BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Поступ електоральний.    Мікроскоп пана Юрка.    Аналітика у Поступі.    Арт-Поступ.    Літературний Поступ.    Спорт-Поступ.    Теле-Поступ.    post-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
30 липня 2004 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  15:4 07-08-2020 -   Львівські освітяни готуються до традиційного початку навчального року  
  12:31 07-08-2020 -   Російській співачці "Глюкозі" на 3 роки заборонили в'їзд в Україну  
  15:10 04-08-2020 -   23 ОТГ на Львівщині матимуть своїх поліцейських  
  15:10 04-08-2020 -   На Львівщині скасували обов'язкові медогляди для учнів та вчителів  
  9:42 04-08-2020 -   На Львівщині скасували обов'язкові медогляди для учнів та вчителів  
Україна
  11:20 07-08-2020 -   За добу на COVID захворіли 103 дитини, стало багато складних випадків  
  11:20 07-08-2020 -   Зеленський готується зібрати Раду, щоб підняти зарплати  
  16:12 06-08-2020 -   "Слуга народу" розпочала передвиборчу кампанію і озвучила гасло  
  16:11 06-08-2020 -   Лідер "Голосу" озвучила гасло партії на вибори  
  16:11 06-08-2020 -   Гриценко: "Бажання йти на вибори у мене немає"  
Світ
  11:21 07-08-2020 -   Американський Мін'юст вимагає конфіскувати у Коломойського нерухомість у США  
  16:11 06-08-2020 -   Twitter висунув ультиматум аккаунту Трампа  
  22:35 05-08-2020 -   Вибух у Бейруті: загиблих вже 135, поранених понад 5 тисяч, 300 тисяч втратили домівки  
  18:59 05-08-2020 -   У ліванському уряді назвали ймовірну причину вибуху в Бейруті  
  12:39 12-07-2020 -   Іран назвав нову причину катастрофи літака МАУ    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Літературний Поступ  » 

___________________________________________________________________________

Неординарна призма історії літератури
Іван ЛУЧУК
 
Грабович Григорій. До історії української літератури
Грабович Григорій. До історії української літератури: Дослідження, есеї, полеміка. -- Київ: Критика, 2003. -- 632с.

Григорій Грабович, видатний славіст і літературознавець ,професор Гарвардського університету, головний редактор часопису "Критика" та інше -- не потребує спеціальних рекомендацій для зацікавлених читачів, адже його постать занадто колоритна і відома, аби її не помічати або бодай не знати про неї. В Україні Грабовича почали помічати відразу ж, як почав валитися "совок". З'являвся він завжди поважно та ефектно. Пригадую, як у серпні 1990 року в Києві під час Першого міжнародного конгресу україністів, пленарні засідання якого відбувалися в тодішньому музеї Леніна на теперішній Європейській площі, Григорій Грабович виголошував промову і вжив метафору "хаосу" стосовно духу і локусу конгресу: мовляв, національний дух витає в стінах рудиментарного музею з ворожою символікою. Цей метафоричний хаос із легких уст Грабовича став наче емблемою конгресу. І ще одна особистісна нотка з цього вікопомного конгресу. Це саме Грабович головував на "моєму" засіданні і саме він надав мені слово для виголошення спічу про Богдана-Ігоря Антонича як сюрреаліста. Щоправда, зразу ж після мого виступу Григорій Грабович зізнався, що він особисто в українській поезії сюрреалістом вважає лише Емму Андрієвську.

Перше видання книги Григорія Грабовича "До історії української літератури" з'явилося ще 1997 року у видавництві "Основи". Друге, оприлюднене видавництвом "Критика", автор доповнив статтею "У пошуках великої літератури", яка не потрапила до першого видання з суто технічних причин, а також двома статтями, які були друковані на сторінках часопису "Критика". Перша із них "Кобзар", "Каменяр" і "Дочка Прометея": українські літературознавчі парадигми та їхні підтексти" по-свіжому засвітлює ключові позиції українського літературознавчого/або ширше -- літературного, чи ще ширше -- культурного канону. Друга ж стаття "Літературне історіописання та його контексти" є заодно й післямовою для всього видання, адже в цьому тексті висвітлено своєрідне резюме поглядів Грабовича на стан вивчення історії української літератури, а також накреслено окремі вектори її евентуального розвитку.

По суті, цей ошатний том є збірником праць ученого, які так чи інак стосуються історії української літератури. Проте книга є цілісною і за будовою, і за змістом. Автор знехтував строгим хронологічним принципом розміщення матеріалу за часом написання чи публікації праць заради стрункості архітектоніки книги. У цій стрункості виявилася і гнучкість -- себто прагнення до досконалості. Книга має чотири розділи, перші два мають по чотири матеріали , а решта -- по шість. "Диптих про Тичину" (І. "Поезія відновлення" і ІІ. "Чернігів ") слід трактувати як одну працю. Призма Грабовича, крізь яку він розглядає найрізноманітніші явища з історії української літератури, є напрочуд оригінальною, вельми своєрідною, ба навіть неординарною. Із певним ризиком можна сказати, що Григорій Грабович, наче той герой Луї де Фюнеса, який був "людиною-оркестром", в одній особі є окремим (альтернативним?) інститутом літератури.

Сутність першого розділу книги сконденсована вже в його назві - "На теоретичному риштованні". Зрозуміло , що ґрунтовну монографію слід розпочинати (оминувши преамбули) саме з теоретичних та методологічних питань, із визначення засадничих моментів. Абсолютно логічним і вмотивованим є надання пальми першості матеріалові "Деякі теоретичні проблеми українського літературознавства", в якому автор зазначає, що "передусім ідеться про те, що попередньо постулювати узагальнену матрицю для чималої гами основних питань і нерозв'язаних проблем українського літературознавства". Далі науковці зосереджують увагу на функціях жанру і стилю у становленні української літератури та на питаннях кризи й перелому в самоусвідомленні нашого письменства, а також на суміжних історико-теоретичних питаннях.

Другий розділ "Перспективи та взаємопов'язання" присвячено літературним взаєминам -- українсько-польським, українсько-російським, а також єврейській темі в нашому красному письменстві ХІХ -- початку ХХ ст. У цьому калейдоскопі компаративістики маса цікавого фактажу із не менш цікавими трактуваннями. Вельми цікавим є висвітлення образу України в польському та українському романтизмі.

Третій розділ "Силові точки" фокусує увагу на окремих авторах, творах або явищах. Окремо розглянуто авторство й авторитет в Івана Вишенського. Із давньої літератури розглядає також "Вірші на жалосний погреб зацного рицера Петра Конашевича Сагайдачного" Касіяна Саковича та "Война домова" Самуеля Твардовського. Стосовно твору Саковича Грабович застосовує мірки ідеології Ренесансу, а щодо твору Твардовського, то його більше цікавлять літературний контекст і аспекти жанру. Надзвичайно цікавим і захопливим є стаття про семантику котляревщини. Це наче щось на кшталт академічного бубабізму. Зокрема, дуже влучною і показовою є думка Грабовича, що, мовляв, глибина поетика українського соцреалізму живилася традицією й архетипами саме котляревщини. Окрему статтю присвячено українській еміґраційній поезії.

Четвертий розділ є найдинамічнішим, бо до нього входять матеріали, що стосуються дискусій і полемік. Ціла книга загалом динамічна, проте цей розділ поза конкуренцією щодо тієї ж мобільної, ба навіть реактивної динамічності. Григорій Грабович зажив слави палкого дискутанта й полеміста. Він має свою чітку лінію, яку вміє делікатно, проте наполегливо відстоювати. Не зі всіма міркуваннями Грабовича можна погодитися, проте спокушає його манера дискусії. Інколи навіть хочеться сприймати на віру деякі його хиткіші постулати ,проти яких наче протестує особистісна ерудиція, однак до них приваблює наукова етика, невідступно притаманна рафінованому Грабовичу. Згадавши Антона Чехова, який писав, що в людині все має бути прекрасним, хочеться сказати, що у Григорія Грабовича з цим усе гаразд -- в нього не лише тексти досконалі, але й навіть краватки і метелики.
» 
Соло триває... Новий голос. Номер один
Мартин ОРНАТОВСЬКИЙ
 
Матвієнко Світлана. Дискурс формалізму: український контекст. -- Львів: Літопис, 2004. -- 144с.

Від позаминулого року у Львові зародилася ще одна цікава й корисна традиція, про яку важко висловитися краще за її промотора Марію Зубрицьку: "Щороку, в грудні, перед днем народження Соломії Павличко, Центр гуманітарних досліджень Львівського національного університету імені Івана Франка проводить академічні лекції на її пошану, які, за задумом організаторів, покликані переходити з площини культури усного мовлення, від живого звучання різних голосів, у площину письмового тексту, багатомовність мовчання, відкритого на симфонічність інтерпретацій та різнопрочитань, із яких і народжуються нові голоси.
Детальніше>>
» 
Гра-3
Михайло МИШКАЛО
 
Усім, у кого вдома згорів телевізор, хто ніколи не був у відеосалоні, а в наші часи не дивився американської кіномакулатури в кінотеатрі, присвячена серія романів "Гра на роздягання".

Узагалі-то їх два: "Гра-1" і "Гра-2". "Гра перша" має суттєву перевагу, в ній є ще елемент свіжості. А у вас є ще надія на те, що крім такого дражливого слова, як "роздягання", там є ще щось оригінальне. Насправді, немає. Наприклад, американський автор Стівен Вестлейк, який вміє писати схожі твори з гумором та іронією . Бо інакше гаплик, якщо вам більше як 15 років, то переварювати це чтиво важко: "Перш ніж упізнати мене, він пильно вдивлявся мені в обличчя", "Широкоплечий високий охоронець" і це незрозуміле "Я пововтузився ще годин п'ять, виключив комп'ютер".
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Львів висушує рани 
  ·  Жертва протесту 
  ·  І знову гинуть шахтарі... 
  ·  ПРОСТЕ ПИТАННЯ 
Погляд
  ·  Горбатого могила виправить 
  ·  Око за око 
  ·  Нові жертви "Краснолиманської" 
  ·  Затримали одного з лідерів "Аль-Каїди" 
  ·  ФОТОФАКТ 
  ·  У всьому винен ЮКОС 
  ·  Перша робота 
  ·  Доступна земля 
  ·  Світові стандарти для ліків 
Поступ у Львові
  ·  Мерія борг сплатила 
  ·  Мові ніщо не загрожує 
  ·  Чиновники кажуть про прогрес 
  ·  Ще один візит Лавриновича 
  ·  Чому мовчить телефон 
  ·  Батьківство як творчість 
  ·  Вулицю звільнили -- але свого не домоглися 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Кінах -- совість Януковича 
  ·  Військові без адмінресурсу 
  ·  Васильєв проти Козаченка 
  ·  Передвиборчий маневр Кучми 
  ·  Підлеглі Януковича побили рухівця 
  ·  Експерти оцінили кандидатів 
  ·  Нова помилка Януковича 
  ·  Ще два претенденти 
  ·  До влади рвуться психи? 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Керрі -- офіційний кандидат 
  ·  Атомний шпигун 
  ·  Партія правозахисників 
  ·  Убивць Яндарбієва таки засудили 
  ·  Як допомогти Судану 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Поступ електоральний
  ·  Простий бюрократ 
  ·  Володимир ПОЛОХАЛО: Політик минулого 
  ·  Склад Центральної виборчої комісії 
  ·  Віктор Янукович: За три роки житлові проблеми ЗСУ будуть повністю вирішені 
  ·  У родині Кучми не бачать особливої різниці між двома претендентами на посаду пре 
  ·  НАЙЧОРНІШІ ТЕХНОЛОГІЇ 
  ·  Хроніка виборів 1999 року 
Мікроскоп пана Юрка
  ·  Мікроскоп пана Юрка 
Аналітика у Поступі
  ·  Захід чи Схід 
Арт-Поступ
  ·  Галичанин із Волині 
  ·  Театральні події липня 
Літературний Поступ
  ·  Неординарна призма історії літератури 
  ·  Соло триває... Новий голос. Номер один 
  ·  Гра-3 
Спорт-Поступ
  ·  Олімпіада: ідеальна реклама 
  ·  Гешко набирає обертів 
  ·  Невдача українців 
  ·  Кваліфікація ліги чемпіонів 
  ·  Так і до другої ліги недалеко 
  ·  Наступний бар'єр -- угорський 
  ·  У Греції зустрінуть Афіна та Фівос 
Теле-Поступ
  ·  Принцеса 
  ·  Жіноче кіно 
post-Поступ
  ·  Ціна людського життя 
  ·  Приватизація Укртелекому: бути чи не бути 
Пост-Faktum
  ·  КАЛЕНДАР 
  ·  Два роки за орхідеї 
  ·  Війна проти алкоголю 
  ·  Нова наречена Роналдо 
  ·  Розумні хворіють менше 
  ·  Словенці -- найпрацьовитіші