Поступ
< bgColor="#ffffff" leftMargin=0 topMargin=10 marginwidth="0" marginheight="10"> Classifieds


  ·  · 
 
Літературний Поступ  » 


Колекціонери -- Художнику
Наталка КОСМОЛІНСЬКА
 
Роман Сельський: твори з приватних збірок
Роман Сельський: Твори з приватних збірок. -- Інститут колекціонерства українських мистецьких пам'яток при НТШ. -- Львів-Київ: Оранта, 2004.

Упродовж минулого року, коли мистецький Львів відзначав сторіччя з дня народження видатного українського художника Романа Сельського, багато говорили про те, що треба вже нарешті видати добрий альбом художника, який за життя мав тільки одну невеличку книжечку з фатальним друком, хоча й добрим текстом авторства відомого львівського історика і популяризатора мистецтва Григорія Островського. Але розмови так би й залишились розмовами, якби за справу не взявся відомий львівський колекціонер і художник Тарас Лозинський. Йому вже вдалось видати друком два унікальних, як за ідеєю, так і за поліграфічним втіленням, альбоми з серії "Українська старовина", присвячені народному мистецтву Гуцульщини і Покуття та українському іконопису. Добре подумав, сказав, знайшов потрібних людей (директор київської поліграфічної фірми "Оранта" Павло Сачек пішов на чималий ризик, вклавши гроші в друк апріорі елітного видання) і зробив, щедро витрачаючи власну енергію душі й тіла, і такий дорогий час. Це хронологія дій Лозинського, результатом яких став альбом "Роман Сельський: твори з приватних збірок".

В альбом увійшли твори, що їх львів'яни мали нагоду побачити на виставці до ювілею художника, яку наприкінці минулого року організував Інститут колекціонерства українських мистецьких пам'яток НТШ у Львівському музеї етнографії та художнього промислу. Експоновані на виставці 100 творів художника з приватних колекцій Львова та Києва стали основою цього альбому, абсолютна більшість із них публікується вперше. Вміщені ілюстрації, можливо, в дещо камерному форматі, але вповні логічно відтворюють еволюцію творчої манери Романа Сельського від юнацьких захоплень європейськими "-ізмами" через період вимушеного реалізму 1950-х до яскраво особистісної творчої манери, яка дала назву цілій малярській школі. Адже саме завдяки йому львівську малярську школу 1960-1970-х історики мистецтва класифікують як "школу Сельського". Цей митець був беззаперечним неформальним лідером львівського і галицького мистецтва від 1930-х років ХХ століття, і все, що діялось у мистецтві Західної України цього періоду, зважало на його творчість і особу. Саме з вікон його гостинного помешкання львівське мистецьке середовище півстоліття поспіль відкривало для себе Європу, півстоліття Роман Сельський у Львові був еталоном доброї освіти, доброго виховання, доброго смаку і джентльменських чеснот класичного інтелігента.

Окрім творів художника, альбом містить ґрунтовну статтю відомого львівського історика мистецтва Володимира Овсійчука та власні спогади Романа Сельського, записані відомим львівським колекціонером Іваном Гречком. А фотографії з приватних архівів А. Бачинської-Сельської, О. Середи, Я. Мотики та Я. Коваля і делікатний дизайн Андрія Кіся додають йому мистецького шарму й історичної та поліграфічної ваги. Альбом Сельського вийшов настільки вдалим, що тепер вповні реалістичними виглядають сподівання куратора проекту Тараса Лозинського, якщо на це буде, за його словами, "Божа воля і сприяння небес", на цілу мистецьку серію альбомів з українського мистецтва ХХ століття, першими кандидатами до якої є художники Маргіт Сельська та Олекса Шатківський.

P. S. Завтра в "Сніданку з "1+1" ви зможете побачити головних героїв проекту -- Тараса Лозинського, Павла Сачека і альбом "Роман Сельський: твори з приватних збірок".

Обговорити в форумі