Глава адміністрації президента Віктор Медведчук та прем’єр-міністр Віктор Янукович в час помаранчевої революції радили президенту Кучмі силою розігнати демонстрантів. Про це повідомляє британське видання Financial Times.
Однак, стверджує газета з посиланням на працівників Адміністрації президента, „Кучма не піддався на тиск підопічних (!) і загроза силового варіанту минула”.
Як підтвердження FT наводить коментар заступника глави АП Василя Базіва: „Я знаю, що багато представників державного апарату підштовхували президента до введення надзвичайного стану, говорили, що пора застосувати державну владу”. Але, веде далі заступник голови АП, Кучма від самого початку виступав проти використання сили.
Щобільше, далі „Financial Times” з посиланням на західних дипломатів стверджує, що підрозділи МВС були готові завдати удару по демонстрантах. Дипломати також підтверджують, що Медведчук і Янукович чинили сильний тиск на президента, однак Кучма відмовився від силового сценарію. Чому? За версією дипломатів – не захотів покидати президентське крісло з закривавленими руками. Є й дві інші версії: перша -- на Кучму вплинув Держсекретар США Колін Пауел, який безуспішно намагався додзвонитися до українського президента, друга – деякі працівники служб безпеки виступили проти сценарію і могли перешкодити міліціонерам піти проти народу. Завершується стаття іноземного видання описом подій політичної кризи в Україні кінця листопада початку грудня. Як би там не було, а складається враження, що „Financial Times” опублікувало замовний матеріал, метою якого є не просто „відбілити” Кучму, а зробити з нього ледь не героя, що під „величезним тиском” встояв і не допустив кровопролиття. Нагадаємо, зять Леоніда Даниловича Віктор Пінчук уже не раз замовляв оплачені статті західних виданнях.
Водночас, миттєво на звинувачення у свій бік відреагував кандидат в президенти Віктор Янукович. „Я можу сказати, що ця інформація брехлива. Я просив навести порядок”, - неоднозначно відповів прем’єр.
А тим часом, учора Леонід Кравчук заявив, що інший фігурант статті британського видання, а саме Віктор Медведчук подав у відставку.
„Я не можу сказати, коли він подав заяву, але точно це зробив. Він не став чекати, поки йому запропонують подати заяву про відставку”, - сказав Кравчук інтернет-виданню „Українська правда”. Натомість постійний представник президента у Верховній Раді Олександр Задорожній спростовує інформацію відставку Медведчука. Він сказав, що розмовляв з Кучмою і останній нібито просив повідомити, що інформація – це „прикра помилка. Або жарт”.
Ігор ШУРМА
народний депутат, заступник голови СДПУ(о)
Завжди є спокуса знайти ворога. Ця спокуса є не тільки в ментальності гомосовєтікуса, який нині присутній на політичному олімпі в Україні, а й у тих, хто перебуває за кордоном. Ворога намагаються знайти шляхом пришпилення будь-яких речей, які мали місце, або не мали місця, але могли викликати негативний ажіотаж. Нині вигідно зробити таких одіозних фігур з Віктора Медведчука і Віктора Януковича. Тому їм і приписують оці спроби стосовно введення надзвичайного стану. Я вам скажу, якби була така необхідність, то цей стан був би введений, а так його ніхто не збирався вводити. Люди мають право відстоювати ті чи інші позиції, мати наметове містечко, бути на майдані. Але вони повинні діяти в межах Конституції України. Якщо ж вони переступлять межу, то тоді повинна бути відповідальність за законом. Межу не переступили, тому стан ніхто не намагався ввести. А сьогодні говорити про те, що хтось намагався переконати президента, а він такий добрий і не пішов на це, -- це просто лукавство з боку британського видання. Це серйозне економічне видання, на мою думку, є абсолютно нефаховим у політичних коментарях.
Що ж до відставки Віктора Медведчука, мені абсолютно нічого про неї не відомо. Але рано чи пізно Віктор Медведчук напише таку заяву, оскільки завершує перебувати на посту президента Леонід Кучма. Моє особисте побажання – чекаю і не дочекаюся, коли Віктор Медведчук повернеться до публічної політики і впритул займеться партійними проблемами.
Тарас СТЕЦЬКІВ – народний депутат, керівник масових заходів у коаліції „Сила народу”.
Ми теж володіли інформацією, що саме ці люди мали бажання добитися в Кучми введення надзвичайного стану. Але я хочу сказати, що сам Кучма зробив би це не вагаючись, якби точно знав, що його наказ виконають. Насправді Кучма прекрасно володів ситуацією в армії і в міліції, а тому знав, що його указ можуть не виконати. Це був єдиний фактор, який зупинив Кучму від підписання указу. Навіть після того, як возведений Кучмою в ранг генерала командувач внутрішніми військами Попков таки віддав наказ іти на Київ, то більшість командирів внутрішніх військ цей наказ не виконали. Відтак я хочу підкреслити, що думки, ніби поганий Медведчук і поганий Янукович схиляли Кучму до військового стану, а Кучма був такий відповідальний, мають чітке пояснення. Президент знав, що армія і міліція розколеться – частина стане на бік народу, а частина просто не виконає його наказ. Тому Кучма побоявся.
Що ж до того, писав чи не писав Медведчук якісь заяви – це все дурниця. Він продовжує працювати. Це гра, щоб дезорієнтувати людей і вивести Медведчука з під основного удару після 26 грудня. Він би тоді міг сказати, що я давно написав заяву, я не працював – в усьому винен Янукович. |