Президент Леонід Кучма, виконуючи домовленість третього раунду "круглого столу" з врегулювання політичної кризи в Україні, подав до Верховної Ради проект постанови про припинення повноважень членів Центральної виборчої комісії. До такого кроку Кучми провладні та опозиційні фракції виявилися підготовленими, оскільки розпочали пропонувати свої кандидатури до нового ЦВК. Новим воно може, утім, стати тільки відносно, оскільки і влада, і опозиція проштовхує туди старі й перевірені кадри.
Найбільше здивували соратники кандидата в президенти Віктора Януковича із фракції "Реґіони України", які запропонували у ЦВК екс-голову цієї установи Сергія Ківалова. До того ж "реґіоналів" не скремпувало, що за керівництва Ківалова відбулися найбрудніші в Україні вибори, які не визнав ні Захід, ні Верховний Суд України. Мабуть, значно важливіше для них було те, що Ківалов офіційно оголосив президентом України їхнього лідера Януковича.
Разом з Ківаловим "реґіонали" проштовхують у новий склад ЦВК й інші перевірені кадри, які довели їм свою відданість, -- Валерія Бондика та Юрія Данилевського. Усі вони, нагадаймо, підписали протокол ЦВК про визнання президентом Януковича, який виявився незаконним. Так само поставив підпис під цим протоколом Сергій Бубовик, якого пропонують у нову комісію соратники Януковича -- члени фракції СДПУ(о).
Своєю чергою, команда Віктора Ющенка, як повідомляє "Українська правда", теж пропонує кількох перевірених членів з тих, які публічно відмовилися визнавати результати виборів і підписувати протокол. Зокрема це молоді люди Андрій Магера та Руслан Князевич. До того ж, як повідомила опозиціонерка Юлія Тимошенко, "Наша Україна" хотіла би бачити у складі комісії ще адвоката, який представляв Віктора Ющенка у Верховному Суді, -- Миколу Полудьоного. Зі свого боку, фракція Тимошенко ще пропонуватиме до ЦВК депутата минулого скликання, члена Вищої ради юстиції Миколу Мельника.
Має свої пропозиції й група "Центр", яка хоче бачити у ЦВК наразі ще заступника Ківалова Ярослава Давидовича, котрий теж не визнав результатів другого туру виборів. Соціалісти пропонують як члена нової комісії Олександра Чупахіна, який підписав протокол, але з деяким застереженням. А так звані опозиціонери, представники Компартії, хоча й постійно наголошують на тому, що вибори було сфальсифіковано, чомусь довіряють тим членам ЦВК, які підписали сфальсифікований протокол. Зокрема Юрію Донченку та Броніславу Чайковському, яких пропонують у новий склад комісії. Однак наразі це лише все пропозиції, а коли втіляться вони у життя, сказати важко, оскільки без узгодженої роботи парламенту затвердити новий склад ЦВК не вдасться.
Варто зауважити, що Юлія Тимошенко стверджує, що Ющенко переможе на виборах 26 грудня й за старого складу ЦВК та незміненого закону про вибори президента. Мовляв, нині він має таку підтримку народу та місцевих органів влади, що жодні кучми та ківалови йому не зможуть йому зашкодити. |