BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Тема Поступу.    Економіка у Поступі.    Поступ технологій.    Арт-Поступ.    Поступ електоральний.    Львівські обсервації.    Олімпійський Поступ.    Мій Дрогобич.    post-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
 
26 серпня 2004 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  10:3 27-06-2020 -   На Львівщині вже понад 5000 хворих на COVID-19  
  10:11 26-06-2020 -   Коронавірус в Україні шириться швидкими темпами – 1 109 хворих за останню добу  
  11:59 23-06-2020 -   Спалах COVID-19 на Львівщині: голова МОЗ розповів про причини і рішення  
  11:58 23-06-2020 -   В Україні за добу 833 випадки COVID-19, на Львівщині - 240  
  11:25 20-06-2020 -   12-річний львів’янин, що став жертвою наруги, упізнав свого кривдника  
Україна
  10:3 27-06-2020 -   В Україні за добу 948 нових випадків коронавірусу і 24 смерті  
  10:2 27-06-2020 -   Повінь на Прикарпатті зачепила 13 тисяч будинків  
  10:2 27-06-2020 -   Шмигаль розповів, чому плагіатора та ексрегіонала призначили в.о. міністра освіти  
  23:21 26-06-2020 -   Неакредитовані херсонські ЗМІ жорстоко затролили Зеленського  
  11:59 23-06-2020 -   Фактичне падіння економіки може становити більше 5% — НБУ  
Світ
  10:57 27-06-2020 -   ЄС не відкриватиме кордони для українців з 1 липня  
  19:6 26-06-2020 -   Лукашенко збирається змінити конституцію Білорусі  
  11:58 23-06-2020 -   Один із регіонів Іспанії посилює карантин через нові спалахи коронавірусу  
  10:16 13-06-2020 -   Єрмак у Франції обговорив Мінський процес та візит Макрона до України  
  10:14 13-06-2020 -   Єврокомісія висунула умови, за яких відкриє кордон для українців    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Поступ електоральний  »  ОСОБЛИВА ПОЗИЦІЯ

___________________________________________________________________________

Особливості президентських перегонів
На тлі протистояння Ющенко -- Янукович в українській політиці зростає "третя сила"
Кость Бондаренко, політолог
 
Цьогорічна президентська виборча кампанія в Україні має кілька особливостей, які можуть суттєво позначитися як на результатах виборів, так і на тому, як розвиватиметься українська політика в найближчі десять років.

По-перше, в нинішній кампанії немає чіткого фаворита. Є рейтинговий кандидат від влади і є рейтинговий кандидат від опозиції. Те, що жоден із цих кандидатів на момент старту не мав, за даними соціологічних опитувань -- і третини голосів виборців, свідчить про ту кризу, в якій перебувають зараз і влада, і опозиція. Українці бачать у опозиції ту ж номенклатуру, але номенклатуру вчорашню, і не надто довіряють їй. Голоси, які готові віддавати за Віктора Ющенка, -- це аванс, який сплачують з огляду на те, що немає реальної альтернативи. Комусь дуже вигідно показати, що в Україні можливий сценарій за принципом "або -- або": або Ющенко, або Янукович. Відсутність об'єктивної інформації про решту кандидатів, блокування доступу до телеканалів, інших ЗМІ, відсутність рівності можливостей -- ось причина того, що народ поставили перед жорстким вибором між двома кандидатами.

По-друге, старт виборчої кампанії продемонстрував, що близько 40% виборців ще не визначилося із симпатіями щодо того чи іншого кандидата. Є велетенське електоральне поле, яке розуміє, що між владою та опозицією немає суттєвої різниці щодо методики та стилю політичної діяльності. Звідси розчарування в політиках і політиці загалом. Можна прогнозувати, що на цих виборах (особливо в другому турі) буде надзвичайно високою кількість голосів, які віддадуть "проти всіх".

По-третє, кампанія відбувається в умовах, коли до кінця невизначеним залишається питання політичної реформи. Ніхто не може дати гарантії, що вона відбудеться до виборів. Тим паче, ніхто не може запоручитися, що будь-хто з кандидатів, прийшовши до влади, може гарантувати добровільну відмову від надмірних повноважень, які дістануться йому у спадок від Кучми. Кожен з кандидатів матиме спокусу скористатися, по суті, необмеженою владою із зовсім не благородною метою. Тому паралельно з виборами політичні еліти провадять гарячковий пошук варіантів проштовхування реформи. І у виграші буде той кандидат, який зможе запропонувати свій варіант політичного реформування. Очевидно, такий, який би передбачав не лише зміни в політичних верхах, а перетворив би політичну реформу на комплекс конституційних реформ, що здатні торкнутися найширших мас населення -- аж до соціальних низів, змінити підхід до самої філософії влади, запропонувати нову структуру суспільних відносин, яка би стала наслідком реформ.

По-четверте, президентські вибори відбуваються за півтора роки до виборів парламентських, а тому значна кількість сил може розглядати їх як генеральну репетицію виборів до Верховної Ради. За будь-яких результатів виборів-2004 можна прогнозувати глобальний програш націонал-демократії на виборах 2006 року. Це пов'язано з тим, що блок "Наша Україна", очевидно, не зможе після виборів зберігати свою цілісність і розпадеться на кілька фрагментів. "Наша Україна" запрограмована на те, щоби перемогти на виборах 2004 року й на цьому трансформуватися у щось якісно нове.

Перемога Ющенка призведе до швидкого розчарування значної частини населення в націонал-демократах (у разі перемоги Ющенко прийме на себе весь негатив влади), а також з'явиться значна частина колишніх соратників Ющенка, які виявляться обділеними під час розподілу портфелів і намагатимуться спрямувати енергію образи проти нового президента. Програш Ющенка призведе до того, що люди, які робили ставку на Ющенка як на локомотив, який має привести їх до влади, розпочнуть шукати нових локомотивів. У будь-якому разі це спричинить пошук нових шляхів у політичному полі. Для більшості "нашоукраїнців" це будуть шляхи на марґінес.

Та ж ситуація очікує й пропрезидентський табір. Перемога Януковича призведе до нового перерозподілу власності між нинішніми прихильниками Леоніда Кучми. Відомо, що наразі, крім фактора Кучми, їх зближує лише один момент -- доконечна потреба створити систему колективної безпеки перед можливістю приходу до влади Ющенка. Перемога Януковича може вивільнити приховану наразі енергію деструкції, базовану на економічних суперечностях. Програш Януковича призведе до відтоку низки впливових політиків, які наразі тримаються в оточенні президента лише через страх перед можливим використанням репресивно-каральних структур (податкової адміністрації, прокуратури тощо).

Із цього випливає, що вибори 2004 року спричинять появу велетенської армії політиків з іменем, з матеріальною базою, але без структурних підрозділів, без партійних осередків і без ідеології. У такий спосіб вибори 2004 року можуть народити нового лідера, здатного в короткий проміжок часу об'єднати цих політиків у єдину політичну силу, здатну запропонувати третій шлях на тлі кризи двох інших шляхів -- нинішнього провладного і опозиційного (який, по суті, є дзеркальним відображенням владного).

Отже, у виборів 2004 року є ще одна, п'ята особливість: ці вибори можуть дати початок українському "третьому шляху". Український політикум вагітний третім шляхом. Вибори можуть дати можливість успішно відбути пологи. І у цьому випадку варто дивитися не лише на те, хто може стати формальним переможцем -- реальним переможцем буде той, хто 2004 року закладе серйозні підвалини для успішного старту парламентської кампанії 2006 року.

Очевидно, що це має бути абсолютно новий політик, який не обтяжений рудиментами старого мислення та здатен підходити до проблеми здійснення влади, до філософії влади по-новому. Якщо для низки політиків (Мороза, Симоненка) ці вибори є завершенням кар'єри, для інших (Ющенка, Януковича, Кінаха) -- можливістю зазіхнути на найвищу посаду, досягти піку своєї кар'єри, а для третіх (Вітренко, Ржавського) -- способом політичного нагадування про себе, то має в усьому розмаїтті кандидатів знайтися політик, який здатен запропонувати новий підхід до виборчої кампанії. Висунутися, аби своєю участю у виборах продемонструвати населенню, що насправді вихід існує, але він лежить поза площиною альтернативи, площиною безвихіддя. У такому разі навіть тактичний програш на виборах 2004 року може обернутися для цього політика стратегічним виграшем -- і не лише для політика, а й для суспільства, яке побачить можливість розвитку "третім шляхом", і так позбавиться приреченості та фаталізму.

Наразі найкращі шанси на те, аби зайняти нішу лідера такої суспільної сили, закласти підвалини для розвитку "третього шляху" в Україні, є в молодого політика Юрія Збітнєва. Принаймні він дійсно за тривалий час перебування в політиці не замастився об владу й зберіг деяку політичну цноту. І ще один момент -- Збітнєв та партія "Нова сила", яку він очолює, постійно й послідовно декларують необхідність "третього шляху". Вибори 2004 року можуть стати тим моментом істини, який продемонструє, чи дійсно цей кандидат зможе втілити декларовані ідеали та дати нову політичну надію, гуртуючи довкола себе політиків дня майбутнього.

"Третій шлях" в Україні -- це не те явище, яке виникло протягом останніх десятиліть у Європі під такою ж назвою. Європейський "третій шлях" виникав на базі рухів "нових правих" або "нових лівих", ввібравши ідеологію "консервативної революції" Юліуса Еволи та інших теоретиків правого руху. "Нові праві" та "нові ліві" також зійшлися в ідеології "третього шляху". Проте й ця ідеологія зазнала суттєвих теоретичних мутацій -- і на кінець 90-х, наприклад, у Великобританії "Третій шлях" перетворився на респектабельну парламентську партію.

Український "третій шлях" -- це явище політичного характеру. Український "третій шлях" -- це констатація інакшості щодо нинішнього стану речей, це бунт проти нинішньої політичної системи України. Український "третій шлях" -- це не європейський Third Way. Це саме український "третій шлях". Опанас Андрієвський, колишній член Директорії УНР, а згодом монархіст, у 30-х роках минулого століття писав, що всі українські суспільні течії є, на жаль, кальками з європейських політичних рухів. Українському "третьому шляху" не треба нічого калькувати й копіювати: він не ставитиме за мету сподобатися Заходу. Його мета -- розв'язати суто українські проблеми, яких у нас, погодьтеся, нагромадилося аж надто багато.
» 
Повернення залізної леді
Іван СМІШКО
 
Тимошенко і Ющенко
Без її активної участі ця виборча кампанія була б неповною. Здавалося, що жорсткою в Україні є лише влада, опозиція ж поводилася м'яко і мляво, а заяви її лідерів про можливість народного повстання були не надто переконливими. Але Леді Ю після семи тижнів повної непублічності знову з'явилася у політиці. Дніпропетровська Газова принцеса повернулася на вотчину. Трініті Віктора Ющенка навернулася до свого Нео.
Детальніше>>
» 
Кадри вирішують усе
Небезпечні тенденції у діяльності або бездіяльності територіальних виборчих комісій на Львівщині
Назар БОЙКО, Віктор АНДРУСІВ
 
Будь-який виборчий процес, незалежно від його масштабу і тривалості, вимагає адекватної організації. Саме для цього на період виборів і створюють низку спеціальних інституцій. Серед основних завдань, які ставлять перед ними, -- забезпечити належну організацію виборів, а також здійснити контроль за відповідністю між виборчим процесом та його законодавчим підґрунтям. Від здатності цих інститутів виконувати покладені на них функцій залежатиме, як мінімум, результат виборів, а як максимум -- легітимність цього результату.
Детальніше>>
» 
ВИБОРЧІ НОВИНИ КОРОТКО
 
ЦВК зареєструвала 39 міжнародних спостерігачів на виборах президента, зокрема 18 спостерігачів від Організації з безпеки і співробітництва в Європі, 8 -- від Аґентства США з міжнародного розвитку, 4 -- від Організації спостерігачів за виборами в країнах СНД, 4 -- від Всесвітнього конгресу українців і 5 -- від Українського конгресового комітету Америки.
Детальніше>>
» 
ХРОНІКА
 
-- 19 серпня Петро Олійник та Євген Таліпов, які є керівниками Львівських обласних штабів кандидатів у президенти Віктора Ющенка та Олександра Мороза відповідно, підписали угоду про чесні вибори. Вона передбачає спільний контроль за виборами як у ході передвиборчої кампанії, так і під час голосування на виборчих дільницях, для запобігання порушенням виборчого законодавства. За словами політиків, попри те, що Ющенко та Мороз у виборчих перегонах є конкурентами, обидва кандидата працюватимуть спільно для забезпечення чесності та прозорості виборчого процесу.
Детальніше>>
» 
Готуючись до перевороту
Володимир ХРУЩАК
 
Усі три силові відомства України -- Генеральна прокуратура, Міністерство внутрішніх справ та Служба безпеки -- ухвалили спільну заяву про ситуацію в державі у зв'язку з начебто підготовкою опозицією масових протестів, якщо та зазнає поразки на виборах. Силовики попередили опозицію про свою готовність вжити превентивних заходів. Натомість Віктор Ющенко та Юлія Тимошенко вимагають від президента звільнити усіх трьох керівників силових відомств за втручання у вибори, а також переконують, що не планують ніяких силових дій.
Детальніше>>
»  ПРЯМА МОВА
Борис ТАРАСЮК: Янукович є послідовним
 
Борис Тарасюк
Відомий український політик і дипломат, колишній міністр закордонних справ Борис Тарасюк, перебуваючи минулого четверга у Львові, відвідав редакцію "Поступу". Оскільки він зараз очолює парламентський комітет з питань європейської інтеґрації, очікувалось, що тема розмови стосуватиметься саме розвитку європейського вектора зовнішньої політики України. Однак нова посада Бориса Івановича -- координатор виборчої кампанії Віктора Ющенка в західному реґіоні -- і факт підпалу редакції "Поступу" спрямували розмову в інше русло. Тим паче, що в словах дипломата переважала воєнна риторика, характерна, радше, для передвиборчого бійця у розпал кампанії. Тож Борис Іванович почав розмову із висловлення солідарності з журналістами "Поступу", а далі йшлося -- на війні, як на війні -- лише про вибори.
Детальніше>>
» 
Ківалов критикує медіа
 
Голова Центральної виборчої комісії Сергій Ківалов критикує українські засоби масової інформації за їх необ'єктивність і упередженість у висвітленні президентської виборчої кампанії-2004.

За його словами, деякі українські телеканали замість того, щоб висвітлювати передвиборні кампанії всіх кандидатів у президенти, подають у ефір одного-двох кандидатів. До того ж особливо активно висвітлюють виборчу кампанію чинного прем'єра Віктора Януковича, сюжети про якого складали чверть ефіру українських новин на деяких каналах. Його основному конкуренту -- лідеру блоку "Наша Україна" і лідеру коаліції "Сила народу" телеканали приділили тільки 8% часу новин. Решті ж 24 кандидатам телеканали надали ще менше ефіру.

Свою заяву голова ЦВК зробив на основі дослідження Академії української преси й Інституту соціології Академії наук.
Детальніше>>
» 
Самоспалення агітатора Ющенка
Підготував Юрій ТИШКУН
 
Агітатор кандидата в президенти Віктора Ющенка з Житомирщини -- Алік Асланов спалив себе перед приміщенням прокуратури на знак протесту проти дій влади.

Асланов -- мешканець села Зеремля Баранівського району Житомирської області -- пішов на радикальний крок після того, як голова райдержадміністрації розпочав вимагати від селянина припинити агітувати за Ющенка як умову виділення комбайну.
Детальніше>>
» 
Конкуренція для "комітетників"
О. І.
 
Комітет виборців Україну матиме конкурента: на території України розпочала працювати місія спостерігачів за президентськими виборами CIS EMO. Специфіка цієї організації в тому, що у її складі -- представники країн СНД: Росії, Білорусі, Таджикистану тощо.

Як повідомив учора прес-секретар CIS EMO Роман Ткач, група спостерігачів (200 осіб) відстежуватиме можливі порушення під час президентської виборчої кампанії в Україні та інформуватиме про це населення.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Львів боїться терактів 
  ·  Хроніка неоголошеної війни 
  ·  Мороз підтримує "Поступ" 
  ·  Мороз проти Ющенка 
Погляд
  ·  Міліцейський талант 
  ·  Предмет президентської гордості 
  ·  Трагедія в небі Росії 
  ·  Уряду Гросса дали добро 
  ·  Миротворців побільшає 
  ·  Шевченко серед найкращих 
Поступ у Львові
  ·  Пасаж Міколяша відновлять 
  ·  Водія-вбивцю затримали вдруге? 
  ·  "Постраждали" бігборди Януковича 
  ·  Освітяни звернуться до президента 
  ·  Помер В'ячеслав Секретарюк 
  ·  Виговський повернувся до Рудої 
  ·  "Міс Міленіум" у Трускавці 
  ·  Поляки на гачку у злочинців 
  ·  Василь БІЛОУС: Нам виділяють 115 мільйонів 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Свято нашої незалежності 
  ·  Троєщина” на барикадах 
  ·  Львів-Сімферополь: на один потяг більше 
  ·  Українців виведуть із Іраку 
  ·  Соціалісти закликають до єдності опозиції 
  ·  Уже у вересні члени уряду звітуватимуть щодо підготовки до зимового періоду об'є 
  ·  Кандидати розпочнуть роботу сесії 
Поступ у світі
  ·  ЦРУ можуть розпустити 
  ·  Заарештовано Тетчера-молодшого 
  ·  У Наджафі неспокійно 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Тема Поступу
  ·  Кому належать землі Львівщини? 
  ·  КОМЕНТАРІ 
  ·  Олександр НАСТАСЕНКО: Третина земель заростає бур'янами 
Економіка у Поступі
  ·  Газ дорожчає 
  ·  "Заморожений" контракт 
  ·  ДЖИНС ді-джей-парад у Львові 
  ·  Як заробити на своїх акціях 
  ·  Святкове party від Nemiroff 
Поступ технологій
  ·  traxdata перша 
  ·  Віртуальні залицянки 
  ·  Новий чіпсет Intel 
  ·  Повернення Painkiller'a 
  ·  Завтрашнє свято 
Арт-Поступ
  ·  Кохавин козацький 
Поступ електоральний
  ·  Повернення залізної леді 
  ·  Кадри вирішують усе 
  ·  ВИБОРЧІ НОВИНИ КОРОТКО 
  ·  ХРОНІКА 
  ·  Готуючись до перевороту 
  ·  Борис ТАРАСЮК: Янукович є послідовним 
  ·  Особливості президентських перегонів 
  ·  Ківалов критикує медіа 
  ·  Самоспалення агітатора Ющенка 
  ·  Конкуренція для "комітетників" 
Львівські обсервації
  ·  Ганця-рибка, Ганця-пипка... 
Олімпійський Поступ
  ·  Феноменальний спурт Красовської 
  ·  Пам'ять з роками не зітреться 
  ·  Перемогу подарувала Феміда 
  ·  Медалі, ціна яких -- грами 
  ·  Свято не на вулиці Жупіної 
  ·  Спроба у запасі 
  ·  РЕЗУЛЬТАТИ ЗМАГАНЬ 
Мій Дрогобич
  ·  А де є вулиця Степана Бандери? 
  ·  Як ми здобували Україну 
  ·  13 – це не страшно! 
  ·  Закваска від Петра Кваса 
  ·  У нас війни не було, а медицина – як у повоєнній Австрії 
  ·  Ту квітку зірвав на городци Івана Франка… 
  ·  Відданості українській справі вчімося у Степана Витвицького 
  ·  КОРОТКО 
post-Поступ
  ·  post hoc, non propter hoc 
  ·  Свобода як окраєць хліба 
  ·  Російське питання 
Пост-Faktum
  ·  ЛЕГЕНДИ ЛЬВОВА 
  ·  КАЛЕНДАР