Водії, які їдуть з України до Польщі, щороку платять за проїзд мафії. Говорили нам про це знайомі, котрі відвідували наших східних сусідів, та митники. Тож план був простий: самим пересвідчитися, як це діє -- виїхати до України, в найближчій місцевості повернути назад і стати в чергу на переході Краковець-Корчова.
Зустріч із великим чубами
Після годинного чекання на перевірку паспортів їдемо бетонним шосе до Львова. Вже на другому кілометрі з будки, встановленої обабіч дороги, вискакує міліціонер. Махаючи фосфорною паличкою, зупиняє нас. -- Ну! Давай до мене! Давай сюди, поляку! - кричить чоловік із великим чубом та блискучими ковбойками.
-- У чому річ? -- чемно запитую.
-- Ти за екологію платив?
-- А повинен?
-- Звичайно! Аякже?!
-- Але в провіднику Паскаля пише, що я не повинен нічого схожого оплачувати. Можу вам показати...
-- Ти, поляку! Заховай цю книжечку, куди хочеш, і плати 12 гривень. Якщо ні, буде штраф.
Витягаю 25 гривень і плачу за себе та фоторепортера. Міліціонер не дає жодної квитанції.
"Нє гаварі, только іді"
Не встигли ми проїхати і півкілометра, як на дорозі з'являється ще один міліціонер.
-- У чому річ? -- питаю.
-- Маєш страховку?
-- Ні.
-- То йди до людей в автомобілі і купи собі. Як ні, то далі не поїдеш.
-- Але страхування не обов'язкове!
-- Якби не було, то я би тут не стояв. Нє гаварі, только іді.
Іду... На узбіччі стоїть 20-літня "Лада". Поруч із нею -- троє старших українців.
-- Який обсяг двигуна твоєї машини?
-- 1,9.
-- Угу... Тоді це буде коштувати 190 гривень на двох.
-- Ну добре. Дам сто гривень
-- 150
-- 120
-- 130 і баста.
-- Гаразд.
Україна бере до відома
У травні депутат сейму РП Марек Кучинський написав листа польському прем'єрові, що черги на українському кордоні є виявом корупції. "Українська сторона немає підстав вимагати від польських громадян, що перетинають кордон, купувати додаткову страховку, якщо вони вже придбали її в Польщі, -- наголосив віце-директор департаменту інформаційних систем польського Міністерства закордонних справ Ярослав Дрозд. -- У разі вимагання подібних оплат поляки повинні звертатися до польських прикордонних служб чи консульств в Україні. Громадяни, які вже повернулися на батьківщину, можуть звернутися із заявою до МЗС та посольства України. Мова йде про детальний опис таких ситуацій, що допомогло б розв'язати проблему. Польське МЗС повідомило українську сторону про факти здирництва на кордоні, які Україна взяла до відома.
Ні безпечно, ні мило
Повертаючись до кордону, бачимо здалеку дві довжелезні черги. З одного боку -- власні автомобілі, з іншого -- тіри. Під'їжджаємо під кінець 5-кілометрової черги. Поруч стоїть стареньке червоне "Ауді". На сонці паряться троє чоловічків у спортивних штанях та шкіряних адідасах. Попервах вони не звертають на нас уваги, але за деякий час коротко стрижений брюнет із золотими зубами ліниво підходить до нас та запитує: "Хочете чекати два дні? Тут нема туалету, магазину з харчами... Ви згинете... А коли стемніє, то я сам себе боюся.
-- Як оминути чергу?
-- Даєш 500 злотих (140 доларів) і тебе нічого не обходить. Платиш біля шлагбауму.
-- Але там прикордонники.
-- То наші (сміється). Ще честь віддадуть.
-- Може, черга рушиться...
-- Х.. рушиться!
Прикордонник на зарплаті у бандитів
Я іду поспілкуватися з іншими водіями з черги. На АЗС поляк заправляє "Фольксваґена" з українськими номерами.
-- Довго будемо стояти? -- запитую.
-- Залежить, коли заплатиш тим, з "Ауді".
-- Якщо не заплачу?
-- Можна тоді стояти і два, і три дні. А взагалі цю чергу можна ліквідувати за дві години, але ніхто в цьому не зацікавлений. Якщо десять заплатить, то черга посунеться, але не надовго. І так колом -- хто мастить, той і їде.
-- Ви платите?
-- Постійна ставка 50 доларів. Більшість українців, які заробляють на контрабанді, також платить і проїжджає без черги.
Відкуп, внесений в оплату
Повертаюся до черги. У нас якраз закінчився запас мінеральної води. Далекобійники краще підготовлені -- вони мають ящики напоїв та газові плити. Коли сонце ховається за горизонтом на відтинку між чергою "тірів" та приватних авто постають туристичні столики і починає пахнути кава. Ми приєднуємося.
Колега їхав вантажівкою з телевізорами, -- розповідає водій. -- Захотіли від нього за охорону товару 500 доларів. Він не заплатив. Думав, що якщо буде їхати 150 км за годину, не доженуть. Обігнали його на "Мерседесі", вирвали кабель, й автомобіль сам зупинився.
-- Чим це закінчилося?
-- Забрали все до білизни. Тепер платить, радше його фірма. Тут відкуп, внесений у витрати кожного бізнесмена.
Хабар на очах прикордонника
Сонце зайшло. Повертається золотозубий.
-- Ну і як? Зараз темно. Хочете ризикувати?
-- Маємо тільки 300 злотих та 60 гривень.
-- Шкода мені вас. Давай ключі.
Молодик сідає за руль, а ми намагаємося його сфотографувати.
-- Заховай камеру!
-- На пам'ять хотів зробити...
-- Я вам дам, к...и, пам'ятку.
Рушає й одночасно дзвонить мобільним телефоном. За брамою платимо йому на очах в усміхненого українського прикордонника. На молодика вже чекає його червоне "Ауді", а до нас підходить митник. Він навіть не заглядає в багажник, ще мить -- і ми на польській стороні.
25 мільйонів євро
Рахую кошти: хабарі на шосе -- 155 гривень, на кордоні 60 гривень і 300 злотих. Це більше як 100 євро. Щорічно через перехід Краковець-Корчова проїжджає (у бік Польщі) понад один мільйон авто. Якщо кожен заплатить хоча б чверть того, що заплатили ми, -- міліція, мафія і прикордонники отримують 25 мільйонів євро. |