BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Економіка у Поступі.    Арт-Поступ.    Літературний Поступ.    Ї-Поступ.    25-Й КАДР.    Спорт-Поступ.    post-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
 
20 липня 2004 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  16:17 04-03-2021 -   У Львові поліцейський вистрілив собі в голову  
  10:23 04-03-2021 -   Львівські підприємці можуть отримати 100 тис. грн на розвиток власного бізнесу  
  10:22 04-03-2021 -   Бюро спадщини презентувало карту археологічних розкопок Львова  
  10:14 04-03-2021 -   Верховна Рада перейменувала два села на Львівщині  
  14:23 08-12-2020 -   На Львівщині звільнили вчительку, яка вдарила учня-грубіяна  
Україна
  16:17 04-03-2021 -   Шмигаль: В Україні почалась третя хвиля епідемії, можливий локдаун  
  10:3 04-03-2021 -   ЗСУ будуть дзеркально відповідати на обстріли – Кравчук  
  23:26 03-03-2021 -   Аваков очікував, що санкції проти Медведчука зірвуться  
  23:25 03-03-2021 -   В Україну не пустили заслужену артистку Росії  
  23:11 03-03-2021 -   Чергова міська рада просить Зеленського заборонити проросійські партії  
Світ
  23:26 03-03-2021 -   ВООЗ: Прогнози про перемогу над COVID до кінця року передчасні  
  23:25 03-03-2021 -   Саркозі засудили до реального тюремного терміну  
  11:53 01-03-2021 -   Байден: Крим – це Україна, ми будемо разом протистояти агресії Росії  
  12:5 29-01-2021 -   Пєсков заявив, що питання про "приєднання" Донбасу до РФ не стоїть  
  12:4 29-01-2021 -   У Білому домі кажуть, що Байден "не стримувався" у розмові із Путіним    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Ї-Поступ  » 

___________________________________________________________________________

iV світова війна розпочалася
Le Monde diplomatique, 1997
Команданте Маркос
 
Воїн
Третя світова війна існувала у протистоянні капіталістичної та соціалістичної систем у різних реґіонах світу і тривала то згасаючи, то розпалюючись знов. Четверта ж розгортається у значних фінансових центрах, причому напруга її висока і стабільна.

Під час холодної війни, хоча її і називають холодною, були дуже гострі моменти: від катакомб міжнародного шпигунства до космічних просторів знаменитих “зоряних війн” Роналда Рейґана; від пісків бухти Кочинос на Кубі до дельти Меконґу у В’єтнамі; від скаженої гонки ядерних озброєнь до кривавих заколотів у країнах Латинської Америки; від злочинних маневрів армій НАТО до підступів агентів ЦРУ в Болівії, де був убитий Че Ґевара. Всі ці події призвели до того, що соціалістичний табір перестав існувати як світова система і альтернативна модель суспільства.

Третя світова війна продемонструвала переваги “тотальної війни” для переможця – капіталізму. У повоєнний період уже проглядається нова розстановка сил на світовій арені, головними чинниками якої є значне збільшення нічийної землі (внаслідок катастрофи східного блоку), наявність декількох лідерів, які вирвалися уперед (Сполучені Штати, Европейський Союз і Японія), світова економічна криза та інформаційна революція.

За допомогою комп’ютерних мереж фінансові ринки, починаючи від валютних бірж, на власний розсуд нав’язують свої закони і правила усьому світові. Ґлобалізація – не що инше, як тотальне поширення їхньої логіки на всі сторони життя. Відтепер сама динаміка фінансової влади, свобода торгівлі, управляє (точніше, управляє на відстані) недавнім володарем світової економіки – Сполученими Штатами. І ця логіка скористалася порожнечами, які виникли у зв’язку із розвитком телекомунікацій, аби захопити і підпорядкувати собі всі аспекти соціального життя. Тож ми маємо дійсно тотальну світову війну!

Однією з перших її жертв став національний ринок. Як куля, влучивши у панцер, відстрибує від нього і поціляє у стрільця, війна, розв’язана неолібералізмом, рикошетом уразила і його. Національний ринок – одна з фундаментальних основ могутности капіталістичної держави сучасної епохи – розвалився під ураганним вогнем світової фінансової економіки. Новий міжнародний капіталізм висмоктує соки з національних капіталістичних систем і морить їх голодом до повного виснаження державної влади. Удар виявився настільки потужним, що національні держави більше не в стані захищати інтереси своїх громадян.

Европейський Союз уже відчув на собі наслідки четвертої світової війни. Внаслідок ґлобалізації нарешті були стерті межі між ворогуючими державами, одвічними суперниками, які змушені були розпочати рух у бік політичного союзу. Шлях від національних держав до европейської федерації буде всіяний румовищами, насамперед румовищами европейської цивілізації.

Якщо в часи третьої світової війни нейтронна бомба служила для залякування, стримування і примусу, то фінансові бомби четвертої світової мають иншу природу. Вони використовуються для нападу на території суперника (національні держави) з метою руйнації матеріальної бази і суверенітету, а також забезпечення якісного скорочення їхнього населення – виштовхування з економіки усіх нездатних вписатися в нові економічні стосунки (наприклад, корінних мешканців). Проте, водночас, фінансові центри здійснюють реконструкцію національних держав і перебудовують їх відповідно до нового принципу верховенства економіки над соціальним життям.

У цій новій війні політика більше не існує як рушійна сила національної держави. Вона існує винятково для обслуговування економіки, а політики відіграють роль управляючих. Новим хазяям світу немає потреби правити безпосередньо і прямо. Їхніми справами управляють національні уряди. Новий світовий лад – це об’єднаний світ і єдиний ринок. Держави – всього лиш підприємства, де управляючими служать їхні уряди, а нові реґіональні союзи більше нагадують торговельні об’єднання, аніж політичну федерацію. Об’єднання, породжене неолібералізмом, носить економічний характер: на гігантському світовому гіперринку вільно циркулюють тільки товари, але не люди.


Концентрація багатства і розподіл бідности

Упродовж історії людства пропонувалося чимало абсурдних концепцій світового ладу. При врученні нагород перший претендент – неолібералізм. Його концепція “розподілу” багатства абсурдна двічі – ми маємо концентрацію в одиниць величезних багатств і нужду для мільйонів инших людей. Кривда і нерівність є прикметними ознаками реалій сучасного світу. На Землі 5 мільярдів мешканців; із них 500 мільйонів живуть у статках, у той час як 4,5 мільярди потерпають від бідности. Багаті компенсують свою чисельну меншість за рахунок своїх мільярдів. Майно найбагатших людей світу – 358 доларових мільярдерів – приносить річний прибуток більший, ніж складають усі прибутки половини бідного населення планети (приблизно 2,6 мільярда чоловік).

Міґрація, кошмар поневірянь

Внаслідок третьої світової війни утворилися нові території (колишні соціалістичні країни), які опинилися без господаря, які можна завойовувати, а також инші, які можна відвойовувати і перезахоплювати. Звідси – триєдина стратегія ринків: навальне поширення “реґіональних війн” і “внутрішніх конфліктів”; переслідування капіталом нетипових цілей накопичення; мобілізація великої кількости найманих робітників. У результаті мільйони людей зрушили з місця, і ми маємо грандіозне переселення народів. Число зареєстрованих у Верховному комісаріаті ООН у справах біженців достоту вибухнуло, перевищивши у 1995 році 27 мільйонів (у порівнянні з 2 мільйонами у 1975 році).

Міґраційна політика неолібералізму націлена насамперед на дестабілізацію світового ринку праці, а не на стримування імміґрації. Четверта світова війна з її механізмами руйнації-скорочення населення, реконструкції-реорганізації призводять до переміщення мільйонів людей. Їхня доля – поневіряння; нещастя переслідують їх – адже вони є вічною загрозою для тих, у кого є робота, а тому їхня присутність породжує расизм і ксенофобію.


Фінансова і злочинна ґлобалізація

Від початку четвертої світової війни організована злочинність вийшла на світову арену і набула міжнародного характеру. Кримінальні структури п’яти континентів сприйняли і засвоїли “дух світового співробітництва” і, об’єднавшись, спільно беруть участь у завоюванні нових ринків. Вони вкладають кошти у легальні підприємства не тільки для відмивання брудних грошей, а й для придбання капіталу для нелегальних справ. Перевага віддається таким різновидам діяльности: нерухомість класу “люкс”, підприємства дозвілля, засоби масової інформації та ... банки.

Алі Баба і сорок банкірів? Гірше. Комерційні банки використовують брудні гроші для своїх легальних операцій. Згідно звіту ООН, “розвиткові злочинних синдикатів сприяли програми структурної перебудови, які країни-боржники були змушені прийняти, щоб одержати доступ до кредитів Міжнародного Валютного Фонду”.

Організована злочинність розраховує також на оффшорні зони. Таких налічується біля 55 – одна з них, Кайманові острови, є п’ятим за розмірами банківським центром і має більше банків і зареєстрованих юридичних осіб, аніж мешканців. Окрім відмивання брудних грошей, ці зони допомагають також уникати сплати податків. Саме в цих місцях відбуваються контакти між урядовими чиновниками, бізнесменами і мафіозними ватажками.

Законне насильство незаконної влади?

У стриптиз-барі ґлобалізації держава вже майже цілковито роздягнулася, залишивши собі лише останню, найнеобхіднішу функцію – функцію придушення. В умовах, коли її матеріальна база зруйнована, суверенітет і незалежність анульовані, а політичне лице розмите, національна держава перетворюється просто в службу безпеки при меґакорпораціях. Замість того, щоб скеровувати державні засоби на соціальні потреби, вона витрачає їх на безконечне удосконалювання свого апарату придушення, що дозволяє їй ефективніше контролювати суспільство.

А що ж робити, коли насильство закономірне в умовах ринку? Як розмежувати законне і незаконне насильство? Де межа між ними? Якої монополії на насильство можуть вимагати бідні національні держави, коли будь-якій монополії протистоїть вільна гра пропозиції і попиту? Хіба організована злочинність, владні структури та фінансові центри не дуже тісно пов’язані між собою? Хіба не очевидно, що організована злочинність має у своєму розпорядженні справжні армії? Ні, монополія на насильство більше не належить національним державам: ринок пустив її з молотка...

Символом американської військової могутности є Пентагон. Нова світова поліція хоче, щоб армії та національні поліції перетворилися на служби безпеки, які ґарантують лад і стабільність у неоліберальних меґаполісах.

Меґаполітика і карлики

Ми вже говорили про те, що національні держави зазнають нападок з боку фінансових ринків, які розчиняють їх у череві меґаполісів. Якщо хтось ще сумнівається, що ця ґлобалізація і є світовою війною, достатньо згадати про конфлікти, які призвели до розпаду Совєтського Союзу, Чехословаччини і Юґославії, котрі впали жертвами криз, що підривають економічний фундамент національних держав і їхню єдність.

Неолібералізм не лише розколює світ, який прагне об’єднувати, але й створює політико-економічний центр, що командує військовими операціями. Тому необхідно вести мову про меґаполітику. Меґаполітика поєднує в одне ціле політиків національних держав і зводить їх воєдино в одному, побудованому за логікою ринку, світовому центрі. Саме в ім’я й в інтересах ринку розв’язуються війни, видаються кредити, купуються і продаються товари, ведуться дипломатичні ігри, оголошується економічна блокада, надається політичний притулок, приймаються імміґраційні закони, рвуться дипломатичні стосунки, вкладаються інвестиції.

З точки зору меґаполітики національні політики здійснюються карликами, котрі повинні підпорядковуватися диктату фінансових гігантів. І буде так... доти, доки карлики не збунтуються.
» 
Чи проіснують США до 2050 року?
R.Kaplan, 2000
Роберт КАПЛАН
 
Республіка двох королів

З американцями часто трапляється так, що вони хибно сприймають власну історію. Всупереч популярному мітові, автори американської Конституції 1787 року засновували свій проект уряду для новостворених Сполучених Штатів не на моделі атенської демократії, а на моделі античної Спарти – країни, могутність якої утримувалася упродовж 800 років завдяки тому, що влада у ній була поділена поміж двома королями, старійшинами і “вартовими”, а це запобігало приходові до влади диктатора і водночас убезпечувало від анархічних виявів прямої демократії. Проте Спарта була державою, орієнтованою на війни, а батьки-засновники вірили, що захищені розлогими океанами Сполучені Штати зможуть зосередитися на самих собі і зайнятися мирною торговельною діяльністю. Ні на мить вони не припускали, що їхній конституційний експеримент матиме такий успіх, і що Америка поширить свої території аж до Тихого океану, що вона інтеґрується із зовнішнім світом, а відтак опанує його.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  На захист української мови 
  ·  Кучма накладає вето 
Погляд
  ·  Своя людина на посаді 
  ·  МВС захищає міліціонерів 
  ·  ЗВЕРНЕННЯ 
  ·  Львів'янин очолив російський Генштаб 
Поступ у Львові
  ·  Культурі потрібні юнацькі клуби 
  ·  Львівські студенти заробляють на іноземцях 
  ·  Бюджет Львова не виконують 
  ·  Ще одна жертва міліцейського свавілля 
  ·  Літня школа на Знесінні 
  ·  Пожежа у храмі 
  ·  Левко Дурко -- за безпеку на дорозі 
  ·  Сендега прозвітував 
  ·  Порятунок від армії 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Чому перейменували ПРП? 
  ·  Корчинський іде у президенти 
  ·  Симоненко -- за двомовність 
  ·  Есдеки вагаються із вибором 
  ·  Розслідування проводить МВС 
  ·  Політичний сценарій виборів 
  ·  Моряків можуть помилувати 
  ·  Темники пише Погребинський? 
Поступ у світі
  ·  Хвиля насильства в Іраку 
  ·  Арафат втрачає контроль 
  ·  Новий зверхник українців 
  ·  Шарон кличе французьких євреїв 
  ·  Зміни курсу не було 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Економіка у Поступі
  ·  Наступним буде "Укррудпром"? 
  ·  Ворота України в Європу 
  ·  Російська експансія на Global-1000 
  ·  Німці заправляють свій автотранспорт за кордоном 
  ·  Невільна Україна 
  ·  volkswagen передумав 
  ·  Акція: дешеві банки 
  ·  ФОТОФАКТ 
  ·  НОВИНИ ЕКОНОМІКИ КОРОТКО 
Арт-Поступ
  ·  Різнобічний трикутник: перевершуй, радій, твори на межі 
  ·  Батько і син Якутовичі: від графіки до кінематографу 
  ·  З вірою у добро 
Літературний Поступ
  ·  ЛІТЕРАТУРА ПІЗНЬОГО СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ 
Ї-Поступ
  ·  iV світова війна розпочалася 
  ·  Чи проіснують США до 2050 року? 
25-Й КАДР
  ·  Демократ за натурою 
Спорт-Поступ
  ·  Про перемогу співають стріли 
  ·  Афіни прикрашаються 
  ·  Американців позбавили медалей 
  ·  Срібний блиск нагороди 
  ·  Принциповий реванш галичан 
  ·  Наразі без змін 
  ·  Збірна України "вижила" 
  ·  Вікно у Європу прорубав кулаками 
post-Поступ
  ·  Символіка першого візиту 
  ·  Хитріший за інших 
  ·  ПРОСТЕ ПИТАННЯ 
Пост-Faktum
  ·  Стоянів та Журавники на волинському кордоні 
  ·  Найбільший комерційний супутник 
  ·  Відпочити від міста 
  ·  Рекордсмен Девід Боуї 
  ·  КАЛЕНДАР 
  ·  sting: Я все ще почуваюся учнем 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система