BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Економіка у Поступі.    Ї-Поступ.    Арт-Поступ.    Спорт-Поступ.    post-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
 
5 жовтня 2004 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  21:3 25-06-2019 -   Музей "Шевченківський гай" у Львові забудують  
  21:2 25-06-2019 -   Львівським випускникам, які отримали по 200 балів на ЗНО, виплатять по 5000 грн  
  21:1 25-06-2019 -   Найпотворніший будинок в центрі Львова перетворять на бізнес-центр для IT-компаній  
  21:1 25-06-2019 -   Садовий знову анонсує переговори з "Голосом"  
  9:50 19-06-2019 -   У Львові вперше у світі порахують безпритульних котів  
Україна
  21:7 25-06-2019 -   Росія відмовляється виконувати рішення трибуналу і відпускати українських моряків  
  21:6 25-06-2019 -   Вибори в Раду: з'явився свіжий рейтинг партій  
  21:5 25-06-2019 -   Українська делегація у ПАРЄ офіційно оголосила про рішення зупинити роботу в Асамблеї  
  21:4 25-06-2019 -   Президент України висловив розчарування рішенням ПАРЄ повернути Росію  
  21:4 25-06-2019 -   Рішення ПАРЄ: механізм санкцій скасований, Росія може повертатися  
Світ
  9:52 19-06-2019 -   У Молдові хочуть скасувати надання громадянства за інвестиції  
  9:51 19-06-2019 -   Компанія Facebook представила власну криптовалюту під назвою Libra  
  9:51 19-06-2019 -   Британія: Джонсон виграв другий тур виборів лідера Консервативної партії  
  10:45 03-06-2019 -   У Фінляндії заборонили шлюби неповнолітніх  
  14:51 30-05-2019 -   У Китаї знайдений комплекс з тисячолітніми гробницями    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Ї-Поступ  » 

___________________________________________________________________________

Рецепти білоруської демократії
Андрей БАСТУНЄЦ
 
8 серпня почалося висунення кандидатів у депутати Палати представників. Воно проводилося політичними партіями, трудовими колективами, а також громадянами шляхом збору підписів. 6 вересня висування кандидатів закінчилося. 7 вересня Президент Республіки Бєларусь Лукашенко підписав указ про призначення республіканського референдуму на 17 жовтня (день виборів у Палату представників). На республіканський референдум винесене питання: « чи дозволяєте Ви першому Президентові Республіки Бєларусь Лукашенку А.Г. брати участь як кандидат у Президенти Республіки Бєларусь у виборах Президента й чи приймаєте першу частину стаття 81 Конституції Республіки Бєларусь у наступній редакції:

«Президент обирається на п'ять років безпосередньо народом Республіки Бєларусь на основі загального, вільного, рівного й прямого виборчого права при таємному голосуванні». Таким чином, на референдум виноситься фактично два питання: про зміну Конституції (знятті обмеження перебування однієї особи в посаді Президента Республіки Бєларусь двома термінами) і поширенні цієї зміни на діючого президента.

Підписання указу № 431 «Про призначення республіканського референдуму» 7 вересня (наступного дня після закінчення стадії висування кандидатів) виключило можливість обговорення питання, винесеного на референдум, під час збору підписів у підтримку особи, висунутого кандидатом у депутати.

До початку виборчої кампанії в Палату представників у Бєларусі було зареєстровано 1324 періодичні друковані видання (з них 813 газет, 463 журналу, 48 бюлетенів, каталогів й альманахів), а також 9 інформаційних агентств, 133 програми радіомовлення й 52 - телемовлення. Ці цифри (за станом на 1 липня 2004 р.) назвав 4 вересня в інтерв'ю газеті "Звязда" міністр інформації Уладзімір Русакєвіч.

Русакєвіч порівняв ці дані з показниками 1995 р., коли було зареєстровано 721 періодичне друковане видання. Слід зазначити, що в 1995 році в Бєларусі був уперше прийнятий закон «Про друковані й инші засоби масової інформації» і діяльність засобів масової інформації отримала належне правове регулювання (до цього діяв закон СССР). Порівняння ж нинішньої кількости засобів масової інформації з торішнім дає инший результат. На 1 листопада 2003 р. у Бєларусі було зареєстровано 1492 періодичні друковані видання, включаючи 8 інформаційних агентств, а також 182 радіо- і телепрограми. Таким чином, за 8 місяців, що передували оголошенню виборів у Палату представників, у Бєларусі припинили існування 89 газет, 57 журналів, 14 бюлетенів, каталогів й альманахів.

Головною причиною такого скорочення кількости друкованих ЗМІ в передвиборний період (у середньому на 20 видань щомісяця) є економічна, правова й політична дискримінація недержавних мас-медіа, особливо друкованих. Яскравим її прикладом є оголошення ліцензованою діяльности з розповсюдження газет за передплатою. З 1 травня 2004 редакції ЗМІ не вправі без спеціального дозволу проводити передплату навіть на свої видання. Ліцензії видає Міністерство зв'язку й інформатизації, у систему якого входить державне об'єднання «Бєлпошта», що посідає домінуюче становище на ринку розповсюдження ЗМІ за передплатою. Дотепер редакції таких газет як «Intex-press» (м. Барановичі), «Білоруська ділова газета», «Брестський кур'єр», що вчасно подали документи на одержання ліцензії, права займатися цією діяльністю не отримали. Редакційна передплата на ці видання напередодні й під час виборчої кампанії виявилася зірваною.

Одночасно створюються перешкоди для реалізації недержавних ЗМІ в роздріб. У серпні 2004 р. із цим зіштовхнувся ряд національних видань («БДГ», «Білоруський ринок», «Білоруська газета» й ін.), угоди з якими в однобічному порядку розірвали деякі великі мінські магазини. Приватні розповсюджувачі газет також зіштовхуються з перешкодами своєї діяльности. У розглянутий період затримувалися розповсюджувачі недержавної преси в Жлобінському районі, Орші, Шарковщині (Вітебська обл.), Мінську.

Найсерйознішою проблемою для недержавних ЗМІ є позасудове призупинення їхньої діяльности. Міністерством інформації. У розглянутий період міністерство призупинило випуск шести газет, у тому числі суспільно-політичних видань «Час», «Нова газета Сморгоні», «Навiнкi», «Підприємницька газета».

За різкого зменшення кількости друкованих ЗМІ привертає увагу той факт, що число теле-радіомовних ЗМІ за минулі з листопада 2003 р. 8 місяців практично не змінилося. Це побічно свідчить про те, що їхня діяльність не викликає негативної реакції з боку влади. Ступінь підконтрольности як державних, так і комерційних телерадіостанцій показує зникнення з їхнього етеру білоруських виконавців, що виступили 21 липня на мітингу опозиції. В «чорний список» потрапили групи «Палац», «N.R.M.», «Zet», «Помідор/off», «Drum Ecstasy» та «Нейро Дюбель». У Міністерстві інформації спростували відомості про існування документа, що забороняє давати в етер композиції цих виконавців, однак за інформацією музикантів, телерадіостанції отримали однозначні «рекомендації» викреслити їх з плей-листів.

Російські телерадіоканали, які нещодавно домінували в білоруському ефірі, вплинути на інформаційну ситуацію під час виборів не можуть. За словами посла Росії в Бєларусі Алєксандра Блохіна, «за два роки сітка мовлення російських каналів у Білорусії скоротилася на 70%», до того ж «публіцистичні, дискусійні програми, підготовлені в Росії, мають місце вкрай рідко. Перевагу надають розважальним програмам». Схоже, після президентських виборів 2001 р. білоруська влада оцінила небезпеку поширення альтернативної інформації через російські ЗМІ та вжила відповідних заходів.

Безпосередньо перед виборами було змушене призупинити роботу в Бєларусі представництво Всеросійської державної телерадіокомпанії. Співробітники білоруського корпункту цього телеканала були позбавлені акредитації. Такий крок білоруський МЗС зробив «у зв'язку з неодноразовим упередженим висвітленням подій, що відбуваються в Бєларусі, і некоректним висвітленням несанкціонованої акції, що пройшла 21 липня» у Мінську.

Найбрутальнішим порушенням свободи слова у розглянутий період став вирок суду Ленінського району м. Гродна у справі Валєрія Лєвонєвського і Алєксандра Васільєва. Суд визнав їх винними в образі Президента Республіки Бєларусь, з'єднаній з обвинуваченням у здійсненні тяжкого злочину (ст. 368 ч.2 Кримінального кодексу), а Васільєва - ще й в організації та активній участі у групових діях, які грубо порушують громадський порядок (ст. 342 КК). Образа президента, на думку суду, містилась у аґітці, розповсюдженій у Гродні напередодні 1 травня. Лєвонєвській і Васільєв засуджені до двох років позбавлення волі. В останні роки за образу Президента Республіки Бєларусь і наклеп щодо Президента Республіки Бєларусь у нашій країні засуджені кілька осіб (найбільший резонанс викликали процеси по засудженню журналістів Миколи Маркєвіча, Павла Мажейка, Віктора Івашкєвіча), однак уперше мірою покарання суд обрав позбавлення волі.

Вирок у справі В. Левоневского й А. Васильєва був оголошений у день підписання указу про призначення референдуму й звернення президента А. Лукашенко до народу із проханням «дозволити» йому брати участь у наступних президентських виборах.

16 вересня представник ОБСЄ зі свободи ЗМІ Міклош Гарашті виступив з регулярним звітом перед Постійною Радою ОБСЄ. Частина цього документа присвячена медіа-ситуації у Бєларусі. Важко утриматись від спокуси і не зацитувати фрагмент його доповіді, проводячи такі очевидні паралелі з перспективами України:

«…інформаційна ситуація в Бєларусі систематично погіршується. У цей час спостерігаються наступні занепокійливі тенденції:

- насильницькі адміністративні міри, які застосовують проти журналістів, включно з депортацією за підозрою в упередженому висвітленні політичних подій;

- призупинення й закриття незалежних інформаційних видань;

- відмова незалежним газетам у доступі до друкарень, що належать державі;

- вибіркове застосування обмежень та инших засобів економічного контролю;

- довільне й обмежене застосування Закону про ЗМІ стосовно незалежних газет, що критично ставляться до держави;

- прийняття нових законодавчих норм, які підсилюють вимоги щодо адміністративного ліцензування при поширенні незалежної інформації;

- застосування законів про образу й наклеп з метою заглушити критичні голоси у недержавних ЗМІ, підкріплені статтями Карного й Адміністративного кодексів;

- високий рівень державного контролю над електронними ЗМІ; лише державні компанії мають ліцензії на загальнонаціональне віщання;

- чотири підконтрольних державі національних телеканали використовуються задля пропаганди проти опозиції, якій, у свою чергу, відмовляється в праві на відповідь;

- значні обмеження у доступі до незалежної інформації за межами столиці».

* Автор – віце-президент Білоруської асоціації журналістів

» 
Коли замовкне етер
Антін БОРКОВСЬКИЙ
 
Пересічний споживач газет, зустрічаючи інформацію про порушення свободи слова, чомусь починає думати про штрафи чи утиски, про обнаглілих чи продажних писак тощо. Насправді ситуація набагато серйозніша. Горять редакції, калічать і вбивають журналістів, накладають арешти і фінансово «пресують» власників газет. Зрештою, в Україні, аби позбиткуватись з будь-якого підприємця, владі не потрібно довго думати. Газета не виняток. В разі вета на перевірку газет завжди можна «перевірити» друкарню…
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Переполох у штабі Януковича 
  ·  Польща йде з Іраку 
  ·  Львів'янин -- найсильніший у світі 
  ·  Студенти знову голодують 
Погляд
  ·  Ющенко повертається 
  ·  Судний день Лазаренка 
  ·  Екзит-пол дискредитують росіяни 
  ·  Перший Нобель-2004 
Поступ у Львові
  ·  Ганна БАЛУЩАК: Бракує спеціалістів по туризму 
  ·  Шукають двійників Леннона 
  ·  Мер не хоче до суду 
  ·  "Слоненята" атакують 
  ·  Пам'ятки не продаються 
  ·  Чи буде тепло скаже Київ 
  ·  Напали на мера Винник 
  ·  Затримано 20-літню сутенерку 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Вибори навкулачки 
  ·  Шоу без головних героїв 
  ·  Тому що послідовний? 
  ·  Справа проти Корчинського 
  ·  Репресії 
  ·  Яєчна спецоперація 
  ·  Ставка на перший тур 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Перший етап ПРО 
  ·  Скандальні вибори 
  ·  Румунія не готова до ЄС 
  ·  Перемога правих 
  ·  Японія виганяє американців 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Економіка у Поступі
  ·  Олександр ОЛІЙНИК: Інвесторам бракує інформації 
  ·  Економічний форум: четверта спроба 
  ·  Рейтинг України зростає 
  ·  Шведи купують банк ''Ажіо'' 
  ·  Металургія в облозі 
  ·  Роздавання слонів 
Ї-Поступ
  ·  Рецепти білоруської демократії 
  ·  Коли замовкне етер 
Арт-Поступ
  ·  Карнавальна хода "Золотого Лева" 
  ·  Польські барди для львів'ян 
  ·  У День музики звучали твори Чайковського 
  ·  Висока мистецька проба 
  ·  kEANE: рок-музика без гітари 
Спорт-Поступ
  ·  Фрейре виграє третє "золото" 
  ·  Старт помаранчевого експреса 
  ·  Балансуючи на лезі бритви 
  ·  Перемога за одну хвилину 
  ·  Переможний дубль Шевченка 
  ·  Швидка вода 
  ·  Ельбрус буває жорстоким 
  ·  Целих поцілив двічі 
post-Поступ
  ·  Штабна робота 
  ·  25-Й КАДР 
Пост-Faktum
  ·  Броди, де закінчується Галичина 
  ·  Рейтинг автомобілізованості 
  ·  Оргії від консерватора 
  ·  Музей косметики 
  ·  КАЛЕНДАР