Порівнювати Україну з іншими країнами світу стало доброю традицією. І дуже часто нашу державу порівнюють із Францією у плані схожості систем правління (обидві держави є президентсько-парламентськими республіками), а деякі науковці навіть вважають, що творці української Конституції просто скопіювали основні положення французького Основного Закону. Водночас, вдаючись, мабуть, до дещо дивного порівняння політичного процесу в Україні на сучасному етапі, перебіг якого значною мірою визначають майбутні президентські вибори, з подіями у Франції більш як 300-річної давнини, дійсно можна простежити деякі цікаві аналогії.
Тоді у Франції, після смерті короля Людовіка ХІІІ, призначення королевою Анною на посаду першого міністра кардинала Джуліо Мазаріні викликало незадоволення та обурення близьких до померлого короля осіб. І це призвело до виникнення серед них опозиції до Мазаріні, відомої під назвою "Фронда". Так само і сьогодні в Україні серед оточення президента Кучми, який ось-ось піде на пенсію, не всі задоволені тим вибором, який уособлює український "перший міністр" Віктор Янукович. Серед тих провладних політиків, хто висловлює найбільше незадоволення здійсненим вибором, як і діяльністю самого уряду Віктора Федоровича, є екс-прем'єр та лідер Народно-демократичної партії Валерій Пустовойтенко. Але чи дійсно він хоче і зможе стати українським принцом Конде, очоливши українську Фронду?
Підстави для цього є. Основний вияв опозиційності екс-прем'єра до прем'єра нинішнього полягає у тому, що Пустовойтенко з частиною своїх однопартійців вперто не бажають підтримати Януковича на президентських виборах. Щобільше, ще у листопаді 2003 року політрада НДП вирішила, що партія висуне власного кандидата на президентських виборах. Зрозуміло, що найбільші шанси стати цим кандидатом має саме Валерій Пустовойтенко. Тим паче, що про свої президентські амбіції протягом цього року він заявляв неодноразово і навіть відмовився підписати заяву про підтримку єдиного кандидата від партій так званої парламентсько-урядової коаліції (або ПУК).
Своє бажання взяти участь у виборах Валерій Павлович обґрунтовує зокрема тим, що більшість місцевих осередків НДП підтримала саме його кандидатуру. Він навіть пожалівся журналістам, що на деяких керівників тих організацій, які підтримали його кандидатуру, почали чинити адміністративний тиск, аби ті виступили на підтримку Януковича.
Народні демократи останнім часом дуже страждають від утисків влади, яка ставиться до них іноді зневажливо, а інколи взагалі їх ігнорує. Яскравим прикладом цього стала ситуація із звільненням з посади міністра екології та природних ресурсів Василя Шевчука, який пройшов до уряду за квотою НДП. Багато хто пов'язав це звільнення з тим, що есдеки прагнули встановити контроль над сферою регулювання цього міністерства, що, врешті-решт, і відбулося після призначення головою Держкомітету з природних ресурсів депутата фракції СДПУ(о) Миколи Злочевського. Крім цього, з боку членів фракції НДП неодноразово лунали заяви про те, що АП намагається знищити фракцію як таку. Таким чином, відносини Пустовойтенка із Медведчуком аж ніяк не можна назвати теплими.
Підстав для образ на владу у НДП вистачає. І хоча Пустовойтенка вважають президентською людиною, як казав Вінстон Черчілль, у політиці немає постійних друзів чи союзників, а є постійні інтереси. Тож, керуючись своїми інтересами, Валерій Павлович може і забути про свою відданість Леонідові Даниловичу, політична зірка якого ось-ось згасне.
Можливо, як певною мірою бажання втримати Пустовойтенка біля себе та показати, що НДП є повноправним партнером по ПУКу, можна розглядати призначення Кучмою Анатолія Толстоухова, керівника київської міської організації НДП, міністром Кабінету Міністрів. Саме Толстоухов не припиняє переконувати своїх колег по партії і самого Пустовойтенка в необхідності підтримки на президентських виборах Януковича. До того ж можливо, що якщо Пустовойтенко зі своїми прибічниками не прислухаються до порад Толстоухова, це призведе до ще одного розколу НДП.
Аби протидіяти тиску з боку Банкової, Пустовойтенко із соратниками можуть поглибити свою співпрацю з опозицією, зокрема з "Нашою Україною", про що сьогодні говорять деякі впливові ендепісти, наприклад Олег Зарубінський. Результатом цієї співпраці може стати як остаточна відмова НДП підтримати Януковича і висунення кандидатури Пустовойтенка, так і безпосередня участь НДП у коаліції на підтримку Ющенка (Пустовойтенко вже заявляв, що на Заході України деякі місцеві осередки НДП висловились на підтримку Ющенка як кандидата у президенти). Найбільш імовірним виглядає перший варіант, за яким Валерій Павлович піде на вибори не тільки з метою посилення своєї партії перед парламентськими виборами 2006 року, але й позиціонуючи себе як опонента Януковича, що може відтягнути від результату прем'єр-міністра кілька процентів голосів.
Утім тут можливий і діаметрально протилежний варіант: участь Пустовойтенка у виборах є частиною передвиборної стратегії Януковича та кампанії, адже електорат Валерія Павловича частково пересікається не лише з електоратом Януковича, але й може забрати в Ющенка частину потенційних голосів. Тому навіть якщо Пустовойтенко і забере від єдиного кандидата від влади 1-2% голосів, значно більше він зможе заробити на тих, хто за жодних умов не проголосував би за Януковича, але ще не визначився з підтримкою Ющенка. Тим паче, що в арсеналі Пустовойтенка є заготовка на кшталт того, що уряд Ющенка скористався плодами роботи уряду Пустовойтенка. Тому весь позитив дістався першому, а весь негатив пов'язують з другим.
Утім якщо підтвердиться останнє припущення, то Пустовойтенко може залишитися біля розбитого корита, втративши підтримку як тих своїх соратників, які справді прагнули бачити свого лідери серед учасників передвиборних перегонів, так і їхніх переможців, яким він стане просто непотрібним. Тож протягом тих днів, які залишилися до 10 липня, коли на своєму з'їзді ендепісти повинні визначитися, кого вони підтримуватимуть у президентській кампанії, Пустовойтенко має добре подумати над тим, які наслідки чекають на нього внаслідок участі у виборах.
»
Ющенко йде у відрив
Ростислав КОВАЛЬ
cоціологічні опитування, які проводив наприкінці травня -- на початку червня Фонд "Демократичні ініціативи" та Центр "Соціс" засвідчили, що розрив між двома потенційними кандидатами на посаду президента, прем'єр-міністром Віктором Януковичем і лідером "Нашої України" Віктором Ющенком, зростає на користь Ющенка. До того ж симпатії українського електорату до опозиції значно переважають симпатії до провладних сил.
Новоявлений учасник "касетного скандалу", екс-консул України в Мюнхені і екс-соціаліст Володимир Цвіль заявляє, що він виступає проти появи будь-яких записів плівок Мельниченка під час виборів, незалежно від того, чи вони будуть справжніми, чи фальсифікованими. Він вважає, що ці плівки є компроматом, який не повинен впливати на кандидатів у президенти, вони мають боротися тільки своїми програмами.
Наступного року в Україні може значно поменшати ВНЗ. Міністр освіти і науки Василь Кремень в інтерв'ю Громадському радіо повідомив: "Якщо є побоювання, що колись не вистачатиме дітей для нашої системи вищої освіти -- тут є негативні тенденції у демографічному розвитку -- великих проблем тут немає. Свою діяльність або скоротять, або повністю її ліквідують ті ВНЗ, що не витримають конкуренції. Я мрію, щоб вищі навчальні заклади конкурували за абітурієнта. Зменшувати кількість студентів ми не будемо".
Нідерланди, які зараз головують в Євросоюзі, не встигають підготувати плану дій "Україна -- Євросоюз" до проведення саміту "Україна -- ЄС", що розпочнеться восьмого липня у Ґаазі. "Це досить складний план, і багато деталей ще потрібно узгодити Києву і Брюсселю", -- пояснив це затримування представник МЗС Нідерландів Ян Лукас ван Горн.
У неділю в 151 одномандатному виборчому окрузі, що на Полтавщині, відбудуться довибори до Верховної Ради. Вони призначені у зв'язку зі смертю депутата фракції "Реґіони України" Івана Четвертикова і обіцяють пройти за всіма законами жанру. Принаймні такий висновок напрошується вже із перебіг процесу передвиборчої агітації, який експерти уже охрестили "полтавською битвою".
Після візиту до Полтавської області минулої неділі лідера блоку "Наша Україна" Віктора Ющенка в Карлівці було конфісковано весь тираж газети "Життя і слово", яка висвітлювала візит до реґіону Ющенка. Лідер "НУ" приїхав підтримати свого кандидата на депутатське крісло Олександра Кулика. Про цю уже традиційну акцію вилучення опозиційних газет, яку практикували нещодавно у Мукачевому, повідомила президент полтавського медіа-клубу Людмила Кучеренко. Вона зазначила, що 16 червня карлівська районна газета "Життя і слово" не потрапила до читачів через конфіскацію усього тиражу. Кучеренко пов'язує це з тим, що номер був присвячений візиту у виборчий округ Віктора Ющенка та лідера комуністів Петра Симоненка.
Координатор парламентської більшості, один із лідерів депутатської групи "Демініціативи-Народовладдя" Степан Гавриш заявив, що ще одне голосування з конституційної реформи у Верховній Раді може відбутися у вівторок. Ймовірно, на голосування буде внесено законопроект №4180, який ідентичний уже проваленому і забороненому до розгляду законопроекту №4105. У такий спосіб Гавриш спростував заяву Олександра Мороза про те, що парламентська більшість погодилася винести на голосування законопроект №3207-1, який підтримує "Наша Україна".
Торкаючись можливості розгляду законопроекту №3207-1, Гавриш зауважив, що про це "говорити... на цей момент неможливо". Утім він припустив, що конституційна комісія "не буде проти", якщо в сесійній залі буде розглянуто обидва конституційні законопроекти.
Експерти компанії Economist Intelligence Unit вважають, що у виборі між президентом Віктором Януковичем і третім терміном Леоніда Кучми українські олігархи дедалі серйозніше розглядають іншу можливість -- перейти на бік кандидата Віктора Ющенка. Про це повідомило радіо "Свобода".
Свій прогноз експерти обґрунтовують тим, що в Януковича може відбутися суттєве порушення нинішнього балансу сил. А протиріччя між олігархами настільки великі, що, мабуть, хтось із них, може, й не один, перейде на бік Віктора Ющенка під час президентської кампанії.
Народний депутат Юрій Кармазін має інформацію про те, що під час візиту до Львова Папу Івана Павла II 2001 року охороняли кримінальні авторитети. Аби з'ясувати, наскільки достовірною є ця інформація, Кармазін звернувся із запитом до Ради нацбезпеки і оборони, голови СБУ і голови Координаційного комітету з питань боротьби з корупцією і організованою злочинністю при президентові.
Капітан судна "Навстар-1" Микола Мазуренко і його помічник Іван Сощенко, які повернулися в Україну з іракської в'язниці Абу-Грейб, перебувають у медичній частині Лук'янівського СІЗО у Києві, де проходять медичний огляд. В Україні вони повинні продовжити відбуття покарання, щоправда, не відомо, в якому закладі.
Президент Леонід Кучма звільнив Олега Дубину з посади першого заступника секретаря Ради національної безпеки та оборони. На цю посаду Дубину було призначено 15 вересня 2003 року. А в лютому 2004 року Кучма призначив Дубину президентом НАК "Енергетична компанія України", яку наразі створюють.