Поступ
< bgColor="#ffffff" leftMargin=0 topMargin=10 marginwidth="0" marginheight="10"> Classifieds

post-Поступ  » 


Політика неуків
Юрій МИШКАЛО
 
Незважаючи на постійне бажання позбутися комплексу молодшого брата, нам, більшості, він таки притаманний. Даремно. Достатньо тверезо поглянути на речі. Чого варті, наприклад, всі розмови про спрямування російської зовнішньої політики, про всемогутніх російських політтехнологів. Дивно, але самі росіяни ставлять інший діагноз -- "усе набагато гірше".

Навіщо Путін їде в Україну? Ну не задля поромної переправи, яка функціонує з біблійних часів. Їде, щоб вплинути на результат виборів. Мовою дипломатії це називають втручанням у внутрішні справи країни.

Навіщо Путін робить коментарі на користь одного з кандидатів на посаду американського президента? Для того, щоб вплинути на результат виборів.

Навіщо Москва приймає Рауля Хаджимбу, претендента на посаду президента Абхазії, і чим їй не подобається Сергій Багапш, якого вона також потім приймає? Навіщо Москва взагалі влізла в абхазькі вибори? Чим викликана така гарячкова активність Кремля на зовнішній арені?

Щодо України, здається, зрозуміло. Росії не все одно, хто в неї під боком. Імперські амбіції, примара СРСР, третій Рим, мегаломанія Путіна. Звідси ставка на Януковича. Під час поромного візиту обговорюють гарантії української сторони російським партнерам у разі перемоги Януковича.

Не відкидають і мінорний варіант. Тобто гарантії, які Путін обіцяє дати Кучмі та Януковичу, якщо прем'єр програє. За свідченням "Комсомолки", в Москві активно поширюють чутки про те, що Януковичу можуть запропонувати керівне крісло в одній з потужних державно-приватних структур. Якщо це достовірна інформація, а не чутки, то це означає, що Москва відмовилася від участі в боротьбі за крісло українського президента та визнала свою поразку.

Імовірніше, говорили про перемогу Януковича та гарантії української сторони російським "партнерам", тобто плату. Якщо так, вважає "Комсомольская правда": "Тож у Путіна в рукаві прихований невідомий нам козир, який він може вкинути в гру в останній момент і переломити перебіг боротьби на користь Росії?"

На думку росіян, із Україною перегнули палицю. Участь у президентських виборах нетрадиційних клоунів -- усіх цих продажних політтехнологів, депутатів, артистів і спортсменів, а також самого президента Росії як піарника Януковича -- не має аналогів у сучасній історії. Москва боїться, що Україна вступить у ЄС, НАТО?

Якщо Янукович стане президентом, тоді є два варіанти: або він буде проводити таку політику, яку йому дозволять обставини, тобто відновить довіру Заходу до України, а отже, розірве "угоду" з Росією, або Янукович поставить на Росію, заморозивши відносини зі всім світом. Тоді Україна стане аналогом Білорусі: економіка розпочне розвалюватися -- і буде революція. "Що робитиме Кремль у такому разі?" -- таке запитання хвилює російських аналітиків. Допомагати режиму, чиє становище безнадійне, для того, щоб наступний уряд був максимально ворожим до Росії?

Щодо Америки. Звичайно, участь Москви в американських виборах не до порівняння за масштабами та шкодою, завданою іміджу Росії, з участю в українських президентських перегонах однак це виглядає химерно. Чого варта заява Путіна, що мета терористів -- запобігти переобранню Джорджа Буша-молодшого? Виходить, що Кері висуванець "Аль- Каїди"?

Росія була потрібна Вашинґтону перед початком війни в Афганістані для того, щоб перекидати свої війська через її територію. Зараз такої потреби немає, і інтерес Америки до Росії майже зник. Є ще нафта та газ.

Щодо Абхазії. Ситуація в республіці вибухонебезпечна. Візити обох претендентів у Москву так і не дають відповіді на запитання, а чого власне хоче Росія? Повернувшись у Сухумі, обидва кандидати підтвердили свої непримиренні позиції. Росія, єдиний спонсор, економічний партнер і гарант існування Абхазії, не змогла вказати на місце "не тому" кандидатові?

На думку російських аналітиків, бажання Кремля маніпулювати Абхазією без будь-якого сенсу та мети, за звичкою може привести до того, що республіка, розірвана внутрішнім конфліктом, впаде до рук грузинів, як стигле яблуко.

Що робити з Абхазією? Визнати як незалежну державу, приєднати до Росії чи домагатися для неї гарантій широкої автономії у складі Грузії? Відповіді на ці запитання Москва не знає. За словами Євгенія Тріфонова, "зараз Абхазія для Росії як стара річ: і непотрібна, і викинути шкода".

"Новоє врємя" вважає, що відверта участь російської влади в президентських виборах в Абхазії, в Україні, у США "викликає нерозуміння, здивування і страх".

Висновок -- активізувавши свою зовнішню політику, Москва зробила ставку не на розум і інтереси Росії, а на якісь дивні пріоритети -- велич Росії, яку потрібно демонструвати, втручаючись у все, що відбувається на планеті. Або ж, як пише "Новоє врємя", ті, хто розробляє зовнішню політику, живуть у нереальному, "вчорашньому світі" неуків.

Обговорити в форумі