Одним із "трагічних наслідків" Помаранчевої революції опоненти останньої називають тотальну та неминучу економічну кризу. Симпатики громадянських акцій непокори декларують, що такі закиди лише міф, основним завданням якого є деморалізувати демонстрантів та посилити негативне сприйняття інформації людьми нейтральної політичної позиції.
Для того, щоб з'ясувати, які ж реальні об'єктивні підстави для розмов про економічну кризу, ми вирішили звернутися за коментарями до експерта-економіста, директора Інституту реформ Олександра Олійника.
-- Чи можна зараз з певною часткою імовірності прогнозувати, які економічні наслідки для України матиме політична напруга у державі?
-- Проблему можна розглядати через низку об'єктивних та суб'єктивних чинників. Я переконаний, що ніяких об'єктивних підстав для економічних проблем в українському суспільстві немає. За великим рахунком, зовнішніх чинників, які впливають на економічну систему, є три. З одного боку, це намагання об'єктивні економічні проблеми, які виникли у зв'язку із передвиборною кампанією уряду, перекласти на те, що діється зараз у нашому суспільстві. Виходить, що певні політичні речі суб'єктивно диктують економічні проблеми, які ми маємо можливість спостерігати. Це і затримка платежів, і товарний ажіотаж, і деякі проблеми з придбанням американської валюти тощо. Найімовірніше, це просто звичні спекуляції та класичне бажання деяких людей заробити копієчку на тлі того, що відбувається, і використати усі можливі наслідки неконтрольованих процесів.
Водночас об'єктивно можна говорити про певні сезонні цінові коливання. Справді, починаючи з осені, збільшується на ринку ціна на м'ясо та молочні продукти (через зменшення кількості цих продуктів). Тобто, це сезонне коливання, яке має місце завжди, але разом з тим ми можемо побачити, як воно посилюється за рахунок дії ще одного негативного фактора. Це -- суспільний ажіотаж, викликаний інфляційним очікуванням та очікуванням економічних негараздів, який спонукає людей одночасно робити товарні запаси й "консервувати" резервні кошти, переводячи їх у валюту. Пересічні люди намагаються "перечекати", ніхто не намагається вживати якихось активних економічних заходів.
Що ж до загальнополітичного страйку, то я вважаю, що він на ситуацію в економіці на впливає, адже заводи працюють, як працювали. Пан Азаров каже, що надходження до бюджету відбуваються за планом.
-- Дехто вважає, що нині першою "жертвою революції" є фінансовий та банківський сектори. На Вашу думку, які ще галузі економіки можуть опинитися у скрутному становищі через політичну кризу?
-- Фактично йдеться про те, що коли суспільство не вірить у стабільність національної економічної системи, відповідно, не вірить національній валюті, то розпочинається масове витягування грошей, які зберігалися у різноманітних формах, незалежно від того, чи задіяні вони у бізнесі, чи ні. І зрозуміло, що певні кризові проблеми у банківській системі виникають. Бувають навіть випадки, що перерахунки коштів затримуються на тиждень і більше, тоді як технічно операція здійснюється у межах доби. Такі проблеми, які сьогодні виникають як непорозуміння між суб'єктами підприємництва, повністю на совісті нечесних банкірів.
-- Наскільки коректно говорити сьогодні про фінансову кризу в Україні? Чи те, що відбувається зараз на фінансовому ринку (проблеми з придбанням долара, обмеження на зняття готівки тощо) є наслідками паніки, яка охопила населення у черговій передвиборній нестабільності, чи усе ж таки це зумовлено об'єктивними чинниками (якщо так, то якими)?
-- Об'єктивних чинників я не бачу.
-- Як Ви вважаєте, коли приблизно буде затверджено бюджет на 2005 рік? Відповідно, Ваш прогноз, як впораються із створеними протягом жовтня-грудня цього року труднощами в економічних галузях команди, що переможуть на президентських виборах?
-- Мій особистий прогноз -- бюджет до кінця цього року затвердити не вдасться. На це є кілька причин. По-перше, Верховна Рада України зараз більше стурбована політичною кризою, а не економічними проблемами. По-друге, уряд Януковича, який подавав проект цього бюджету, деморалізований і не може займатися бюджетним процесом. По-третє, ще пройде досить часу, поки з'явиться новий прем'єр-міністр зі своїм Кабінетом. До того ж цим людям на нових посадах потрібно буде зорієнтуватися, адже це нове поле діяльності, не бізнес, і не депутатство. Нарешті, сам проект бюджету потребу значної корекції. Не будемо приховувати, що значною мірою він був передвиборно-популістським, а тому потрібно переглядати статті видатків і доходів. До того ж, на мою думку, обов'язкове врахування у бюджеті тієї економічної кризи, ознаки якої маємо зараз. Знову ж таки, зараз про якісь реальні цифри говорити важко, адже ще не зрозуміло, до якої стадії вона дійде і якою ціною буде врегульована.
Розмовляла Ольга ПЕТРІВ
|