BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Економіка у Поступі.    Аналітика у Поступі.    Арт-Поступ.    Літературний Поступ.    Спорт-Поступ.    post-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
 
12 жовтня 2019 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  22:31 14-10-2019 -   У Львові учні ліцею імені Героїв Крут склали урочисту клятву та отримали новий Прапор  
  22:8 14-10-2019 -   Син легендарного львівського тренера очолив одеський “Чорноморець”  
  22:7 13-10-2019 -   На «похороні» начальника львівської поліції зіграв шкільний оркестр  
  21:45 13-10-2019 -   Двоє вуличних грабіжників забрали у 47-річного львів’янина наплічник з мільйоном гривень  
  10:47 04-10-2019 -   У передмісті Львова літак АН-12 здійснив аварійну посадку, п'ятеро членів екіпажу загинули  
Україна
  21:51 14-10-2019 -   У поліції порахували учасників акцій у Києві  
  16:9 14-10-2019 -   Націоналісти пішли маршем слави УПА, виступають проти "Штайнмаєра"  
  10:9 14-10-2019 -   Медміністру Скалецькій призначили 4 радників “для продовження реформ і налагодження співпраці”  
  9:52 12-10-2019 -   Скандальний суд поновив Шевчука на посаді глави Конституційного суду  
  9:45 12-10-2019 -   Порошенко і Зеленський опинилися у протилежних кінцях рейтингу довіри  
Світ
  15:50 14-10-2019 -   Сурков назвав “путінізм” діючою ідеологією та глобальним політичним лайфхаком  
  11:48 14-10-2019 -   Вибори у Польщі: партія влади перемогла, проходить і блок ультраправих  
  10:24 14-10-2019 -   Тайфун в Японії забрав життя 44 людей  
  10:3 14-10-2019 -   Уганда анонсувала закон про смертну кару для гомосексуалістів  
  23:0 13-10-2019 -   PiS перемагає на польських виборах і покращила свій попередній результат    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Літературний Поступ  » 

___________________________________________________________________________

Література пізнього середньовіччя
Іван ЛУЧУК
 
Українська література пізнього Середньовіччя
Пелешенко Ю. Українська література пізнього Середньовіччя (друга половина ХІІІ -- XV ст.): Джерела. Система жанрів. Духовні інтенції. -- Київ: Поліграфічний центр "Фоліант", 2004. -- 423 с.

У загальній картині давньої української літератури, яка загалом охоплює період від ХІ до ХVІІІ століття, найменш дослідженим і "найтемнішим" залишається проміжок часу, який збігається із запізненням Середньовіччя, тобто ІІ половиною ХІІІ -- кінцем ХV століття. Але із виходом у світ книги Юрія Пелешенка "Українська література пізнього Середньовіччя" проблема недослідженості цього періоду зникає з порядку денного. Так висвітлюється ще одна темна пляма, заповнюється ще одна суттєва прогалина в історії нашої літератури.

Монографія Юрія Пелешенка є настільки ґрунтовною, змістовною та фаховою, що здатна заповнити цілу низку прогалин у пунктирі нашої давньої літератури. Честь і хвала таким науковцям -- саме вони сприяють тому, що історія нашої літератури щораз більше стає схожою на безперервну лінію, а не на спорадичний пунктир. Вони не вигадують чогось фантастичного, лишень титанічними зусиллями надолужують втрачене, витягаючи на світ Божий вцілілі пласти текстового матеріалу, осмислюючи їх у світлі новітніх методологій, творячи привабливу ретроспективу. До таких учених-літературознавців передусім належить Микола Сулима та Леонід Ушкалов, тож недаремно саме вони є внутрішніми рецензентами Пелешенкової монографії. Надзвичайно багато встиг зробити й Олекса Васильович Мишанич, світлій пам'яті якого Юрій Пелешенко і присвятив цю свою книгу. Якщо не заглиблюватися далі ніж у півстолітній контекст, то варто згадати й інших науковців -- Володимира Скрекотня, Леоніда Махновця, Дмитра Наливайка, а також і декого іншого. Із львівських дослідників варто згадати хоча б Богдану Крису та Мирослава Трофимука, а також молодших науковців -- Дарію Сироїд, Галину Крук та Назара Федорака.

Архітектоніка книги Юрія Пелешенка витримує найприскіпливішу критику -- все тут на своєму місці, все чітко розтлумачено, грамотно викладено, штудерно скомпоновано. Окрім обов'язкового преамбульного вступу, в монографії є шість розділів, примітки, список скорочень та іменний покажчик. Одно слово, все -- як книжка пише, тобто на рівні найвищих стандартів. Якщо Юрій Пелешенко ще не отримав за цю працю звання доктора філологічних наук, то безумовно й безсумнівно отримає. Для цього є всі вагомі підстави і немає жодних застережень. Не кожна наукова монографія з історії та теорії літератури надається до легкого й захопливого читання. А монографія Пелешенка, окрім свого наукового значення, має ще й привабливу рису цікавої лектури. Тобто цю книжку цікаво буде прочитати не лише фахівцям, але й аматорам -- тим, хто кохається в українській літературі, кого приваблюють її монументальні явища та часткові цікавинки.

За деякими теоріями, пізнє Середньовіччя ідентифікується із Передвідродженням. Цьому питанню в монографії відведено достатньо уваги, адже воно є не лише дискусійним, але й принциповим і цікавим. Елементи теорії літератури найвиразніше присутні у розгляді системи жанрів української літератури зазначеного періоду. При цій нагоді слід нагадати, що поняття української літератури передбачає не лише оригінальні твори, але й перекладні. А також і відповідні чужомовні тексти, хоча на них у монографії спеціально не акцентується, бо немає аж такої потреби. Тексти ж, писані на основі церковнослов'янської мови, сміливо можна ставити поряд із творами, писаними тодішньою книжною українською мовою, основою якої є та ж таки церковнослов'янщина. Система жанрів не виділяється в якийсь окремий розділ, а залучена до розгляду впродовж усього тексту книги. Така ж ситуація і з духовними інтенціями, без яких жоден розділ книги не мислимий, адже основою давнього письменства була духовна література, натомість світська словесність посідала дещо скромніше місце.

Стосовно джерел української літератури пізнього Середньовіччя (або ж Передвідродження), то їх можна потрактувати двояко: І) як розвиток закладених раніше традицій; 2) як власне текстовий корпус творів письменства -- не лише красного (тобто художнього), але й усього іншого. До отого всього іншого належить цілий масив різних текстів -- біблійні, житійні (агіографічні), філософські, хронікальні, астрологічні, "єритичні" тощо. Ба, навіть лінгвістичні тексти з'являлися тоді -- хоча б суто граматична праця "...О осмих частех слова..." чи словничок до перекладу "Ліствиці" Іоана Синайського.

Усі розділи книги цікаві по-своєму. Та якщо вже виділяти найкраще, то мені особисто вельми імпонує третій розділ "Туга за раєм", у якому я відшукав цілий реєстр уявлень про людські мрії. Надзвичайно виважено подано в новому світлі стосунок літератури до духовних течій пізнього Середньовіччя, зокрема до богомильської "єресі". Отже, у цій книзі Юрія Пелешенка кожен охочий зможе знайти щось цікаве і для себе. У разі, якщо ще є хоч якась цікавість. Перефразувавши давню латинську мудрість, -- поки цікавлюся чимось, доти існую.
» 
Десятка чужомовних лідерів
Мартин ОРНАТОВСЬКИЙ
 
Чужомовне письменство на сторінках західноукраїнської періодики (1914-1939): Бібліографічний покажчик / За загальною редакцією Ольги Лучук,Тараса Лучука; Науковий редактор Роксолана Зорівчак. -- Львів: Видавничий центр ЛНУ ім. І. Франка, 2003. -- 194 с. - (Українська бібліографія. Нова серія. Ч.13).

Наукова бібліотека Львівського національного університету ім. Івана Франка, якою впродовж останніх років керує знаний науковець Богдан Якимович, випустила вже тринадцяте число нової серії української бібліографії. Цей тузінний (проте, все ж, щасливий від того, що таки з'явився на світ) бібліографічний покажчик присвячений чужомовному письменству на сторінках західноукраїнської періодики приблизно від початку Першої світової війни десь до початку Другої. Цей проект зреалізовано спільно із Науковим товариством ім. Шевченка, властиво, з однією його ланкою -- Комісією всесвітньої літератури ім. Миколи Лукаша, якою від самого часу заснування керує академік Роксолана Зорівчак. Щоправда, коли на початку дев'яностих років Комісія всесвітньої літератури НТШ працювала над збором матеріалів для цього покажчика, то вона ще не мала світлого імені Лукаша.
Детальніше>>
» 
Чи варто читати фантастику?
Андрій СУДИН
 
Те, що фантастика належить до інтелектуально вагомої і культурно цінної літератури, ні в кого ніколи не викликало сумнівів (хіба що в частини скептиків, які вважають її "немистецтвом"). Свого часу, особливо на початках, то була взагалі мало не елітна література, яка, щоправда, з часом стала масовою, навіть, як тепер кажуть, попсовою, породжуючи громадсько-політичні течії і рухи (згадаймо антиутопії Курта Воннегута, які викликали ажіотаж навколо антивоєнних, антиглобалістських ідей).

Однак після відходу якоюсь мірою в тінь, тобто до складу класиків таких фантастів, як А. Кларк, А. Азімов, Р. Бредбері, С. Лем і навіть К. Воннегут, що на них орієнтувалося чимало письменників-фантастів 70-80-х років не так давно минулого століття, видається, наукова фантастика почала відмирати. Зрештою, навіть той же К. Воннегут спонукав (ну, хоча б своїми "Сиренами титана") новий напрям у фантазуванні і шельмуванні науки в літературі. Мабуть, йому допомогли ще й такі, як Р. Шеклі та інші.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  НЕМАЄ КУРОНЯ 
  ·  Землю не продаватимуть до 2010 року 
  ·  Українці побороли рак? 
  ·  Моє сумління чисте як сльоза 
Погляд
  ·  Кінець позаблоковості 
  ·  Учімося у французів 
  ·  Гапочка захищає Тимошенко 
  ·  Ахметов серед найвпливовіших 
Поступ у Львові
  ·  На "Львівсільмаші" неспокійно 
  ·  Найбільш шкідлива професія 
  ·  Квітники львів'янам не потрібні 
  ·  Річниця УГВР 
  ·  На курортах не вистачає питної води 
  ·  Підводні камені кредитування 
  ·  Влада відмовила в референдумі 
  ·  Львівські маршрутки -- найдорожчі? 
  ·  Напад на російське товариство 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Васильєв викликає невдоволення 
  ·  СДПУ(о) вже не любить Януковича? 
  ·  Лазаренка і ЄЕСУ розшукує Інтерпол 
  ·  Депутати домовились із Ярошенком 
  ·  Омельченко пропонує імпічмент 
  ·  Чи буде восени Мороз? 
  ·  Мукачівські політрепресії 
  ·  Фельдман підозрює президента 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Саміт песимістів 
  ·  Іракське антидосьє 
  ·  Іракці проти іракців 
  ·  Басаєв втік до Європи 
  ·  Де ховаються косовські генерали 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Економіка у Поступі
  ·  Бюджет нашвидкуруч 
  ·  Зв'язківці добре заробили 
  ·  Кувейт нам допоможе 
  ·  Альтернативна енергетика 
  ·  "Трансформу" не буде 
  ·  Електровозів буде більше 
Аналітика у Поступі
  ·  Масштаб штабу Ющенка 
Арт-Поступ
  ·  Вовків боятися -- до лісу не ходити 
  ·  Народження театрів 
Літературний Поступ
  ·  Література пізнього середньовіччя 
  ·  Десятка чужомовних лідерів 
  ·  Чи варто читати фантастику? 
Спорт-Поступ
  ·  Непоступливість синів Еллади 
  ·  Російська надія померла останньою 
  ·  "Золото" підкріплене рекордом 
  ·  З мрією про європейські баталії 
  ·  Такі стрибки вартують "золота" 
  ·  Злидні Пажина 
  ·  Ярцев розгнівався 
  ·  Останній шанс "Карпат" 
post-Поступ
  ·  Перемога євроскепсису 
Пост-Faktum
  ·  "Мрія" збувається 
  ·  Телепортація -- це реальність 
  ·  КАЛЕНДАР