Поступ
< bgColor="#ffffff" leftMargin=0 topMargin=10 marginwidth="0" marginheight="10"> Classifieds

Аналітика у Поступі  » 


Найбільші помилки розвідок
Михайло МИШКАЛО
 
Що таке розвідка, знають усі. Чого варті кіноепопеї про Бонда чи Штірліца. Що таке помилки розвідки, тепер також знають всі. 911 -- це вже не тільки номер служби порятунку, це події 11 вересня 2001 року в Америці. Найбільшого з часів Пірл Харбора промаху американської розвідки.

Американці не виняток, відлік можна почати з "троянського коня", а можна згадати 22 червня 1941 року, коли рівно о 4-тій ранку "Київ бомбили, а нам оголосили, що почалася війна".

Причин того, що могутні розвідвідомства помиляються, є декілька, але найпарадоксальніше те, що помиляються розвідки не тому, що в них не було даних, це найпростіше, а тому, що вони неправильно інтерпретували інформацію. Чому ж так відбувається? Відповідь на перший погляд проста -- всі ми люди і, відповідно, перебуваємо у полоні певних уявлень, схем, комплексів і т.д.

Причина перша -- переоцінка. Вона полягає в бажанні переоцінити, надати більшої ваги існуючим фактам, внаслідок чого керівники спецслужб роблять хибні висновки. (Часто видають бажане за дійсне). Найсвіжіший промах -- дії американської розвідки і війна в Іраку. Сенатський комітет США намагається довідатися, як могла трапитися помилка із повідомленням про зброю масового ураження і хімічну зброю, яка нібито є в Саддама. Інший приклад такої переоцінки сягає часів "холодної війни". Мова йде про так звану операцію Ryan, акронім з російських слів Ракетно-ядерний напад. Цю операцію здійснювало КДБ на початку 1980 -х, за часів правління в США Рейгана. Тоді радянські правителі були впевнені, що американці планують завдати ядерного удару по території СРСР. Аґентам КДБ було наказано шукати по цілому світу знаки незвичайної мілітариської активності США та їх союзників. Очевидно, що ті і старались. Американців про таке старання кадебешників попередив зрадник -- перебіжчик Олег Гордієвський, і ті намагалися не провокувати противника.

Причина друга -- недооцінка намірів суперника. Цим страждають як правителі, так і розвідки. Класика -- недооцінка Сталіном Гітлера. Незважаючи на вагон розвідданих і від своїх, і від чужих(Черчілль на свій ризик передав надсекретні дані. Британці читали повідомлення німецької шифрувальної машини Енігма), Сталін був переконаний у протилежному.

Помилка третя, яка випливає з другої, -- самовпевненість. Як правило, це трапляється з дуже хорошим розвідками, які будують такий логічний зв'язок: "Ми б цього ніколи не зробили, значить, наш противник цього не зробить". Класика -- 1973 рік, коли Ізраїль проспав єгипетський напад. Ізраїльтяни були переконані, що Єгипет розуміє: він не зможе виграти війну проти них, отже, не почне воювати. Єгипет і не думав вигравати війну, він хотів отримати дипломатичну перемогу, взявши під свій контроль Суецький канал. Що він і зробив. Така "концепція" коштувала крісла прем'єр-міністру Голді Меєр. Подібний випадок -- радянська інвазія в Афганістані.

Причина четверта -- самозаспокоєння. Ви знаєте, що противник може щось зробити, проте ви не впевнені, коли і де. Як наслідок, ви нічого не робите. Класика -- війна Британії з Арґентиною за Фолклендські острови у 1982 році. Британці мали достатньо інформації, щоб уникнути війни. Американський ляп, коли СРСР розташував на Кубі свої ракети -- виникла Карибська криза. Хоча виправданням такої політики є те, що противник діяв алогічно. Інвазія Арґентини на острови, захоплення Саддамом Кувейту в 1990 році... Всі знали, що він може це зробити, але сподівалися, що не зробить і нічого не зробили, аби це відвернути.

Помилка п'ята -- незнання. Тут все просто -- немає інформації. Є дуже багато даних, але як їх інтерпретувати? Класика -- напад японців на Пірл Харбор. Американські радари засікли японські літаки, але ніхто на найвищому рівні не сподівався японської атаки.

Помилка шоста -- невміння аналізувати наявні дані, скласти цілісну картину з фраґментів. Одне з найголовніших звинувачень проти ЦРУ і ФБР полягає у тому, що, маючи багато даних про підготовку атаки 11 вересня, вони не змогли розв'язати цю головоломку. Так, американці володіли достатньою кількістю повідомлень про те, що досить багато вихідців з країн Близького Сходу записалося на курси пілотів. Для чого вони вчилися літати і як діє "Аль Каїда", ми тепер знаємо, а тоді? "Цього не може бути, тому що цього не може бути ніколи", -- так думали американці. Хто міг передбачити таке? Американці знали, що і індуси, і пакистанці роблять свою атомну бомбу, але мешканці США були переконані, що вони її ніколи не випробують. Для чого, якщо у противника є така сама? Схід, як відомо, справа хитра.

Щодо класики з класики -- троянського коня. Троянці не прислухалися до перестороги Кассандри, дочки короля Трої Пріама. Не можна іґнорувати попередження і знаки. Простий урок, але людині властиво помилятись.

Обговорити в форумі» 
ГОНАР! РАДЗІМА! СВАБОДА!
Роман РАК
 
"Олександр Лукашенко більше не хоче бути президентом... Коронація відбудеться наступного понеділка!" - цей жарт вже давно став несмішним для громадян Білорусії. Президента називають останнім диктатором в Європі. Його прізвище стало не просто ознакою роду, за словами двох білоруських психологів (тепер політичні емігранти), "Лукашенко -- це вже діагноз". За часи правління він фальсифікував вибори, продовжував свій термін перебування на посаді і звинувачувався у вбивствах не одного журналіста та провідного політика. Сьогодні "Поступ" пропонує приклад не зовсім вдалої, але повчальної молодіжної революції 2001 року.
Детальніше>>