|
|
 |
Поступ у світі »
|
|
 |
|
 |
___________________________________________________________________________
Атака на мечеть у Куфі |
|
Олег КУКАРЦЕВ |
|
Щонайменше 25 людей загинуло і понад 60 отримали поранення у четвер під час мінометного обстрілу головної міської мечеті іракського міста Куфа. У момент обстрілу у мечеті та навколо неї перебувало декілька тисяч людей.
Мечеть у Куфі є головним місцем проповідування радикального шиїтського священнослужителя Муктади Садра. Як передає ВВС, шиїти зібралися у мечеті Куфи, щоб зустріти свого духовного лідера, аятолу Алі Сістані. З ім'ям цього найбільш впливового шиїтського священика Іраку зараз пов'язують надії на врегулювання конфлікту у Наджафі, де третій тиждень не вщухають бої шиїтського ополчення з американськими військами та іракською поліцією.
Але, судячи з нападу на мечеть у Куфі, комусь ініціатива аятоли Алі Сістані не сподобалася. Ці, наразі не відомі бойовики не тільки обстріляли мечеть, але й атакували мирну колону шиїтів, що прямувала з Куфи до Наджафа. Двоє учасників демонстрації загинули, п'ятеро отримали поранення.
Алі Сістані вже не раз був посередником у переговорах уряду з радикальними шиїтами. Аятола проти присутності у країні американських військ, але, на відміну від Садра, виступає за ненасильницькі методи боротьби. Два дні тому він прилетів до Іраку з Лондона, де перебував на лікуванні. Одразу після повернення аятола закликав усіх іракських шиїтів захистити мечеть імама Алі у Наджафі і приєднатися до маршу миру у цьому місті. Кілька тисяч іракців відгукнулося і вирушило туди. Щоб не наражати паломників на небезпеку, а також на знак поваги до Сістані, Садр оголосив про припинення вогню. Але уникнути кровопролиття не вдалося.
В Іраку, окрім "Армії Махді", яку очолює Муктада Садр, є також чимало шиїтських угруповань, які сповідують ще більш радикальні погляди і обіцяють вбивати американців та їх поплічників за будь-якої нагоди. Їм також можуть не подобатися наміри перетворити "Армію Махді" у політичну партію. Свій інтерес у ескалації насильства в Іраку можуть мати також сунітські угруповання або бойовики, пов'язані з "Аль-Каїдою". |
 |
|
 |
Поляки вимагають відшкодування |
|
Андрій ДУБЕЦЬКИЙ |
|
У середу в польському сеймі відбулися дебати щодо проекту постанови, в якому зазначено, що "Сейм Речі Посполитої вважає за обов'язок уряду домогтися від Німеччини виплати військових репарацій, що належать Польщі, пов'язаних з втратами і матеріальними збитками, які завдала Польщі Німеччина в роки Другої світової війни", -- зазначає польське видання Gazeta Wyborcha.
За затвердження постанови висловилися представники Права і справедливості, Ліги польських родин, Соціал-демократії Польщі, Самооборони і Польської християнської партії. Громадянська платформа наполягає на внесенні у проект змін. Натомість проти ухвалення такого документа висловився уряд Республіки Польщі, а також Союз демократичної лівиці. Під час дебатів у сеймі не було прем'єра Марека Бельки, що викликало шквал критики з боку депутатів. |
Детальніше>> |
|
 |
Буш захистив честь Керрі |
|
О. К. |
|
Схоже, що скандал у США навколо військового минулого одного з кандидатів у президенти Джона Керрі вичерпав себе. Демократи, намагаючись довести, що подвиги у В'єтнамі їхнього кандидата не вигадані, а справжні, знайшли головного замовника провокації. Ним виявився юрисконсульт передвиборчого штабу Буша Бенджамін Гінсберг. |
Детальніше>> |
|
 |
Нобелівські церемонії |
|
І. М. |
|
Нобелівський комітет оголосив дати презентації лауреатів премії 2004 року. Першими четвертого жовтня в Каролінському інституті оголосять лауреатів Нобелівської премії в галузі фізіології або медицини. П'ятого жовтня на церемонії у Шведській королівській академії наук оприлюднять імена лауреатів з фізики, шостого жовтня -- з хімії і 11 жовтня -- з економіки. Восьмого жовтня в Осло стане відомим ім'я лауреата Нобелівської премії миру. Рішення про вибір лауреата премії з літератури ухвалюють 18 довічних членів Академії наук лише за два дні до церемонії нагородження, яка завжди проходить 10 грудня, у день річниці смерті Альфреда Нобеля. |
Детальніше>> |
|
 |
Прощання з Казанською іконою |
|
Т. К. |
|
У середу у Ватикані за участі тисяч вірних відбулася урочиста церемонія прощання з іконою Казанської Божої Матері. У церемонії взяли участь члени кардинальської колегії, делегації Російської Православної Церкви і міста Казані, а також посол Росії у Ватикані Віталій Літвінов. |
Детальніше>> |
|
 |
СВІТООГЛЯД |
|
|
|
ЯПОНІЯ. Японський прем'єр Дзюньїтіро Коідзумі заявив, що на прохання онуків японських громадян, яких вигнали з Південних Курил після Другої світової війни, підпливе до островів на катері або підлетить на вертольоті. Сходити на берег прем'єр відмовився. Посол Росії в Японії заявив, що будь-яка спроба відвідати острови буде "непродуктивною".
АВСТРАЛІЯ. Військово-повітряні сили Австралії мають намір озброїти свої літаки новими комплектами ракет з дальністю до 400 кілометрів. Про такі плани австралійських військових оголосив міністр оборони цієї країни Роберт Хол. На програму з переозброєння уряд виділяє 240 мільйонів австралійських доларів (320 мільйонів доларів США). |
Детальніше>> |
|
 |
|