BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Економіка у Поступі.    Поступ електоральний.    Арт-Поступ.    Літературний Поступ.    Спорт-Поступ.    post-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
 
12 листопада 2004 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  12:16 22-11-2020 -   В 11 містах України проходить другий тур виборів міських голів  
  11:22 01-11-2020 -   Помер 52-річний голова Мурованської ОТГ Зіновій Петрух  
  11:18 01-11-2020 -   Мер Львова повідомив про підтверджений Covid-19 у дружини і тещі  
  9:48 18-09-2020 -   Партія «Слуга народу» оголосила своїх кандидатів на Львівщині  
  11:44 30-08-2020 -   У Львові поховали першого мера міста Василя Шпіцера  
Україна
  11:17 01-11-2020 -   Керівник Венеційської комісії відреагував на законопроєкт Зеленського стосовно КС  
  11:16 01-11-2020 -   Оновлення складу КС узгоджено з ЄС та послами G7 – Арахамія  
  11:16 01-11-2020 -   Новий антирекорд в Україні: 8752 випадки коронавірусу за добу  
  11:16 01-11-2020 -   Україна готова вести діалог із білоруською опозицією, але є умови – Кулеба  
  11:16 01-11-2020 -   Зеленський пропонує припинити повноваження всіх суддів КСУ: текст законопроєкту  
Світ
  11:18 01-11-2020 -   Останні новини 11:14 ( 1.11.2020) В історичній частині Квебеку зловмисник напав на людей, є вбиті й поранені  
  11:17 01-11-2020 -   Попередні результати виборів у Грузії: лідирує правляча партія, опозиція каже про фальсифікації  
  15:31 27-09-2020 -   Нагірний Карабах: армія Азербайджану взяла під свій контроль 6 селищ  
  15:30 27-09-2020 -   Вірменія оголосила загальну мобілізацію і військовий стан  
  10:38 16-09-2020 -   ЄС вважає Лукашенка незаконним президентом Білорусі. Україна теж висловилася    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Літературний Поступ  » 

___________________________________________________________________________

Які політичні системи обирає цивілізований світ
Микола ПОЛІЩУК
 
Романюк Анатолій Порівняльний аналіз політичних країн Західної Європи: інституційний вимір. – Львів: Тріада плюс, 2004. – 392 с.

Проблема реформування політичної системи є у центрі уваги чи не кожного свідомого громадянина України. Це питання було актуальним як у процесі підготовки і прийняття чинної Конституції, так і після того, як вона вступила у дію. В зв’язку з цим, можна пригадати спроби її зміни шляхом референдуму у 2000 році. Особливо актуальною ця проблема стала в процесі завершення президентського терміну Леоніда Кучми і порушення цього питання різними політичними силами у Верховній Раді. Кожна з них пропонує “найкращу” систему організації влади. Хоча для незангажованого дослідника з кожного такого проекту чітко проглядаються політико-економічні інтереси цих груп. Видається, що творці нових проектів реформування Основного закону не знайомі із демократичним досвідом побудови та реформування демократичних політичних систем, або ж просто ним нехтують.

В основі такого нехтування лежить, зокрема, відсутність глибоких теоретичних знань суті проблеми. Яскравим прикладом суцільної плутанини з термінами та визначеннями стала нещодавня прес-конференція одного із високопосадовців України, до речі кандидата політичних наук. Одні й ті самі країни він визначав то як президентські, то як президентсько-парламентські, то як парламентсько-президентські. Серед журналістів це викликало пожвавлення та сміх, а серед політологів скоріше жаль від розуміння відсутності серйозних наукових досліджень політичних систем, їх порівняльного аналізу.

З огляду на це, підготовлена відомим львівським політологом, доцентом Львівського національного університету імені Івана Франка Анатолієм Романюком книга “Порівняльний аналіз політичних систем країн Західної Європи: інституційний вимір” є на часі і вельми корисною та потрібною як для науковців, так і для всіх тих, хто намагається пізнати суть та особливості функціонування політичної системи, а також отримати навики їх порівняння. Книга написана на серйозній методологічній основі, залучена велика кількість монографічних робіт сучасних авторів, документів та інших матеріалів.

Саме цій проблемі присвячена перша глава книги: “Методологічні засади порівняльного аналізу політичних систем”, у якій автор розглядає, зокрема, становлення та основні етапи розвитку порівняльної політології, визначає особливості методу порівняльного дослідження, пояснює, чому у своїй монографії він приділяє увагу саме інституційному компоненту аналізу політичних систем держав Західної Європи, а також розкриває ступінь вивчення проблеми “Порівняльний аналіз політичних систем держав Західної Європи” у західній, російській та вітчизняній політологічній та юридичній літературі.

Аналіз інших проблем у роботі Анатолія Романюка проводиться у світлі вироблених світовою політичної наукою показників (індикаторів). Цей аспект хотілося би особливо підкреслити, оскільки в сучасній українській політичній науці часто-густо порівнюють, що кому і як кому заманеться. Саме на основі цих індикаторів у другій главі – “Основні соціополітичні поділи у державах Західної Європи” – автор розглядає сутність та основні підходи щодо визначення соціополітичних поділів. З огляду на те, що категорія соціополітичній поділ є значимим інструментарієм політичних досліджень, науковець аналізує основні соціополітичні поділи, які грунтуються на соціально-економічній, етномовній, релігійній та територіальній (регіональній) основах.

Третя глава книги присвячена дослідженню ролі та значенню глави держави у країнах Західної Європи, у якій автор аналізує позиції глави держави у конституційних монархіях. Однак, найбільший інтерес, з огляду на актуальність конституційної реформи для України, яка має перетворити її з президентсько-парламентської (фактично президентської) у парламентсько-президентську республіку, представляє для нас проведення автором порівняльного дослідження позицій президента як глави держави у західноєвропейських країнах. Зокрема, він розглядає основні вимоги до кандидатів на посаду президента, а також права та обов’язки президентів цих країн.

Як уже було зазначено, сьогодні в Україні є актуальним питання проведення конституційної реформи, яка має змінити систему політичної влади в нашій державі таким чином, щоб центральне місце у ній посідала не одна людина – президент, а колегіальний орган – парламент. На цьому тлі, подвійної цікавості набуває четверта глава книги : “Порівняльна характеристика парламентів країн Західної Європи”, у якій автор досліджує, зокрема, структуру європейських парламентів, їхні функції, особливості формування та функціонування парламентських комітетів і комісій, а також верхніх палат двопалатних законодавчих зборів.

У разі успішної реалізації конституційної реформи, одним із центральних елементів політичної системи України поряд із парламентом має стати й уряд, який за механізмами свого формування та функціонування залежатиме не від президента, а від парламенту. На даному ж етапі в Україні, через відсутність закону про Кабінет міністрів, постійно точаться дискусії щодо співвідношення повноважень між парламентом, урядом та президентом. В процесі вирішення цього контроверсійного питання варто також було би звернутися і до досвіду формування та функціонування урядів у розвинених демократичних країнах Західної Європи. Саме цьому питанню і присвячена п’ята частина книги Анатолія Романюка – “Порівняльна характеристика урядів держав Західної Європи”. У цій главі автор розглядає позиції глав урядів європейських країн, а у рамках типології урядових кабінетів аналізує особливості формування та функціонування однопартійних кабінетів більшості, однопартійних урядів меншості, коаліційних урядів та коаліційних урядів меншості.

Дослідження урядів країн Західної Європи політолог продовжує і у шостій частині своєї монографії – “Основні моделі коаліційної політики та стабільність коаліційних урядів держав Західної Європи”. У цій главі автор розглядає основні моделі коаліційних урядів, а також аналізує від яких саме чинників залежить стабільність цих урядів у європейських країнах.

Сьома глава книги – “Вплив виборчих систем на політичні системи країн Західної Європи” – присвячена інституту виборів, як одному із визначальних структурних елементів демократичної моделі політичної системи. Особливого звучання це питання набуває у контексті дискусії, яка точиться протягом останніх місяців серед українських політологів та політиків, щодо кращого типу виборчої системи для України. Попри те, що навесні цього року на законодавчому рівні в нашій державі була затверджена пропорційна система виборів, багато хто з її противників, розцінюючи цю реформу як поспішну та зумовлену політичною кон’юктурою, прогнозує повернення України до змішаної, або встановлення мажоритарної системи. Дізнатись про те, як функціонують ці виборчі системи у європейських країнах, наскільки ефективними вони є, та який вплив вони справляють на політичну систему можна дізнатися саме із сьомої глави монографії Анатолія Романюка.

Основними учасниками будь-яких виборів є політичні партії. Аналізу їхнього місця у політичній системі західноєвропейських країн присвячена восьма глава монографії українського політолога. У цій частині праці він розглядає внутрішню структуру та функції європейських партій, механізми їхнього фінансування, а також типи партійних систем, які існують у країнах Західної Європи.

В останній, дев’ятій, главі своєї книги – “Участь громадян у політичному житті країн Західної Європи” – Анатолій Романюк досліджує особливості основних форм участі громадян у політичному процесі: участь у виборах до представницьких органів різного рівня, референдумах і народних ініціативах, передбачених у конституціях відповідних країн; участь у діяльності політичних партій, певною мірою профспілок, та участь у конвенційних і неконвенційних політичних акціях. Значну увагу у цій главі автор приділяє аналізу феномена корпоративізму у західноєвропейських країнах, а також важливому інституту, який створює додаткову можливість громадянам країн Західної Європи контролювати діяльність влади – посаді омбудсмена.

Хотілося би, щоби книга Анатолія Романюка, окрім конкретних знань про ту чи іншу країну, про систему її урядування, стала ще й основою аналізу українських реалій, політичної системи України, особливостей її функціонування. Необхідно, щоби ми усвідомили, що є визначальними принципами функціонування демократичного суспільства, які є єдиними для всіх країн. Форми ж реалізації цих принципів кожен народ, кожна країна обирає і вдосконалює в процесі тривалого часу відповідно до своїх традицій. Треба усвідомити, що нема ідеальних політичних систем. Кожна з демократичних форм політичної системи може стати джерелом поступу як країни в цілому, так і покращення добробуту окремого громадянина, коли кожна з ланок суспільства і його політичної системи визнає і дотримується загальноприйнятих демократичних принципів.
» 
Велика драма Підмогильного
Іван ЛУЧУК
 
Досвід кохання і критика чистого розуму: Валер’ян Підмогильний: тексти та конфлікт інтерпретації /Упорядник Олена Галета. – Київ: Факт, 2003. – 432с.

Прозова творчість Валер’яна Підмогильного, без тіні сумніву, належить до золотого фонду української літератури, тому автоматично вона входить до розряду знакових літературних доробків нашого красного письменства. Природно й те, що творчість Підмогильного розглядається в рамках літературного проекту „Текст плюс контекст”, у якому пролонговано і різносторонньо ведеться мова про знакові літературні доробки та довкола них. Табуйований упродовж значного часу письменник, разом із першими подувами свободи увірвався у свідомість загалу й міцно засів на різних рівнях – від академічного до андеграундного. Про Підмогильного не лише пишуться дисертації та наукові розвідки, - він бентежить думки й далеких від літературознавства осіб і прошарків. Для прикладу, десь півтора десятка років тому Владко Костирко для назви свого андеграундного часопису „Кремнюк” вибрав прізвище одного з героїв прози саме Валер’яна Підмогильного. Хоча сам письменник, завдяки передовсім своєму романові „Місто”, утвердився як один із найчільніших наших літературних урбаністів, проте його герой Кремнюк мріяв зрівняти з землею всі міста й села, щоб кругом залишився лише суцільний степ. До речі, після часопису „Кремнюк” Костирко випустив ще дві одноразові газетки – „Післяк”, тобто „Після Післяка”, - і звідтам лукаво підморгує колосальний Підмогильний.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Між Америкою і Росією 
  ·  "Кіпренерго" проти львів'ян 
  ·  Люди, будьте пильні! 
  ·  До чого готують міліцію? 
  ·  Ющенко переможе з відривом 3-4% 
  ·  Вакарчук підтримує студентів 
  ·  Земля або чиясь, або міська 
Погляд
  ·  Смерть з багатьма невідомими 
  ·  Заробітчан відстежує міліція 
  ·  Екзит-пол -- один і анонімний 
  ·  Польські візи -- на 5 років 
Поступ у Львові
  ·  Демократія від Сендеги 
  ·  Землю знову продаватимуть 
  ·  Лікарі дитячих сердець 
  ·  Астму можна контролювати 
  ·  Справжнє обличчя влади 
  ·  Депутати ліс не відвоювали 
  ·  Нове на кордоні 
  ·  Коли ЖЕКу байдуже 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Ющенко готує запитання Януковичу 
  ·  ЦВК охоронятимуть... кінокамери 
  ·  Балотування в козли 
  ·  Сівкович не звітуватиме до виборів 
  ·  Влада порушує Конституцію 
  ·  План дій на ІІ тур 
  ·  Ющенка підтримав "Центр"... 
  ·  ...а "Жінки за майбутнє України" підпишуться за Януковича 
  ·  Галичина була гостинною 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Тоні-першопроходець 
  ·  Буш вибрав друга 
  ·  Польща очолила Раду Європи 
  ·  "Атомний шпигун" знову в буцегарні 
  ·  Венеція йде під воду 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Економіка у Поступі
  ·  Концептуальне протистояння 
  ·  Росія збільшує мито на нафту 
  ·  Золото й срібло знову в ціні 
  ·  Усе під контролем 
  ·  deutsche Telecom покидає Росію 
  ·  Невтішний прогноз для долара 
  ·  НОВИНИ ЕКОНОМІКИ КОРОТКО 
Поступ електоральний
  ·  Водорозділ зміщується 
Арт-Поступ
  ·  Дебют "Міжнародної філармонії молоді" 
  ·  В очікуванні... Некрошюса 
  ·  АРТ-АНОНС 
Літературний Поступ
  ·  Які політичні системи обирає цивілізований світ 
  ·  Велика драма Підмогильного 
Спорт-Поступ
  ·  Ціна заміни машиніста 
  ·  "Слов'янський базар" пройдено 
  ·  Розбірки Білокаменної 
  ·  Непоборна воля Серени 
  ·  Без Шевченка "Мілан" не забиває 
  ·  Греція хоче Євро-2012 
  ·  Друга поразка "Козачки" 
  ·  Феміда з Португалії 
post-Поступ
  ·  Трагікомедія штабу Януковича 
  ·  Життя після смерті 
  ·  МІКРОСКОП ПАНА ЮРКА 
Пост-Faktum
  ·  Меломани зневажили Beatles 
  ·  Ознаки деградації 
  ·  Українсько-бразильський космічний прорив 
  ·  Премія для Габермаса 
  ·  Вулкан на Титані 
  ·  КАЛЕНДАР 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система