробиці. При цьому він відзначив, що "адміністрація США, яка критикує наші дії, зв'язувалася з угрупованням ХАМАС минулого місяця".
За словами одного з лідерів ХАМАСу, контакти з цією організацією підтримують і уряди арабських країн. Вони роблять це, незважаючи на те, що "США намагаються на них вплинути", -- сказав Машаль.
У середу зранку в Афінах озброєні люди захопили пасажирський автобус. Поліції та спецпідрозділам вдалося заблокувати автобус на шосе в Марафоні, передмісті Афін. За даними правоохоронних органів, заручниками є близько 20 людей. Раніше терористи відпустили п'ятьох заручників. Ще трьом: водію, кондукторові та одній пасажирці -- вдалося втекти. За словами водія, автобус захопили два албанці, озброєні мисливськими карабінами. Звільнені заручники також розповідають, що терористи мають вибухівку.
Уночі проти вівторка група невідомих здійснила збройний напад на чергову частину правління з контролю за обігом наркотиків у Нальчику -- столиці південної російської республіки Кабардино-Балкарія.
Внаслідок нападу загинуло чотири особи. За попередніми даними, напад вчинено з метою захоплення зброї. Про це повідомив начальник департаменту міжвідомчої й інформаційної діяльності ФСКН РФ Алєксандр Міхайлов.
Перше за майже два останніх роки повномасштабне випробування всіх основних компонентів системи ПРО наземного базування США зазнало невдачі. 15 грудня ракета-перехоплювач не змогла злетіти з пускової установки на тихоокеанському атолі Кваджалейн. Планували, що вона мала збити учбову балістичну ракету, що стартувала за 16 хвилин до цього з острова Кодьяк (штат Аляска). У перехоплювача відімкнувся двигун, і він не зміг стартувати.
Переговори про створення коаліційного уряду Ізраїлю провалилися. Головні учасники переговорного процесу -- керівна партія "Лікуд" і опозиційна Партія праці ("Авода") -- не змогли домовитись. Ініціатором припинення переговорів стала "Авода".
Ізраїльські ЗМІ повідомляють, що учасники переговорів з боку партії Шимона Переса заявили, що "Лікуд" "не прагне змінити жорстку економічну програму міністра фінансів Беньяміна Нетаньяху, що дозволило б внести хоча б краплю людяності та поваги у ставлення влади до мешканців Ізраїлю". Вони також висунули вимогу закласти у бюджет додатково 150 мільйонів доларів на вищу освіту, культуру і забезпечення літніх людей.
КУБА. Збройні сили Куби розпочали наймастабніші за двадцять років маневри за участі сотень тисяч вояків і великого числа цивільних. Кубинський міністр оборони Рауль Кастро сказав, що в такий спосіб вони попереджають президента Джорджа Буша, що той зазнає кривавої поразки, якщо Сполучені Штати спробують напасти на острів.
РОСІЯ. 40 активістів Націонал-більшовицької партії Росії учора захопили один із кабінетів у будинку адміністрації президента Росії, вимагаючи негайної відставки президента. До місця події негайно виїхали декілька нарядів міліції і співробітники ФСБ. Вони силою звільнили приміщення. Затримано щонайменше 30 людей.