Державний комітет України з питань телебачення та радіомовлення заявив про намір надати податкові пільги для україномовних засобів масової інформації.
Про це повідомив Держкомітет, який спеціально для залагодження мовного питання у ЗМІ в Україні створив спільну колегію з Міністерством освіти та науки і Міністерством культури та мистецтв.
Зокрема, до планів Державного комітету з питань телебачення і радіомовлення входить пункт про відновлення режиму пільгового оподаткування україномовної друкованої продукції, а також періодичних видань. Окрім того, у Держкомітеті готові надати пільги й кіновиробникам та виробникам аудіопродукції. Не відкидають, що у межах такого проекту буде розроблена програма, яка передбачатиме додаткові форми фінансової підтримки українських ЗМІ.
Таке рішення Комітету з питань телебачення і радіомовлення вимагатиме окремого врегулювання у бюджеті країни. Тому пропонують щорічно під час підготовки проекту державного бюджету передбачати фінансування розвитку і функціонування української мови. Але цього, на думку представників держкомітету, теж недостатньо. Щоб покращити ситуацію з українською мовою, колегія наголосила на необхідності створення Державного департаменту мовної політики.
Цікаво, що такі, без сумніву, добрі наміри Держкому з питань телебачення і радіомовлення розбиваються об скептицизм експертів. Так, у коментарі "Поступу" генеральний директор телерадіокомпанії "Люкс" Роман Андрейко оцінив наведену ініціативу, як таку, що не має шансів на втілення у життя. Таку позицію пан Андрейко обґрунтував тим, що Держком телебачення і радіомовлення не може надавати пільги, оскільки він не є законодавчим органом і немає відповідних повноважень, щоб вирішувати такі питання. Таму цю заяву генеральний директор ТРК "Люкс" оцінив, як піар-хід. Він зазначив, що свого часу в Україні було затверджено низку нормативних актів, зокрема Закон України "Про державну підтримку засобів масової інформації" та багато інших, проте жоден із них так і не запрацював. "Тому, не виключено, що і цього разу такий крок Державного комітету нічого не змінить", -- сказав Андрейко.
"Я вважаю, що питанням захисту і розвитку державної мови повинна займатись держава. Тому мовне питання повинно бути відведеним у ранг державної політики. Таким чином, засоби масової інформації і друковані, й електронні, які сприяють розвитку державної мови, повинні працювати у режимі сприяння їх діяльності з боку держави. І навпаки, закордонні засоби масової інформації повинні почувати себе другорядними. В нашій країні, на жаль, цього немає", -- додав він. Як приклад, пан Андрейко назвав Францію, де парламент ухвалив закон, згідно з яким усі французькі радіостанції зобов'язані були говорити французькою мовою, що через рік-два дало потужний поштовх для розвитку французькомовного шоу-бізнесу. "Якщо б в Україні вдалось прийняти такий закон, то це б допомогло вивести українську мову на новий рівень", -- зазначив він. |