Вечірній пленум Центрального комітету Комуністичної партії Російської Федерації переобрав лідером партії свого багаторічного лідера Геннадія Зюганова. Після цього в Росії стало дві комуністичні партії з однаковою назвою -- КПРФ -- Зюганова та Івановського губернатора Владіміра Тіхонова. І яка із них буде визнана легітимною, вирішуватимуть вже не комуністи, а органи влади.
Нагадаємо, що розкол КПРФ почався на пленумі 1-2 липня, на якому новим лідером партії обрали Тіхонова. У суботу ж повноваження Тіхонова було підтверджено на терміново скликаному партійному з'їзді. По закінченні форуму новоспечений голова заявив, що тепер головним завданням партії буде спроба відновити зруйновану єдність КПРФ. Причому, як зазначив Тіхонов, заради збереження єдності партії він готовий на компроміс із Зюгановим і навіть запропонував останньому провести переговори.
Але Зюганов на цей компроміс не погодився. У неділю він провів свій власний з'їзд, який, на відміну від "тіхоновського", відбувався у не вельми комфортних умовах. У концертному залі "Ізмайлово" несподівано вимкнули світло, так що делегати змушені були підсвічувати собі кишеньковими ліхтариками. Цікаво, що світла не було тільки у приміщенні, де засідали делегати, що свідчило про невипадковість цієї акції.
Як і слід було сподіватись, "ізмайловський" форум обрав своїм лідером Геннадія Зюганова і виключив із лав партії розкольника Тіхонова. З'їзд також ухвалив ряд резолюцій, зокрема про скорочення складу ЦК Компартії з 155 до 120 осіб, і цілий ряд поправок до Статуту. Наприклад, встановлено шестимісячний кандидатський стаж для тих, хто вступає до Компартії.
Найважливіше ж, що з'їзд прийняв постанову, в якій констатується, що незважаючи на спроби розколоти партію, КПРФ залишилась єдиною монолітною силою. У постанові також йдеться про те, що за всіма спробами розколоти КПРФ стоять "путінські соколи", тобто політика влади, "яка, на їх думку, робить все, щоб знищити Компартію".
І схоже, такі висновки комуністів Зюганова небезпідставні. Адже Мін'юст уже визнав легітимним бунтарський пленум КПРФ Тіхонова, проведений 1-2 липня, який усунув від влади Зюганова. Щодо з'їзду прихильників Тіхонова, то на ньому також були представники як Мін'юсту, так і Центрвиборчкому, які уважно вивчили всі документи і подадуть відповідні висновки. Так що усі рішення зюгановського з'їзду влада може визнати нелегітимними.
»
Басаєв пригрозив терактами
Юрій МИШКАЛО
Суперзірка чеченських сепаратистів Шаміль Басаєв після дворічної мовчанки вирішив потішити росіян і вийшов в ефір супутникового телеканалу Al-Jazeera. Він заявив, що його хлопці не планують терактів проти російських офіційних осіб, які перебувають за межам вітчизни. Натомість усю свою енергію вони скерують виключно на територію Росії.
На плівці, яка є в розпорядженні журналістів, звучить розповідь Басаєва про те, що чеченські партизани не мають жодного стосунку до недавніх терактів у Туреччині, в Іспанії та Франції. Водночас він звинуватив російську владу у розповсюдженні неправдивої інформації про чеченських терористів. "Наш чеченський народ продовжить боротьбу всередині Росії, але ми не плануємо жодних терактів за межами країни, хоча така можливість у нас є", -- підкреслив лідер бойовиків.
У США відновлять хмарочоси, зруйновані під час терактів 11 вересня 2001 року. Четвертого липня, коли Америка святкувала День незалежності, у Нью-Йорку відбулася церемонія закладання "Вежі свободи" -- нового хмарочосу Світового торгового центру на місці зруйнованих "веж-близнюків".
Нова будівля стане найвищою у світі. Її висота -- 1776 футів (541 метр) -- символізує рік здобуття Сполученими Штатами незалежності. "Неможливо було обрати кращий день для закладання кутового каменю "Вежі свободи", ніж день, у який наша країна проголосила свою незалежність, -- сказав губернатор штату Джордж Патакі. І додав: "Усі пам'ятають, що це -- більше, ніж будинок, більше, ніж просто будівельний майданчик. Це символ американської свободи і символ нашого оновлення".
У Багдаді американські війська запобігли спробі нападу прихильників Саддама Хусейна на в'язницю, де перебуває колишній іракський лідер. Це вдалося зробити завдяки системі раннього оповіщення, встановленій американцями.
Операцію зі звільнення Хусейна готували федаїни за підтримки низки повстанських угруповань. Оскільки, за даними федаїнів, екс-президента утримували у в'язниці на території міжнародного аеропорту, їхній план передбачав організацію масових заворушень та збройних зіткнень у прилеглих до аеропорту районах Аль-Мамурійя, Ад-Дора, Ас-Сайідія та Аль-Азамійя. Це мало відвернути увагу основних сил американців, тоді як велика група прихильників Саддама, одягнених у нову форму іракської армії, повинна була штурмувати будинок тюрми. Після звільнення колишнього іракського диктатора планувалося сховати у безпечному місці, а потім таємно переправити за кордон.
ІНДІЯ. Військові Індії успішно провели запуск ракети Agni 1, здатної нести ядерну боєголовку. Agni 1 є ракетою класу "земля-земля", її дальність польоту становить 1200 км. Найближчим часом вона буде взята на озброєння індійською армією. Запуск ракети Agni 1 було проведено у штаті Оріса на сході країни.
ІЗРАЇЛЬ. Фреску із зображенням грузинського поета Шота Руставелі невідомі намагалися стерти у єрусалимському монастирі Хреста. У неділю міністр закордонних справ Грузії Саломе Зурабішвілі повідомила, що у зв'язку з цим актом вандалізму МЗС країни вже вручив ноту протесту послу Ізраїлю в Грузії. Монастир, побудований у Єрусалимі грузинами, у 17 столітті став власністю грецької православної церкви. Грузинські вчені припускають, що Руставелі похований саме у монастирі Хреста.