Під час свого візиту в Україну доповідачі ПАРЄ Ганне Северінсен і Рената Вольвенд після Дніпропетровська відвідали Донецьк, де переконували місцевого губернатора Анатолія Близнюка в необхідності створити толерантні умови для опозиції. Натомість пересічні донеччани, члени так званого правозахисного "Комітету 26", закликали Северінсен та Вольвенд припинити беззаконня в реґіоні в структурах прокуратури, міліції та судових інстанціях.
Як повідомило інтернет-видання "Остров", на зустрічі з Близнюком доповідачки намагались переконати його, що створення відповідних умов для діяльності опозиційних кандидатів на посаду президента в реґіоні створить батьківщині кандидата від влади Віктора Януковича позитивний імідж. "Ми є в дуже нелегкому реґіоні, тому що прем'єр-міністр родом із цих місць, він -- ваш земляк", -- сказала пані Северінсен журналістам. І додала: "Тому ми увесь час наголошували і пану губернатору, і його заступнику, що створення толерантних умов для опозиції, для всіх кандидатів на посаду президента тільки підвищить і поліпшить імідж Донецької області".
Крім того, особливу увагу представниці ПАРЄ приділили ситуації зі свободою слова в реґіоні, висловивши занепокоєння щодо численних скарг представників ЗМІ, які стосувалися припинення трансляції в Донецькій області столичного "5 каналу" та перешкоджання друку й розповсюдженню реґіональної газети "Острів". Відтак Северінсен і Вольвенд порадили голові облдержадміністрації Донеччини передусім вирішити негаразди з "5-м каналом". На їхню думку, що швидше місцева влада розв'яже цю технічну проблему, то більшу користь це дасть для іміджу реґіону.
Зустріч співдоповідачів ПАРЄ та губернатора Донеччини відбувалася в готелі "Донбас Палас", під стінами якого члени правозахисного "Комітету 26" влаштували пікет під гаслом "Європо! Захисти нас від УРКАїни!", написаного українською та англійською мовами. Северінсен і Вольвенд розмовляли з пікетниками і взяли їх вимоги для вивчення.
Відповідаючи на запитання журналістів, чи було щось у цій поїздці, що шокувало представників Ради Європи, Северінсен відповіла: "Ми в Україні вже багато разів бували, багато років відвідуємо вашу країну, тому те, що ми іноді бачимо, нас не шокує". Водночас спостерігач відзначила, що після зустрічей із представниками опозиції і місцевих адміністрацій у неї створилося враження, "що побували в двох різних місцях".
Северінсен пояснила це тим, що "представники опозиції говорили про проблеми у проведенні виборчої кампанії, а представники місцевих адміністрацій стверджували, що таких проблем не існує...". Доповідачка також сказала, що попри те, що організації, які працюють в реґіоні, фіксували різноманітні порушення, вона так і не одержали в Донецьку документальних підтверджень ігнорування виборчого законодавства чи обмежень свободи слова. Северінсен пояснила це так: "Люди не завжди готові називати свої імена, прізвища. Тому таку інформацію, документально підтверджену, для нас знайти досить важко. Але ми одержуємо багато документації з різних інших організацій, що мають більше часу для її збору". Єдиним позитивним моментом, який Северінсен і Вольвенд побачили в Донецьку, було те, що технічна підготовка виборчих дільниць там була налагоджена краще, ніж у Дніпропетровську.
Варто нагадати, що вже 15 вересня Моніторинговий комітет ПАРЄ має намір розглянути ситуацію в Україні напередодні виборів і вирішити доцільність обговорення ситуації на наступній сесії Парламентської Асамблеї Ради Європи. А у 20-х числах вересня до України прибуде особлива передвиборна місія Ради Європи.
»
США і Україна в очікуванні
Ростислав КОВАЛЬ
Голова комітету сенату США з міжнародної політики Річард Лугар прогнозує більш динамічні відносини Америки з Україною після виборів у цих державах восени 2004 року. На прес-конференції в Києві після телефонної розмови з президентом Леонідом Кучмою та зустрічі з головою Верховної Ради Володимиром Литвином Лугар висловив упевненість, що після виборів і у США, і в Україні діалог між цими країнами стане інтенсивнішим.
Попри те, що зустрітися з сенатором Кучма не зміг, в Лугара залишились добрі враження від телефонної розмови з ним. Особливо йому сподобалося запрошення президента стати спостерігачем на виборах. Водночас слова Лугара про те, що "майбутнє України пов'язане зі вступом до НАТО і ЄС", можна вважати певною критикою на адресу Кучми, який вилучив з військової доктрини тези про європейську та євроатлантичну інтеґрацію нашої держави.
Леонід Кучма призначив віце-прем'єра Дмитра Табачника головою Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі. Як зазначено в указі про призначення, Табачника обрали для "прискорення запровадження додаткових механізмів контролю за діяльністю суб'єктів інформаційних відносин, спрямованих на захист моральності, та утвердження здорового способу життя в суспільстві". Одно слово, Табачник повинен перетворити наш інформаційний простір з аморального на моральний. Окрім того, впродовж двох місяців він має подати на затвердження Кабміну проект положення про експертну комісію.
Конґрес російських громад Криму з коаліції "Крим за Януковича" звинуватив керівників "Русского блока" і "Русского движения Украины" в небезкорисливій зраді на користь опонента чинного прем'єр-міністра -- Віктора Ющенка. Причиною звинувачень став вихід двох структур із коаліції на підтримку прем'єра.
Так, за інформацією видання "Українська правда", конґрес заявив, що "Русский блок" та РДУ "страждають меркантильним політичним прагматизмом і, як правило, без матеріальної та фінансової вигоди нічого не роблять".
Керівник виборчого штабу Віктора Ющенка, народний депутат Роман Безсмертний не знає, чи блокуватиме фракція блоку "Наша Україна" парламентську трибуну на початку сесії. Про це він сказав під час учорашнього брифінгу, відповідаючи на запитання журналістів. "За два роки підготовки до виборів я трошки дискваліфікувався щодо дій фракції у залі", -- зазначив він і порадив звернутися з цим запитанням до Віктора Пинзеника.