Першого листопада закінчується термін дії меморандуму між урядом та нафтотрейдерами, яким було обмежено верхню межу роздрібної ціни на бензин та дизпаливо. Нафтотрейдери і зараз не дуже зважають на вимоги уряду, вийшовши за встановлені меморандумом цінові межі, а компанії, котрі все ж слухаються уряду, роблять це дуже неохоче і постійно скаржаться на свою низьку рентабельність. Тож цілком імовірно, що після виборів у нафтотрейдерів виникне бажання "відбити" втрачені за період передвиборних перегонів гроші, що не може не вплинути на ціни на пальне. Як далі змінюватиметься ситуація на українському ринку нафтопродуктів і які чинники можуть на неї вплинути, "Поступу" розповів директор енергетичних програм Центру ім. Разумкова Володимир Саприкін.
-- Пане Володимире, як змінювались ціни впродовж останнього місяця на нафту і бензин в Україні?
-- Ми, як і раніше, залежимо від російської нафти, на вартість якої впливають світові ціни. Зважаючи на те, що ціни на нафту зростають майже щодня, за винятком кількох днів на тижні, можна очікувати, що з першого грудня, якщо я не помиляюсь, у Росії буде запроваджена нова ставка експортного мита, яка перевищить таку психологічну межу, як 100 доларів за тонну. Тобто світові ціни, як прогнозує більшість експертів, будуть зростати, а Росія підвищуватиме експортне мито. Отже ціни на нафтопродукти також мають підвищитись.
З іншого боку, впродовж кількох останніх тижнів ціни на нафтопродукти стабілізувались, а в окремих випадках навіть дещо зменшились. Це пов'язано з політикою уряду України, який підтримував завезення великих партій російської нафти в Україну, в окремих реґіонах встановив межу, тобто фактично зафіксував ціну на нафтопродукти, а в інших реґіонах вимагає від продавців дотримуватись меморандуму. Крім того, на ситуацію впливають і останні домовленості уряду та нафтових компаній. Тому за кілька днів, що залишились до виборів, ціна на нафтопродукти не зміниться.
-- Які будуть ціни на пальне після виборів?
-- Після виборів слід очікувати різкого зростання цін на нафтопродукти. Яким воно буде, досить складно прогнозувати, проте, на мою думку, ціни зростуть більше, ніж на 10%. Причому подорожчають усі марки бензину -- і низько октанові, і високооктанові. Насамперед це пов'язано з тим, що світові ціни на нафту підвищуються. Друга причина -- частково штучне стримування цін перед виборами в Україні. Тож після завершення виборів нафтові компанії захочуть компенсувати ті збитки, які зазнали перед виборами, та отримати додаткові прибутки.
-- Чи може адміністративне втручання на ринок нафтопродуктів України спричинити кризу? Чи не буде це означати витіснення з ринку малих нафтотрейдерів?
-- Відносно значна кількість продавців нафтопродуктів пішла з ринку тимчасово, оскільки їм не вигідно торгувати за встановленими цінами. Тобто такий низький рівень прибутку за умови дотримання меморандуму їх не влаштовує, тож вони пішли з ринку або продають окремі марки нафтопродуктів, які більш-менш ще вигідно продавати. Тобто центр продажу перемістився до великих компаній, насамперед до тих, які належать до НАК "Нафтогаз". Вони фактично несуть найбільше навантаження, стримуючи ціни згідно з меморандумом.
-- Чи не почастішали випадки продажу на АЗС неякісного бензину через те, що трейдери змушені дотримуватись цін, визначених меморандумом?
-- Безумовно, в умовах такої складної ситуації дехто з продавців нафтопродуктів використовує низькооктанові види бензину з різними хімічними домішками для того, щоб видати їх за висооктанові марки бензину. Такі випадки були, і зараз спеціальні служби їх, так би мовити, "виловлюють". Але зовсім критичних ситуацій поки що немає. Дефіциту палива теж не буде. Паливо є, і питання лише в тому, скільки воно коштуватиме після виборів.
-- Як виглядає ситуація з цінами на пальне в інших країнах?
-- Ціна в Україні на бензин вища, ніж в Росії та у Сполучених Штатах. Якщо в США 1 літр бензину марки регерс (відповідає нашій і російській 95-й марці) коштує приблизно 43 центи, то в Україні такий бензин вартує приблизно 47-50 центів за літр. В Європейському союзі бензин зі схожими технічними характеристиками коштує 1-1,2 євро. Щоправда, не варто забувати, що якість бензину як в США, так і в Євросоюзі вища як з точки зору екології, так і з точки зору характеристик пального. Тож порівнювати ціни українські з цінами європейськими не зовсім коректно, це можна робити хіба щодо Росії, оскільки в обох країнах приблизно однакова якість бензину.
-- Відомо, що ситуація на світовому ринку нафти впливає на внутрішній український ринок пального дуже опосередковано. Які чинники впливають на ціну пального в нашій державі?
-- Щодо факторів, які впливають на українські ціни на нафтопродукти, то з першого січня буде скасовано російське ПДВ на постачання нафти і газу. Але Україна не відчує відсутність цього ПДВ, бо Росія змінила методику та шкалу підрахунків експортних мит на нафтопродукти, а також ввела додаткові податки на видобування корисних копалин. Тобто загалом скасування ПДВ буде "потопленим" у цих підвищеннях експортного мита та введеннях нових податків. Існує також імовірність того, що російські нафтові компанії, для яких збільшили внутрішні податки, намагатимуться перекласти ці додаткові витрати на споживачів, зокрема й українців. Можна сказати, що нафтопродукти в Україні дешевші, ніж в Європейському союзі, проте якість їх значно гірша. Окрім того, слід враховувати і статки громадян та інші фактори.
Розмовляла Оксана БОЙКО |