Це не перебільшення і не штамп. Події останніх днів свідчать про те, що Росію охопила хвиля терактів. Остання новина -- захоплення школи в північноосетинському місті Беслан. Бойовики, які захопили школу в Беслані, є членами так званого "інгуського джамаату", пов'язаного з бойовиками Шаміля Басаєва. Належить зазначити, що інцидент в осетинській школі нагадує за сценарієм трагедію під час вистави "Норд-Ост" у Москві у жовтні 2002 року.
Це останні події. А чого варта вбивча статистика останніх п'яти років?
9 і 13 вересня 1999 року -- вибухи житлових будинків на вулиці Гурьянова і на Каширському шосе. Загинули загалом 215 людей.
Восьме серпня 2000 року -- спрацював вибуховий пристрій у підземному переході на Пушкінській площі. Загинули 12 і понад 100 осіб було поранено.
Жовтень 2002 року -- поблизу ресторану McDonald's на південному заході Москви загинула одна людина. Восьмеро отримали поранення.
Липень 2003 року -- дві терористки-смертниці привели в дію вибуховий пристрій під час рок-фестивалю "Нашествіє" в Тушині. Тринадцятеро загиблих, 49 поранених.
Дев'ятого грудня 2003 року -- жінка-смертниця активізувала вибуховий пристрій у готелі "Національ". П'ятеро людей загинули, 14 поранено.
Шостого лютого 2004 року -- вибух у вагоні метро на Замоскворецкой лінії. Сорок загиблих, понад 100 поранених.
24 серпня 2004 року -- спрацьовує вибуховий пристрій на автобусній зупинці на Каширському шосе. Четверо поранених.
31 серпня 2004 року -- вибух біля метро "Ріжская". Дев'ятеро загинули, 41 поранений.
Міністр оборони Росії Сєргєй Іванов визнає, що теракти не припиняться і слід очікувати нової біди: "Вибух на станції "Ріжская" -- це, на жаль, не перший і, боюся, не останній теракт. Нам оголошено війну, де ворога не видно і немає лінії фронту". Заяви про "невидимий фронт" і про те, що боротьба з тероризмом буде довгою, роблять колеги Іванова і у США, і у країнах Європи.
Хто винен? Російська влада звинувачує міжнародний тероризм. Відповідальність за вибухи літаків взяло на себе угруповання "Бригади Ісламбулі". Заяву надруковано арабською, вона з'явилася на сайті, зареєстрованому в Єгипті. Мотив -- помста за Чечню. Італійська Corriere della Sera вважає, що це російський варіант 11 вересня. Два літаки збили, тому що команда терористів хотіла спрямувати їх на об'єкти поблизу Сочі. Ціллю терористів міг бути Путін, який там відпочивав. The Washington Times не погоджується: "В Росії реальні і гіпотетичні теракти часто не отримують логічного пояснення. Ми можемо цього ніколи не дізнатися".
Очевидно, що підтвердити це важко. Мабуть, це найгірший тиждень за всі часи правління Путіна. Постає запитання, як із цим боротися? "З цим важко боротися, але ми робитиме це всіма можливими засобами, зокрема політичними", -- визнає Іванов.
Наскільки це реально? Почнемо з легшого, зі силових методів. Останні події вкотре продемонстрували серйозні прогалини в організації боротьби з тероризмом. Російська преса пише, що спецпідрозділи ФСБ були поінформовані про підготовку терактів, але "жодних мір не було вжито". "Скільки ще потрібно жертв, щоб влада врешті-решт визнала очевидне: ті методи, які використовують зараз, абсолютно неефективні. За один тиждень 100 вбитих і майже 60 поранених", -- запитує російська "Газета". "Чому це повторюється з року в рік, а спецслужби не спрацювали на випередження?" -- не знаходять відповіді російські журналісти.
Кількісні показники -- збільшення армії охоронців -- не працюють. Одна з причин -- Росія з її всюдисущою і непереможною корупцією (за свідченнями чеченців, ціна проходу через блокпост зі зброєю -- 500 рублів) є потенційною мішенню і заручницею нового покоління чеченських ісламістів, яким нічого втрачати і які мають за що купувати. Ці люди ведуть джихад і значно відрізняються від поміркованих борців за незалежність 1990 років. Побороти їх силою можна, хіба побудувавши принципово нові спецслужби, що можливо лише теоретично.
Важче -- політичні методи. Потрібно заручитися підтримкою чеченського народу, а це вже на межі фантастики. Останні події з президентськими виборами, коли Москва посадила свою людину в крісло президента Чечні -- найкращий доказ. Відвернутися від ісламу і забути десять років терору чеченці вже не в змозі. Парадокс ситуації в тому, що Путіна, який обіцяв росіянам "нормалізацію" і провалив її, попри все підтримують росіяни. Але чи надовго? Скільки ще потрібно смертей, щоб народ прозрів? Невідомо. Наразі росіяни мають чекати гіршого. |