BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Спорт-Поступ.    Пост-Factum.    Поступ в Івано-Франківську.    Медичний Поступ.    Поступ комп'ютерних технологій.    Кримінал.    Кіно-Поступ.    Розмаїтий Пост.    Наша афіша.   
  Цитата Поступу
 
14 липня 2020 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  12:32 12-07-2020 -   Львівщина, Рівненщина та Закарпаття мають найбільшу кількість заражень за добу  
  12:31 12-07-2020 -   З рахунків львівського агентства нерухомості викрали 6 млн грн  
  10:58 12-07-2020 -   На Донбасі загинув 31-річний екс-депутат Жидачівської райради Тарас Матвіїв  
  10:22 12-07-2020 -   Рава-Руська увійде до складу нового Львівського району  
  10:3 27-06-2020 -   На Львівщині вже понад 5000 хворих на COVID-19  
Україна
  12:43 12-07-2020 -   ПЦУ і УПЦ відмовилися проводити хресну ходу цьогоріч  
  12:32 12-07-2020 -   Вже відкрились 86% кафе та ресторанів від докризового рівня  
  10:22 12-07-2020 -   Мовний омбудсмен очікує від Кабміну програму розвитку мови  
  10:21 12-07-2020 -   Зеленський радіє одужанням від COVID-19: дії влади були правильними  
  10:21 12-07-2020 -   Кремль відповів Зеленському: Росія Медведчука не фінансує  
Світ
  12:39 12-07-2020 -   Іран назвав нову причину катастрофи літака МАУ  
  10:57 27-06-2020 -   ЄС не відкриватиме кордони для українців з 1 липня  
  19:6 26-06-2020 -   Лукашенко збирається змінити конституцію Білорусі  
  11:58 23-06-2020 -   Один із регіонів Іспанії посилює карантин через нові спалахи коронавірусу  
  10:16 13-06-2020 -   Єрмак у Франції обговорив Мінський процес та візит Макрона до України    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Поступ у Львові  » 

___________________________________________________________________________

Львів як дзеркало нової української революції
Юрій ЗБІТНЄВ
 
Юрій Збітнєв
Цього тижня офіційне видання Верховної Ради України “Голос України” опублікувало статтю координатора проекту “Спільна дія” Юрія Збітнєва, у якій окреслено перспективи Львова в контексті нових економічних тенденцій, побудови у нашому місті модерного економічного та соціального утворення – соціополісу. Зважаючи на важливість та актуальність проблеми, “Поступ”, з люб’язної згоди пана Юрія Збітнєва, публікує цю статтю.
31 березня, прийшовши на виборчі дільниці, львів’яни будуть не лише разом з усією державою обирати собі депутатів до рад усіх рівнів, вони також голосуватимуть на місцевому референдумі.
Одразу варто зазначити: до цього мешканців міста Лева спонукала не традиційна “заполітизованість”, як це може здатися киянам чи донеччанам, і не прагнення в черговий раз виділитися.
До такого кроку спонукали справді вагомі причини. По-перше – катастрофічна ситуація з формуванням бюджету, коли Львів, віддаючи у казну держави майже 1 мільярд гривень, назад отримує лише близько двохсот. І то лише після важких потуг і торгів з обласною та київською владами. Що означає бюджет у 200 мільйонів гривень для міста з населенням майже 1 мільйон? Що означає він для одного з найпотужніших освітніх центрів України, для міста, яке є перлиною європейської архітектури, внесеною у перелік Всесвітньої історичної спадщини ЮНЕСКО? Для міста, яке є своєрідною “європейською” візиткою України, що її залюбки демонструють лідерам іноземних держав?
Можна довго перераховувати чинники, які спричинилися до такої ситуації, шукати винних, але набагато продуктивніше – спробувати знайти вихід і переломити ситуацію.
На розгляд громади Львова запропоновано винести три питання: про надання Львову звання міста з особливим статусом, про створення у місті вільної економічної зони та про прийняття статуту міста. Таким чином, Львів мав би стати, як і Київ та Севастополь, містом республіканського значення і, відповідно, отримав би змогу по-новому формувати бюджет. За оцінками фахівців, у разі отримання нового статусу Львів може збільшити свій бюджет щонайменше у чотири рази. А створення у Львові вільної економічної зони дозволило б ефективніше залучати інвестиції в економіку міста.
Утім, здобуття нового статусу та створення вільної економічної зони не здатні вповні вирішити проблеми Львова. На моє тверде переконання, Львову (і не лише йому, адже в аналогічній ситуації опинилося чимало українських міст) потрібна дієва економічна та соціальна програма, в основу якої покладено концепцію “розвитку на випередження”.

Про що йдеться?

Для того, аби відповісти на це запитання, як не парадоксально, варто полишити на час наші внутрішні проблеми і подивитися на сучасні світові тенденції.
Сьогодні світ переживає чергову цивілізаційну революцію. Розвиток сфери інформації та інформаційних технологій наприкінці ХХ століття до невпізнання змінюють людство, спричиняють революцію свідомості, яка є адекватною винайденню писемності та книгодрукування. Змінюється і система цінностей: на зміну промисловому потенціалу і природним ресурсам приходить інтелект. Ще у 1944 році академік Володимир Вернадський окреслив суспільні трансформації, пов’язані зі зростанням ролі інформації та інформаційних процесів: “Усе людство, разом узяте, є мізерною частинкою маси планети. Потуга його пов’язана не з його матерією, а з його мозком, з його розумом і працею цього розуму”. Сучасник Вернадського, економіст Л. Бретано, яскраво проілюстрував значимість цих процесів. За його підрахунками, якби все населення Землі розмістити поруч в одному місці (з розрахунку 1 квадратний метр на особу), воно не зайняло б навіть усієї площі невеличкого Боденського озера на кордоні Баварії та Швейцарії!
Інформаційні технології стають визначальним економічним чинником, важливішим, аніж продукція металургії чи енергоносії; потенціал деяких інформаційних корпорацій більший, ніж у деяких держав. Показовим є приклад Microsoft, яка зі своїми 500 млрд. доларів випереджає економічні показники Іспанії.
Інформаційна революція зумовила, окрім іншого, і новий світовий поділ на “білих” і “чорних”. З одного боку, ті, хто може продукувати і продукує інформаційний продукт, з іншого – країни так званого “третього світу”, ті, хто приречений на існування в якості пасивного споживача, хто приречений стати новим світовим смітником. Такий поділ відбувається вже зараз і проходить він з блискавичною швидкістю.
Тому нинішній інформаційний світ ставить перед Україною вкрай жорсткий вибір. Або ми – серед перших, або... Про оте друге “або” говорити чомусь не хочеться.

Який же вихід?

Він, на мою думку, очевидний – рух на випередження.
Не хочу зайвий раз вдаватися до критики, але мушу зауважити: більшість перспективних планів чи стратегій майбутнього розвитку України, які з гідною кращого застосування енергією продукує українська влада, послідовно і неухильно штовхають наше суспільство у бік країн “третього світу”. Спробую пояснити.
У часи СРСР великої популярності набуло гасло “доженемо і переженемо Америку”. Виголошене екзальтованим генсеком і взяте на озброєння комуністичною владою, з часом це гасло стало своєрідним іронічним символом совєтської імперії, яка постійно когось наздоганяє, але ніяк не може наздогнати.
Сьогодні старі радянські гасла не модні. Але чомусь досі панівною ідеологією є ідеологія наздоганяння. Ми вперто проголошуємо обіцянки “наздогнати і зрівнятися”... За показниками, за рівнем життя... Оптимісти “наздоганяють” країни ЄС, реалісти – країни постсоціалістичного табору : Польщу, Чехію, наприклад. (За деякими оцінками, для того, щоб досягти чинних показників Польщі, за оптимальних умов Україні знадобиться щонайменше 20 років!) При цьому апологети “наздоганяння” якось забувають той факт, що країни, які пропонується наздогнати, перебувають у динамічному розвитку, щораз збільшуючи відрив від України.
Тому, на моє тверде переконання, єдиним РЕАЛЬНИМ виходом для України є рух на випередження, побудова такої моделі суспільства, яка здатна на блискавичні стрибки по вертикалі економічного і соціального процвітання.

Яким чином?
І тут ми повертаємося до львівської проблеми. Точніше, до проблеми українських міст.
Йдеться про реалізацію у Львові програми побудови соціополісу – міста, яке має особливий правовий статус, поєднує в собі всі економічні переваги вільних економічних зон інтелектуального типу з комплексною стратегією гуманітарного і соціального розвитку. Коротко кажучи, Львів, а в перспективі й інші центри України мали би стати центрами інтелектуального виробництва та освітніми центрами нової епохи. Тут мали б напрацьовуватися та втілюватися найновіші ідеї, які пізніше будуть втілені у масштабах усієї держави.
Ідея соціополісу не є новою для світової практики. Скажімо, приклад реалізації аналогічних проектів в Індії уже став мало не хрестоматійним.
У 1985 році у цій країні розпочалося формування так званих “технопарків” – вільних економічних зон, орієнтованих на високотехнологічне виробництво, насамперед програмного забезпечення. Маючи значний інтелектуальний потенціал (аналогічний якому є і в Україні), Індія зорієнтувала свої технопарки на виробництво та експорт програмного забезпечення. І якщо у 1985 році Індія експортувала ПЗ на суму 4 мільйони доларів, то через десять років ця цифра збільшилася більш ніж у десять разів, а за підсумками 1999-2000 років сума індійського експорту програмного забезпечення сягає майже шести мільярдів доларів! Це – 14% всього експорту Індії і 17% усього виробництва програмного забезпечення у світі.
Соціополіси є яскравим прикладом застосування концепції розвитку на випередження. Будьмо реалістами – сьогодні Україна як держава не здатна здійснити інтелектуальний і технологічний прорив. Але такий прорив здатні здійснити соціополіси – обмежені ареали, куди має бути спрямовано всі необхідні фінансові, а головне – інтелектуальні ресурси. У подальшому соціополіси забезпечать підйом економіки всієї держави загалом.
Концепція соціополісів виразно вкладається у принцип регіоналізації економіки. Цей принцип сьогодні взято на озброєння в Європі (відомий принцип нової Європи – “Європа регіонів”).
У соціополісі вирішується ще одна, вкрай важлива на сучасному етапі проблема – проблема екології. Адже соціополіс передбачає гармонійне поєднання інтересів виробництва (екологічно безпечного) та інтересів людей, які живуть на цій території.
Варто зауважити, що створення соціополісу не потребує масштабних фінансових видатків з боку держави, а лежить у площині вдалого поєднання чіткої теоретичної концепції, адекватного законодавчого забезпечення та дієвих управлінських рішень. Фактично, соціополіс, за великим рахунком, вимагає лише одного потужного капіталовкладення – інтелектуального. А такий капітал в Україні є. Нинішній інтелектуальний потенціал нашого суспільства експерти оцінюють у кількадесят мільярдів доларів. Що ж це, як не найкраща, а головне – найефективніша інвестиція в національну економіку? То, може, варто перестати врешті-решт просити грошей у кредиторів, а почати розумно розпоряджатися внутрішніми резервами?

Чому Львів?

Львів не випадково бачиться у якості першого полігону для втілення проекту “соціополіс”. Адже у Львові сконцентровано значний інтелектуальний потенціал, який у перспективі міг би перетворити місто на потужний економічний центр європейського масштабу.
У Львові є вагомий науковий та освітній ресурс. І що головне, він має максимально широкий діапазон – від гуманітарної та соціальної сфери до технологічної. Львів з однаковим успіхом продукуватиме фахівців як для реалізації технологічних завдань (виробництво і застосування високих технологій), так і для ефективного їх просування на світовий ринок та забезпечення гармонійного соціального та культурного життя соціополісу.
Надзвичайно важливим є і психологічний аспект. Саме Львів, який став місцем українського відродження на початку 90-х, де фактично народжувалася Українська держава, і який сьогодні, за великим рахунком, перебуває на узбіччі політичних та економічних процесів, поза всяким сумнівом, готовий узяти на себе відповідальну роль рушія нової української революції. Революції, вінцем якої є побудова модерного суспільства зразка ІІІ тисячоліття. Фактично, нині Львів є стиснутою пружиною, яка може у кожну хвилину розпрямитися. І нашим завданням є зробити так, аби ця енергія не пропала надаремно.

Що отримають львів’яни від реалізації такого проекту?

Насамперед, це покращання загальної економічної ситуації в місті, краще наповнення бюджету, і як наслідок – підвищення рівня соціального захисту львів’ян. Головним же вислідом соціополісу буде створення нових робочих місць. Я вважаю, ми не можемо терпіти ганебну ситуацію, коли наші громадяни змушені займатися заробітчанством за кордоном, у Польщі чи Іспанії. Наші люди повинні працювати тут, в Україні, і тут отримувати гідну винагороду за свою працю!
Варто зауважити, що побудова соціополісу дозволить не лише створити нові робочі місця, а й відновити, нехай і частково, промисловий потенціал Львова. Якщо, скажімо, “Електрон”, чи завод газової апаратури, чи, наприклад, “Сільмаш”, нині не здатні випускати конкурентну продукцію, то це не означає, що ці підприємства повинні просто зникнути. Потрібно шукати нові підходи, перебудовувати виробництво, але аж ніяк не закривати його. Я впевнений – це можливо зробити.
Зрештою, колись Японія була відома як виробник дешевих і неякісних товарів. Але вони реформували своє виробництво, і нині ця країна – безумовний економічний лідер. Ми також маємо шанс подолати свої негаразди. І ми це зробимо. Головне – дати людям роботу і впевненість у завтрашньому дні.

Перемогти або померти!

Саме так. Згідно з концепцією розвитку цивілізацій великого британського історика Арнольда Тойнбі, кожне суспільство у певні етапи свого розвитку опиняється перед необхідністю дати відповідь на проблему вибору, яка постала перед ним. Якщо відповідь є адекватною, суспільство піднімається на новий щабель розвитку. Якщо ж ні – воно котиться униз, даючи дорогу сильнішим і розумнішим. Сьогодні необхідність дати відповідь постала перед Україною.
»  ЗАЛІЗНИЦЯ
На Львівщині курсуватиме експериментальний потяг
Зоряна ІЛЕНКО
 
Так виглядають вагони третього класу. Світлина Віталія ГРАБАРА
У вівторок на Львівському приміському вокзалі відбулося освячення нової електрички, виготовленої представниками холдингової компанії “Луганськтепловоз”.
Заступник начальника збирально-заводського цеху холдингової компанії “Луганськтепловоз” Борис Вусікер повідомив, що цей потяг – експериментальний.
Детальніше>>
» 
Спілка журналістів назвала свого кандидата у народні депутати
Журналістська ініціатива
Володимир СТАШЕНКО
 
Степан Курпіль. Світлина Петра ПТАХИ
Секретаріат Львівської обласної організації Національної спілки журналістів України (НСЖУ) прийняв рішення про підтримку на парламентських виборах кандидатури голови ЛОО НСЖУ, секретаря НСЖУ, головного редактора газети “Високий Замок” Степана Курпіля, який балотуватиметься по Франківському виборчому округу (№118).
Детальніше>>
»  БЮДЖЕТ
Міська рада прийняла бюджету Львова “наосліп”
Маріанна РОМАНЕНКО
 
“Процес, який відбувається, – це знущання над депутатами та грубе порушення регламенту,” – так депутат міськради Орест Друль охарактеризував розгляд бюджету Львова на 2002 рік. Основний фінансовий документ міста розглядався на позачергових засіданнях сесії Львівської міської ради у вівторок та середу.
Детальніше>>
»  ВЛАДА
Повернення Базіва оголосив Литвин
Остап ДРОЗДОВ
 
Разом із лідером опозиції Юлією Тимошенко на День злуки місто Лева відвідав глава Адміністрації президента України Володимир Литвин. Щоправда, наш аеропорт через туман не зміг прийняти літак урядовця, тому він змушений був діставатися авто з Івано-Франківська, через що графік перебування Литвина у Львові посунувся на добрі дві години.
Детальніше>>
»  КОРОТКО
Хроніка
 
Трагедія

У вівторок трагедія сталася біля Львівського ЦУМУ. Тоді п’ятеро львів’ян опинилися в травматологічному відділені першої міської лікарні, бо потрапили під обвал риштувань. Четверо з них після надання медичної допомоги пішли додому, а одна жінка до сьогодні перебуває в хірургічному відділенні.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Як вирішується майбутнє Львова 
  ·  Рік Джорджа Буша 
  ·  Балкон на голову 
Погляд
  ·  Львів заслуговує на кращого мера, ніж Куйбіда 
  ·  Апологія втрачених ілюзій 
  ·  Образа національної гідності 
  ·  Андрій Садовий відстоює ідею спеціального статусу для Львова 
Поступ у Львові
  ·  На Львівщині курсуватиме експериментальний потяг 
  ·  Спілка журналістів назвала свого кандидата у народні депутати 
  ·  Міська рада прийняла бюджету Львова “наосліп” 
  ·  Повернення Базіва оголосив Литвин 
  ·  Хроніка 
  ·  Львів як дзеркало нової української революції 
Поступ з краю
  ·  СБУ чекає Мельниченка 
  ·  Названо винних у банкрутстві “Градобанку” 
  ·  Володимир Горбулін себе не любить 
  ·  Краєвид 
Поступ у світі
  ·  Австрійці не терплять образ 
  ·  Знову педофільський скандал 
  ·  Європа без смертної кари 
  ·  Дипломати в шляхетному вбранні 
  ·  Світоогляд 
Спорт-Поступ
  ·  Тайсона можуть відправити у психлікарню 
  ·  У жінок – без сенсацій 
  ·  Наразі без великих несподіванок 
  ·  Спорт-бліц 
Пост-Factum
  ·  ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ 
  ·  “Золотий глобус” за “Блискучий розум” 
  ·  Kалендар 
Поступ в Івано-Франківську
  ·  Пропозиція перевищує попит 
  ·  Інвалідам лікуватимуть зуби безкоштовно 
  ·  “Наша Україна” показала кандидатів 
  ·  Бюджет області приймали “наосліп” 
  ·  Xроніка 
Медичний Поступ
  ·  Жінка алкоголіка – хрест на все життя? 
  ·  Світлофор для вагітних 
  ·  За нещеплених дітей медсестра відповідає матеріально 
  ·  Медогляд 
Поступ комп'ютерних технологій
Кримінал
  ·  Злий фатум двох убивств 
  ·  Нова система вимагання грошей 
  ·  Хроніка 
Кіно-Поступ
  ·  Помер режисер “Кокаїну” 
  ·  Шпигунська гра 
  ·  Генетичний аналіз молодого українського кіно 
  ·  Сюзан Сарандон: Я ніколи не стану зіркою 
Розмаїтий Пост
  ·  На 27 сiчня – 3 лютого 
  ·  Загадки міста Лева 
Наша афіша
  ·  ТЕАТРИ, ІМПРЕЗИ, ВИСТАВКИ 
  ·  КІНОТЕАТРИ 
  ·  НІЧНІ КЛУБИ ТА БАРИ, КНАЙПИ