BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Економіка у Поступі.    Аналітика у Поступі.    Арт-Поступ.    Спорт-Поступ.    Мікроскоп пана Юрка.    post-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
 
9 липня 2004 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  21:3 25-06-2019 -   Музей "Шевченківський гай" у Львові забудують  
  21:2 25-06-2019 -   Львівським випускникам, які отримали по 200 балів на ЗНО, виплатять по 5000 грн  
  21:1 25-06-2019 -   Найпотворніший будинок в центрі Львова перетворять на бізнес-центр для IT-компаній  
  21:1 25-06-2019 -   Садовий знову анонсує переговори з "Голосом"  
  9:50 19-06-2019 -   У Львові вперше у світі порахують безпритульних котів  
Україна
  21:7 25-06-2019 -   Росія відмовляється виконувати рішення трибуналу і відпускати українських моряків  
  21:6 25-06-2019 -   Вибори в Раду: з'явився свіжий рейтинг партій  
  21:5 25-06-2019 -   Українська делегація у ПАРЄ офіційно оголосила про рішення зупинити роботу в Асамблеї  
  21:4 25-06-2019 -   Президент України висловив розчарування рішенням ПАРЄ повернути Росію  
  21:4 25-06-2019 -   Рішення ПАРЄ: механізм санкцій скасований, Росія може повертатися  
Світ
  9:52 19-06-2019 -   У Молдові хочуть скасувати надання громадянства за інвестиції  
  9:51 19-06-2019 -   Компанія Facebook представила власну криптовалюту під назвою Libra  
  9:51 19-06-2019 -   Британія: Джонсон виграв другий тур виборів лідера Консервативної партії  
  10:45 03-06-2019 -   У Фінляндії заборонили шлюби неповнолітніх  
  14:51 30-05-2019 -   У Китаї знайдений комплекс з тисячолітніми гробницями    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Арт-Поступ  » 

___________________________________________________________________________

ПЕРЕСТУП І СПОКУТА
Іван ЛУЧУК
 
Швець А.І. Злочин і катарсис: Кримінальний сюжет і проблеми художнього психологізму в прозі Івана Франка/Відповідальний редактор Є.К.Нахлік. -- Львів, 2003. -- 236 с. /У надзаголовку: НАН України. Львівське відділення Інституту літератури ім.Тараса.Шевченка. "Франкознавча серія". Вип.5/

Івана Франка зазвичай сприймають як титана думки і праці, вічного революціонера, великого Каменяра... Більш допитливі знають його любовну лірику із "Зів'ялого листя". Діти знають його "Лиса Микиту". Підлітки зачитуються його "Захаром Беркутом". Взагалі-то, геніальний письменник є напрочуд багатогранним, і кожен може облюбувати для себе якусь із граней його таланту. Та мало кому спадає на думку, що Франко, окрім усього, був ще й чудовим майстром кримінального чтива. Так-так. Саме так. Навіть глядачі телесеріалів "Пастка" та "Злочин з багатьма невідомими", а також фільму "Для домашнього огнища", знятих за прозовими творами Франка, навряд чи асоціюють цю візуальну продукцію з найбільшим галицьким письменником.

Те, що Іван Франко розробляв у своїй прозі кримінальні сюжети, сприйметься наче якесь марґінальне явище, незважаючи на те, що він був зачинателем кримінального жанру в нашій літературі. Щоб у цьому пересвідчитися "намацально", рекомендую прочитати перш за все роман Франка "Для домашнього огнища". Опісля раджу прочитати "Основи суспільності". А тоді вже взятися за романи "Петрії і Довбущуки" та "Перехресні стежки". Кримінальні сюжети присутні ще в багатьох творах Франка, таких як "Великий шум", "Микитичів дуб", "Злісний Сидір", "Лель і Полель", "В тюремнім шпиталі" тощо. Якщо когось лякає романний формат, то можна почати з оповідань, а тоді вже, як то кажуть, апетит прийде під час їжі. Щоправда, не у всіх руки дійдуть до франкового п'ятдесятитомника, а окремо його "кримінальне чтиво" не перевидавали, як це не дивно. Щойно тепер готують до друку упорядкований мною том Франкового "палп фікшн" із фаховими супровідними статтями Олени Луцишин, Миколи Легкого, Наталі Тодчук та Алли Швець.

Монографія Алли Швець "Злочин і катарсис" якраз і присвячена аналізові кримінальних сюжетів і проблем художнього психологізму в прозі Івана Франка. Кримінальний сюжет як такий виступає формальною точкою відліку, а не є самоцільним предметом аналізу. Основну увагу приділено психологічному (і соціопсихологічному) аналізові творів Франка -- зрозуміло, тих творів, які мають кримінальний сюжет або бодай його елементи. Усім відомо, що погляди Франка еволюціонували протягом його творчого життя, не оминуло це й поглядів на психологію злочинців. Не менше уваги приділено також поетиці характеротворення персонажів-злочинців у Франковій прозі.

Назва монографії "Злочин і катарсис" невимушено наштовхує на асоціацію з романом Федора Достоєвського "Злочин і кара". Загалом, для Франка важливіше було дослідити не саме покарання злочинця, а його спокуту, аж до катарсису, тобто очищення. Хоча це і тривалий і нелегкий процес, проте він насамкінець мусить вийти на позитив. Це вдало відзначила Алла Швець: "Особливе місце в розбудові кримінальних сюжетів Франко відводить розв'язці твору, яка майже завжди показує момент морально-етичного перелому в свідомості злочинця, його повернення до добра й людяності". Оцей перелом саме і знаменує початок катарсису.

Слова "злочин" і "переступ" є синонімічними в українській мові, так само, як і слова "злочинець" та "переступник". Аллі Швець вистачило внутрішньої переконаності та лінгвістичної аргументованості, щоб відстояти у тексті книги вживання слів "переступ" і "переступник", хоча й у назву монографії вона їх не винесла. Ще одне ключове слово "катарсис" має цілу низку тлумачень, зокрема філософських. І з цим авторка успішно впоралася, опрацювавши цілий спектр визначень і вибравши найбільш прийнятні формулювання. Сам акт катарсису процесуально поділено на три психологічні фази: початкову, середню та фінальну.

Пристосувавши цю градацію до відповідних прозових творів Франка, авторка доходить концептуального висновку: "Вектор психологічного аналізу, котрий проходить через глибинні пласти психіки переступника, демонструє, як несвідомі вияви зла в людині долаються її сильною волею, як в акті покаяння відбувається "навернення грішника" до добра, благочинності, ствердження свого людського призначення. Катарсис стає вирішальним подієвим моментом, через котрий відкриваються духовні чесноти особистості. Ця неминуча подія, рано чи пізно збурюючи свідомість, апелює до сумління людини і через тривалі внутрішні рефлексії, моральні конфлікти спонукає її до самоосмислення". Такий-от катарсис.

Книжка загалом добра, та внутрішній рецензент Тамара Гундорова відзначила найкраще: "Чи не найкращі сторінки ті, де власні спостереження дослідниці підкріплюються посиланнями на ту лектуру з психіатрії, з якою був знайомий Франко". Це справді цікаво -- простежити певну синхронність виникнення та побутування відповідної літератури (головно німецькою мовою) та сприйняття й переосмислення її Франком.

Знову ж таки, йдеться про значний відтинок часу, про еволюцію поглядів та всі похідні нюанси.

Монографія Алли Швець "Злочин і катарсис" є вже п'ятим виданням у серії "Франкознавчі студії", що її видає Львівське відділення Інституту літератури імені Тараса Шевченка Національної академії наук України, яке має амбітні франкознавчі плани, а також ґрунтовні завдання і проекти до недалекого вже 160-ліття від дня народження Івана Франка.

» 
І сміх, і сльози, і любов
Світлана ВЕСЕЛКА
 
Романтизм як художній напрям сьогодні є надбанням літературознавців, істориків культури, життєписів його сліпучо-яскравих -- без аналогів! -- представників. Естетичні й етичні орієнтації романтизму живі в поколіннях романтиків. у серцевині кожного прориву людини в невідоме, у бажанні нездійсненного -- названий чи "анонімний" романтизм. Хоча з романтиків глузують. Не злостиво. Поблажливо. Химери. Мовляв, відірваність від життя. Воно таки-так -- відірваність. І за це висміювали романтиків не в нашому прагматичному, "зафрейдованому" світі, а ще в XIX столітті (в другій половині). Іронія Едмона Росстана -- вишуканий букет легкого французького вина. Іронія -- повітря комедії "Романтики", озоноване вірою в перемогу істинності самого об'єкта іронії -- кохання. Це п'єса надзвичайної драматургічної майстерності, де блискучі діалоги (секрет написання яких, схоже, втрачено безнадійно); персонажі, котрі, як кажуть, надаються любити, де гумор -- для доброї усмішки, не для "надірваних животиків" і де дія плине повноводо, органічно, у лірико-комедійній послідовності... Як не похвалити заньківчан за такий вибір! (Принагідно відзначмо прекрасний переклад Богдана Стельмаха).
Детальніше>>
» 
Балет -- світло її любові
Богдана БОДНАР, Надія ТРУШ
 
Дівчата в більшості своїй хоч на деякий час мріють стати акторками. Кожна уявляє себе героїнею, але якось легко відрікається від усіх цих мрій. А як стають балеринами? Адже кожна маленька дівчинка, переступивши поріг балетної школи, відразу розуміє, що попереду її чекає не лише світло чарівних театральних ліхтарів, оплески захопленої публіки, букети квітів, а важка щоденна праця. І ти не матимеш права себе жаліти, мусиш лише цілеспрямовано рухатися до здійснення своєї мети.

Як прийшла мрія до маленької татарської дівчинки Лілії Гражуліс стати балериною, нам не відомо, але ось уже тридцять років вона починає день з репетиції в балетному класі і тридцять років виходить на сцену театру, щоби дарувати свій танок людям. З тих тридцяти двадцять років вона -- провідна солістка Львівського академічного театру опери та балету імені Соломії Крушельницької. Але спочатку було Уфинське академічне хореографічне училище, були роки праці в театрах Казані, Ленінграда і Донецька.
Детальніше>>
» 
Театральні мандрівки літа
Анастасія КАНАРСЬКА
 
Літо створене для мандрівок. Вони манять, зваблюють, сповнюють серця надіями та нездійсненними мріями. Засмаглі осяйні обличчя в нашому місті, як перші вісники щасливого відпочинку. Театри ж вирушають у мандрівки не для відпочинку, а для творчої реалізації, для пізнання інших театральних світів і для усвідомлення свого місця в сучасному театральному процесі. З мандрівки у Суми і Полтаву повернувся Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької. Всі перестороги відносно таких гастролей виявились зайвими. Вже після першої вистави глядачі пішли в касу за квитками. Виявилось, що майже російськомовний Схід таки потребує українських вистав і патріотичного слова. Вистава "Державна зрада" мала шалений успіх під час гастрольного туру заньківчан, а виконавця ролі Тараса Шевченка заслуженого артиста України Степана Глову глядачі вітали навіть на вулицях міста. Художній керівник театру, народний артист України Федір Стригун подзвонив до матері Віктора Ющенка й запросив її на виставу, але, на жаль, через погане самопочуття вона не змогла побувати на виставі театру імені Марії Заньковецької.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Вода, яка не доходить до львів'ян 
  ·  Небезпечні об'єкти ЗОКу 
  ·  Сесія розпочалася і закінчилася 
  ·  ПРОСТЕ ПИТАННЯ 
Погляд
  ·  Останній саміт Кучми 
  ·  Буняк захищає своїх 
  ·  Скаргу Лазаренка таки розглянуть 
  ·  Кучма за продаж землі 
  ·  Удар по британському уряду 
Поступ у Львові
  ·  Конфлікт довкола горища 
  ·  СЬОГОДНІ 
  ·  Копійка до копійки 
  ·  Група підтримки від ЛОДА 
  ·  Земля потребує уваги 
  ·  Ринковий збір по-новому 
  ·  Стовпи у Львові небезпечні 
  ·  Освітяни знову обіцяють страйки 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Турчинов викриває владу 
  ·  Есдеки ставлять на Януковича 
  ·  Генпрокурора здивувала The Independent... 
  ·  ... а генпрокурор здивував Лазаренка 
  ·  Європа проти темників 
  ·  Янукович матиме свою коаліцію 
  ·  ЦВК визначила нових кандидатів 
  ·  Чорновола здивував Гавриш 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Війна на горизонті 
  ·  Великий комбінатор 
  ·  Бен Ладен лякає Італію 
  ·  Ураган у Британії 
  ·  Європейська самовпевненість Баррозу 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Економіка у Поступі
  ·  Меморандум буде діяти 
  ·  Молодіжне житло подешевшає 
  ·  Закони треба адаптувати 
  ·  Фондовий ринок зростає 
  ·  Багатовекторна труба 
  ·  Банкіри стурбовані 
  ·  Оцінять емітентів 
  ·  НОВИНИ ЕКОНОМІКИ КОРОТКО 
Аналітика у Поступі
  ·  Бійці невидимого фронту 
  ·  Право для диктаторів 
Арт-Поступ
  ·  І сміх, і сльози, і любов 
  ·  Балет -- світло її любові 
  ·  ПЕРЕСТУП І СПОКУТА 
  ·  Театральні мандрівки літа 
Спорт-Поступ
  ·  Поразка непереможної Мутоли 
  ·  Світ об'єднав вогник 
  ·  Народжений променем сонця 
  ·  Зміни у світі боксу 
  ·  Узбецький сюрприз 
  ·  Побоювання починають збуватися 
  ·  Синьо-жовтий тріумф у Далласі 
Мікроскоп пана Юрка
  ·  Мікроскоп пана Юрка 
post-Поступ
  ·  eRRATA REDAKTORA 
  ·  Призи в студію, 
Пост-Faktum
  ·  Біологічне диво 
  ·  Замість биків -- голі туристи 
  ·  Школа імені Кучми 
  ·  30 мільйонів від невідомого 
  ·  Усмішка насамперед 
  ·  Мемуари Джеймса Бонда 
  ·  КАЛЕНДАР